Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9021 odpowiedzi na ten temat

#5521 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 21 luty 2013 - 12:54

VAT w rolnictwie

Sprzedajesz na 5% a wszystko co kupujesz jest na 8% lub 23% toteż nie tak trudno jest zrobic zwrot vatu.

Wy piszecie o tych różnicach vatu jakbyście wychodzili na zero. Ale praktycznie każde gospodarstwo więcej sprzedaje niż kupuje, bo z czegoś trzeba w końcu żyć, więc już ta różnica w vacie maleje, albo zmienia się stosunek vatu naliczonego do należnego na naszą niekorzyść (zwrot do US) i o zyskach możemy pomarzyć. Ale każdy kto jest na vacie, musi mieć łeb na karku i myśleć co by tu zrobić, żeby nie być stratnym.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 04:04
  •  

#5522 Share kryha16dob

kryha16dob

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 21 luty 2013 - 15:32

VAT w rolnictwie odnoscie kombinowania ":)

Czy ktos prowiadzi ewidencje przebiegu pojazdów (kilometrówka) dla prywatnego samochodu osobowego na rzecz wyjazddów słuzbowych znaczy wyjazdów w sprawach gospodarstwa?

Dzis trafilam na to i sie dopytalam ksiegowej i wychodzi na to ze mozna sobie prowadzic taka ksiazke kilometrowke na osobówke prywatna na wyjazdy słuzbowe i wtedy mozna sobie odliczyc VAT od napraw przegloadu oleju itp. tylko nie od paliwa. Rozliczenie jest raczej roczne i wiem tez ze u mnie US wymaga tej kilometrowki jeli bym chciala takie odpisy.

#5523 Share michalswietokrzyskie

michalswietokrzyskie

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza

Napisany 21 luty 2013 - 17:09

VAT w rolnictwie

odnoscie kombinowania " :)

Czy ktos prowiadzi ewidencje przebiegu pojazdów (kilometrówka) dla prywatnego samochodu osobowego na rzecz wyjazddów słuzbowych znaczy wyjazdów w sprawach gospodarstwa?

Dzis trafilam na to i sie dopytalam ksiegowej i wychodzi na to ze mozna sobie prowadzic taka ksiazke kilometrowke na osobówke prywatna na wyjazdy słuzbowe i wtedy mozna sobie odliczyc VAT od napraw przegloadu oleju itp. tylko nie od paliwa. Rozliczenie jest raczej roczne i wiem tez ze u mnie US wymaga tej kilometrowki jeli bym chciala takie odpisy.

Raczej nie bardzo wydaje się to prawdziwe.Rozliczam kilkunastu rolników dużych,małych,kombinatorów i pierwszy raz coś takiego słyszę.Odpisy są od dochodowego i tak jak piszesz raz w roku,w koszta też się tego raczej nie wciśnie bo jak.
Kiedyś z urzędem skarbowym prowadziłem dosyć ostrą wojnę ponieważ źle mnie poinformowali,ale w tym też było trochę i mojej winy ponieważ zbyt"cicho"się przedstawiłem i niezrozumieli ze jestem rolnikiem na zasadach ogólnych tylko mysleli ze jakąś tam działalnością gospodarczą na zasadach ogólnych vat.Teraz jak po coś do nich dzwonię albo jak wysyłam coś do zinterpretowania przepisów to wielkimi literami tytułuje ROLNIK NA ZASADACH OGÓLNYCH VAT ORAZ DEKLARACJI VAT-7.I teraz już nie mam problemu z wyjaśnianiem czegokolwiek.
Ciebie też tak musieli zrozumieć.
Jutro zadzwonie i się zapytam jak to jest w moim US.

Zwrot był w styczniu a był po pierwszy zwrot od kąd jest na vacie czyli od czerwca 2012. Chodzi mi tylko o to czy u was też daja jakieś paiery do wypełnienia co i ile było zuzyte na ha? Ja miałem kontrole w zesżłym roku i nie miałem czegoś takiego.

Nie ma reguły jaką będziesz miał kontrol z US,ży w urzędzie czy terenową,miałem obydwie.Pierwszą miałem w biurze jak chciałem od nich 45tyś a drugę w domu jak chciałem 25tyś.Wszystko puszczałem na 25dni.Każdy z naczelników jest inny i i naczej widzi Twojego PIT-a.Skoro od czerwca nie miał żadnego zwrotu to najprawdopodobnie księgowa go załatwiła.Co miesiąc przerzucała mu na deklaracji naliczony na następny okres a teraz to wszystko chciała za cały rok odebrać.A oni bardzo tego nie lubią.Lepiej co miesiąc lub kwartał po troszku a spokój będzie.
Nie ma co przesadzać z fakturami za zakupy,oni nie są ślepi.
Jest nas Vatowców coraz więcej i mają porównanie.2005-2008 to można było cuda robić,teraz to się skończyło.
O wypełnianiu sprawozdań i kosztorysów słyszałem,rozliczałem takiego kombinatora co 3 razy coś takiego miał z US(podobno ładnie dostał za matactwo),robi się to wtedy kiedy autentyczność faktur(co do ilości produktów na nich)przewyższa możliwości produkcyjne gospodarstwa.Wszystko widać na fakturach sprzedaży.

Edytowany przez michalswietokrzyskie, 21 luty 2013 - 17:15.

#5524 Share tomasz2012

tomasz2012

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 21 luty 2013 - 19:33

VAT w rolnictwie

Raczej nie bardzo wydaje się to prawdziwe.Rozliczam kilkunastu rolników dużych,małych,kombinatorów i pierwszy raz coś takiego słyszę.Odpisy są od dochodowego i tak jak piszesz raz w roku,w koszta też się tego raczej nie wciśnie bo jak.
Kiedyś z urzędem skarbowym prowadziłem dosyć ostrą wojnę ponieważ źle mnie poinformowali,ale w tym też było trochę i mojej winy ponieważ zbyt"cicho"się przedstawiłem i niezrozumieli ze jestem rolnikiem na zasadach ogólnych tylko mysleli ze jakąś tam działalnością gospodarczą na zasadach ogólnych vat.Teraz jak po coś do nich dzwonię albo jak wysyłam coś do zinterpretowania przepisów to wielkimi literami tytułuje ROLNIK NA ZASADACH OGÓLNYCH VAT ORAZ DEKLARACJI VAT-7.I teraz już nie mam problemu z wyjaśnianiem czegokolwiek.

Nie ma reguły jaką będziesz miał kontrol z US,ży w urzędzie czy terenową,miałem obydwie.Pierwszą miałem w biurze jak chciałem od nich 45tyś a drugę w domu jak chciałem 25tyś.Wszystko puszczałem na 25dni.Każdy z naczelników jest inny i i naczej widzi Twojego PIT-a.Skoro od czerwca nie miał żadnego zwrotu to najprawdopodobnie księgowa go załatwiła.Co miesiąc przerzucała mu na deklaracji naliczony na następny okres a teraz to wszystko chciała za cały rok odebrać.A oni bardzo tego nie lubią.Lepiej co miesiąc lub kwartał po troszku a spokój będzie.
Jest nas Vatowców coraz więcej i mają porównanie.2005-2008 to można było cuda robić,teraz to się skończyło.
O wypełnianiu sprawozdań i kosztorysów słyszałem,rozliczałem takiego kombinatora co 3 razy coś takiego miał z US(podobno ładnie dostał za matactwo),robi się to wtedy kiedy autentyczność faktur(co do ilości produktów na nich)przewyższa możliwości produkcyjne gospodarstwa.Wszystko widać na fakturach sprzedaży.

Popieram

#5525 Share tomekkomar

tomekkomar

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów
  • Zainteresowania:transport, ciężarówki, tuning

Napisany 21 luty 2013 - 19:56

VAT w rolnictwie Witam,

Od marca przechodzę na VAT i chciałbym zadać kilka pytań lepiej pojętym ode mnie użytkownikom odnośnie księgowania.
Otóż Pani w US powiedziała, że mam prowadzić rejestr sprzedaży i zakupu VAT, czym się zdziwiłem, bo myślałem, że ma to być PKPiR. Czy może mi ktoś powiedzieć, jak to prowadzić, tzn. są do tego jakieś specjalne książki do ewidencjonowania, czy może jakiś konkretny program na komputer dla rolników, a może wystarczy zwykły zeszyt, w którym będę to wpisywał, porządkował faktury i na podstawie tego składał VAT-7?? Tyle wystarczy?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie :)

#5526 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 21 luty 2013 - 20:30

VAT w rolnictwie Dwie tabelki zrobisz w exelu jedna na ewidencje sprzedaży druga na ewidencje zakupów, później chronologicznie wklepiesz tam dane z faktur z danego okresu rozliczeniowego. Co by nie było potem wydrukujesz i będzie leżało w segregatorze z fakturami. Poszukaj wzorów takich ewidencji w necie, jakbyś nie znalazł odezwij się na PW.

#5527 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 21 luty 2013 - 20:55

VAT w rolnictwie

Wy piszecie o tych różnicach vatu jakbyście wychodzili na zero. Ale praktycznie każde gospodarstwo więcej sprzedaje niż kupuje, bo z czegoś trzeba w końcu żyć, więc już ta różnica w vacie maleje, albo zmienia się stosunek vatu naliczonego do należnego na naszą niekorzyść (zwrot do US) i o zyskach możemy pomarzyć. Ale każdy kto jest na vacie, musi mieć łeb na karku i myśleć co by tu zrobić, żeby nie być stratnym.

Nie znam rolnika który by musiał coś wpłacać do US (w rocznym rozliczeniu).
Nawet bez kombinaowania wychodzi sie na PLUS.
Od kąd jestem na vacie cały czas mam zwrot, biore faktury na wszystko co możliwe. U mnie średnie zakupy są z vatem 15%, A "trace" w porównania do ryczałtowca 7%. Jeżeli mam sprzedaż za 100tys. to musze kupic coś za niecałe 50tys zeby wyjśc na zero. A u mnie wychodzi 80tys.
Narazie wyciagnełem ze skarbówki prawie 50tys. Ile bym musiał na to robic w porówniu do ryczałtu.
ale jak ktos sie nie rozwija i przejada lub przepija zysk to niech lepeij sie w to nie pcha.

Do @tomekkomar
polecam post #4121

Edytowany przez poosa21, 21 luty 2013 - 21:19.

#5528 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 21 luty 2013 - 21:07

VAT w rolnictwie

Witam,

Od marca przechodzę na VAT i chciałbym zadać kilka pytań lepiej pojętym ode mnie użytkownikom odnośnie księgowania.
Otóż Pani w US powiedziała, że mam prowadzić rejestr sprzedaży i zakupu VAT, czym się zdziwiłem, bo myślałem, że ma to być PKPiR. Czy może mi ktoś powiedzieć, jak to prowadzić, tzn. są do tego jakieś specjalne książki do ewidencjonowania, czy może jakiś konkretny program na komputer dla rolników, a może wystarczy zwykły zeszyt, w którym będę to wpisywał, porządkował faktury i na podstawie tego składał VAT-7?? Tyle wystarczy?

http://www.druki.gof...zedazy-vat.html

Tu masz gotowe tabelki ewidencji zakupów i sprzedaży.

#5529 Share menos

menos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów

Napisany 21 luty 2013 - 21:23

VAT w rolnictwie Mam pytanko jeśli rozliczenie miało by prowadzić biuro to oprócz zbierania faktur co trzeba jeszcze prowadzić w swoim zakresie

#5530 Share tomekkomar

tomekkomar

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów
  • Zainteresowania:transport, ciężarówki, tuning

Napisany 21 luty 2013 - 23:03

VAT w rolnictwie

Mam pytanko jeśli rozliczenie miało by prowadzić biuro to oprócz zbierania faktur co trzeba jeszcze prowadzić w swoim zakresie

Chyba nic, tylko zbieranie faktur Cię obowiązuje i składanie deklaracji raz na miesiąc/ kwartał, którą Ci wypełni biuro podatkowe.To tak się teraz zastanawiam, czy dobrze zrobiłem, że przeszedłem na Vat, zrobiłem to głównie z myślą o zakupie nowego ciągnika rolniczego i kilku maszyn.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5531 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 22 luty 2013 - 06:55

VAT w rolnictwie

Liczcie sobie jak chcecie, ale po 9 latach na vat, ani złotówki nie płaciłem do US. Dzis, przy tych stawkach, nie wyobrażam sobie byc prowadzic gospodarstwo rolne na ryczałcie. Wtym okresie była produkcja mleka, potem wieprzowina a teraz roslinna.

#5532 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 22 luty 2013 - 09:58

VAT w rolnictwie farmermf, wystarczy że co roku kupisz jakąś maszynę za kilkanaście/dziesiąt tysiecy złotych i już jesteś sporo do przodu. Ale ja znam rolników, co kilka lat nie kupili żadnej maszyny do swojego gospodarstwa. Takim nie pozostaje nic innego, jak zostać na ryczałcie.

#5533 Share michalswietokrzyskie

michalswietokrzyskie

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 22 luty 2013 - 11:27

VAT w rolnictwie

Mam pytanko jeśli rozliczenie miało by prowadzić biuro to oprócz zbierania faktur co trzeba jeszcze prowadzić w swoim zakresie

Powiedz mi ile biuro bierze u Ciebie za prowadzenie takiej księgowości?U nas od 80-110 netto za m-c,zależy od ilości wpisów do KPiR.

Witam,

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie :)

Tak,musisz taki rejestr prowadzić.
  • Księga przychodów
  • Księga rozchodów
  • Ewidencja środków trwałych
Rejestr sprzedaży i zakupów to to samo co PKPiR.Gotowe ksiązki kosztują niewiele,najlepiej kupić sobie te w formacie A4 bo jest sporo miejsca do pisania i są w miarę czytelne,dostaniesz je praktycznie w każdej księgarni.
Jeśli pytasz o konkretny program to nadaje się każdy który księguje rejestry zdarzeń zakupów i sprzedaży.Wiele z nich jest płatnych z licencjami na okres czasowych.Ja osobiście polecam darmowy program który jednocześnie może pracować na jednym komputerze(wtedy licencja jest darmowa) "VATowiec".Jest ona bardzo zaawansowany,prowadzi się w nim dosłownie wszystko.Wystawianie faktur,środki trwałe,ewidencja. Jedyny minus to że jego obsługi trzeba troche sie nauczyć ale warto.Jeśli ma się już wprowadzonych kontrahentów to sporządzenie zestawienia miesięcznego z wydrukami oraz vat37 zajmuje mi dla 30 faktur około 40minut,co przy wpisywaniu w ksiązki lub karty ok 2h.
Ale jeśli chcemy mieć program przejrzysty i łatwy w obsłudze to musimy liczyć sie z wydatkiem rzędu 400 zł.Ale takich możliwości nam nie da jak VATowiec.
Pamiętaj kolego że od października MF dało nam możliwość wysyłania deklaracji przez internet bez posiadania podpisu elektronicznego.
Jeśli będziesz potrzebował pomocy w konkretnej sprawie pisz.
A żadnym robieniem tabelek nie zawracaj sobie głowy.
http://vatowiec.pl/i...p?dzial=brv_prg
http://www.dobreprog...dows,13236.html

Sprzedaż zwierząt jest ze stawką 8%vat

Chyba że sprzedaż w rozliczeniu poubojowym to ubojnia wystawi Ci 5%.Dla mnie jest to idiotyzm.Zyskują tylko handlarze na tym interesie.

Napisałem pokrótce dla chcących przejśc na vat co mają zrobic i jak. Jak ktoś zauwazy błąd to niech to zmieni.
Najpierw musisz mieś regon z urzedu statystycznego (choc w niektórych US tego nie wymagają). Później idziesz do US rejstrujesz sie że chcesz przejśc na vat i płacisz 170zł.

Jak juz masz decyzje to kupujesz wszytsko co ci potrzebne do prowadzenia gospodarstwa.

Od prowadzących działalność gospodarczą dostajesz fakture na 5, 8 lub 23% vat, a jeżeli ty cos kupujesz od rolnika ryczałtowego to ty mu wystawiasz fakture RR i wystawiasz na 7% w przypadku płodów rolnych. np taką
http://www.fotosik.p...2e38373cbd.html

Jak sprzedajesz to ty wystawiasz faktury kupującym. Podmiotom które prowadzą działalnośc wystawiasz faktury z NIPem, a rolnikom ryczałtowym i osobom fizycznym faktury z numerem ich dowodu jeżeli chcą fakture, (np taką http://www.fotosik.p...78ed07b502.html)lub wpisujesz dzienną sprzedaż
do "ewidencji sprzedaży nieudokumentowanej.

Po zakończńczeniu miesiaca, wpisujesz wszytkie faktury do ewidencji kupna (http://www.fotosik.p...2f4e300af7.html) i sprzedaży(http://www.fotosik.p...b6ce610ea0.html), nastepnie wypełniasz deklaracje vat-7 gdzie
wpisujesz ceny netto i vat. Deklaracja sama ci to wszystko podliczy.

Jeżeli wiecej "kupiłeś" vatu niż "sprzedałeś w miesiacu to możesz otrzymac jego nadwyzkę z US a gdy odwrotnie to ty wpłacasz różniece do US. Można też przenosić "nadwyzke" na kolejne rozliczenia.

My rolnicy nie musimy mieć REGON ponieważ mamy wpis do ewidencji producentów rolnych(to jest taki nasz regon)no jeśli ktoś chce to o takowy REGON może wystąpić ale US nie powinien tego od nas żądać.

Edytowany przez michalswietokrzyskie, 22 luty 2013 - 11:20.

#5534 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 22 luty 2013 - 12:21

VAT w rolnictwie czy obecnie faktura vat musi zawierać nazwę "faktura vat", bo otrzymałem za nawóz fakturę oznaczoną "faktura + nr" i nie wiem czy taki dokument umożliwi mi zakwalifikowanie podatku zeń do naliczonego

#5535 Share konrad451

konrad451

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów

Napisany 22 luty 2013 - 12:49

VAT w rolnictwie witam, czy trudno jest samemu rozliczac sie? moglby mi ktos podpowiedziec co i jak?

#5536 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2029 postów

Napisany 22 luty 2013 - 13:22

VAT w rolnictwie Mam pytanie odnosnie sprzedaz ziemniakow do UE.Jesli kupujacym jest obcokrajowiec(osoba fizyczna lub podmiot gospodarczy z UE) to jaką wpisac stawke vat ?jesli przyjdzie do mnie CMR to faktura powinna byc ze stawka vat zw?
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#5537 Share michalswietokrzyskie

michalswietokrzyskie

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 22 luty 2013 - 13:48

VAT w rolnictwie

Mam pytanie odnosnie sprzedaz ziemniakow do UE.Jesli kupujacym jest obcokrajowiec(osoba fizyczna lub podmiot gospodarczy z UE) to jaką wpisac stawke vat ?jesli przyjdzie do mnie CMR to faktura powinna byc ze stawka vat zw?

http://biznes.interi...ob,1457941,1852
tutaj masz opisane jakie warunkki trzeba spełnić żeby wystawić FV 0%
Pamiętaj tylko że musisz posiadac VAT EU żeby obracać sie w WDT i WNT(nip europejski: poprzedzony PL)
tutaj masz jak go zrobić http://www.gtax.pl/a...-uzyskac-NIP-EU

witam, czy trudno jest samemu rozliczac sie? moglby mi ktos podpowiedziec co i jak?

Nie,nie jest trudno. pierwsze dwa rozliczenia będą trochę trudne a później to już rutyna.Nie ma nic skomplikowanego.Kilka prostych zasad i tyle.
Poczytaj tutaj na forum i wszystko zrozumiesz.
W razie problemów pytaj.

czy obecnie faktura vat musi zawierać nazwę "faktura vat", bo otrzymałem za nawóz fakturę oznaczoną "faktura + nr" i nie wiem czy taki dokument umożliwi mi zakwalifikowanie podatku zeń do naliczonego

http://www.infakt.pl/czy_faktura_handlowa_powinna_zawierac_slowo_vat
wg tego artykułu nie. Nigdy sie nie spotkałem w US z problemem ze nie ma dopisku VAT.Albo on jest albo go niema ale to jest faktura,podstawa do zaksięgowania.

Edytowany przez michalswietokrzyskie, 22 luty 2013 - 13:42.

#5538 Share kryha16dob

kryha16dob

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 22 luty 2013 - 14:34

VAT w rolnictwie

U nas za pierwszy miesac rozliczeniowy wyszła wpłsata do US ale to wynik niedoinformowania zwykłego. Nie wiedzalam ze moge odpisywac prad wode internet itd. ale tylko gdy na FV jest NIP. Warto sie o to zatroszczyc przed przejsciem na VAT zeby wszedzie ten NIP umiescic.

Ilu z rolników korzysta z mozliwosci pradu dwutaryfowego? W tym tez tego z tanimi weekendami G12w?

no i wcielo mi wpis.
Ja sie konsultowalam nie z US tylko z ksiegowa bo u mnie US jest bardzo niechetny jesli chodzi o udzielanie informacji.
Wniosek ze mozna ta kilometrówke zasosowac wyciagnelam z tego artykulu tylko nie donca jest on dla mnie zrozumiały.
http://www.podatki.a...rodkow-trwalych

#5539 Share michalswietokrzyskie

michalswietokrzyskie

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 22 luty 2013 - 15:15

VAT w rolnictwie

U nas za pierwszy miesac rozliczeniowy wyszła wpłsata do US ale to wynik niedoinformowania zwykłego. Nie wiedzalam ze moge odpisywac prad wode internet itd. ale tylko gdy na FV jest NIP. Warto sie o to zatroszczyc przed przejsciem na VAT zeby wszedzie ten NIP umiescic.

Ilu z rolników korzysta z mozliwosci pradu dwutaryfowego? W tym tez tego z tanimi weekendami G12w?

no i wcielo mi wpis.
Ja sie konsultowalam nie z US tylko z ksiegowa bo u mnie US jest bardzo niechetny jesli chodzi o udzielanie informacji.
Wniosek ze mozna ta kilometrówke zasosowac wyciagnelam z tego artykulu tylko nie donca jest on dla mnie zrozumiały.
http://www.podatki.a...rodkow-trwalych

Muszę ten artykuł wydrukować i do US zawieźć i im pokazać.dzisiaj dzwoniłem to mi powiedzieli ze jak nie jest to typowany van albo dostawczy to nie.A tutaj prosze...z praw wychodzi inaczej.Zobaczę co mi powiedzą jak to zobacza
Cytowanie poprzedniego posta. +1 punkt ostrzeżeń

Edytowany przez danielhaker, 22 luty 2013 - 16:15.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5540 Share tomasz2012

tomasz2012

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 22 luty 2013 - 19:17

VAT w rolnictwie

Chyba nic, tylko zbieranie faktur Cię obowiązuje i składanie deklaracji raz na miesiąc/ kwartał, którą Ci wypełni biuro podatkowe.To tak się teraz zastanawiam, czy dobrze zrobiłem, że przeszedłem na Vat, zrobiłem to głównie z myślą o zakupie nowego ciągnika rolniczego i kilku maszyn.

i zonk bo musisz dopilnować zgłoszenia gdzie będzie przechowywana dokumentacja czy u ciebie czy w biurze księgowym dla urzędu jest to istotne ale robisz to tylko raz chyba ze się zdecydujesz zmienić biuro i powierzyć dokumenty dla drugiego biura rachunkowego

Edytowany przez tomasz2012, 22 luty 2013 - 19:18.