karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

SOKAN    13

Dobrze Jaca prawi. Prowadzić ewidencje przychodów i nabycia środków, po roku ewidencjonowania i rozliczenia będziesz widział czy warto czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jimmy871    27

WItajcie. Mam pytanie. Czy warto jest przejść na VAT? Posiadam gospodarstwo 14ha + parę ha lasów, 3 ciągniki (2 C360 i Fortschritt 323) kombajn, samochód itp. Chodujemy ok. 150 świn i przeważnie się z nich utrzymujemy. Inwestycje jakieś są, w tamtym roku kupiony ciągnik + pług, w tym zakupilismy siewnik + zamierzamy postawić 2 wiaty i zbudować przyczepę. Jestem w tym świeży, więc proszę o pomoc. Pozdrawiam. :)

 

 

Również do znawców nie należę ale sądzę że w przypadku owego gospodarstwa nie warto wchodzić na vat. Piszesz o inwestycjach ciągnik - pług, domniemam że były to maszyny stare na których defacto nie było naliczonego vatu. Znam przypadek kiedy rolnik o podobnym areale wszedł na vat i kupił nowy ciągnik jednak od tamtej pory odlicza miesiące aby jak najszybciej wrócić na ryczałt..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Panowie moj ojciec w 2005 przeszedł na VAT w 2008 kupił ciagnik w holandii od którego nie odliczył vatu w 2011 ja przejełem gospodarstwo i teraz chciałbym sprzedac ten ciagnik czy musze odprowadzić VAT? Ciagnik cały czas jest zarejestrowany na ojca czy jesli bede musiał odporowadzic vat musze najpierw przerejestrowac go na siebie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jeśli przejąłeś całe gospodarstwo wraz z parkiem maszynowym, a ciągnik nie był wyłączony to musisz go przerejestrować, dla samochodów i maszyn zgodnie z którymś z cytowanych w temacie artykułów przysługiwało zwolnienie, ale proponuję zasięgnąć języka w KIP,

 

znajomy RR otrzymał za zboże płatność z miesięcznym poślizgiem wraz z umową, w której ma wyrazić zgodę na opóźnienie terminu płatności, nie otrzymał jednak faktury RR, czy ona nie jest niezbędna kontrahentowi? czy też po prostu on się zabezpiecza przed niepodpisaniem umowy i ewentualnie wystawi fakturę RR z późniejszą datą sprzedaży (tak, aby pasował termin płatności)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

a faktura rr nie była wystawiona wcześniej , przy sprzedaży?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

jaki jest pkwiu znaczy ten kod ktory sie na fakturze vat wpisuje przy sprzedazy jalowic cielnych ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218
Napisano (edytowany)

Nie ma obowiązku wpisywania kodu pkwiu więc można to sobie darować :)

 

edit.

zostałem uprzedzony. post można skasować.

Edytowano przez Arek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

a faktura rr nie była wystawiona wcześniej , przy sprzedaży?

 

teoretycznie była, ale wyłącznie w wersji elektronicznej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz2012    0

nie ma obowiązku pisać pkwiu na FV

 

 

 

 

proponuje się koleżance upewnić w swej myśli gdzieś w skarbówce ponieważ z tego co mi wiadomo niema opowiązku ale przy stawce 23%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13
Napisano (edytowany)

a ja proponuję koledze uaktualnić o jakiś 1 rok swoją wiedzę...bo duuużo się przez ten czas w vat zmieniło

 

 

 

kissmy... to oświadczenie teoretycznie potrzebne jest kupującemu , aby mógł odliczyć sobie vat z faktury RR , ponieważ zapłacił po 14 dniach. Ale czy taka faktura elektroniczna RR uprawnia go do obniżenia vat ( brak podpisu), to dla mnie nie jest oczywiste...,

Ja bym mu podpisała niech ma jak chce, to on był zobowiązany wystawić fakturę RR , i to jego problem a nie rolnika RR.

Chyba że nie masz ochoty podpisywać to nie musisz ( ty czy znajomy) tego robić , nie musisz się zgadzać na przedłużony termin...

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dzięki, pytałem wyłącznie z ciekawości, gdyż jest to bardzo interesująca praktyka, gdzie przy braku faktury (podpisanej) oraz oświadczenia, iż sprzedawca jest RR oczekuje się zgody na inny termin płatności, ale już różne takie kwiatki spotkałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Mam takie pytanko.

W maju 2013 kupiłem do busa komplet 4 kół, a w styczniu prawdopodobnie ktoś mi podłożył nóż pod koło i rozwaliłem opone, gdzie musiałem wymieniac dwie na jednej osi i czy teraz sie nie przyczepią że po 8 miesiacach znowu kupiłem opony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Jak się przyczepią to się wytłumaczysz. Przecież dopóki nic ci nie udowodnią to jesteś w porządku. Miałem kilka kontroli i o różne rzeczy pytali ale jak jest logiczne wytłumaczenie to głowy nie urwą. Nie ma co się bać na zapas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Czy potrzebny jest wniosek do deklaracji VAT-7, w sytuacji zwrotu podatku należnego w terminie 60 dni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

chyba że nie było w tym okresie sprzedaży a występujemy o zwrot bo wtedy US ma ustawowo 180 dni na zwrot....a jeśli chcemy wcześniej to wniosek + zabezpieczenie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Witam,

 

prawdopodobnie były juz takie pytania, ale moze coś sie zmieniło. Czy jesli otrzymałem w formie przelewu na konto (podane do rozliczania) od kogoś z rodziny np. 15 tys, czy musze to jakoś za ewidencjonować, komus sie z tego spowiadać?

Prócz żony :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    833

a jak to jest ze sprzedażą za gotówkę? Wówczas i tak muszę wystawiać fakturę i jestem na cenie w plecy o Vat ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1136

Jak możesz być w plecy jak sprzedajesz za tą samą cenę.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    833

nie rozumiem.. Myślałem, że jeśli muszę wystawić fakturę, to jeżeli dostaję gotówki np 5zł/kg za fasolę, to od tego muszę odprowadzić podatek 0,25zł, czyli faktycznie to tak jakbym sprzedał po 4,75zł..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1136

Fakturę wystawiasz wpisując cenę netto, doliczasz podatek vat i na końcu wychodzi cena do zapłaty przez kupującego. Nie ma tu znaczenia czy sprzedajesz na przelew czy za gotówkę. Podatek naliczasz od ceny netto a nie od brutto, 4,75 plus 5% to jest 4,9875 w zaokrągleniu 4,99 natomiast 5 plus 5% =5,25 nie wiem czego nie rozumiesz.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, planuję przejść na vat ale nie wiem czy mi się opłaci, więc pytanie z mojej strony:

chcę kupić używany ciągnik od ryczałtowca i czy będę mógł od niego odliczyć vat poprzez wystawienie faktury z mojej strony?

czy vat mogę tylko odliczyć od ciągnika kupionego od vatowca?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

jak ciągnik albo inna maszyna to nie ty wystawiasz FV tylko sprzedający.

 

W takim przypadku (ciągnik) możesz odliczyć vat kupując go od vatowca, jeśli kupisz od RR to na umowę kupna -sprzedaży a nie na fakturę, wtedy tam nie będzie vatu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj