Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9024 odpowiedzi na ten temat

#521 Share Bogusia

Bogusia

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 12 luty 2009 - 15:09

VAT w rolnictwie Witam wszystkich forumowiczów B) Jestem podatnikiem Vat od tygodnia i kilka spraw mnie nurtuje.Prowadze gospodarstwo rolno-ogrodnicze.Hoduje bydło mleczne i prowadze dzialy specjalne tzn.uprawe warzyw pod osłonami. Moje pytania to:
-czy jezeli sprzedam krowe to tez wystawiam fakturke? bo na mleko i cielaki to rozumiem bo to w pewnym sensie wyprodukowałam,B) ;)
-a jeśli kupie krowe od rolnika ,ktory nie jest podatnikiem Vat? faktury mi nie wystawi i zwrotu Vat nie dostane.
-a co w przypadku zakupu kwoty mlecznej? czy jest ona opodatkowana?
Z góry dziekuje za pomocne wskazówki.pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 16:54
  •  

#522 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 12 luty 2009 - 17:24

VAT w rolnictwie Jezeli sprzedasz krowę, nawet musowo, bo krowę wyrejestrowywujesz w arimr i jest slad zdarzenia.
Jeśli kupisz krowę od rolnika RR to Ty mu wystawiasz f-e RR.
A co do kwoty mlecznej to sie nie orientuję czy jest ona obłożona Vat.
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#523 Share Bogusia

Bogusia

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 12 luty 2009 - 17:46

VAT w rolnictwie Dzięki wielkie:) Właśnie o to mi chodziło.A co do tej kwoty mlecznej to w sumie tez jest ślad zdarzenia bo to idzie do agencji ale sporządza sie umowe kupna-sprzedaży.moze ktoś wie coś na ten temat?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#524 Share dani221

dani221

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 12 luty 2009 - 18:47

VAT w rolnictwie bogusia odnośnie faktur rr żeby odliczyć soobie 6 % to płatność tej faktury musisz dokonywać przelewem ,,,

#525 Share Bogusia

Bogusia

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 12 luty 2009 - 20:17

VAT w rolnictwie A dlaczego przelewem? A jeśli rolnik sie nie zgodzi na przelew?Każdy woli jednak pieniądze do ręki.Czyli musze zakupic sobie druczki faktur RR. A w kwesti tych nieszczęsnych kwot ktos cos wie? pozdrawiam

#526 Share dani221

dani221

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 13 luty 2009 - 18:35

VAT w rolnictwie jeśli chce się odliczyć vat z faktury rr to faktura musi być opłacona przelwem tak wymaga urząd skarbowy bo taka faktura jest wiarygodna ,,,a jeśli by nie było przelewuw tylko gotówka to rolnicy robili by sobie przekręty by wystawiali lewe faktury i odliczli vat a tak z przelewem to już troche zachodu żeby zrobić przekręt jak się ma kogoś zufanego to wszystko da się ominąć

#527 Share lukotek

lukotek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 13 luty 2009 - 19:04

VAT w rolnictwie ja jak pierwszy raz kupowałem od rolnika na f-re RR to dałem mu kase do ręki a jak zrobiłem przelew to mi oddał - teraz już mi ufa i nie ma problemu tylko mówię kiedy zrobię przelew

druga sytuacja to jak rolnik nie chce zgodzić się na przelew tylko kasa do ręki to płacę ale bez 6% VATU - czyli kwotę netto
(")_(")_.----.,/)
;^ ^ '; -._ , ')_
( o_, )' __,) '-._)

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

#528 Share bartez1221

bartez1221

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 13 luty 2009 - 22:33

VAT w rolnictwie hej, mam jeszcze jedno pytanie:
czy osoba pracująca (w tym przypadku nauczyciel) może byc rolnikiem vatowcem?? ;)

#529 Share PRZEMEK321

PRZEMEK321

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:lubie to co robie a to jest najwazniejsze.

Napisany 16 luty 2009 - 15:39

VAT w rolnictwie panowie mam pytanie-jestem na vacie i choduje trzode chlewną i przy sprzedazy tych swin trace całe 6% vatu czy tylko 3% ? prosze o pomoc.

#530 Share black08

black08

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 16 luty 2009 - 16:11

VAT w rolnictwie dopiero bede vatowcem ale z tego co obiło mi sie o uszy to rolnik na vacie otrzymuje 3% a nie 6% jak na ryczalcie, dodatkowo gdy sprzedaz (czyli bilans bedzie na +) to bedziesz musiał płacic do US. mam nadzieje ze decyzja o przejsciu na vat bedzie dobra.
kujawy to jes to!!!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#531 Share lukasz27

lukasz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 16 luty 2009 - 17:27

VAT w rolnictwie musisz oddać do US 3% vatu bo stawka dla tych co przeszli na vat zmieia się z 6% na 3% i jeszcze trzeba go oddać.ale za to odliczysz sobie vat z części do maszyn z nowych maszyn i ze wszystkich środków do produkcji rolnej i zwierzęcej.
sprzedam kombajn fortschritt E 517

#532 Share lukotek

lukotek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 16 luty 2009 - 18:26

VAT w rolnictwie biorąc jednak wszystkie za i przeciw to chyba jednak się opłaca przejść na VAT kiedy środki do produkcji są wysokie
(")_(")_.----.,/)
;^ ^ '; -._ , ')_
( o_, )' __,) '-._)

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

#533 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 16 luty 2009 - 18:27

VAT w rolnictwie No tak
Oplaca sie wtedy gdy ktos wiecej KUPUJE niz sprzedaje tak jak to robie ja ;P i wtedy mozna dobrze wyjsc na swoje.
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#534 Share lukasz27

lukasz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 16 luty 2009 - 18:29

VAT w rolnictwie opłaca się napewno jak kupuje się maszyny nowe i inne sprzęty do gospodarstwa. a co do samych środków do produkcji to zawszę troszke zostanie na piwo:)

#535 Share PRZEMEK321

PRZEMEK321

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Zainteresowania:lubie to co robie a to jest najwazniejsze.

Napisany 16 luty 2009 - 20:43

VAT w rolnictwie czyli trace całe 6% tak?

#536 Share lukasz27

lukasz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 16 luty 2009 - 20:46

VAT w rolnictwie w zasadzie tak bo jak przechodzisz na vat to uz masz 3% a nie 6% i te 3% musisz oddać do US. mówiąc krótko twój przychód ze sprzedaży to jest cena netto.

#537 Share maco27

maco27

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 16 luty 2009 - 21:17

VAT w rolnictwie dlateko ja uwazam ze srednio sie oplaca przejscie na vat a zlaszcza przy chodowli gdzi traci sie 6% a na pasze jest 3%vat i ciezko sprzedac na znajomego bo potem problem swiadectemzdrwia dlateko ja nie przeszlem choc bralem nowy sprzet na PROW.Jeszcze przy produkcji roslinnej mozna sie zastonowic bo tam vat jest wyzszy przy srodkach produkcji a zboze czesto sprzedaje sie bez faktury.Ludzie czesto sie lakomia na ten vat z nowych maszyn a potem trzeba niezle sie na glowic zeby wyjsc na swoje.Kazdy powinnien sam sobie to przeliczyc czy sie to jemu oplaca a nie dac sie na mowic roznym dziwnym doracta

#538 Share black08

black08

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 16 luty 2009 - 22:11

VAT w rolnictwie mozna prosto policzyc np: gospodarstwo o powierzchni 50 ha sprzedaje z 30ha X 8 ton pszenicy po cenie np 600zł to vatu dostaje 8640zł
i np z 20 ha sprzedaje 100ton rzepaku przy cenie 1000zł daje to 6000zł vatu czyli razem 14640 vatu. teraz takie gospodarstwo kupuje ok 30ton saletry dajmy na to po 1tys daje ok 2100zl dodajac inne nawozy i srodki ochrony mozna przyjać ze znowu wychodzi ok 40 tys to daje znowu ok 2800zł. dodatkowo paliwa dajmy nato ok 4 tys litrów x 4 zł daje 3520zł. mozna dodac nastepne ok 2000 vatu na cześci itd daje to ok 10420 zł vatu. to takie pobiezne wyliczenia wiadomo plony róane ceny różne itd. ogolnie jesli nie inwestuje sie nic tylko prowadzi gospodarstwo np pr roslinnej to przy dobrych wydajnosciach mozna byc lekko na -. ale jezeli juz kupimy dajmy nato maszyne lub zinwestujemy w gospodarstwo 20tys to watu mamy 4400 i juz nie jest tak zle. a wiemy ze przy prowie inwestycje sa durze i zwroty watu też nie małe. nalezy wspomniec ze stawki na produkty rolne mogą wzrosnoć do 10% !!!!!!!! bodajze odroczenie do 2013 roku (nie jestem pewien) wyjście z vatu tez nie jest takie super łatwe us wie jak wyjsć na swoje. ja osobiście na 98% zdecydowany jestem na vat.
kujawy to jes to!!!!!

#539 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 17 luty 2009 - 19:53

VAT w rolnictwie ja jestem na vacie 4 lata iniewyobrażam sobie prowadzenia gospodarstwa na ryczałcie .Co roku inwestuje zwroty mam co kwartał i jeszcze nigdy złotówki nie wpłaciłem doUS,apozatym gospodarstwo które tylko konsumuje zyski a nie inwestuje to w dzisiejszych realiach długo niepociągnie na rynku.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#540 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6296 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 17 luty 2009 - 20:27

VAT w rolnictwie szybkie pytanko o faktury za wodę.
musza być na gospodarstwo rolne, imię i nazwisko, adres?
i czy musza być miesięczne czy np półroczne?
jeśli jest na gospodarstwo rolne a wpięty jest dom i reszta gospodarstwa to jak to rozliczać (oddzielne liczniki)??
tak czytam ostatnio tematykę VAT'u w rolnictwie i to mnie zastanawia - wiem że z prądem nie warto się bawić bo ponoć ląduje się na taryfie przemysłowej a to nie jest opłacalne.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke