karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

skywalker89    833

a odnośnie tutaj zapytania kolegi o stawianie wiaty, ja miałbym pytanie podobne, gdyż planuję modernizację stodoły, która nie stoi na mnie a tym bardziej grunt na którym jest i zastanawiałem się czy wystarczyłaby jakaś długoterminowa umowa użyczenia czy coś w tym rodzaju?

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

a czy będą wymagać dziennika budowy ?

nie, obiektem zainteresowania będą wyłącznie dokumenty uzasadniające związek poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością, czyli faktury + posiadanie gruntu i ewentualnie potwierdzenia płatności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Chcę kupić zboże od gościa który jest RR ale nie chce się zgodzić na zapłatę przelewem czy jeśli wpłacę gotówkę na jego konto i w tytule wpłaty napiszę zapłata za Fakturę Nr taki i taki to mogę potem ten vat odliczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szumi    346

Kiedy rozliczamy faktury zakupowe z cukrowni, z datą wystawienia, czy z datą zapłaty. Zapłata w formie kompensaty, w rozliczeniu za dostarczone buraki ok. 6 miesięcy po wystawieniu faktur.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaca19855    11

Od jakiegoś czasu przeglądam informacje o VAT i zastanawiam sie nad przejsciem na zasady ogólne, w internecie znalazlem juz w zeszlym roku w grudniu informacje o tym że ryczałt od 1 stycznia 2014 ma być obniżony do 6,5% , jednak tak sie nie stało. Wie ktoś może dlaczego?

http://www.podatki.egospodarka.pl/64251,Podatek-VAT-w-rolnictwie,3,65,1.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Prowadzę EŚT, Us ją nie widział - nie miałem kontroli, aczkolwiek jak to było już wyjaśnione przez Beti177, "EŚT to tylko formalność, w deklaracji trzeba też ująć nabycie środka trwałego".

 

Jaka formalność? Urzędnik US nie może wymagać czegoś czego prawo nie wymaga. Prowadzenie EŚT to tylko nasza dobra wola.

 

a odnośnie tutaj zapytania kolegi o stawianie wiaty, ja miałbym pytanie podobne, gdyż planuję modernizację stodoły, która nie stoi na mnie a tym bardziej grunt na którym jest i zastanawiałem się czy wystarczyłaby jakaś długoterminowa umowa użyczenia czy coś w tym rodzaju?

 

Nie trzeba być właścicielem gruntu aby coś na nim zbudować i odliczyć vat. Wystarczy mieć umowę dzierżawy/użyczenia. Tak samo z modernizacją nie własnych budynków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Mam pytanie. Dostałem od mechanika fakturę, a dopiero teraz zobaczyłem ze na niej jest tylko wartość usługi (tyle co zapłaciłem) a na górze jest że "sprzedawca nie jest płatnikiem podatku vat" rozlicza sie takie coś? (z góry dzięki za odpowiedź)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Prawdopodobnie mechanik korzysta ze zwolnienia z vat ze względu na obrót i nie jest czynnym podatnikiem.

Jeśli chodzi o vat to nie odliczysz bo go tam nie ma . Tak że dla potrzeb vatu nie ma znaczenia taki dokument.

Mógłbyś na podstawie takiego rachunku wykazać koszty w podatku dochodowym, jeśli masz dodatkowo pozarolniczą dział, gosp. i jest to koszt z nią związany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Jak wygląda sprawa z typowym handlem. Są jakieś wytyczne co do rozliczania vat-u. Czyli kupuję towar + marża (swój zarobek) i sprzedaję (drożej). Mam na myśli tutaj zboże śruty paszę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

czy trzeba umieszczać na fakturze określenie oryginał/kopia/duplikat? mam z grudnia kilka faktur, które tych określeń nie zawierają, rozumiem kontrahentów, którzy przesłali mi jeden egzemplarz, ale jeśli już otrzymałem dwie faktury, to którą mam odesłać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

d*plikat- tak

orginał /kopia nie musi być , wszystko jedno co dasz kontrahentowi ( orginał czy kopię).

Edytowano przez ONA77
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolwiesz    3

jak to jest z vatem naliczanym od sprzedaży. Obecnie jako RR otrzymuję 7% zwrotu. Chciałem przejść na rozliczenie ogólne Vatu. Jednak po rozmowie z kilkoma grupami producentów jabłek również z księgową z mojej grupy szybko przeszła mi ochota do przechodzenia. Teraz dostaję np. 1 zł +7% = 1,07 brutto a po przejściu 1zł - 5% =0,95 gr Wiem że to błędne licznie powinno być wystawiona przeze mnie faktura na 1 zł +5% i te 5 gr powinienem zwrócić US. Jednak w grupach są inne zasady (przynajmniej u nas) dostaje się np. 1 zł za kg i ich nie obchodzi czy jesteś na RR czy VAT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Tak po pierwsze to ty grupie sprzedajesz a nie dostaje się od grupy. A jakie inne zasady w grupie mogą być, albo dostajesz vat albo go oddajesz (jako ogólny) ?

Na moje pytanie wyżej ktoś odpowie?

Edytowano przez SOKAN

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

jak to jest z vatem naliczanym od sprzedaży. Obecnie jako RR otrzymuję 7% zwrotu. Chciałem przejść na rozliczenie ogólne Vatu. Jednak po rozmowie z kilkoma grupami producentów jabłek również z księgową z mojej grupy szybko przeszła mi ochota do przechodzenia. Teraz dostaję np. 1 zł +7% = 1,07 brutto a po przejściu 1zł - 5% =0,95 gr Wiem że to błędne licznie powinno być wystawiona przeze mnie faktura na 1 zł +5% i te 5 gr powinienem zwrócić US. Jednak w grupach są inne zasady (przynajmniej u nas) dostaje się np. 1 zł za kg i ich nie obchodzi czy jesteś na RR czy VAT

U mnie w okolicy jest jeden punkt skupu zboża i też gość podobnie podchodzi do tematu, daję cenę i nie interesuję go jak się rozliczasz. Jak ludzie nie mają za dużo zboża (a takich jest większość) to nie kombinują tylko sprzedają u niego. Ale większość jest na ryczałcie, a o vacie rolniczym to albo słyszała coś albo nic. A tacy co mają już więcej pola to w większości poprzechodzili już na vat i przy sporej ilość zboża szukają jak najlepszych cen. I nierzadko uzyskują naprawdę lepsze ceny. Nie wiem jak jest z jabłkami ale naprawdę nie ma żadnej konkurencji i wszyscy solidarnie dają tą samą cenę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

Jednak w grupach są inne zasady (przynajmniej u nas) dostaje się np. 1 zł za kg i ich nie obchodzi czy jesteś na RR czy VAT

wnioskuje że u was w grupie dostaje sie 1zł brutto(skoro ich nie interesuje czy jesteś na RR czy VAT) czyli:

->1zł - 5% dla vatowca

->1zł- 7% dla rr


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolwiesz    3

Być może grupy producentów się tak umówiły między sobą (choć to nie jedna grupa a kilkanaście i są naprawdę duże obrót członków na poziomie 15-20 tys ton) Te zasady panują u wszystkich co pytałem (rejon grójecki) w naszej GP również niestety. Poza tym jak liczyłem trudno wygenerować jakieś koszty bez kombinowania (choć posiadam 45 ha w tym 15 ha sadów) paliwo zużycie na poziomie 3-4 tys litrów, mechanicy nie są na vacie więc nic nie odliczę nawozy 15 ton resztę obornik, opryski za ok 50000 zł to wszystko nie pokryje zwrotu który jest w ryczałcie (owoce przechowywane w GP budynki nowe- bez remontów a od pracowników Vatu nie odliczę. Dodatkowo to podejście grup powoduje że tracę nie 2% a 12%.

dostaję RR 1 zł + 7% a Vatowiec 1 zł- 5% ( wiem że to nie logiczne le tak jest)

Edytowano przez karolwiesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jimmy871    27

Koledzy i koleżanki co do kwesti że oszustwem jest ze strony us pobieranie vatu od sprzedaży maszyny zakupionej na zasadach ryczałtowca chyba nikt z nas nie ma wątpliwości, zastanawiam sie czy jest możliwość ucieczki od zapłacenia tego vatu? Będąc już na vacie zapewne nie ale co w sytuacji gdy będąc jeszcze ryczałtowcem sprzedam owy ciągnik np bratu ryczaltowcowi na umowę kupna sprzedaży a następnie będąc już watowcem ponownie go od niego odkupię z możliwością odliczenia vatu? Czy taka transakcja zadziała ? Czy w ten sposób mogę uniknąć złodziejstwa ze strony us? Uważam ze takie rozwiazanie o ile jest możliwe było by uczciwe zarówno wobec mnie względem us i viceversa.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc!

Edytowano przez jimmy871

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Nie zadziała, bo brat będąc na ryczałcie nie ma możliwości wystawić faktury którą później będziesz mógł wykorzystać jako rolnik rozliczający się z vat-u.

Mało tego. Jeśli będziesz chciał wciągnąć taki ciągnik do EŚT to jeszcze musisz zapłacić PCCP w wysokości 2% od wartości.

Edytowano przez SOKAN

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jimmy871    27

Swego czasu sprzedawałem zboże vatowcowi i jak dobrze pamietam to on wystawił mi fakturę którą to ja musiałem podpisać rownież jemu, (płatność była wykonana przelewem) i na jej postawie us zwrócił mu 8%. Myślałem że analogicznie do tej sytuacji można zrobić z ciągnikiem..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

ciągnik to środek trwały , nie możesz jako watowiec wystawić na niego faktury rr , bo taką fakturę watowiec wystawia dla rr jeśli kupuje od niego właśnie zboże, zwierzaki (płody rolne) albo rr wykonuje dla niego usługę rolniczą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dipol    2

witam

Kupił ktoś z Was samochód osobowy z homologacją ciężarową na gospodarstwo rolne i odliczył pełny Vat? Bo jest to chyba możliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

Koledzy i koleżanki co do kwesti że oszustwem jest ze strony us pobieranie vatu od sprzedaży maszyny zakupionej na zasadach ryczałtowca chyba nikt z nas nie ma wątpliwości, zastanawiam sie czy jest możliwość ucieczki od zapłacenia tego vatu? Będąc już na vacie zapewne nie ale co w sytuacji gdy będąc jeszcze ryczałtowcem sprzedam owy ciągnik np bratu ryczaltowcowi na umowę kupna sprzedaży a następnie będąc już watowcem ponownie go od niego odkupię z możliwością odliczenia vatu? Czy taka transakcja zadziała ? Czy w ten sposób mogę uniknąć złodziejstwa ze strony us? Uważam ze takie rozwiazanie o ile jest możliwe było by uczciwe zarówno wobec mnie względem us i viceversa.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc!

jesli chcesz to obejść to przed przejsciem na vat sprzedaj wszystkie maszyny np.bratu a póżniej spiszcie umowe uzyczenia z zaznaczeniem iż to ty jestes jedynym uzytkownikiem oraz pomosisz wszystkie koszty zwiazane z eksploatacja


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
harpa777    2

A jak jest ze sprzedażą np. ciągnika, jeśli się powróciło na zwolnienie z vat? Jak jest w wypadku maszyn kupionych jako rr i jako płatnik vat?

Bo po 5 latach zamierzam wrócić na zwolnienie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gen    50

witam

Kupił ktoś z Was samochód osobowy z homologacją ciężarową na gospodarstwo rolne i odliczył pełny Vat? Bo jest to chyba możliwe.

Zamówiłem i ma być w Lutym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj