Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9021 odpowiedzi na ten temat

#5441 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 05 luty 2013 - 20:44

VAT w rolnictwie czy obecnie należy wskazywać na fakturze datę sprzedaży jeśli jest taka sama jak data wystawienia faktury? właśnie zauważyłem, że wariuje mi program i czasami nie wstawia daty sprzedaży (jeśli jest taka sama jak data wystawienia), ale gdy ręcznie ją zaznaczę to dodaje

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 09:10
  •  

#5442 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 05 luty 2013 - 21:29

VAT w rolnictwie według nowego rozporządzenia MF faktura ma zawierać co najmniej
1) datę jej wystawienia;
......
6) datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, o ile taka data jest określona i różni
się od daty wystawienia faktury...

czyli wychodzi że jak jest ta sama to nie musi , program pewnie się dostosował :)

Edytowany przez ONA77, 05 luty 2013 - 21:29.

#5443 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2080 postów

Napisany 06 luty 2013 - 19:03

VAT w rolnictwie to jak to jest z tym vatem wy co przeszliście mówicie ze warto
tzn tak ja mając sprzedaż na 100 zł - 5 zł oddaje (5%)żyto to wyjdzie na zero jak kupię za 22 zł (23%)widły lub za 60 zł (8%)śrute

jak będzie wieksza sprzedaż to ja mam im dopłacić a jak mniemam zawsze więcej się kupuje to oni mi będą dopłacać
i tu żadnych kruczków nie ma

i jeszcze jedno to jest parę rodzajów vatowców (tu wyłapałem tylko na zasadach ogólnych)

#5444 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 07 luty 2013 - 08:03

VAT w rolnictwie Niby stary wyga jestem z vatem , ale wyjaśnijcie mi jedno. Kupiłem np. ciągnik odliczyłem vat, sprzedaje go potem dla ryczałtowca, wystawiam fakturę, kwota przekracza 20tyś, i co z automatu kasa fiskalna w kolejnym roku? Czy to sie ma tylko do faktu że sprzedaję np. maszyne ze stawka vat. zwolniony powyżej 20tys dla ryczałtowca? Niby mi to niepotrzebne w tej chwili, ale tak coś daje mi to do myślenia.

#5445 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 07 luty 2013 - 09:17

VAT w rolnictwie do tego limitu zalicza się każda sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, czyli bez względu na stawkę i kasę należy zainstalować 2 miesiące po skasowaniu limitu

#5446 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 07 luty 2013 - 11:30

VAT w rolnictwie Czyli prosto mówiąc, ja juz żadnej maszyny dla ryczałtowca nie moge sprzedać by nie załapac sie na kase.

#5447 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 07 luty 2013 - 18:06

VAT w rolnictwie no ciągnik jest problem bo kwota spora ale sprzęty poniżej 10 tysi to sprzedajesz dla sąsiada z zaniżoną kwotą a potem on po 6 miechach sprzedaje Twemu kupcowi już z tą co chciałeś dostać i Tobie oddaje kasę.
Ja sprzęt sprzed przejścia na VAT zdejmuję systematycznie tak aby nie przekroczyć limitu. Sprzedaż na tatę a on po 6 miechach robi co chce.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#5448 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 07 luty 2013 - 18:13

VAT w rolnictwie No tak, ale ja na vat przeszłem 9 lat temu, a maszyny wymieniam systematycznie, totez teraz trzeba szukac klientów tylko wśród vatowców.

#5449 Share areknn

areknn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów

Napisany 07 luty 2013 - 19:12

VAT w rolnictwie "Sprzedaż ciągnika rolniczego rolnikowi ryczałtowemu za kwotę np 60 tys zł przez rolnika podatnika VAT który wczesniej nie dokonywał sprzedaży na rzecz osób nie prowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych , ani póżniej jej nie dokona , nie spowoduje obowiązku zainstalowania kasy fiskalnej pomimo przekroczenia kwoty zwolnienia
Jezeli jednak po tym czasie sprzeda np inną maszynę rolnikowi ryczałtowemu i nie zaewidencjonuje jej na kasie rejestrującej naraża sie na konsekwencje karno skarbowe z tytułu dokonania sprzedaży z pominieciem kasy rejestrującej"
jest to cytat z Top agrar z kwietnia 2012 r

#5450 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 07 luty 2013 - 19:47

VAT w rolnictwie No w tym problem że wcześniej dokonywał takiej sprzedaży, i teraz kwestia ile wcześniej i za ile następna sprzedaż jest mozliwa?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5451 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 07 luty 2013 - 20:17

VAT w rolnictwie jeśli wcześniej ( ubiegły rok) dokonałeś takiej sprzedaży to limit liczysz od 1 stycznia do 31 grudnia

#5452 Share grzesiekkk

grzesiekkk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 07 luty 2013 - 21:06

VAT w rolnictwie Pytanie odnosnie kasy, no więc tak,na vat przeszedłem od kwietnia ubieglego roku,sprzedazy miałem mniej niż 20 tyś,w większośći nie fakturowanej,więc limitu nie przekroczyłem,jednak sprzedałem rolnikowi ryczałtowymu ciągnik za 25 tyś.Ciągnik 13 lat w gospodarstwie,więc nabyty przed przejśćiem na vat.Według tego co czytam tu powyżej kasy nie muszę nabywać,jednak mój urząd skarbowy jest innego zdania,ze trzeba od 1 marca,bo pytałem w tej sprawie.Proszę o pomoc obytych w temacie,jesli można prośiłbym o wskazanie aktu prawnego,bo czasu do marca pozostaje coraz mniej.Do formułowicza areknn,czy miałbys mozliwośc przesłać skan z tego artykułu w Top agrze.Pozdrawiam Wszystkich.

Edytowany przez grzesiekkk, 07 luty 2013 - 21:23.

#5453 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 07 luty 2013 - 22:23

VAT w rolnictwie A kiedy sprzedałeś ten ciągnik w tym roku czy ubiegłym?

Z drugiej strony, ta kasa nie jest taka straszna chyba , cześć kosztów zakupu US zwróci , a sprzedaż i tak ewidencjonować trzeba , czy w zeszycie czy na kasie.....

#5454 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 08 luty 2013 - 07:34

VAT w rolnictwie Czekajcie no panocki i panie. Jeśli dobrze rozumiem to kasa fiskalna jest potrzebna rolnikowi rozliczającemu się z vat w sytuacji jeśli sprzedał w poprzednim roku za pow. 20 000 zł rolnikowi nie rozliczającego się z vat. I to jest tylko i wyłącznie taka sytuacja ??

Mógł by mi ktoś rozwinąć pojęcie sprzedaż nie fakturowaną??

A tak po za tym to co daje wprowadzenie kas fiskalnych ??

#5455 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 08 luty 2013 - 07:46

VAT w rolnictwie Do tego limitu wliczasz sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie prowadzących dział. gosp. (sprzedaż bez faktury , osobie prywatnej ), i sprzedaż na rzecz rolników ryczałtowych 9 bo takim tez nie masz obowiązku wystawiać faktury)

Sprzedaż niefakturowana. to właśnie sprzedaż na rzecz tych osób- nie musisz dla nich wystawiać faktury, chyba ze te osoby tego chcą.

#5456 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 08 luty 2013 - 09:05

VAT w rolnictwie

jeśli wcześniej ( ubiegły rok) dokonałeś takiej sprzedaży to limit liczysz od 1 stycznia do 31 grudnia

W ubiegłym roku 2012 sprzedałem maszyne dla ryczałtowca za 3tyś netto, wystawiłem mu fakture, W 2013 nic nie sprzedaje dla ryczałtowca(ani maszyn, ani płodów rolnych). W 2014 sprzedaje maszynę za 100tyś, czy w 2015 bede musiał mieć kasę?

#5457 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 08 luty 2013 - 09:22

VAT w rolnictwie Następna sprzedaż po tych 100 tys już na kasę, bez względu na rok następnej takiej sprzedaży
To że wystawiłeś fakturę na rzecz RR nie ma nic do rzeczy , taką sprzedaż też wliczasz do limitu ( w skali rocznej oczywiście), tak jak każdą inną sprzedaż na rzecz os. fiz. nie prowadzących działalności gosp. bez względu na to czy wystawisz dla nich fakturę czy nie.

W ten limit wliczasz sprzedaż brutto

Edytowany przez ONA77, 08 luty 2013 - 09:24.

#5458 Share areknn

areknn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów

Napisany 08 luty 2013 - 09:47

VAT w rolnictwie Dzwoniłem na krajowa informację podatkową tel 223300330 i z tego co mi powiedziano to
jezeli sprzedaje ciągnik rolnikowi ryczałtowemu który nabyłem przed przejściem na rozliczenie wat i pomimo tego że jego wartość wynosi 50 tys zł to nie muszę miec kasy fiskalnej ale pod warunkiem że wcześniej nie dokonywałem zadnej sprzedaży dla rolnika ryczałtowego ani nie będe miał jej póżniej bez względu na czas Kazda póżniejsza sprzedaż musi być już ewidencjonowana na kasie Spredaż takiego ciagnika może byc na zwykłą umowe kupna sprzedaz nie musi byc to faktura no chyba ze kupujacy bedzie ją chciał
Jednak mysle ze każdy przypadek musi byc rozpatrywany indywidualnie i proponuje udac sie do jakiegos dobrego biura rachunkowego albo Urzędu skarbowego i tam przedstawic swoja sytuację aby uniknąć póżniejszych nieprzyjemnosci

Edytowany przez areknn, 08 luty 2013 - 10:00.

#5459 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 08 luty 2013 - 13:12

VAT w rolnictwie A ja mam pytanie z innej beczki.

Jeśli ustawowo US ma 60 dni na zwrot vatu, to dotyczy to dni roboczych czy ogólnie dni od złożenia deklaracji? Jestem właśnie przed pierwszym zwrotem i zastanawiam się jak to jest z tymi dniami. :mellow:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5460 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 08 luty 2013 - 13:57

VAT w rolnictwie

Dzwoniłem na krajowa informację podatkową tel 223300330 i z tego co mi powiedziano to
jezeli sprzedaje ciągnik rolnikowi ryczałtowemu który nabyłem przed przejściem na rozliczenie wat i pomimo tego że jego wartość wynosi 50 tys zł to nie muszę miec kasy fiskalnej ale pod warunkiem że wcześniej nie dokonywałem zadnej sprzedaży dla rolnika ryczałtowego ani nie będe miał jej póżniej bez względu na czas Kazda póżniejsza sprzedaż musi być już ewidencjonowana na kasie Spredaż takiego ciagnika może byc na zwykłą umowe kupna sprzedaz nie musi byc to faktura no chyba ze kupujacy bedzie ją chciał
Jednak mysle ze każdy przypadek musi byc rozpatrywany indywidualnie i proponuje udac sie do jakiegos dobrego biura rachunkowego albo Urzędu skarbowego i tam przedstawic swoja sytuację aby uniknąć póżniejszych nieprzyjemnosci

Czyli sprzedaż powyżej limitu (obecnie 20 tys) blokuje nam sprzedaż dla innych rolników ryczałtowych lub zwykłych ludzi?
Prosty przykład, sprzedaję ciągnik za 41 tys i już świnki dla sąsiada (nawet nie będącego rolnikiem) sprzedać nie mogę?
Chodzi mi o sytuację aby nie wpakowac się w kasę.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke