Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#5401 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 09:05

VAT w rolnictwie warto jeszcze coś dodać, mimo iż termin rejestracji jest "pełnomiesięczny" to można odzyskać vat naliczony od zakupów dokonanych w dwóch okresach poprzedzających okres, od którego rozliczamy się na zasadach ogólnych

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 01:28
  •  

#5402 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 20:04

VAT w rolnictwie W związku z tym że od 1 lutego będę podatnikiem czynnym proszę o info czy oprócz ewidencji sprzedaży i zakupów vat mam prowadzić jeszcze jakieś ewidencje.
Pomijam sprawy związane z ewidencje ŚT .
Rozumiem też ze na dzień 1 luty nie muszę robić żadnego "remanentu' początkowego?

#5403 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 20:46

VAT w rolnictwie Nic więcej nie musisz prowadzić i remanentu też nie musisz robić. Jedynie zbierać faktury.
To rozumiem, że sama będziesz sobie prowadzić rachunkowość?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5404 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 732 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 20:51

VAT w rolnictwie jak kolega wyżej - te 3 ewidencje to wszystko tzn. kupna, sprzedaży i ewentualnych ŚT... no i oczywiście deklaracja, co na pewno wiesz. /ja wszystko sobie sam prowadzę, co wydaje mi się na prawdę proste... ;)

Edytowany przez skywalker89, 29 styczeń 2013 - 20:53.

#5405 Share Tod

Tod

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 29 styczeń 2013 - 21:52

VAT w rolnictwie Zastanawiam sie nad przejściem na energię przemysłową w celu uzyskania zwrotu czy to dobry pomysł?
Proszę doradzcie.

#5406 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 29 styczeń 2013 - 22:53

VAT w rolnictwie Samo przejście na energię przemysłową nie jest konieczne , żeby odliczać VAT . NIP nabywcy jest potrzebny , może być bez Gosp . Rolne itp . Problem pojawia się w momencie ,gdy korzystamy na jednym liczniku również z energii na cele bytowe . Koledzy wcześniej pisali o procentowym podziale tego zużycia , podlicznikach itd. Wszystko zależy od podejścia konkretnego US i niema chyba jednej reguły , a przechodzić , żeby więcej płacić za kwh to jest średni pomysł :) .

Edytowany przez fezoi, 29 styczeń 2013 - 22:54.

#5407 Share szumi

szumi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 06:44

VAT w rolnictwie Nie wiem jakiego dostawcę energii masz. U mnie PGE - wpisali NIP do faktury bez problemu (od ręki), bez zmiany na przemysłówkę. Nie wiem jak z Gosp. Rolnym, czy jest bezwzględnie wymagane, czy nie, ale raczej nie. Nie wiem, bo sam zarejestrowałem się w US pod Imieniem i Nazwiskiem i nigdzie nie ma problemu. Mój US dopuszcza jeden licznik i z niego 70% na odpis, ale zapytaj u siebie. Na przemysłowy nie warto przechodzić - drogo.
Myslę, że warto wciągać do rozliczeń prąd, telefon, itd. może na tę chwilę zyskasz nie tak dużo, ale w obliczu planowanego wprowadzenia podatku dochodowego wszystko będzie bardzo istotne!

#5408 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 07:19

VAT w rolnictwie

To rozumiem, że sama będziesz sobie prowadzić rachunkowość?

Tak mam zamiar sama prowadzić rozliczenia. Coś tam o tym vacie wiem ..... Tyle tylko ze bardziej teoretycznie niż praktycznie póki co , dlatego wolę zapytać o kilka drobiazgów , niż potem coś przeoczyć :)

#5409 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 08:07

VAT w rolnictwie Rozumiem. Ja też od niedawna na zasadach ogólnych jestem, tylko że mi księgowa prowadzi to wszystko, przynajmniej przez pierwszych kilka miesięcy.

Edytowany przez jarekmalina, 30 styczeń 2013 - 08:11.

#5410 Share ryki

ryki

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 13:47

VAT w rolnictwie

warto jeszcze coś dodać, mimo iż termin rejestracji jest "pełnomiesięczny" to można odzyskać vat naliczony od zakupów dokonanych w dwóch okresach poprzedzających okres, od którego rozliczamy się na zasadach ogólnych

Witam tzn jeżeli kupię np ciągnik w lutym a na vat przejdę od marca to ten zakup mogę odliczyć. Chodzi o sprzęt używany a sprzedawca, rolnik musi mi wystawić fakturę. Zastanawiałem się nad przejściem na vat i policzyłem ze mi się opłaca. Mógłbym jutro się spiąć i załatwić ten vat od lutego, ale został mi jeden dzień i nie bardzo chcę robić to na wariackich papierach. Jeżeli to możliwe proszę o podstawę prawną takiego odliczenia wstecz.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5411 Share piotrekzajaczkowski

piotrekzajaczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 14:59

VAT w rolnictwie Przechodząc na VAT musisz mieć jeszcze nr. REGON.

#5412 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7797 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 15:16

VAT w rolnictwie Nie odliczysz do tyłu. Musisz ciągnik kupić w marcu i w marcu na vat przejść. Jutro masz trochę czasu na załatwienie.
On ci wystawia fakturę z Vatem 23 % czy zerowym, bo też tak może być. Jak ciągnik kupił przed przejściem na Vat i Vatu nie odliczał, to sprzedaje go z zerowym Vatem.

#5413 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 17:15

VAT w rolnictwie

Witam tzn jeżeli kupię np ciągnik w lutym a na vat przejdę od marca to ten zakup mogę odliczyć. Chodzi o sprzęt używany a sprzedawca, rolnik musi mi wystawić fakturę. Zastanawiałem się nad przejściem na vat i policzyłem ze mi się opłaca. Mógłbym jutro się spiąć i załatwić ten vat od lutego, ale został mi jeden dzień i nie bardzo chcę robić to na wariackich papierach. Jeżeli to możliwe proszę o podstawę prawną takiego odliczenia wstecz.

http://www.radapodat...tnik-VAT-czynny

zapytaj w swoim US, powinni być na bieżąco, więc raczej potwierdzą taką możliwość, jeśli nie to wtedy powinieneś zacząć się martwić

#5414 Share janek91

janek91

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo motoryzacja sport

Napisany 30 styczeń 2013 - 17:38

VAT w rolnictwie chciałem zapytac jestem vatowcem i i kupiłem cielaka jak długo musze go chować aby muc sprzedać i wystawić na nigo fakture czy musi być jakiś czas

#5415 Share marulekk

marulekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja, Sport

Napisany 30 styczeń 2013 - 18:12

VAT w rolnictwie Wczoraj bylem na szkoleniu o Vacie i tam Pani z US mówiła, że jest możliwość odliczenia Vatu z maszyny zakupionej przed przejściem z ryczałtu na zasady ogólne.
Oczywiście nie możesz odliczyć całego Vatu, to jest liczone jakoś procentowo.

@janek91
wszystko z głową, jesli wczoraj kupiłeś to na pewno nie będziesz go sprzedawał dziś czy jutro a za kilka tygodni, aż CI urośnie.

Edytowany przez marulekk, 30 styczeń 2013 - 18:16.

sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

#5416 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 19:36

VAT w rolnictwie

chciałem zapytac jestem vatowcem i i kupiłem cielaka jak długo musze go chować aby muc sprzedać i wystawić na nigo fakture czy musi być jakiś czas

Jeśli chodzi o vat to możesz go sprzedać zaraz po zakupie , wystawiasz fakturę, odprowadzasz vat i jest ok.
Ale jeśli chodzi o podatek dochodowy to musisz go trzymać 2 miesiące od dnia nabycia , bo inaczej ktoś może ci zarzucić że to nie działalność rolnicza , która nie podlega pod dochodowy , ale dział. gosp. , jeśli takie coś będzie się powtarzać.

#5417 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 20:59

VAT w rolnictwie

jak kolega wyżej - te 3 ewidencje to wszystko tzn. kupna, sprzedaży i ewentualnych ŚT... no i oczywiście deklaracja, co na pewno wiesz. /ja wszystko sobie sam prowadzę, co wydaje mi się na prawdę proste... ;)

Z ta ewidencją środków trwałych to nie był bym taki pewien czy ją trzeba mieć obowiązkowo. Bo ewidencja kupna i sprzedaży to trzeba mieć ale nie ważne w jakie formie.

#5418 Share skywalker89

skywalker89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 732 postów

Napisany 30 styczeń 2013 - 22:53

VAT w rolnictwie ewidencje środków trwałych musi mieć jeśli takowe będzie nabywał i będzie chciał odpisać od tych sprzętów vat.. czy nie tak ?

#5419 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 31 styczeń 2013 - 07:09

VAT w rolnictwie O EŚT i jej obowiązku było już kilka stron do tyłu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5420 Share adi29

adi29

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 86 postów

Napisany 31 styczeń 2013 - 09:45

VAT w rolnictwie będąc na vacie musze miec REGON???? wydawało mi sie ze nie!!! wiec jak jest wkońcu????