Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9027 odpowiedzi na ten temat

#5361 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 14:39

VAT w rolnictwie Czy jestem zobowiązana podawać dwa imiona na fakturach czy wystarczy jedno? To samo pytanie do pieczątki jedno czy dwa imiona?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 18:26
  •  

#5362 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 15:58

VAT w rolnictwie ja zawsze stosuję jedno imię (na fv i na pieczątkach),

czy rolnik vatowiec użyczający budynki gospodarcze synowi musi dokumentować to fv?

#5363 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 16:09

VAT w rolnictwie Z tym użyczeniem to jest niezły młyn , bo w zasadzie jako umowa nieodpłatna to na co tu wystawiać fakturę...ale z drugiej strony dla celów vat czy nie zostanie to potraktowane jako odpłatne świadczenie usług? Może ktoś kto ma taką umowę powie jak to jest w praktyce ?

A w zgłoszeniach nip 7 i vat r tez masz jedno imię czy dwa?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5364 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 16:31

VAT w rolnictwie ja akurat nie dysponuję drugim imieniem, ale już moi rodzice mają dwa (w deklaracjach jest pole na drugie imię i tam je podają), ale na fakturach się nimi nie posługują, posługują się nazwą zgodną z wpisem do CEIDG czyli imieniem i nazwiskiem

czy każdy vatowiec ma obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży "bezrachunkowej" zanim nabędzie kasę, czy też jeśli takiej sprzedaży się nie prowadzi ewidencja jest niekonieczna?

Edytowany przez kissmy..., 23 styczeń 2013 - 16:32.

#5365 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 18:15

VAT w rolnictwie Ja zrobiłem odwrotnie i przeszło podczas kontroli, tzn. wziąłem od ojca (ryczałtowca) budynki na umowę użyczenia bo robiłem tam remont. Nie było żadnych problemów, urzędnicy chcięli tylko umowę użyczenia.

Edytowany przez jarekmalina, 23 styczeń 2013 - 18:15.

#5366 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 23 styczeń 2013 - 23:24

VAT w rolnictwie Jaki młyn z tym użyczeniem? Wszystko jest w ustawach i kodeksie cywilnoprawnym. Chwilkę porozmawiać z dr google i młyn się przestaje kręcić ;) . Robisz umowę użyczenia i wsio. Żadnych faktur. Oczywiście jak osoba biorąca w użyczenie jest na vacie, to może odliczyć VAT z przeprowadzonych remontów, bo ... powinna oddać przedmiot użyczenia w stanie niegorszym jak przy jego wzięciu w użyczenie.

#5367 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 07:43

VAT w rolnictwie darolee wyjąłeś mi to z ust :)

#5368 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 12:14

VAT w rolnictwie odnośnie do użyczenia budynków, to jeśli vatowiec nie korzystał z żadnego odliczenia to nie musi wystawić fv (szkoda, że nie dopytałem o sprzedaż), natomiast wydzierżawiając grunty na cele rolnicze to już musi wystawić fv ze stawką zw, dziwna sprawa sprzedając maszynę, dla której nie korzystało się z odliczenia trzeba wystawić fv a dla użyczenia budynków już nie, ciekawe jak jest z użyczaniem maszyn, chyba poszukam interpretacji, bowiem stanowisko KIP zależy od tego na kogo się trafi

#5369 Share piotrekzajaczkowski

piotrekzajaczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 12:49

VAT w rolnictwie Ja mam umowę użyczenia ciągnika, W treści jest tylko kto od kogo, od kiedy i za ile. Miałem kontrole i wszystko jest dobrze.
Jeśli chodzi o sprzedaż maszyn, które mieliśmy dłużej niż 6 miesięcy przed przejściem na VAT to sprzedajemy ze stawką ZW (o ile są w ewidencji środków trwałych) to nie jest źle z tym bo mamy udokumentowane pieniądze bez płacenia podatku, jeżeli nie ma ich w EŚT to można je sprzedać w sumie bez faktury.

#5370 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 13:01

VAT w rolnictwie ja też miałem kontrole ale wtedy użyczający jeszcze nie był vatowcem, odnośnie do maszyn to nie ma problemu jeśli nie są rejestrowane

w jaki sposób dokonać korekty w rejestrze faktur sprzedaży, jeśli znalazłem starą fakturę? muszę ją dopisać we właściwym miesiącu oraz wykreślić kolejne numery porządkowe i nadać nową numerację?
czy faktura sprzedaży wystawiona w styczniu ale dotycząca sprzedaży grudniowej powinna znaleźć się w ewidencji sprzedaży dla grudnia czy stycznia?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5371 Share Madzia20

Madzia20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 14:39

VAT w rolnictwie Powrócę niestety do zakupu maszyn od rolnika ryczałtowego na umowę k-s, musimy wtedy zapłacić 2% od wartości do US.
Tak mi się średnio podoba płacić im te 2tys za nic..:)

Ale chyba nie da się tego obejść?
Wiem, że jakbym była że tak powiem starym rolnikiem to pewnie bym kupiła i w razie czego wpisała że miałam to już X lat i nikt się tego nie czepi.
Ale że rolnikiem jestem od roku z kawałkiem, do tego jestem młoda to pewnie nie przeszłoby że kupiłam to parę lat temu.. bo i jak, po co i najważniejsze skąd miałam tyle forsy aby to kupić a żadnej darowizny od rodziców nie zgłaszałam.

Ale tak sobie wymyśliłam (nie wiem czy dobrze) jakby tak tato ryczałtowiec kupił od ryczałtowca maszynę to bez problemu zaraz po tym może dać mi ją w darowiźnie? Tylko pytanie czy dająć mi taką maszynę (kombajn) muszą być jakieś dokumenty odnośnie kiedy i gdzie to kupił? Nawet jak było to np.20lat temu

#5372 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 15:08

VAT w rolnictwie ja skłaniałbym się raczej ku uniknięciu przenoszenie własności takiej maszyny na vatowca (prawdopodobnie trzeba będzie to sprzedać z 23% stawką vat), także najlepiej aby kombajn nabył ryczałtowiec i ewentualnie nieodpłatnie użyczył vatowcowi (można rozliczać vat od kosztów eksploatacyjnych i nie ma problemu)

#5373 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 17:20

VAT w rolnictwie Słuchajcie, jak to jest ze zwrotem vatu w przypadku kontroli? Czy zwrot się opóźnia przez kontrol? U mnie minęło już ustawowe 60 dni od złożenia deklaracji a na koncie nic nie przyłybo?!

#5374 Share Madzia20

Madzia20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 18:12

VAT w rolnictwie No niby użyczenie wystarczy.. ale coś mam obawy do tego że np. zechcę kupić nowe opony do kombajnu, zrobić jakiś kapitalny remont zimą i nie przyczepią się że jest tylko uzyczenie?
Myśląc logicznie od ich strony ja bym się przyczepiła :)

#5375 Share piotrekzajaczkowski

piotrekzajaczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 19:05

VAT w rolnictwie

Słuchajcie, jak to jest ze zwrotem vatu w przypadku kontroli? Czy zwrot się opóźnia przez kontrol? U mnie minęło już ustawowe 60 dni od złożenia deklaracji a na koncie nic nie przyłybo?!

W protokole po kontrolnym nic niema o zmianie terminu? A może miałeś korektę do deklaracji wtedy się termin zmienia.
U mnie w protokole nic nie ma o tym że jest zmiana terminu. ja mam mieć zwrot w poniedziałek myślę że pieniądze będą bo składałem o przyśpieszony.

Edytowany przez piotrekzajaczkowski, 24 styczeń 2013 - 19:06.

#5376 Share romet737

romet737

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 19:46

VAT w rolnictwie Mam pytanie odnośnie użyczenia maszyn, mianowicie chodzi mi oto czy sąsiad na vat który kupuje nową maszyne może ją użyczyć mi jako RR . Mam na myśli również pojazdy rejestrowane ? Jak najlepiej się rozliczać co miesiąc czy co kwartał .?

#5377 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 20:39

VAT w rolnictwie

No niby użyczenie wystarczy.. ale coś mam obawy do tego że np. zechcę kupić nowe opony do kombajnu, zrobić jakiś kapitalny remont zimą i nie przyczepią się że jest tylko uzyczenie?
Myśląc logicznie od ich strony ja bym się przyczepiła :)

w umowie uzyczenia piszesz ze: osoba biorąca w uzyczenie (nazwa przedmiotu uzyczenia) zobowiązana jest ponosić wszystkie koszty zwiazane z użytkowaniem przedmiotu uzyczenia do dnia wygasniecia umowy
u mnie to przechodzi w US a na umowe uzyczenia mam ciagnik z osprzetem,drobny sprzet oraz samochod ciezarowy. Podczas kazdej kontroli US chciał umowy do wglądu
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#5378 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 20:47

VAT w rolnictwie pytanie do druku nip 7 .
Czy w pozycji "c"data rozpoczęcia działalności to data od kiedy prowadzę gospodarstwo ogólnie , czy data od kiedy przechodzę na vat?

#5379 Share Madzia20

Madzia20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 21:32

VAT w rolnictwie Jak się nie mylę, data kiedy przejęte jest gospodarstwo

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5380 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4295 postów

Napisany 24 styczeń 2013 - 21:57

VAT w rolnictwie @romet737 w takim przypadku sąsiad będzie musiał wystawiać fakturę vat, czyli zasadniczo stanie się usługodawcą i do tego dzierżawa maszyn bez obsługi to stawka 23%, więc musisz opracować korzystniejsze rozwiązanie

@ONA77 czy vatowiec powinien złożyć akurat nip7?