Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9028 odpowiedzi na ten temat

#5421 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 31 styczeń 2013 - 11:03

VAT w rolnictwie Każde gospodarstwo ma regon.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 00:23
  •  

#5422 Share piotrekzajaczkowski

piotrekzajaczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 31 styczeń 2013 - 11:59

VAT w rolnictwie REGON wymagany jest w US, przynajmniej u mnie. Posiadają REGON możesz zyskać na ubezpieczeniu autocasco ciągników, jeżeli zamierzasz kupować.

#5423 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 31 styczeń 2013 - 18:07

VAT w rolnictwie REGON wyrabia się w Urzedzie Statystycznym. Nie kazdy go ma, ale jest wymagany przy przejściu na zasady ogólne.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5424 Share zorro

zorro

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 01 luty 2013 - 17:14

VAT w rolnictwie panowie czy sprzedając ciągnik zakupiony 5 lat temu musze do US ODDAĆ Z NIEGO VAT ? oczywiście w dniu zakupu byłem na vacie ale 5 lat już mineło i teraz sam nie wiem .

#5425 Share tomasz2012

tomasz2012

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 01 luty 2013 - 18:09

VAT w rolnictwie

REGON wyrabia się w Urzedzie Statystycznym. Nie kazdy go ma, ale jest wymagany przy przejściu na zasady ogólne.

Kolego który napisałeś że nie każdy ma REGON na tym forum po niekąd niemasz racji wypowiadaja się tu głównie rolnicy z wieloletnim starzem a nie rolnicy z marszałkowskiej pokaż mi rolnika który ma gospodarstow rolne a nie ma regonu dla tych co chcą sprawdzić swój regon wejdzcie na stronę http://www.stat.gov.pl/gus po lewej stronie mamy tam podlink regon klikamy w to rozwija nam się ilość podstron potem klikamy w wyszukiwarkę i tam mamy czy chcemy sprawdzić czy mamy regon a jak nie znamy regonu możemy pokoleji po nipie sprawdzić czy figurujemy w ewidencji regon Na mareginesie regon to system ewidencji podmiotów gospodarki narodowej i każdy rolnik powinien go mieć mój ojciec mając ponad 50 lat też posiada

Do zorro jeżeli jesteś dłuszszy czas na Vacie to powinneś wiedzić jaka jest definicja rozliczania domyslam się ze powołujesz się bodajeże na ar91 ust o Vat ale jeast to w szarej mgle i wątpie czy urząd skarbowy ci tak łatwo to odpuści to jest dobra ciocia co daje ale i o swoje się dopomni dla większej pewności polecam zadzwonić na Krajową iformacje podatkową tam udzielą ingormacji na temat vatuze sprzedaży po 5 latach środka ttrwałego

#5426 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 03 luty 2013 - 19:49

VAT w rolnictwie Ja przed przejściem na VAT nie miałem REGONU

#5427 Share kryha16dob

kryha16dob

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 04 luty 2013 - 12:12

VAT w rolnictwie szukalam ale nie znalazlam konkretnie. jaki procent z rachunku za wode mozna odliczyc na gospodarstwo? czy 30-40 % bedzie ok czy to moze nie przejdzie?

#5428 Share kryha16dob

kryha16dob

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 04 luty 2013 - 14:33

VAT w rolnictwie o ile ja sie orientuje to ewidencji srodków trwałych nie trzeba miec. a jak zakupisz srodek trwały wtedy juz musisz prowadzic ta ewidencje

#5429 Share marulekk

marulekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja, Sport

Napisany 04 luty 2013 - 17:48

VAT w rolnictwie @kryha16dob
najlepiej to załóż sobie drugi licznik (wodomierz) on nie dużo kosztuje i będziesz wiedział ile poszło Ci wody :)
a ile CI % wyjdzie to zależy ile masz zwierzyny itd. mi np. ok. 70% idzie na oborę
sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

#5430 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 04 luty 2013 - 18:54

VAT w rolnictwie

panowie czy sprzedając ciągnik zakupiony 5 lat temu musze do US ODDAĆ Z NIEGO VAT ? oczywiście w dniu zakupu byłem na vacie ale 5 lat już mineło i teraz sam nie wiem .

Jeśli zakupując maszynę kupujący ma prawo do odliczenia VAT, to przy sprzedaży wystawia fakturę VAT z odpowiednią stawką (tu na dziś 23%) i odprowadza do US. W innym przypadku wystawia fakturę VAT ze stawką ZW.
W Twoim wypadku jak najbardziej kraktor idzie do sprzedaży netto+VAT(23%).

Kolego który napisałeś że nie każdy ma REGON na tym forum po niekąd niemasz racji wypowiadaja się tu głównie rolnicy z wieloletnim starzem a nie rolnicy z marszałkowskiej pokaż mi rolnika który ma gospodarstow rolne a nie ma regonu. Na mareginesie regon to system ewidencji podmiotów gospodarki narodowej i każdy rolnik powinien go mieć mój ojciec mając ponad 50 lat też posiada

dla większej pewności polecam zadzwonić na Krajową iformacje podatkową tam udzielą ingormacji na temat vatuze sprzedaży po 5 latach środka ttrwałego

Co do REGON, to owszem jest to ewidencja podmiotów gospodarczych prowadzona przez GUS i owszem każdy podmiot gospodarczy, czy podmiot gospodarczy sprawny inaczej (czytaj gospodarstwo rolne), ma bodaj 30 dni na zgłoszenie założenia działalności. To tyle teorii, a rzeczywistość jest taka, że na pęczki znam rolników, którzy nie posiadają regonu. Może w Twojej okolicy są bardziej światli rolnicy ;) Dodam tylko że mój ojciec ma 64 lata i też jak prowadził gospodarstwo od razu wystąpił o regon :D

co do drugiej części jak pisałem....nie ma co dzwonić do KIP, tylko wystawić fakturę na ciągnik netto+VAT.

jaki procent z rachunku za wode mozna odliczyc na gospodarstwo? czy 30-40 % bedzie ok czy to moze nie przejdzie?

@kryha16dob
najlepiej to załóż sobie drugi licznik (wodomierz) on nie dużo kosztuje i będziesz wiedział ile poszło Ci wody :)

Procentowo to sobie możesz odliczać ile chcesz, by było jakieś rozsądne tłumaczenie. Z tym licznikiem, to owszem dla własnej wiedzy o %, ale do US ..... :)

o ile ja sie orientuje to ewidencji srodków trwałych nie trzeba miec. a jak zakupisz srodek trwały wtedy juz musisz prowadzic ta ewidencje

I znów to samo molestujemy, a tak łatwo przeszukać temat wyszukiwarką :)
Trochę się źle orientujesz. Nie mamy obowiązku prowadzenia EŚT ani przed ani po zakupie środków trwałych - formalnie ta ewidencja nie istnieje dla nas. Praktyka jest taka, że ARiMR nie wiedzieć czemu,jak pisali gdzieś nie gdzieś koledzy wymagała tego przy korzystaniu z różnego rodzaju programów PROW itp., a US z reguły ma takie stanowisko, że nie trzeba...ale lepiej by była :)
Ja prowadzę EŚT dla swojej wygody. A że czasem lubię się podroczyć z urzędami, bo trzeba tępić patologię i jak ktoś kiedyś fajnie napisał US trzeba sobie wychować...nie zamierzam nikomu swojej ewidencji pokazywać.

Edytowany przez darolee, 04 luty 2013 - 19:01.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5431 Share marulekk

marulekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja, Sport

Napisany 04 luty 2013 - 19:04

VAT w rolnictwie @darolee
ja mam dwa liczniki , jeden na wodę domową drugi na wodę gospodarczą i oczywiście wodociągi wystawiają mi fakturę więc ja mam biało na czarnym co i jak :)
sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

#5432 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 04 luty 2013 - 19:34

VAT w rolnictwie Absolutnie nie neguję takiej metody!!! Moja wypowiedz miała na celu zasugerowanie, iż na "oficjalnie" jednym liczniku można "nieco lepiej wyjść" ;)

#5433 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 04 luty 2013 - 19:47

VAT w rolnictwie Podpowiedzcie jak ewidencjonować prawidłowo sprzedaż bezfakturową .( na rzecz os. fiz. i RR). Czy wystarczy jak wpisze taką sprzedaż w ewidencji sprzedaży nieudokumentowanej z kwotą netto i brutto i wpisze go do ewidencji sprzedaży vat , czy jakoś inaczej....

Edytowany przez ONA77, 04 luty 2013 - 19:57.

#5434 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 04 luty 2013 - 20:29

VAT w rolnictwie W zupelnosci tak wystarczy. Kontrolowal mnie US, widzieli moja ewidencje sprzedazy i nie mieli zastzrezen. Do tego data zdarzenia i nazwa towaru.

#5435 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6302 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 04 luty 2013 - 22:09

VAT w rolnictwie a ja tam pisze fakturki z nr PESEL zamiast NIP i też nie ma problemu ;)
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#5436 Share lukasz7604

lukasz7604

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 05 luty 2013 - 00:05

VAT w rolnictwie Lepiej jest wypisywać paragony.

#5437 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 05 luty 2013 - 07:12

VAT w rolnictwie W tych wszystkich gotowych blankietach sprzedaży nieewidencjonowanej jest cena brutto , nie ma rozbicia na netto + vat .
Jak sobie z tym poradzić?

#5438 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 05 luty 2013 - 13:04

VAT w rolnictwie W ewidencji bezrachunkowej pisze cene brutto. A w ewidencji sprzedaży rozbijam to na brutto, netto i vat. Zeby obliczyć netto to biore cene brutto dziele przez 1,05 i wychodzi netto.

#5439 Share kryha16dob

kryha16dob

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 05 luty 2013 - 19:22

VAT w rolnictwie

@kryha16dob
a ile CI % wyjdzie to zależy ile masz zwierzyny itd. mi np. ok. 70% idzie na oborę

mam sztuk 30 czesc ma poidla a czesc pojona wiadrami.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5440 Share kryha16dob

kryha16dob

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 05 luty 2013 - 20:21

VAT w rolnictwie jeszcze pytanko takie jak jest u was z tym nr NIP na fakrórach za prad wode telefon net? czy moze ktos nie ma NIP a jednka odpisuje na gospodarstwo?

Bo na tych styczniowych fakórach nie ma u nas jescze nip a bym chciala to odpisac