Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9028 odpowiedzi na ten temat

#5561 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 27 luty 2013 - 09:31

VAT w rolnictwie racja każdy US ma inne podejście, jeśli coś źle wypełnisz to najwyżej zadzwonią i poproszą o korektę, bez innych konsekwencji, środki trwałe muszą być ewidencjonowane osobno w ewidencji vat dotyczącej zakupów i na deklaracji także wykazuje się ich zakup w innych polach (u mnie ponadto życzą sobie podpięcia kopii faktury pod deklarację),

a teraz dwa przypadki z życia wzięte:
- małżonkowie bez rozdzielności majątkowej chcą niezależnie rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie świadczenie usług rolniczych czy mogą oboje zrezygnować ze zwolnienia z art 43 czy muszą raczej zrezygnować ze zwolnienia z art 113, aby zostać podatnikami vat czynnymi? i czy mogą zrobić to oboje czy wyłącznie jedno z nich?
- rolnik vatowiec prowadzący wyłącznie produkcję rolniczą dochodzi do wniosku, że przechodzi na rentę i wydzierżawia całe gospodarstwo na okres 10 lat, robi to w marcu, więc wydzierżawia produkcję w toku, wystawia na to fakturę dzierżawy i otrzymuje czynsz dzierżawny na stawce zw, czy on w następstwie takiego działania przestaje być rolnikiem wg ustawy o vat? przestaje być posiadaczem i użytkownikiem gruntów oraz zaprzestaje prowadzenia produkcji rolniczej, ale w dalszym ciągu jest właścicielem gruntów, czy on staje się przedsiębiorcą i powinien zrezygnować ze zwolnienia z art 113, aby móc wystawiać fv na dzierżawę?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 05:18
  •  

#5562 Share michalswietokrzyskie

michalswietokrzyskie

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza

Napisany 27 luty 2013 - 09:35

VAT w rolnictwie Odnośnie tego vatu na maszyny używane i ich sprzedaży od 2014, to coś jest nie tak. w latach 1994 do 01,05,2004 na maszyny rolnicze vat wynosił 0%.Więc nikt go sobie nie odpisał,żeby teraz go oddać fiskusowi.

#5563 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 27 luty 2013 - 09:55

VAT w rolnictwie kissmy jak to środki trwale muszą być osobno ewidencjonowane w ewidencji zakupów ?
Mam mieć drugą ewidencję zakupów dla śr. trwałych?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5564 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 27 luty 2013 - 11:12

VAT w rolnictwie ewidencja musi umożliwić prawidłowe wypełnienie deklaracji, więc musi z niej wynikać co jest środkiem trwałym, a co jest pozostałym zakupem, ja mam dwuczęściową ewidencje, tzn mam osobne kolumny dla środków trwałych (wartość netto, brutto i vat) i osobne 3 kolumny dla pozostałych zakupów,

odnośnie do maszyn używanych to ryczałtowiec, który nabył je po 2004 roku wyłożył vat z kieszeni, a po przejściu na vat i sprzedaży wyłoży go po raz drugi

#5565 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6302 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 27 luty 2013 - 11:30

VAT w rolnictwie

Odnośnie tego vatu na maszyny używane i ich sprzedaży od 2014, to coś jest nie tak. w latach 1994 do 01,05,2004 na maszyny rolnicze vat wynosił 0%.Więc nikt go sobie nie odpisał,żeby teraz go oddać fiskusowi.

Ale czemu mam go teraz oddawać? Macie jakieś pewne info o tym że od 2014 tak będzie?
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#5566 Share michalswietokrzyskie

michalswietokrzyskie

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 27 luty 2013 - 11:55

VAT w rolnictwie Pierwszy raz sie spotykam aby ewidencja środków trwałych była na tej samej karcie co ogólna ewidencja zakupów.

Narazie nie ma zadnych takich info.SIEWCA tak napisał,a skad on takie info wziął?Jak ktos znalazl artykul na ten temat niech wrzuci link

Edytowany przez michalswietokrzyskie, 27 luty 2013 - 11:56.

#5567 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 27 luty 2013 - 13:54

VAT w rolnictwie Eee tak z tą zmianą w 2014, to jakaś bujda. Prawo polskie i unijne zakazuje podwójnego opodatkowania. Musieli by sporo pozmieniać by to wcielić w życie.

I nie wiem po co klepać znów o tych ewidencjach. Wystarczy w teorii komplet faktur + złożona deklaracja. Reszta to dla naszej wygody :)

#5568 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 27 luty 2013 - 14:19

VAT w rolnictwie darolee jeśli nudzi Cię watek o ewidencjach to po prostu nie czytaj takich postów , chociaż myślę że info z tej tematyki jest jednak istotne w vat , szczególnie jeśli nie rozliczam się przez biuro :)
Komplet faktur i deklaracja nie wystarczy.
Ewidencja musi być a wynika to wprost z ustawy , no chyba ze za kogoś robi to biuro rachunkowe....

Fakt dopiero teraz zobaczyłam ze mam ewidencje nabycia towarów i usług , a są jeszcze ewidencje nabycia śr. trwałych dla vat.
Czyli rozumiem ze śr. trw. i wartości niemat. i prawne idą w jedna ewidencję, a reszta zakupów w drugą ewidencję i na tej podstawie + ewidencja sprzedaży robimy deklaracje.
A tych śr. trw. które są w ewidencji vat środków trwałych nie ujmuje już po raz drugi w ewidencji nabycia towarów i usług czy tak?

Edytowany przez ONA77, 27 luty 2013 - 14:20.

#5569 Share kryha16dob

kryha16dob

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 27 luty 2013 - 15:34

VAT w rolnictwie czyli jest w sumie tak jak ja to zrozumialam wiec kilometrówka tak czy siak prowadzona bedzie. jak nie da sie to sien sie da. Mam dwa to ten drozszy w utrzymaniu pujdzie na słuzbowy. dobrze ze wogole mozna sobie bez homologacji wziac na sluzbowke puki co jak nie ma nic innego :)
Jak sie dowiesz dokladnie juz to prosze podziel sie ze mna Michale

#5570 Share StaMat11

StaMat11

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 27 luty 2013 - 15:39

VAT w rolnictwie W poniedziałek byłem w biurze podatkowym bo zastanawiam się nad przejściem na vat i gość który to prowadzi powiedział mi to samo że od 2014 sprzedając maszyny które były zakupione przed przejściem na vat to będzie trzeba od nich zapłacić ten vat tak że jest to informacja raczej w 100% pewna a znając poczynania ministra finansów który to szuka dochodów gdzie tylko się da nawet do tego stopnia jak to słyszałem w tamtym tygodniu że jeśli zakład pracy zafunduje swoim pracownikom pączki w tłusty czwartek a oni je zjedzą to powinien tym osobą odbić podatek bo to był ich dochód to raczej nie jest to bujda.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5571 Share kryha16dob

kryha16dob

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 27 luty 2013 - 15:43

VAT w rolnictwie darolee to ze ty masz temat oklepany i jest ci znany nie znaczy ze jest to czywiste dla kazdego innego na forum a chyba po to ono jest zeby pytac i uzyskiwac pomoc a moze sie myle?

#5572 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 27 luty 2013 - 16:40

VAT w rolnictwie znalazłam ...
do 2014 roku jest art 43 ust. 1 pkt. 2 .
1. Zwalnia się od podatku:
.....
2) dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego;

a od 2014 roku będzie

2) dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu
nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia
kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego;

podstawa
USTAWA
z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw

Edytowany przez ONA77, 27 luty 2013 - 16:45.

#5573 Share ksys

ksys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 479 postów

Napisany 27 luty 2013 - 17:21

VAT w rolnictwie Jak to należy zrozumieć na zdrowy rozum ?

#5574 Share karol6530

karol6530

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 27 luty 2013 - 18:00

VAT w rolnictwie Jestem vatowcem sprzedałem ciagnik za 50tys na fakture ze stawka zwolniony poniewarz gdy go kupowałem byłem ryczałtowcem i obdzwoniłem biura rachunkowe i krajowa informacje podatkowa powiedzieli mi że nie musze kupować kasy pod warunkiem że nie sprzedam nic ryczałtowcom do końca 2013roku co o tym myślicie

#5575 Share SIEWCA

SIEWCA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Zainteresowania:Będzie dobrze...........kiedyś

Napisany 27 luty 2013 - 19:00

VAT w rolnictwie Mój post wyżej mówiący o vat na maszyny używane oparty jest o informacje z samego US, a potwierdziły to info osoby zajmujące się vat-em w ODR. Podstawę prawna opisuje wyżej ONA77
karol6530 twoja informacja jest błędna, ponieważ kwota graniczną jest 20 tys.zł, albo gdybyś sprzedał ów ciągnik za 50 tys podmiotowi bedącemu płatnikiem vat czyli na fakturę zw. wówczas ta sprzedaż nie liczy się do wspomnianej wyżej bariery 20 tys.
Jeszce jedno , każdy vatowiec który w 2012 r dokonał sprzedaży na fakturę vat zw. np. rolnikowi ryczałtowemu i przekroczył w ten sposób 20 tys. od 1 marca musi zaistalować kase fiskalną nawet wówczas gdy w tym roku takiej sprzedazy nie przewiduje.

Edytowany przez SIEWCA, 27 luty 2013 - 19:14.

kto sieje ten zbiera....

#5576 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 27 luty 2013 - 19:12

VAT w rolnictwie Czyli podsumowując wynika z tego , ze jeśli RR kupił maszynę i przeszedł potem na vat na zasadach ogólnych i wykorzystywał tą maszynę w działalności , i co za tym idzie odlicza np. paliwo , materiały ekspluat. to wtedy będzie musiał przy jej sprzedaży odprowadzić vat.
Ale jeśli kupił maszynę jako rolnik RR i nie wykorzystywał jej w dział. bo np. korzystał z nowszej a nie z tej to może sprzedać bez vat

#5577 Share michalswietokrzyskie

michalswietokrzyskie

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 27 luty 2013 - 19:26

VAT w rolnictwie Ach te ewidencje:)No to piszemy dalej....
Do ewidencji nabycia(zakupów)wprowadzamy wszystkie faktury,ponieważ na podstawie wyliczeń z tej księgi oraz ewidencji sprzedaży sporządzamy deklarację vat7.Ewidencja Środków Trwałych to taka księga która za zadanie ma amortyzację środka trwałego(odpisywanie od dochodu).W przypadku nas rolników amortyzacji nie musimy rozpisywać ponieważ nie mamy od czego jej sobie odpisać.Wystarczy że do takiej ewidencji wprowadzamy zakupiony produkt,jego wartość,datę i tyle w sumie.I dany produkt już sobie tam jest.W czasie kontroli czy to US czy ARiMR(jeśli korzystaliśmy z MGR i jesteśmy na vat)żądają w czasie kontroli takowej książki aby sprawdzić jakie maszyny,produkty itp w niej są i czy nie zostały sprzedane przed czasem.

#5578 Share areknn

areknn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów

Napisany 27 luty 2013 - 19:45

VAT w rolnictwie

Jestem vatowcem sprzedałem ciagnik za 50tys na fakture ze stawka zwolniony poniewarz gdy go kupowałem byłem ryczałtowcem i obdzwoniłem biura rachunkowe i krajowa informacje podatkowa powiedzieli mi że nie musze kupować kasy pod warunkiem że nie sprzedam nic ryczałtowcom do końca 2013roku co o tym myślicie

Gdybtyś wrócił pare stron do tyłu to byś wszystko wiedział Juz to omawialiśmy Co do ewidencji Zakup sr trwałych i obrotowowych to prowadze w jednej ewidencji Byłem w US na kontroli po zakupie ś trwałych i nikt mi nie powiedział że to jest zle

Cytat od Siewcy "karol6530 twoja informacja jest błędna, ponieważ kwota graniczną jest 20 tys.zł, albo gdybyś sprzedał ów ciągnik za 50 tys podmiotowi bedącemu płatnikiem vat czyli na fakturę zw. wówczas ta sprzedaż nie liczy się do wspomnianej wyżej bariery 20 tys."
'
Siewca to ty masz złą informację Karol dobrze pisze Jezeli dokonasz sprzedaży tego ciągnika za 50 tys zł a wczesniej nie dokonywaleś sprzedaży i pozniej tez nie dokonasz innej sprzedaży na rzecz rolnika RR to pomimo tego ze przekroczysz 20 tys zł kasy fiskalnej nie musisz miec

Edytowany przez areknn, 27 luty 2013 - 19:47.

#5579 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 27 luty 2013 - 19:59

VAT w rolnictwie michalswietokrzyskie , co do ewidencji ŚT to ok wiem co i po co , ale chodzi mi o ewidencje zakupów dla vat.
Czy mam prowadzić dwie ewidencje tj ewidencje zakupów towarów i usług oraz drugą - ewidencje zakupu środków trwałych?

Czy tez bez względu czy to np. nawozy czy też maszyny wpisywać wszystko jak leci w jedną ksiażeczkę (ewidencja zakupów towarów i usług)?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5580 Share karol6530

karol6530

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 27 luty 2013 - 20:09

VAT w rolnictwie ja nawet dzwoniłem do Romana Włodarza eksperta od vatu z top agrar i powiedział że nie potrzeba kasy tym bardziej że nie miałem sprzedaży rolnikom ryczałtowym fakture vat zwolniony w 2012r

Edytowany przez karol6530, 27 luty 2013 - 20:10.