Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9014 odpowiedzi na ten temat

#5261 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 17:41

VAT w rolnictwie Mniej wiecej tak. Zależy od tego czy opodatkujesz sprzedaż , czy potraktujesz ją jako zwolnioną. No i dotyczy śr.tr. powyżej 15.000.
Dla ś.tr. poniżej 15000 jest ta sama zadada z tym ze okres korekty wynosi rok.
Jest to art 91 ustawy vat , a nie jak pisałam wczesniej art. 90 ustawy ( nie sprawdziłam dokładnie wtedy)

Piszesz że otrzymałeś zapłatę czyli chodzi o podpis na fakturze vat , czy fakturze rr? Bo jesli o faktury vat to nie musi być wcale podpisu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 15:01
  •  

#5262 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 18:46

VAT w rolnictwie rozchodzi się o fakturę vat, której oryginał i kopię przesłałem starym zwyczajem kontrachentowi a tenże zaniechał i nie odesłał mi kopii, mam podobną sytuację z notami korygującymi, których mi nie odesłano

#5263 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 20:09

VAT w rolnictwie Uporządkujmy bo sie pogubiłam.. czyli była to normalna faktura vat a nie rr ani faktura do akceptacji( to taka faktura gdzie fakture wystawia nabywca a nie sprzedający tzw samofakturowanie)
Jeśli była to normalna faktura vat to nie musisz wysyłac jej do podpisu dla drugiej strony. Na takich fakturach nie musi byc podpisów. To tak na przyszłość..
Nie wiem czy można wystawić d*plikat w takim przypadku, bo d*plikat wystawia sie na żądanie nabywcy , a tu jest odwrotnie...

#5264 Share areknn

areknn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 20:58

VAT w rolnictwie Jezeli chodzi o sprzedaż np ciagnika z którego vat został w 100 odliczony to jak mozna póżniej go sprzedać jako sprzedaż nieopodatkowaną albo wybierać sobie forme opodatkowaną lub zwolnioną? Pierwsze słysze o takimś czymś Jezeli maszyna była kupiona z odliczeniem podatku vat to przy pózniejszej sprzedaży musi byc naliczony vat a korekta jest w przypadku gdy sprzedajemy po 3 roku i dotyczy 2 lat do 5 roku Sprzedaż zwolniona może byc w przypadku jezeli sprzedajemy maszyne kupiona przed przejsciem na vat i od której vat nie był odliczany. Jezeli źle piszę to mówcie @ONA 77 z tego co zrozumiałem z Twoich słów to jezeli ciągnik sprzedajemy kolejnemu rolnikowi będocym podatnikiem Vat to wtedy vatu nie musimy zwracać?

Edytowany przez areknn, 11 styczeń 2013 - 21:14.

#5265 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 22:08

VAT w rolnictwie cały czas traktowaliśmy o sytuacji, gdy maszyna została zakupiona przed rezygnacją ze zwolnienia

odnośnie do faktury, to jeśli nie wystawie d*plikatu to nie będę miał żadnego dokumentu potwierdzającego sprzedaż (oryginał i kopia trafiły do nabywcy), podobnie jeśli kontrahent nie odesłał mi noty to również nie mam żadnego dokumentu potwierdzającego, iż ta została wystawiona, więc jest to spory problem dlatygo wystawiam sobie w takich przypadkach d*plikaty, bo cóż innego mi pozostaje?

#5266 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 09:54

VAT w rolnictwie @areknn masz racje przykład z ciagnikiem to zły przykład jeśli chodzi o sprzedaz nieopodatkowaną...lepiej przyjąć ogólnie środek trwały , bo tak to troche bzdury napisałam

#5267 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 10:28

VAT w rolnictwie Z tego co czytałem w jednym rozoprządzeniu to od 2011r. nie ma obowiązku oznaczania na fakturze kopia i orginał, wiec wydrukuj sobie jeszcze raz i po robocie.

#5268 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 16:35

VAT w rolnictwie

Kontroli nie miałam ale odliczyłam sobie Vat od nowej pilarki spalinowej

Nie wiem czy dobrze rozumiem Twoje obawy....ale pilarka spalinowa to narzędzie dla mnie niezbędne w gospodarstwie i kontrolerzy raczej nie powinni mieć wątpliwości!
A jak będą, to powiesz, że wycinasz krzaki, przycinasz drzewa na polach i tyle.

Ja jutro będę miał kontrolę. Pani z US dziś zadzwoniła, powiedziała że przyjadą zobaczyć nowy nabytak
i proszę przygotować dokument:
- rejastry vat sprzedaży i zakupów
- faktury
- ewidencje środków trwałych
- umowy dzierżawy gruntów ornych
- nakazy podatkowe
- wyciągi z kont bankowych
- umowy kredytowe

Nie chce mi się szukać paragrafów, bo wątki powracają jak kamfora. Nie ma obowiązku ani prowadzenia EŚT ani EKS. I tego się trzyma mój US :) Przy kontrolach od jakiegoś czasu proszą tylko o faktury. Pierwszy raz się spotykam aż z takimi wymogami dokumentacji

Kotrola przyjechała pół godziny posiedziała, wszystkie dokumeny zabrała, protokół spisała, ciągnik obejrzała i powiedziała ZADZWONIMY.
Co do EŚT to powiedziały "lepiej żeby była". Skoro staram się o zwrot za zakupione części itp. do tych maszyn to mam czarno na białym że na stanie

Dziwne te ich tłumaczenia. A jak uzyczę do sąsiada maszynę w ramach pomocy sąsiedzkiej i ją zepsuje, wiec bede musiał naprawić...to co kupię cześci i nie mogę odliczyć VAT, bo nie mam na stanie? trata tata :D
A co rozumiesz przez "wszystkie dokumenty zabrała"?

rozchodzi się o fakturę vat, której oryginał i kopię przesłałem starym zwyczajem kontrachentowi a tenże zaniechał i nie odesłał mi kopii, mam podobną sytuację z notami korygującymi, których mi nie odesłano

Jak kolega napisał nie ma obowiązku podpisywania faktur. Wystaw sobie drugi oryginał i dołącz do faktur i tyle, żaden d*plikat nie potrzebny. Nie ma żadnego problemu zwłaszcza jak kasa na kącie :)
Tak na marginesie ja nie wysyłam swoich kopii faktur, tylko oryginał dla kupującego nadaje z potwierdzeniem odbioru, tzw. zwrotka. Nie mam problemu, że mi ktoś nie odeśle, a mam podkładkę ze kupujący otrzymał fakturę. Trzymam aż kasa będzie na kącie i do pieca.
A jak ktoś będzie przekręt, to czy podpisze czy nie to i tak w trąbę zrobi i tak!

Edytowany przez darolee, 12 styczeń 2013 - 16:47.

#5269 Share piotrekzajaczkowski

piotrekzajaczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 12 styczeń 2013 - 17:24

VAT w rolnictwie darolee Zabrali faktury, umowy, itp. do US na kontrole, nie sprawdzali w domu.

#5270 Share majs

majs

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 00:23

VAT w rolnictwie Ja jeszcze wtrące...
Czy gdy przejdę na VAT to dostane jakieś wzory faktur i według nich będę musiał wystawiać czy to są gotowe papiery od US z rubrykami do wpisu?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5271 Share piotrekzajaczkowski

piotrekzajaczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 09:07

VAT w rolnictwie Druki faktur, ewidencji itp. możesz kupić w sklepach zazwyczaj papierniczych albo z artykułami biurowymi, na pewno nie dostaniesz tego od US, albo jak jesteś bardziej ambitny to możesz załatwić sobie jakiś program do prowadzenia ewidencji i fakturowania i robić wszystko w komputerze.

#5272 Share majs

majs

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 13 styczeń 2013 - 15:49

VAT w rolnictwie Ok.
Jeszcze mam jedno, mnie nurtujące pytanie..
Czy jeśli kupuje np cement, odliczam od kosztów zakupu VAT to podczas kontroli musze udowodnić im jak wykorzystałem na co poszedł cement i w jaki sposób to zrobić?

#5273 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 14 styczeń 2013 - 20:41

VAT w rolnictwie No raczej. Ja miałem zakupione 2 tony cementu i przy kontroli pytali się do czego był potrzebny, Mało tego przyjechali do mnie i chcieli zobaczyć te klepisko które zalałem :) Strasznie upierliwi, ale co tam. Miałem elegancko zalane, bez żadnych kombinacji więc po 2 minutach było po kontroli.

#5274 Share piotrkrk

piotrkrk

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 09:58

VAT w rolnictwie

Witam. Około roku temu zakupiłem kamerkę cyfrową z której udało mi się odliczyć vat. Teraz planuję ją sprzedać, ale zastanawiam się nad konsekwencjami w razie kontroli, gdy kamerki już nie będzie. Jest jakieś sensowne wyjście z tej sytuacji? Zgłoszenie tego gdzieś? Co mogą mi dać za karę gdyby coś?

Zeby to zrobic legalnie, musisz wystawic FV na pomniejszona sume. A tak szczerze, to US nie bedzie sie doszukiwal jakiejs tam kamery... Wiec sobie mozesz dac spokoj z tym. W Twoim przypadku w razie kontroli, bardziej ich beda interesowaly ciagniki i wieksze maszyny.

Po za tym US i ZUS to najwieksze zlodzieje w Polsce, wiec tez kombinuj i nie dziel sie z nimi, tylko bezpiecznie :) Nie bede lepiej tu sie wypowiadal, jakie kombinacje odchodza, zeby placic jak najmniej VATu czy podatku dochodowego.

#5275 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 12:00

VAT w rolnictwie

Po za tym US i ZUS to najwieksze zlodzieje w Polsce

Święta prawda

#5276 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6738 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 17:04

VAT w rolnictwie Kamera mogła ulec uszkodzeniu i nadawała się tylko do kosza. Widzę że post sprzed miesiąca to pewnie problem już rozwiązany.
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#5277 Share piotrkrk

piotrkrk

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 17:30

VAT w rolnictwie Wiele ludzi rezygnuje z małej firmy, z powodu ZUS-u..... A co mamy z ZUSu ? NIC. ZUS od malej firmy powinien max 350zł kosztowac na miesiac. A nie prawie 900zł.... Szkoda slow

#5278 Share kryha16dob

kryha16dob

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 11:09

VAT w rolnictwie Witajcie. Od nowego roku przezlismy z mezem na vat i chcialabym sie dopytac co mozna odpisac? jak jest z benzyna z internetem? jaki procent z liczników moge odpisac na gospodarstwo chodzi mi o wode i prad. Czy komorki musze jakos zarejestrowac na gospodarstwo czy normalnie moge brac fv z doladowan i odpisywac?

#5279 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 12:24

VAT w rolnictwie upraszczając można odliczyć wszystko co jest związane z realizowaną produkcją rolniczą, ale z pewnymi wyjątkami (na przykład vat od zakupu samochodu osobowego, paliwa do niego itd), odnośnie do odsetka zużywanych mediów to zależy on od rodzaju produkcji i musi być zgodny z rzeczywistym zużyciem energii elektrycznej i wody na potrzeby gospodarstwa (przyjmuje się zazwyczaj jakiś założenie np. rolnik na potrzeby domu zużywa prądu za 300 zł miesięcznie a resztę odlicza), podstawa to aby dane na fakturze były poprawne, jeśli jest ok to nic nie trzeba przerejestrowywać

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5280 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 19:19

VAT w rolnictwie Doładowania telefonu przechodzą. Internet też, najlepiej jak są dwa liczniki, jeden na gospodarstwo drugi na dom, ale jeśli jest jeden to tak jak kissmy pisze.