Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#5241 Share daanny

daanny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów
  • Zainteresowania:piłka nożna, rolnictwo, polityka , ekonomia

Napisany 09 styczeń 2013 - 14:22

VAT w rolnictwie Witam moje pytanie czy odliczę VAT od nowej pilarki spalinowej kupionej do gospodarstwa?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 11:27
  •  

#5242 Share Madzia20

Madzia20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 14:29

VAT w rolnictwie Kontroli nie miałam ale odliczyłam sobie Vat od nowej pilarki spalinowej i wcześniej tez o to pytałam to chłopacy pisali że spokojnie można odliczyć bo koło pola nieraz też trzeba krzaki ścinać

#5243 Share piotrekzajaczkowski

piotrekzajaczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 15:18

VAT w rolnictwie Ja jutro będę miał kontrolę. Pani z US dziś zadzwoniła, powiedziała że przyjadą zobaczyć nowy nabytak
i proszę przygotować dokument:
- rejastry vat sprzedaży i zakupów
- faktury
- ewidencje środków trwałych
- umowy dzierżawy gruntów ornych
- nakazy podatkowe
- wyciągi z kont bankowych
- umowy kredytowe

Ktoś tu na forum pisał że ewidencja środków trwałych jest nie potrzebna. Urzędniczka powiedziała mi że jeżeli jestem płatnikiem podatku vat mam obowiązek prowadzić taką ewidęcję.
Po kotroli napiszę co i jak.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5244 Share potok

potok

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 15:40

VAT w rolnictwie Witam mam pytanko byłem watowcem 4 lata i zrezygnowałen 18 miesięcy temu czy mogę znów być watowcem.

#5245 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 09 styczeń 2013 - 15:41

VAT w rolnictwie poproś tę panią aby podała ci podstawę prawną EŚT.
Zrób to grzecznie już po kontroli bo Ty twierdzisz że niepotrzbujesz a jeżeli ona ją chce to niech pokaże na jakiej podstawie.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#5246 Share piotrekzajaczkowski

piotrekzajaczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 16:14

VAT w rolnictwie Zrobię tak jak mówisz. Prowadzić taką ewidencję nie jest wielkim problemem, zrogiłem ją w 15 minut, wpisałem do niej nawet maszyny zakupione przed przejściem na VAT o wartości powyżej 3500zł (niewiem czy dobrze).
Ale dziwne że jadna urzędniczka muwi że nie trzeba a druga że trzeba

#5247 Share socha

socha

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 16:42

VAT w rolnictwie

Ja jutro będę miał kontrolę. Pani z US dziś zadzwoniła, powiedziała że przyjadą zobaczyć nowy nabytak
i proszę przygotować dokument:
- rejastry vat sprzedaży i zakupów
- faktury
- ewidencje środków trwałych
- umowy dzierżawy gruntów ornych
- nakazy podatkowe
- wyciągi z kont bankowych
- umowy kredytowe

Ktoś tu na forum pisał że ewidencja środków trwałych jest nie potrzebna. Urzędniczka powiedziała mi że jeżeli jestem płatnikiem podatku vat mam obowiązek prowadzić taką ewidęcję.
Po kotroli napiszę co i jak.

Z tą EŚT to ciekawa sprawa bo niby nie trzeba prowadzić, a jest wymagana. Inna sprawa, że jak wprowadzą rolnikom podatek dochodowy to i tak trzeba będzie to mieć. A do ewidencji wprowadzacie tylko maszyny, czy budynki też? A wyciągi z kont bankowych to na konkretną datę chcieli czy za jakiś okres? I jeszcze pytanie - jakiś duży zwrot miałeś vatu, że kontrolę masz?

Edytowany przez socha, 09 styczeń 2013 - 16:43.

#5248 Share piotrekzajaczkowski

piotrekzajaczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 16:58

VAT w rolnictwie Wyciągi za ostatni kwartał wszystko.

#5249 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 09 styczeń 2013 - 17:37

VAT w rolnictwie dlatego skoro żądają to niech podają podstawę prawną, nie znają to przestaną o to wołać.
Urzędnika trzeba sobie wychować. Mi zawracali głowę pierdołami. Parę razy spytałem o coś i mam spokój. Fakt nie przepadają za mną ale nie są od tego aby mnie lubić czy nie ale robić to za co im płacą i co jest wymagane przepisami prawa a nie tym co oni myślą że jest konieczne czy potrzebne.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#5250 Share piotrekzajaczkowski

piotrekzajaczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 18:09

VAT w rolnictwie A od kogoś z was też chcieli umowy dzierżaw i nakazy podatkowe?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5251 Share krzysiekQ

krzysiekQ

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 63 postów

Napisany 09 styczeń 2013 - 23:36

VAT w rolnictwie mam pytanko nie dawno weszlismy w gospodarstwie na vat natomiast jakies 3 lata temu zakupilismy ciagnik czy jest mozliwos zwrotu z us vat-u za tan ciagnik ??? bylem na szkoleniu o vat i prowadzacy mowil ze jest taka mozliwosc czy ktos moze mial podobne doswiadczenia ???

#5252 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 10 styczeń 2013 - 00:20

VAT w rolnictwie za ciągnik już raczej będzie ciężko coś odzyskać (zakup można rozliczyć maksymalnie w ciągu danego lub dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych, czyli przy kwartalnym rozliczaniu można by zrobić to teoretycznie max 9 miesięcy wstecz), pozostaje rozliczać vat od materiałów eksploatacyjnych i paliwa ale za to na ciągnik jeszcze będzie stawka zw (ale nie mam pewności czy nowelizacja nie wprowadza już 23% stawki, bo w tym zakresie były zapowiadane zmiany, nie zapoznawałem się z ostatnimi zmianami w ustawie)

#5253 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 10 styczeń 2013 - 07:56

VAT w rolnictwie Za ciągnik też można odzyskać jeszcze część vatu , ponieważ jest to środek trwały powyżej 15000 zł.
Będzie tu miała zastosowanie proporcja , (art 90 ustawy vat. ) . Proporcja jest w wysokości 1/5 rocznie w okresie 5 lat od daty oddania do użytkowania. Przykładem jest interpretacja IPTPP4/443-556?12-2/UNR.
Jesli chodzi o EŚT to ustawa Vat odsyła do ustawy o podatku dochodowym od os. fiz. , ale ta z kolei nie ma zastosowania do rolników...Fakt obowiazku prowadzenia nie ma ale ze względu właśnie na zasadę proporcji warto ją prowadzić dla samego siebie...

#5254 Share piotrekzajaczkowski

piotrekzajaczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 10 styczeń 2013 - 08:57

VAT w rolnictwie Kotrola przyjechała pół godziny posiedziała, wszystkie dokumeny zabrała, protokół spisała, ciągnik obejrzała i powiedziała ZADZWONIMY.
Co do EŚT to powiedziały "lepiej żeby była". Skoro staram się o zwrot za zakupione części itp. do tych maszyn to mam czarno na białym że na stanie mojego gospodarstwa znajdują się takie maszyny. No i w przyszłości będę wiedział co było zakupione przed przejścien na VAT a co w VAT i w razie sprzedaży będę wiedział jaką stawkę VAT wpisać.
Jeżeli chodzi o zakup maszyn na umowę kupna sprzedaży od RR to musimy to zgłosić do US i opłacić PCC oraz wpisac do EŚT.

#5255 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 10 styczeń 2013 - 14:33

VAT w rolnictwie

Za ciągnik też można odzyskać jeszcze część vatu , ponieważ jest to środek trwały powyżej 15000 zł.
Będzie tu miała zastosowanie proporcja , (art 90 ustawy vat. ) . Proporcja jest w wysokości 1/5 rocznie w okresie 5 lat od daty oddania do użytkowania.

czyli przy 3 letnim ciągniku istnieje możliwość odliczenia 40% vat (po 20% w ciągu dwóch kolejnych lat) lub 20%, w zależności od daty oddania do użytkowania? jaką stawkę należałoby zastosować przy sprzedaży takiego ciągnika, od którego dokonało się częściowego odliczenia zw czy 23%?

#5256 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 10 styczeń 2013 - 16:49

VAT w rolnictwie Jeśli potem przy sprzedaży opodatkujesz taką transakcję to wszystko jest ok, jeśli zastosujesz w ciągu tych 5 lat sprzedaz zwolnioną , przy założeniu że skorzystałeś z proporcji opisanej w art. 90 va ti odliczyłes 2/5 vat to wtedy znów proporcja , i fikcyjne przyjęcie ze do końca okresu korekty tj. 5 lat ŚT , jest wykorzystwany u podatnika w działalności zwolnionej z vat a co za tym idzie zwrot odpowiedniej częsci vat np po 3 latach odliczasz pozosały vat (2/5) , bo przeszłeś na vat na zasadach ogólnych w 4 roku sprzedajesz i stosujesz stawkę zw. jeśli możesz taką zastosować , to wtedy robisz zwrot 1/5 vat , .

#5257 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 00:21

VAT w rolnictwie nic nie zrozumiałem, ale dziękuję za doprecyzowanie,

mam natomiast inne pytanie, co zrobić w przypadku, gdy kontrahent nie odesłał mi podpisanej kopii faktury bądź noty korygującej, czy wystarczy mi w takim przypadku d*plikat przez nikogo niepodpisany?

#5258 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 07:40

VAT w rolnictwie Jeszcze raz jeśli w okresie korekty tj 5 lat od daty oddania do użytkowania w przypadku śr trw. o wartości powyżej 15tys. nastąpi sprzedaż tego środka (ciagnik) , to stosujesz proporcje na zasadze :
jesli sprzedaz zostanie opodatkowana to wtedy przyjmuje sie ze ten środek jest wykorzystywany u sprzedajacego nadal, az do konca okresu korekty (5 lat) w 100 procentach ( pomimo że faktycznie już go sprzedał) w działalności opodatk. i nie zwracasz odliczonego wczesniej vat.
A jeśli sprzedaż potraktujesz jako zwolnioną z vat, to przyjmuje się ze jest on wykorzystywany w działalności zwonionej z vat do końca okresu 5 letniego . Wtedy w zależnosci od tego ile czasu zostało do upływy 5 lat robisz korektę . np. jak zostało 2 lata to korekta 2/5 vat odliczonego , który zwracasz do US

Jeśli chodzi o fakrury RR bez podpisu odbiorcy , to niestety tu jest problem , bo nie uprawniaja do odliczenia z nich vat

#5259 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 11:33

VAT w rolnictwie

nic nie zrozumiałem, ale dziękuję za doprecyzowanie,

mam natomiast inne pytanie, co zrobić w przypadku, gdy kontrahent nie odesłał mi podpisanej kopii faktury bądź noty korygującej, czy wystarczy mi w takim przypadku d*plikat przez nikogo niepodpisany?

Jakiś czas temu był podany artyków ze nawet nie podpisana faktura jest ważna do odliczenia, ale wtedy nie masz pewnosci ze kontrahent przyjoł warunki jakie wystawiłeś na fakturze czyli kwote i termin.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5260 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 11 styczeń 2013 - 13:41

VAT w rolnictwie odnośnie do faktury to rozliczam się na zasadach ogólnych i nawet otrzymałem zapłatę, tylko nie zwrócono mi faktur i not korygujących też mi kilka nie wróciło, stąd moje pytanie czy przy kontroli wystarczą mi d*plikaty

@ONA77 nadal nie bardzo ogarniam to zagadnienie, z tego co napisałaś wynika, iż w zależności od podejścia mimo odliczenia części vat naliczonego przy zbyciu należy go zwrócić bądź nie i to zależy od woli podatnika