Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9015 odpowiedzi na ten temat

#5201 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 27 grudzień 2012 - 19:25

VAT w rolnictwie tego nikt Ci nie powie. Weź kartkę i policz.
VAT możesz odliczyć praktycznie od wszystkiego co nabędziesz do gospodarstwa i na co będziesz miał na fakturze VAT.
Używana maszyna może być sprzedana ze stawką ZW, ze stawką 23%, przy VAT-marża i umowie K-S całe g**no odliczysz.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 23:39
  •  

#5202 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 20:03

VAT w rolnictwie

US nie robi problemów. Ja fakturkę drukuję daje księgowej + krążek z wszystkim e-fakturami. US nigdy nie zaglądał na krążek CD.

A czy na takie wydrukowanej fakturze stawiasz swoją pieczątkę i podpisujesz własnoręcznie? Czy nie jest to wymagane?

#5203 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów

Napisany 27 grudzień 2012 - 22:27

VAT w rolnictwie po co?
Faktura wydrukowana przeze mnie jest aby nieobeznana księgowa wiedziała co odlicza.
Faktura dla US (jest tam też dodatkowy plik potwierdzający autentyczność faktury) jest na krążku cd-rw który aktualizuję dając księgowej zwykłe faktury. Faktury elektroniczne są zgode z wymogami MF.

Edytowany przez Nikita_Bennet, 27 grudzień 2012 - 22:29.

pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#5204 Share beowulf87

beowulf87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 28 grudzień 2012 - 00:17

VAT w rolnictwie jak wyglada kwestia vat-marza i czymze jest k-s?

#5205 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 28 grudzień 2012 - 07:10

VAT w rolnictwie

jak wyglada kwestia vat-marza i czymze jest k-s?

Na fakturze VAT-MARŻA nie ma VATu, więc nic sobie nie odliczysz z niej.
Umowa K-S czyli Umowa kupna-sprzedaży.

PZDR

#5206 Share Lee001

Lee001

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 10:58

VAT w rolnictwie Mam małą prośbę czy może mi ktoś wytłumaczyć i przedstawić jasno plusy i minusy przejścia na vat w gospodarstwie? Posiadam 24ha i trzymam 12 krów mlecznych oddaję do mleczarni rocznie jakieś 80tyś litrów mleka. oczywiście gospodarstwo jest w ciągłej rozbudowie i na przyszły rok myślę że ilość mleka przekroczy 100tyś. Czy to jest na tej zasadzie że będę musiał od sprzedanego mleka oddać vat? A gdy ja coś kupuje to wówczas ja dostaje zwrot vat'u? Jeszcze jedno pytanie czy aby na tym wyjść musiałbym rok rocznie w coś inwestować? czy nie wystarczy że odliczę vat od paliwa, nawozów, pasz jednak sporo tego idzie przez cały rok.

#5207 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 16:48

VAT w rolnictwie a będziesz kupował coś na co nie ma VATu i to za większe pieniądze? Chodzi o coś takiego jak ziemia, lub używane maszyny na umowę K-S, fakturę VAT-marża. Bo jak tak to wstrzymaj się z przejściem. Jeżeli jednak ziemi nie kupujesz to warto rozważyć przejście na VAT.
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#5208 Share Lee001

Lee001

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 17:02

VAT w rolnictwie Raczej na razie zakupu ziemi nie planuje ale maszyny owszem ale raczej nowe. Właśnie cały czas rozważam przejście tylko zastanawiam się czy będzie to dla mnie opłacalne.

#5209 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 17:08

VAT w rolnictwie kartka papieru i liczysz co kupujesz przez cały rok do gospodarstwa i co sprzedajesz, liczysz w cenach brutto i netto (bo potem wstawisz inne stawki i będziesz wiedział czy na przejściu na VAT stracisz czy zyskasz).
Możesz też zestawić wszysko w arkuszu excela.
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#5210 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 19:01

VAT w rolnictwie To jest decyzja na całe życie. Jak już przejdziesz, to ciężko będzie się uwolnić od VATu. Tak więc trzeba to dokładnie przemyśleć i co najważniejsze policzyć jak Nikita pisze wyżej. Bo jak będziesz wychodził na zero, albo dopłacał do interesu to może już tak miło nie być jak na ryczałcie. Jeśli chodzi o mleko, to prędzej wyjdziesz na plus niż np. na trzodzie, albo opasach bo mniejszy jest VAT na mleko. Ale to trzeba już zebrać wszystkie faktury z całego roku 2012 i policzyć.

Pzdr

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5211 Share choodyvip

choodyvip

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 19:15

VAT w rolnictwie Witam, forumowicze podpowiedzcie, czy sprzedając ziemię nie muszę odprowadzić vatu?

#5212 Share Lee001

Lee001

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 19:22

VAT w rolnictwie

To jest decyzja na całe życie. Jak już przejdziesz, to ciężko będzie się uwolnić od VATu. Tak więc trzeba to dokładnie przemyśleć i co najważniejsze policzyć jak Nikita pisze wyżej. Bo jak będziesz wychodził na zero, albo dopłacał do interesu to może już tak miło nie być jak na ryczałcie. Jeśli chodzi o mleko, to prędzej wyjdziesz na plus niż np. na trzodzie, albo opasach bo mniejszy jest VAT na mleko. Ale to trzeba już zebrać wszystkie faktury z całego roku 2012 i policzyć.

Pzdr

Więc wygląda to mniej więcej tak, że od tego co kupuję będę mógł sobie vat odliczyć, a od tego co sprzedaję czyli w tym wypadku mleko muszę ten vat który mleczarnia mi płaci oddać do fiskusa zgadza się? Kolejne moje pytanie, czy nie jest czasem tak, że na przejściu na vat najwięcej zyskują Ci którzy praktycznie rok w rok kupują jakiś sprzęt i w ten sposób uciekają od podatku?

#5213 Share choodyvip

choodyvip

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 19:53

VAT w rolnictwie Witam, zastanawiam się nad przejściem na vat ale w związku z tym mam pytanie, czy jeżeli mam niewielką fermę drobiu u rodziców gdzie ani budynki ani ziemia nie nalęża do mnie a mieszkam u teściów gdzie też nic nie jest moje, moje są tylko gołe pola, to gdzię w razie czego będę mieć kontrolę? czy zakupiony sprzet musi przebywać tam gdzie jest ferma? pozdrawiam

#5214 Share piotrekzajaczkowski

piotrekzajaczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 20:03

VAT w rolnictwie Ja w gospodarstwie 25ha tylko uprawy, średnio kwartalnie jestem 1000zł do przodu w porównaniu do RR, bez inwestycji. Dla jednych to dużo dla drugich to mało.

#5215 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 21:11

VAT w rolnictwie

Więc wygląda to mniej więcej tak, że od tego co kupuję będę mógł sobie vat odliczyć, a od tego co sprzedaję czyli w tym wypadku mleko muszę ten vat który mleczarnia mi płaci oddać do fiskusa zgadza się? Kolejne moje pytanie, czy nie jest czasem tak, że na przejściu na vat najwięcej zyskują Ci którzy praktycznie rok w rok kupują jakiś sprzęt i w ten sposób uciekają od podatku?

No dokładnie tak jest. Ale weź kupuj co roku sprzet, który jest wart 2-3 razy tyle co Twoje dochody :) Ciągłe życie w długach. Tu musisz wychodzić na plus bez żadnych inwestycji. Wtedy to będzie opłacalne.

Witam, zastanawiam się nad przejściem na vat ale w związku z tym mam pytanie, czy jeżeli mam niewielką fermę drobiu u rodziców gdzie ani budynki ani ziemia nie nalęża do mnie a mieszkam u teściów gdzie też nic nie jest moje, moje są tylko gołe pola, to gdzię w razie czego będę mieć kontrolę? czy zakupiony sprzet musi przebywać tam gdzie jest ferma? pozdrawiam

Jeżeli chodzi o fermę to umowa użyczenia załatwi sprawę. A ziemię masz w dzierżawie od rodziców. W razie kontroli będą chcieli wszystko zobaczyć i musisz wiedzieć jak uzasadnić każde ich pytanie ..

Edytowany przez jarekmalina, 29 grudzień 2012 - 21:16.

#5216 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów

Napisany 29 grudzień 2012 - 22:15

VAT w rolnictwie

....Kolejne moje pytanie, czy nie jest czasem tak, że na przejściu na vat najwięcej zyskują Ci którzy praktycznie rok w rok kupują jakiś sprzęt i w ten sposób uciekają od podatku?

w pewnym sensie tak ale takie życie że jak jeden rok nic nie kupisz czy nie zainwestujesz to jesteś dwa lata w plecy. To jest niestety rolnictwo.

No dokładnie tak jest. Ale weź kupuj co roku sprzet, który jest wart 2-3 razy tyle co Twoje dochody :) Ciągłe życie w długach. Tu musisz wychodzić na plus bez żadnych inwestycji. Wtedy to będzie opłacalne....

Tato mnie uczył to co napisałem wyżej - co roku kupić maszynę, czy to większą czy to mniejszą ale zawsze rób inwestycje. Ja jeszcze gospodarzę, niektórzy sąsiedzi pozostali w 1990 roku i mleko wożą do zlewni, auto już na kołkach, ciągnika sprawnego nie ma bo ciągle coś się psuje.

Ja w gospodarstwie 25ha tylko uprawy, średnio kwartalnie jestem 1000zł do przodu w porównaniu do RR, bez inwestycji. Dla jednych to dużo dla drugich to mało.

ważne żeby nie być stratnym ;) a ty jesteś 4tysie na vacie do przodu, do tego dopłaty i jakoś idzie żyć ;)
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#5217 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 10:37

VAT w rolnictwie Proste wyliczenie na moim przykładzie. Produkcja tylko roślinna, inwestuje 100% z tego co zarobie.
Sprzedarz za 200.000zł brutto co daje około 190.000 netto
Kupno za 200.000zł brutto czy średnim vacie 15% co daje około 174.000 netto. Czyli jestem 16.000 do przodu.

#5218 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 11:39

VAT w rolnictwie Tylko z czego żyjesz? :) Chyba że żona pracuje gdzieś, no i dopłaty dochodzą na życie.

#5219 Share dipol

dipol

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 91 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 20:12

VAT w rolnictwie Koledzy, mam taką sprawę; jestem vatowcem i kupiłem kombajn od vatowca za 30 000 na fakturze. Faktura jest wypisana ze stawką ZW i zastanawiam się teraz czy nie popełniliśmy błędu wypisując fakturę, czy nie lepiej trzeba było zrobić umowę kupna sprzedaży. Pamiętam że kiedyś ktoś coś pisał na tym forum że jeśli maszyna jest kupiona ze stawką ZW powyżej 20 000 to osobą sprzedająca musi posiadać kasę fiskalną, doradźcie mi co mam zrobić.
Bo jesli chcę odliczać części to muszę go wprowadzić do ewidencji???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5220 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 30 grudzień 2012 - 21:15

VAT w rolnictwie stawka ZW jeśli kombajn był nabyty przed rezygnacją ze zwolnienia, jeśli nabywcą też jest vatowiec to na kasie nie trzeba ewidencjonować, ani nie zalicza się to też do limitu na kasę