karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

kissmy...    67

rezygnacji z RR raczej nie zrobisz z datą wsteczną bo rolnik który chce zrezygnować z RR składa zgłoszenie przed początkiem miesiąca od którego chce rozliczać vat na zasadach ogólnych, sytuacja jest więc raczej kiepska......

 

a przy pozarolniczej DG można złożyć vatR z datą wsteczną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Wydaje mi się że nie , jeśli rezygnuje z zwolnienia ze względu na obrót, art 96 par 5 pkt 3 ustawy vat, a wniosek o przywrócenie terminu też mi tu nie pasuje niestety, chociaż z drugiej strony nie zaszkodzi spróbować z tym wnioskiem ,bo to byłoby jedyne sensowne wyjście...

 

Wniosek o przywrócenie terminu do złożenia vat r , w ciągu 7 dni od ustania przyczyny uchybienia (wspomniałeś że kolega ma/ miał złamaną rękę, może to wystarczy) + vat R + opłata i inne formalności , a może się uda ....

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biznes12    23

Witam

mam pytanie chcę przejść na VAT będę miał sama produkcje roślinną po ilu latach mogę zejść z tego VAT-u i czy jest to w ogóle możliwe bo jedni mówią że nie długo wszyscy będę musieli przejść na VAT, jedni że po 5 lat można zejść z VaT-u a jeszcze inni że na wieki wieków amen tzreba byc vatowcem jak to wkońcu jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    840

Podobno są ludzie którzy wrócli na ryczałt, ale z mojego doświadczenia i moich znajomych to ci powiem ze nie warto wracać na rr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semos    77

a jak to jest ze sprzedażą dla rolników ryczałtowych i prowadzeniem działalności pozarolniczej i świadczeniem usług również dla RR - a magiczną kwotą 20 tyś sumują się te dwie ,,działalności"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszeek    3

przyszedł juz wam zwrot Vatu za paliwo? do kiedy oni maja czas na realizacje tych przelewow ? o ile mi wiadomo to do konca kwietnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Chodzi ci chyba o zwrot akcyzy zawartej w ON. Ustawowo UG maja czas do30kwietnia

 


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Mam taki mały problem. Mam na oku ciekawy kombajn zbożowy, ale umowa kupna sprzedaży zamiast faktury. Ja rozliczam się z watu.

I pytanie. Macie jakieś pomysły aby takiego grata kupić nie opłacając PPC a później przy sprzedaży nie wystawiać faktury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

nic to nie da, za vat-marża bedzie musiał zapłacić pewnie połowę tego co w US, a i tak przy sprzedaży będzie vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

czy możecie mi przypomnieć aktualną stawkę na pszenżyto i podstawę prawną tej stawki?

Ktoś się mnie o to zapytał a chciałbym podeprzeć się przepisami.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

pszenżyto -załącznik nr 10 do ustawy vat pozycja 1

 

SOKAN co do zakupu kombajnu to pcc nie unikniesz , a przy sprzedaży- faktura vat marża tak jak proponuje w wyjaśnieniach ministerstwo finansów,

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

załącznik nr 10 traktuje o roślinach ze stawką 5%. Dobrze widzę?

Zastanawiam się czemu mi świta 8% jak dla owsa?

 

Mam taki mały problem. Mam na oku ciekawy kombajn zbożowy, ale umowa kupna sprzedaży zamiast faktury. Ja rozliczam się z watu.

I pytanie. Macie jakieś pomysły aby takiego grata kupić nie opłacając PPC a później przy sprzedaży nie wystawiać faktury.

popatrz na moje wcześniejsze pytania - też tak miałem i jeżeli od osoby prywatnej to niestety PCC (lub za parę stówek firma handlująca pojazdami wysatwi fakturkę - ktoś opisywał jak to zrobić), jak od rolnika to ponoć zwolniony.

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

owies aktualnie też jest 5%, załącznik nr 10 poz 1 ma grupę ex (czyli wyłącznie) ex 01.1 wchodzisz w pkwiu i wszystko co ma początek 01.1( z wyłączeniem roślin wskazanych w załączniku) jest 5 %

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    840

W którym miesiącu powinienem rozliczyć fakturę jeżeli. Data wystawienia faktury 3 marzec termin płatności 60 dni czyli do 2 maja, a przelew zrobiony jeszcze w kwietniu?

A jak teraz rozliczać faktury które bedą zapłacone w formie "kompensta" (czyli po dostawie towaru do np. cukrowni). (Z góry dzięki za odpowiedź)

Kupowałem części do ciągnika i opony.

Edytowano przez poosa21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

napisz jeszcze czego dotyczy faktura sprzedaży? zakupu? jeśli zakupu to czego bo jest kilka wyjątków ...

 

Co do kompensaty niestety nie pomogę bo nie wiem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314
owies aktualnie też jest 5%, załącznik nr 10 poz 1 ma grupę ex (czyli wyłącznie) ex 01.1 wchodzisz w pkwiu i wszystko co ma początek 01.1( z wyłączeniem roślin wskazanych w załączniku) jest 5 %

a znasz może stan na 3 kwartał 2013roku? Pszenżyta sprzedawać nie sprzedaję ale przy okazji sprawdziłbym czy dobrze wtedy wstawiłem stawkę ;)

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

na owies stawka 5% jest od 01.04 2011r ( a co za tym idzie również na mieszanki zbóż z owsem) , a na pszenżyto to chyba w ostatnim czasie od "zawsze" było 5%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

podziękował ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jimmy871    27

Koledzy i koleżanki czytałem już wiele na temat tegorocznej nowinki dotyczącej odprowadzania vatu z maszyny zakupionej na zasadach rr i już byłem pewien że nie ma ucieczki od owej nowelizacji aż dziś słyszałem o wyjściu o nazwie faktura vat marża. Owa faktura ma uchronić nas przed podwójnym płaceniem vatu za tą samą maszyne.. Czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć mi w jaki sposób to funkcjonuje o ile jest to możliwe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

vat marża wystawiasz jak jesteś na ryczałcie - nie ma szans aby vatowiec wystawił taką fakturę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Aro1975 rolnik rr nie wystawia ŻADNYCH faktur.

Faktura vat marża - opodatkowana jest różnica między ceną zakupu a ceną sprzedaży(marża) jeśli oczywiście jest na +, jest to faktura wykorzystywana przez podmioty zajmujące się m.in. sprzedażą rzeczy używanych zakupionych od osoby która nie wystawia faktur. To tak w dużym skrócie... Poszukajcie wyjaśnień min. fin. odnośnie sprzedaży w 2014 roku towarów od których nie odliczono vat a ich późniejszej sprzedaży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jimmy871    27

Aro1975 rolnik rr nie wystawia ŻADNYCH faktur.

Faktura vat marża - opodatkowana jest różnica między ceną zakupu a ceną sprzedaży(marża) jeśli oczywiście jest na +, jest to faktura wykorzystywana przez podmioty zajmujące się m.in. sprzedażą rzeczy używanych zakupionych od osoby która nie wystawia faktur. To tak w dużym skrócie... Poszukajcie wyjaśnień min. fin. odnośnie sprzedaży w 2014 roku towarów od których nie odliczono vat a ich późniejszej sprzedaży.

 

Reasumując przykładowy rolnik wystawiając fakture vat marża jest w stanie uniknąć odprowadzenia vatu przy sprzedaży maszyny z której defackto nie skorzystał z jego zwrotu czy tak? Wcześniej w przypadku takiej maszyny wystawiano fakture z podatkiem 0%/zw i nikt o nic nie pytał, od 1 stycznia 2014 mieliśmy płacić a jednak nie musimy..?

Jeszcze jedno owa faktura używana jest przez podmioty zajmujące się sprzedażą rzeczy używanych a czy ja przykładowy rolnik mogę ją wystawić?

 

Druga sprawa w przypadku gdy został pobrany zwrot vatu na daną maszynę dlaczego by wtedy nie wystawić przy jej sprzedaży faktury vat marża i nie oddawać vatu us? Ta sytuacja jest oczywiście dla mnie zrozumiała i naturalne jest że jeśli vat przy zakupie maszyny pobrałem to oddaje jego część przy jej sprzedaży, próbuje tylko dojść do tego czy i w jakich sytuacjach można wystawić taką fakture co za tym idzie uniknąć płacenia vatu us podczas sprzedaży danej maszyny.

Edytowano przez jimmy871

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

problem sprzedaży śr. trwałych od których nie odliczono vat dotyczy nie tylko rolników ale i innych przedsiębiorców...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj