karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

kissmy...    67

tak, to oczywiście osoba prowadząca DG, ale już naliczyłem stawkę krajową - niech sami się męczą z rozliczeniem vat, mi się nie uśmiecha dodatkowa deklaracja, dzięki bardzo za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dorot    0

Witam,

Jestem na Vacie.

Stawiam budynek inwentarski.

Mam faktury na blachę , okna.

Ale nie mam na pustaki i beton.

Czy w razie kontroli , byłby problem że nie ma faktur na wszystkie materiały budowlane?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Edytowano przez Dorot

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

jak wystawić fakturę vat czeskiej firmie? sprzedałem im siano i pora na fakturę. potrzeba specjalnych druków czy wystarczą te na których wystawiam krajowym podmiotom?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Czy mogę przejść na vat w dowolnym dniu miesiąca czy muszę czekać do pierwszego dnia miesiąca? Proszę o szybką odpowiedz


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Najpierw składasz wniosek o nadanie Regon w dowolnym dniu a wnioski NIP 7 i VAT R w urzędzie skarbowym maksymalnie do ostatniego dnia miesiąca. Przykładowo chcesz zacząć rozliczać się od 1 kwietnia to wnioski do US składasz pod koniec marca. Po kilku dniach przychodzą zaświadczenia zarejestrowania jako czyny podatnik VAT i potwierdzenie NIP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Chcę kupić ciągnik, dziś podpisuję umowę, czy składając wniosek pod koniec marca mogę podać datę na fakturę 1 kwietnia czy muszę czekać na decyzję?


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

możesz śmiało na 1 zamawiać fakturę

 

jak wystawić fakturę vat czeskiej firmie? sprzedałem im siano i pora na fakturę. potrzeba specjalnych druków czy wystarczą te na których wystawiam krajowym podmiotom?

 

wystawiasz normalną fakturę z krajową stawką, albo z zerową jeśli Ty i nabywca macie unijne nipy i będziesz miał dokumentację potwierdzającą eksport - warunki WDT określone są w ustawie o VAT art 42 http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20040540535

 

Czy mogę przejść na vat w dowolnym dniu miesiąca czy muszę czekać do pierwszego dnia miesiąca? Proszę o szybką odpowiedz

 

jako rolnik musisz czekać do 1 dnia miesiąca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semos    77

czy mieliście kiedyś problem ze zwrotem Vatu za paliwo kupione w odległości 50 km? Kupiłem kilkakrotnie paliwo, które przywoziłem w kanistrach (paliwo na tej stacji jest dużo tańsze - niekiedy różnica wynosiła nawet 40gr na litrze. np cena z dziś w mojej miejscowości to 5,46zł a tam 5,10zł) i podczas kontroli Pani z US zakwestionowała mi te faktury stwierdzając - że zakup paliwa był nie ekonomiczny i nielogiczny a koszt przejazdu po paliwo nie pokrywała różnica cen. na moje odwołanie, Pani postanowiła zobaczyć owe kanistry i w odwołaniu napisała, że owe bańki mogą służyć do przewozu innych rzeczy nie tylko paliwa - notabene w kilku z nich podczas wizji znajdował się olej napędowy.

 

Dodam, ze często jeżdżę do tego miasta np w celu załatwienia różnych spraw bądź po prostu na nazwijmy to wycieczkę lub różnego rodzaju zakupy. w Urzędzie gminy nigdy nie robili żadnych problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

biorę faktury z różnych miejscowości, czasem wyszło 200 czy 300km od domu, często mam faktury z odległości 100km.

Na pytanie czemu tak, odpowiadam że tankuję autko "ciężarowe" (pickup o DMC do 3,5tony) lub że siostra jechała i prosiłem aby mi kupiła ze 100 litrów bo ja w polu a nie będę specjalnie po paliwo leciał jak ona mi przywiezie (czasu nie mam bo pracuję poza rolnictwem i czasami muszę prosić kogoś o drobną przysługę).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestus123    4

Koledzy jak jest ze środkami trwałymi w gospodarstwie (maszynami), jeżeli jest się na zasadach ogólnych, rozliczając się z nich, to powinno się je trzymać przez 5lat. Ale jeżeli, gdy np ojciec przepisuje mi gospodarstwo, tym samym rezygnuje z prowadzenia jego i rozliczania VAT-u , a nie minęło 5lat. Czy będzie musiał część wcześniej odliczonego podatku zwrócić mimo, że ja je przejmę i dalej będę kontynuował rozliczenie VAT na tych samych warunkach??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

czy mieliście kiedyś problem ze zwrotem Vatu za paliwo kupione w odległości 50 km? Kupiłem kilkakrotnie paliwo, które przywoziłem w kanistrach (paliwo na tej stacji jest dużo tańsze - niekiedy różnica wynosiła nawet 40gr na litrze. np cena z dziś w mojej miejscowości to 5,46zł a tam 5,10zł) i podczas kontroli Pani z US zakwestionowała mi te faktury stwierdzając - że zakup paliwa był nie ekonomiczny i nielogiczny a koszt przejazdu po paliwo nie pokrywała różnica cen. na moje odwołanie, Pani postanowiła zobaczyć owe kanistry i w odwołaniu napisała, że owe bańki mogą służyć do przewozu innych rzeczy nie tylko paliwa - notabene w kilku z nich podczas wizji znajdował się olej napędowy.

 

Dodam, ze często jeżdżę do tego miasta np w celu załatwienia różnych spraw bądź po prostu na nazwijmy to wycieczkę lub różnego rodzaju zakupy. w Urzędzie gminy nigdy nie robili żadnych problemów.

 

 

Napisz zastrzeżenia do protokołu, (masz 14 dni od daty otrzymania protokołu kontroli), nie ma w ustawie przepisu który nakazałby ci zakup na najbliższej stacji, i jeśli jest to paliwo jest np. do ciągnika , to nie jest to argument dla odrzucenia takiej FV.

US musiał by ci zarzucić brak związku z działalnością opodatkowana vat a nie taki powód ...

To że kupujesz paliwo akurat tam może wynikać z różnych przyczyn i nic US do tego.

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Czy ktoś się orientuje jak teraz jest(będzie) z materiałami eksploatacyjnymi do samochodu osobowego?

Można odliczyć tylko połowę vatu? Jak ewidencjonować takie "połówkowe" faktury ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Koledzy jak jest ze środkami trwałymi w gospodarstwie (maszynami), jeżeli jest się na zasadach ogólnych, rozliczając się z nich, to powinno się je trzymać przez 5lat. Ale jeżeli, gdy np ojciec przepisuje mi gospodarstwo, tym samym rezygnuje z prowadzenia jego i rozliczania VAT-u , a nie minęło 5lat. Czy będzie musiał część wcześniej odliczonego podatku zwrócić mimo, że ja je przejmę i dalej będę kontynuował rozliczenie VAT na tych samych warunkach??

Ta ojciec będzie musiał zwrócić część podatku .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

jeśli będziesz vatowcem to nie będzie zwrotu vat przez ojca

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czy na pewno? Znajomy chciał przejść na rentę strukturalną ,ale w związku z dużym zwrotem części podatku ,zrezygnował . Na pewno syn też byłby na vat-cie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Koledzy jak jest ze środkami trwałymi w gospodarstwie (maszynami), jeżeli jest się na zasadach ogólnych, rozliczając się z nich, to powinno się je trzymać przez 5lat. Ale jeżeli, gdy np ojciec przepisuje mi gospodarstwo, tym samym rezygnuje z prowadzenia jego i rozliczania VAT-u , a nie minęło 5lat. Czy będzie musiał część wcześniej odliczonego podatku zwrócić mimo, że ja je przejmę i dalej będę kontynuował rozliczenie VAT na tych samych warunkach??

nie musi być 5 lat, można sprzedać maszyny od razu. Kup od ojca maszyny skoro On i TY rozliczacie się na zasadach ogólnych. Tylko pamiętaj że US zapyta się skąd miałeś kasę na nowe zabawki. Darowizna w pierwszej linie nie jest opodatkowana tylko trzeba ją zgłosić na formularzu sd-z2.

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

art 91 pkt9 ustawy vat .

Warunek jest taki w chwili przejęcia syn musi być vatowcem, oraz do końca okresu korekty nie może zrezygnowć z vat na rzecz RR.

 

Oczywiście po przekazaniu syn może sprzedać ŚT , wystawia FV , nalicza vat od sprzedaży i też nie vat do oddania

Jeśli będzie RR to zwrot vat.

 

Aby cała transakcja przekazania gosp. rolnego nie była objęta vat , musisz przejąć gosp. jako całość to znaczy grunty , budynki, maszyny, zwierzaki , a nawet zobowiązania , itp...tak aby mogło to stanowić "przedsiębiorstwo" gotowe do pracy...Jeśli w akcie notarialnym notariusz ujmie ze ojciec przekazuje ci wszystkie te częsci składowe to nie musisz nic zgłaszać do US bo płatnikiem podatku od spadku i darowizn przez akt notarialny jest notariusz, i on to zgłasza.

Wszystko co otrzymasz nieobjęte aktem notarialnym musisz zgłosić osobiście do us

 

Nie może nabyć od ojca samych gruntów a maszyny odkupić , bo wtedy transakcja przekazania gosp. będzie objęta vat. (art 6 pkt1 ustawy vat)

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Aby cała transakcja przekazania gosp. rolnego nie była objęta vat , musisz przejąć gosp. jako całość to znaczy grunty , budynki, maszyny, zwierzaki , a nawet zobowiązania , itp...tak aby mogło to stanowić "przedsiębiorstwo" gotowe do pracy...Jeśli w akcie notarialnym notariusz ujmie ze ojciec przekazuje ci wszystkie te częsci składowe to nie musisz nic zgłaszać do US bo płatnikiem podatku od spadku i darowizn przez akt notarialny jest notariusz, i on to zgłasza.

Wszystko co otrzymasz nieobjęte aktem notarialnym musisz zgłosić osobiście do us

 

Nie może nabyć od ojca samych gruntów a maszyny odkupić , bo wtedy transakcja przekazania gosp. będzie objęta vat. (art 6 pkt1 ustawy vat)

 

a czy można przekazać gospodarstwo bez kilku składników majątku - na przykład bez jednego z traktorów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestus123    4

nie musi być 5 lat, można sprzedać maszyny od razu. Kup od ojca maszyny skoro On i TY rozliczacie się na zasadach ogólnych. Tylko pamiętaj że US zapyta się skąd miałeś kasę na nowe zabawki. Darowizna w pierwszej linie nie jest opodatkowana tylko trzeba ją zgłosić na formularzu sd-z2.

pozdrawiam

 

Źle się wyraziłem, ja nie posiadam gospodarstwa, jestem tylko jako domownik, chodzi tutaj, że dopiero zacznę gdy je przejmę, a jak być na Vacie przed zapisaniem nie mając nic?? ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

kissmy... ustawa vat nie ma definicji przedsiębiorstwa , korzysta się z definicji zawartej w kodeksie cywilnym tj art 55 kc Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej (...)

 

TSUE w wyroku C-444/10 wyraził pogląd że zbycie przeds. następuje gdy nabywający może kontynuować działalność zbywającego.

 

Czyli wydaje mi się że można

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

art 91 pkt9 ustawy vat .

Warunek jest taki w chwili przejęcia syn musi być vatowcem, oraz do końca okresu korekty nie może zrezygnowć z vat na rzecz RR.

 

Oczywiście po przekazaniu syn może sprzedać ŚT , wystawia FV , nalicza vat od sprzedaży i też nie vat do oddania

Jeśli będzie RR to zwrot vat.

 

Aby cała transakcja przekazania gosp. rolnego nie była objęta vat , musisz przejąć gosp. jako całość to znaczy grunty , budynki, maszyny, zwierzaki , a nawet zobowiązania , itp...tak aby mogło to stanowić "przedsiębiorstwo" gotowe do pracy...Jeśli w akcie notarialnym notariusz ujmie ze ojciec przekazuje ci wszystkie te częsci składowe to nie musisz nic zgłaszać do US bo płatnikiem podatku od spadku i darowizn przez akt notarialny jest notariusz, i on to zgłasza.

Wszystko co otrzymasz nieobjęte aktem notarialnym musisz zgłosić osobiście do us

 

Nie może nabyć od ojca samych gruntów a maszyny odkupić , bo wtedy transakcja przekazania gosp. będzie objęta vat. (art 6 pkt1 ustawy vat)

 

Koleżanko widzę że jesteś bardzo obcykana w temacie i znasz sie na rzeczy i dlatego nie mogę zakwestionować twojej wypowiedzi. Sądzę że nowemu rolnikowi chodzi o podzielenie gospodarstwa a nie o przepisanie całości. Ale czy możliwy byłby scenariusz, że kolega dostaje notarialnie tylko średnią krajową od rodziców, zapłaci tylko notariuszowi. Ubezpiecza sie w krus, staje się rolnikiem ryczałtowym, korzysta np z młodego rolnika, zbiera pierwsze plony, przechodzi na vat, korzysta z modernizacji wydając premię młodego rolnika kupując nowe maszyny, a w międzyczasie wykupuje maszyny ojca ( a niech transakcja będzie objęta vat, bedzie też kontrola) Piękny i możliwy scenariusz do zrealizowania.

No ale może mieć przepisane wszystko tak jak mówisz.

pozdrawiam

 

Źle się wyraziłem, ja nie posiadam gospodarstwa, jestem tylko jako domownik, chodzi tutaj, że dopiero zacznę gdy je przejmę, a jak być na Vacie przed zapisaniem nie mając nic?? ;P

 

kolego podjedz do najbliższego biura rachunkowego oni powiedzą Ci wszystko co i jak na 100%, pomogą ze wszystkim za darmo gdyż jesteś dla nich przyszłym, potencjalnym klientem.

Edytowano przez Profil usunięty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestus123    4

Tak chodzi mi o przepisanie całego gospodarstwa, i skorzystania z premii MR, część gosp. nie wchodzi w gre, gdyż ŚT były zakupione z pomocą PROW i powierzchnia nie może być mniejsza przez 5lat, a tak przejąłbym wszystkie zobowiązania również unijne, jak wcześniej pisaliście. Chciałem mieć tylko pogląd na sytuacje, czy w ogóle jest to możliwe. Dziękuje koleżance gratulując wiedzy i kolegom wyżej, a dalszych informacji zasięgnę w US. Pozdrawiam Pestus :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

nie przesadzaj- moja wiedza pozostawia jeszcze duużo do życzenia - ale pracuję nad tym :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestus123    4

No tak znając naszą biórokrację to trzeba wiedzieć więcej od samego Pana Boga, ;) A z komunistów się śmiali że mieli dużo papierów. Ale nie odbiegajmy od tematu.

PS. Nasz księgowy nie miał takiej wiedzy na ten temat. Sam nie wiedział czy można. Od Ciebie uzyskałem więcej informacji.

Poszperałem i wyszukałem taki przypadek.Także możliwość jest http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/pokaz/18-oplata-skarbowa/19-zakres-przedmiotowy/20-wylaczenia/144646-gospodarstwo-rolne-korekta-podatku-przekazanie-remanent-likwidacyjny-renta-strukturalna.html

Edytowano przez Pestus123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

możesz śmiało na 1 zamawiać fakturę

 

 

 

wystawiasz normalną fakturę z krajową stawką, albo z zerową jeśli Ty i nabywca macie unijne nipy i będziesz miał dokumentację potwierdzającą eksport - warunki WDT określone są w ustawie o VAT art 42 http://isap.sejm.gov...=WDU20040540535

 

 

 

jako rolnik musisz czekać do 1 dnia miesiąca

 

 

dzięki piękne kolego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj