Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9015 odpowiedzi na ten temat

#5121 Share beniu33

beniu33

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 11 grudzień 2012 - 20:42

VAT w rolnictwie Gumofilce itp. odliczałem nie jeden raz więc nie rozumiem tego księgowego...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 21:21
  •  

#5122 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 07:24

VAT w rolnictwie

z ta ewidencja to jest dziwna sprawa, US nie wymaga ale jesli korzysta sie z modernizacji to juz takowa musi byc bo ARiMR uwaza cos innego

U nas ARiMR nie wymaga ewidencji . Osoba powadząca powiedziała że jak ktoś prowadzi ewidencje to składa jej kopie a jeśli nie to pisze oświadczenie że prowadzi ewidencji .

#5123 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 10:21

VAT w rolnictwie ja buty robocze sobie odliczam, ale buty halowe to juz bym nie ryzykował.

#5124 Share plapla123

plapla123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 495 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 15:32

VAT w rolnictwie Koledzy na forum piszą ze różne rzeczy odliczają od kamery do kabiny pryśnicowej i inne cuda przecież w takich gumofilcach nie da się cały rok chodzic wiosną i latem trzeba założyć coś lżejszego ale taki urzędnik przecież tego nie zrozumie dla niego chłop musi chodzić w gumofilcach na okrągło .

#5125 Share emilko

emilko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 291 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 15:54

VAT w rolnictwie Wszystko zależy od urzędu do którego należycie. Kolega kupił quada na firmę i odliczenie zostało zakwestionowane. Pani w US poinformował go, że w ich urzędzie quadów nie można rzucać w koszty, chyba że ma ktoś np: wypożyczalnie to ok. Jeżeliby się nie zgodził to oczywiście sprawa i musiałby udowodnić, że ma korzyść materialną z posiadania takiego pojazdu. Osobiście uważam, że lepiej nie przeginać z jakimiś dziwnymi odliczeniami, bo jak się urząd uprze na kogoś to życie może uprzykrzyć. Odliczysz w sumie kilkaset zł vat-u, a potem w razie kontroli, będziesz jeździł, wyjaśnił tracił czas i pieniądze.

#5126 Share Madzia20

Madzia20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 16:44

VAT w rolnictwie Ja już dawno temu odliczyłam Vat od wagi którą kupiłam przede wszystkim do ważenia zbóż przy sianiu, ostatnio przeglądając zauważyłam że na fakturze jest wpisane waga kuchenna, pewnie w razie kontroli upierdliwy urzędnik też może się przyczepić

#5127 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 12 grudzień 2012 - 19:29

VAT w rolnictwie Teraz ja mam pytanie.
Dziś sprzedałem kwotę mleczną. pytanie czy muszę odprowadzać od tego vat??

#5128 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 11:59

VAT w rolnictwie miał ktoś z was taką sytuacje że zakupy były 3x większe jak sprzedaż w ciągu roku? przyczepi się urząd do tego? i jak z tego wybrnąć?

#5129 Share PAWEL0128

PAWEL0128

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 13:00

VAT w rolnictwie Napewno podczas kontroli się czepi US bo bedzie to wyglądało na pranie brudnych pieniędzy.

#5130 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 14:13

VAT w rolnictwie musisz udowodnić skąd pochodziły środki i nie ma problemu, jeśli inwestor ma 18 lat to może być problem, ale zazwyczaj oszczędności są najlepszym źródłem środków ewentualnie darowizna

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5131 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7791 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 18:25

VAT w rolnictwie Ja miałem coś podobnego z US. Ale miałem kredyty na to. I miałem się jak wybronić. Wszystko musiałem pokazać skąd miałem pieniądze.
Tak to jest jak się nie myśli.

#5132 Share LukiT6030

LukiT6030

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 15 postów

Napisany 13 grudzień 2012 - 20:40

VAT w rolnictwie Zawsze mozesz powiedzieć ze z dopłat masz pieniądze albo zrobić jakąś darowiznę z rodziną.

#5133 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 14 grudzień 2012 - 17:18

VAT w rolnictwie

Koledzy na forum piszą ze różne rzeczy odliczają od kamery do kabiny pryśnicowej i inne cuda

Ja przy pierwszym zwrocie chciałem odliczyć aparat fotograficzny, który zakupiłem do gospodarstwa. Pech chciał że była u mnie kontrol i przyczepili się do niego. Żadne uzasadnienia nie pomogły, trzeba było go wyrzucić z kosztów i tyle.

#5134 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 14 grudzień 2012 - 17:30

VAT w rolnictwie ja aparat praktycznie używam wyłącznie w gospodarstwie zdjęcia do ogłoszeń (płody rolne), szkody łowieckie, szkody w uprawach (dokumentacja dla zakładu ubezpieczeń), zdjęcia maszyn (przed rozbiórką / demontażem) itd

#5135 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 14 grudzień 2012 - 18:51

VAT w rolnictwie u mnie to nie przeszło ;[ napisałem uzasadnienie na 1 stronę a4 i nic to nie dało.

#5136 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6740 postów

Napisany 15 grudzień 2012 - 00:27

VAT w rolnictwie Żadnych konsekwencji nie było?
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#5137 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 15 grudzień 2012 - 10:23

VAT w rolnictwie Konsekwencje, są dotkliwsze, gdy US udowodni Ci celowe oszustwo. W przypadku nieświadomego zaksięgowania rzeczy, dla których z punktu widzenia US nie przysługuje prawo do odliczenia VAT z reguły kończy się to na szybkiej korekcie ksiąg i deklaracji, przynajmniej u mnie.

Koledzy na forum piszą ze różne rzeczy odliczają od kamery do kabiny pryśnicowej i inne cuda

Wszystko zależy od urzędu do którego należycie. Kolega kupił quada na firmę i odliczenie zostało zakwestionowane. Jeżeliby się nie zgodził to oczywiście sprawa i musiałby udowodnić, że ma korzyść materialną z posiadania takiego pojazdu. Osobiście uważam, że lepiej nie przeginać z jakimiś dziwnymi odliczeniami, bo jak się urząd uprze na kogoś to życie może uprzykrzyć.

Te dwa posty, to kwintesencja naszych US. Ja odliczam wszystko, co mi tylko do głowy przyjdzie, jeśli racjonalnie jestem w stanie wytłumaczyć przy ewentualnej kontroli. A miałem ich już kilka i się nigdy nikt nie czepił. Zawsze na newralgicznych fakturach piszę długopisem cel wykorzystania (od razu przy wprowadzaniu do księgowości). A z tym Quadem, to u mnie firma z powodzeniem sprzedaje je jako miniciągniki ;) Ale w US jak to w US, co kraj to obyczaj. Na szczęście widzę, że "mieszkam w tym lepszym kraju :P )

Dziś sprzedałem kwotę mleczną. pytanie czy muszę odprowadzać od tego vat??

Co do wat to dokładnie nie wiem, bo hodowli nigdy mnie miałem, a krowa w mojej oborze (znaczy wtedy ojca) stała z 20 lat temu :) Jest tak, że jeśli nabytą kwotę mleczną sprzedasz przed upływem 5 lat musisz odprowadzić od niej podatek dochodowy. Co do VAT, to jeśli przy zakupie nie przysługiwało CI prawo do odliczenia VAT, to teraz sprzedając kwotę jest ona zwolniona z podatku VAT. Ale możę ktoś inny z kolegów/koleżanek się wypowie dokładniej w temacie.

miał ktoś z was taką sytuacje że zakupy były 3x większe jak sprzedaż w ciągu roku? przyczepi się urząd do tego? i jak z tego wybrnąć?

Trochę to zbyt ogólnikowe. Nie mam problemu w kwestii zaistnienia samego tegoż faktu. Problem jest w posiadanych przez Ciebie na to środkach finansowych. czy stosunek 3/1 tyczy się 3 tyś PLN/1 tyś PLN (z czym pewnie każdy sobie poradzi) czy 3mln/1mln

Edytowany przez darolee, 15 grudzień 2012 - 10:28.

#5138 Share jarekmalina

jarekmalina

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 17 grudzień 2012 - 17:47

VAT w rolnictwie

Żadnych konsekwencji nie było?

Tylko zwrot będzie mniejszą o kwotę VATu z aparatu. No i korekte deklaracji trzeba było złożyć.

#5139 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 18 grudzień 2012 - 21:50

VAT w rolnictwie

Trochę to zbyt ogólnikowe. Nie mam problemu w kwestii zaistnienia samego tegoż faktu. Problem jest w posiadanych przez Ciebie na to środkach finansowych. czy stosunek 3/1 tyczy się 3 tyś PLN/1 tyś PLN (z czym pewnie każdy sobie poradzi) czy 3mln/1mln

tzn. w miarę dokładnie policzyłem to wychodzi 152 tys. wydatków i 43 tys. przychodu. w tym ten przychód jest trochę kręcony, bo faktury są na mamę i brata stryjecznego (sąsiada), a to przez to ,że tato się zabrał i wziąłem premie młodego rolnika. sprawa wygląda tak naprawdę ,że gospodarze po tacie na wszystkim, a mama jak uczyła tak uczy w szkole, ale ze względu młodego rolnika, że składałem na roślinność wykrojoną z taty gospodarstwa, a po sprawach spadkowych nie mogę mieć całości gospodarstwa na siebie ze względu na siostrę niepełnoletnią, a w rozporządzeniu MR nie ma mowy o jakichkolwiek współwłasnościach to tak jak było w biznesplanie prowadzę roślinność na Vat i nie przyznaje się do spadku, a na mamę stoi hodowla i sprzedaż świń na ryczałcie. A skoro prowadzę gospodarstwo to tak naprawdę zboże zebrane z pola skarmiam świnkom.
Po stracie taty z powodu nadmiaru roboty nie za bardzo miałem kiedy wgłębiać się w prawo i przelałem sobie kasę z mamy konta w sumie ok 40 tys. nie składając wniosku darowizny w US. (do tego w US wolałbym się nie przyznawać).
Do udokumentowania kasy zostaje mi kasa z premii młodego rolnika i ewentualnie jakieś oszczędności z lat. ale boje się że to nie przejdzie, a tak w ogóle to w jaki sposób US może mieć wgląd na konto? może od tak z banku wziąć sobie biling lub zażądać go ode mnie? Z góry dziękuje za pomoc i życzę Wesołych Świąt.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5140 Share socha

socha

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 18 grudzień 2012 - 22:06

VAT w rolnictwie

, a tak w ogóle to w jaki sposób US może mieć wgląd na konto? może od tak z banku wziąć sobie biling lub zażądać go ode mnie? Z góry dziękuje za pomoc i życzę Wesołych Świąt.

W normalnych sytuacjach US nie ma wglądu na konto. Art. 105 Prawa bankowego określa komu i w jakich sytuacjach informacja stanowiąca tajemnicę bankową może być udostępniona. Ale może już zażadać żebyś udowodnił skąd
wziąłeś pieniądze na zakupy. I jak nie będziesz umiał się sensownie wytłumaczyć to możesz mieć spory problem.