Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9024 odpowiedzi na ten temat

#5141 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 18 grudzień 2012 - 23:36

VAT w rolnictwie sprzedaż musisz realizować na siebie, proponuję wystawiać faktury mamie i będzie ok, natomiast w przypadku takich perypetii to i pracownicy US z pewnością coś pomogą zamiast szukać dziury w całym

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 15:14
  •  

#5142 Share Madzia20

Madzia20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 14:47

VAT w rolnictwie Co do oszczęności, zalezy ile masz lat i co wcześniej robiłeś... bo może dałoby się je jakoś wkręcić.. Jak nie to aby nie było kontroli bo jak sie czepią to z tego co kojarzę na niezgłoszoną darowiznę jest 20%.

Ale tak mnie naszło,masz te ok.100tys wydatków nieudokumentowane - w tym są zakupy za te 75tys z MR? Bo jak tak to dałoby się z tego wyjść..

Edytowany przez Madzia20, 19 grudzień 2012 - 15:18.

#5143 Share maciek9225

maciek9225

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 14:57

VAT w rolnictwie Czy znacie sposób aby odliczyć VAT od nowego auta osobowego?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5144 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 16:38

VAT w rolnictwie sposób jest tylko jeden obecnie możesz odliczyć max 60% VAT nie więcej niż 6000zł http://auto.wieszjak...-osobowego.html

ale szykują się zmiany będzie można odliczać (prawdopodobnie od 2014 roku) 50% ale nie tylko od auta, ale również od kosztów eksploatacji

Edytowany przez kissmy..., 19 grudzień 2012 - 16:39.

#5145 Share maciek9225

maciek9225

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 16:56

VAT w rolnictwie A jakie są wymagania co do samochodu aby było możliwe odliczenie tej części VATu? Bo moja księgowa coś mówiła, że jest to możliwe jedynie jeśli przestrzeń ładunkowa jest większa od przestrzeni pasażerskiej. Co wy na to? Odliczał już ktoś VAT od osobówki?

#5146 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 19:02

VAT w rolnictwie @kissmy artykuł który podałeś jest z 2010 r. Nie jestem pewien do końca ale chyba na dzień dzisiejszy jest to nie możliwe. Jakieś zmiany były chyba z dniem pierwszego stycznia 2012 r. Te zmiany tyczyły się także osobówek z kratką, gdzie odliczali cały vat.

#5147 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 19 grudzień 2012 - 19:53

VAT w rolnictwie Na chwilę obecną można odliczyć 60%vat naliczonego nie więcej niz 6 000, przy załozeniu że auto jest w 100% wykorzystywane w dział. gosp. , jeśli chodzi o auta gdzie przestrzeń ładunkowa jest większa od przestrzeni pasażerskiej to chodzi tu o art 86a ustawy o vat , który będzie obowiazywał od 2013 r.
Tam są kategorie pojazdów poniżej 3,5 t od których można odliczyć pełny vat. Do końca 2012 obowiazują podobne zasady.

#5148 Share beowulf87

beowulf87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 00:32

VAT w rolnictwie jeden z kolegow napisal ciekwy post, ogolnie co us to obyczaj, ja odliczylem kamere cyfrowa, aparat, najpierw notrbooka potem netbooka i wszystko to bez slowa szlo, a kontroli mam co nie miara, teraz sam mam pytanie kupilem grzejnik do garazu: aluminiowy pojdzie to w koszty dzialalnosci?

#5149 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 13:53

VAT w rolnictwie Jak kamera Ci przeszła to grzejnik tym bardziej przejdzie.
beowulf87 a ile miałeś tych kontroli z US? A tak w ogóle to miał ktoś kontrolę przy pierwszym zwrocie? Czy tylko ja takiej przyjemności doświadczyłem...

Edytowany przez jarekmalina, 20 grudzień 2012 - 13:57.

#5150 Share beowulf87

beowulf87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 15:09

VAT w rolnictwie kontrola byla przy 1,3,4 teraz jest 5 i na razie sie nie odzywaja, widze ze jak suma jest do 3500 zl to nie robia, dopiero powyzej

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5151 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 16:30

VAT w rolnictwie u mnie przy pierwszym zwrocie była poniżej 3500zł i była kontrol. Zobaczymy co będzie dalej. A ile trwają u Ciebie kontrole? U mnie tydzień czasu trwała. A w protokole mają zapisane że max miesiąc czasu mogą Cię kontrolować. W ciągu tego tygodnia byli u mnie 2 razy i oglądali czy zgadzają się zakupy z fakturami.

Edytowany przez jarekmalina, 20 grudzień 2012 - 16:37.

#5152 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 16:44

VAT w rolnictwie Ja na początku jak zacząłem się rozliczać miałem kontrole. Teraz mam zwrotu ok 30 000 i chcieli tylko ksero faktur i dowodów wpłat z niektórych faktur na kwotę z deklaracji. I to cała kontrola, nie będzie żadnego protokołu. Tak więc co US to inaczej jest .

#5153 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 18:43

VAT w rolnictwie Ale Ci dobrze. Mnie za 800zł przemaglowali jakbym miał tego zwrotu ze 100 razy więcej

#5154 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 19:19

VAT w rolnictwie Może napiszcie co konkretnie kontrolowal US przy zwrotach , bo zaczynam sie bać...

#5155 Share marulekk

marulekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja, Sport

Napisany 20 grudzień 2012 - 19:33

VAT w rolnictwie Ja na szczęście na razie nie miałem żadnej kontroli nawet wtedy kiedy miałem przyspieszony zwrot (25dni) na dużą kwote.
Tak jak mi Pani w US mówiła jeśli jest jakiś większy zwrot to do deklaracji dołączam xero faktur (te z duża kwota) i wtedy US widzi skąd jest ta kwota zwrotu vatu.
sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

#5156 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 19:58

VAT w rolnictwie Jak na razie to jestem zaskoczony obsługą w US na stanowiskach sprawdzających. Jak coś chcą to telefonik do mnie, bardzo grzecznie i czysto mówią co chcą. Przy kontrolach zawsze jest luźna rozmowa, wymiana zdań na temat. Czasami się pytam na co zwrócić uwagę, to też mówią na co zwracać uwagę.
Przy staraniu się o zwrot w terminie 25 dni chcą kopię faktur na kwotę jaka jest wpisana (czy to środki trwałe czy też nie). I wniosek że chce się w terminie przyspieszonym.
Z tego co wiem to bardzo patrzą na faktury za ON, chcą aby było na fakturze napisane albo nr rej ciągnika lub że zlano do beczek.
I co ciekawe ostatnio zaczynają bardzo skrupulatnie wymagać aby było na fakturze zapłaconą gotówką wbite że ZAPŁACONO GOTÓWKĄ.
Czasami jest wesoło. Jak się pytają co to jest za faktura na której widnieje zakup otrąb. Pytanie co to jest.
Tam nie ma się czego bać, ważne aby można było sensownie wytłumaczyć dokonane zakupy.

#5157 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 20:04

VAT w rolnictwie zasadniczo kontrola tyczy się wszystkich faktur, ewidencji oraz jej zgodności z deklaracjami, a przy 25 terminie sprawdzają jeszcze czy faktury zostały opłacone, następnie sporządzany jest protokół i wyjaśnienia do każdej znaczącej pozycji kosztowej, ewentualnie jeszcze kontrola sprawdza w terenie jak wygląda dany środek trwały

#5158 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 20:14

VAT w rolnictwie Nie wiem czy zawsze jest protokół. U mnie tym razem nie będzie.
Przy pierwszy zwrocie miałem wizytę w domu, chcieli zobaczyć środek trwały. Przyjechali popatrzyli, a najwięcej czasu poświęcili moim winoroślom bo byli ciekawi. Dostali na drogę trochę kiści gronowych i z uśmiechnięci pojechali.

#5159 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 20:35

VAT w rolnictwie

Tam nie ma się czego bać, ważne aby można było sensownie wytłumaczyć dokonane zakupy.

Dokładnie tak jest, jak pytają o coś to trzeba tłumaczyć każdy zakup na co jest i po co to jest kupowane. U mnie np. chcięli zobaczyć na co kupiłem 2t cementu. To pokazałem im zalane klepisko w stodole i wsio. Ale jak się do czegoś przyczepią i chcą "ud*pić" to drążą temat drążą, aż znajdą dziurę w całym i nie wszystko co zakupione może przejść.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5160 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3538 postów

Napisany 20 grudzień 2012 - 20:37

VAT w rolnictwie

kontrola byla przy 1,3,4 teraz jest 5 i na razie sie nie odzywaja, widze ze jak suma jest do 3500 zl to nie robia, dopiero powyzej

Dwa pierwsze zwroty 3900 (po pierwszym kwartale od przejścia na vat) i 3700 były bez kontroli, następny zwrot prawie 10 tysi i babki przyjechały na kontrole. Zabrały faktury i ewidencje z miesiąca z który chciałem zwrot i żadnych problemów.
Jako ciekawostkę dodam, że miałem wtedy wpisaną m.in. drukarkę, doładowanie do telefonu i nawet słowem się nie odezwały na to.