Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#5101 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 09 grudzień 2012 - 01:58

VAT w rolnictwie

dzierżawa oczywiście będzie wszędzie zgłoszona (okres 10 lat głownie ze względu na KRUS), ale mam nowy problem ze względu na wskazaną przeze mnie różnicę 1gr na fakturach jeden z moich kontrahentów nie może takich faktur zaewidencjonować - jakich używacie programów do wystawiania faktur?

Co do drugiego nieszczęśliwego "grosza" (nawet rozmawiałem z moją kumpelą - księgową, bo mi przedwczoraj wypełniała PIT i mój sposób na to jest logiczny). Nie patrzę na poszczególne pozycje faktury, tylko wartości końcowe. Nie zawsze się da wpisać poszczególne pozycje, by wszystko zagrało. Wówczas wpisuję np. "Części zamienne", "Materiały BHP" etc. by nie być stratnym robię tak by się zgadzał mi VAT, z reguły należy pomniejszyć cenę netto o grosz. Można tak uczynić, gdyż mamy prawo do częściowego odliczenia usługi i towaru.
A jeszcze mi przychodzi na myśl jedna rzecz, ale to pewnie wiesz. Niektóre firmy (większość stacji paliw) wystawiają faktury od ceny brutto. wpisując do programu księgowego standardowo liczy wszystko od ceny netto i tu też mogą być w krytycznych przypadkach groszowe rozbieżności. Większość programów, które testowałem miały opcję zaznaczania czy ma liczyć od netto czy brutto.
Co do programu to ja akurat używam Faktura NT firmy Sokarski (polecam serdecznie!- a przetestowałem kilkanaście, nie interesowały mnie bardzo programy on-line :D ) A takie na przykład nieporozumienia jak niezgodność sumy poszczególnych pozycji z wartościami końcowymi ma "kultowy" Subiect.

Co do pierwszego to dość intrygująca sprawa. Teoretycznie wydzierżawiając Ci majątek ojciec nie zaprzestaje działalności, więc raczej nie musi robić spisu z natury dla US, a plony swoje może sprzedać. Z drugiej strony Przekazując produkcję w toku robi Ci jakby darowiznę (de facto zwolnioną z podatku), więc w zasadzie powinno się zrobić spis, by tę darowiznę wycenić i zgłosić. Ale to moje niczym nie potwierdzone dywagacje. Warto by się myślę podpytać w US, oczywiście we właściwym Tobie, bo jak to u nas co kraj to obyczaj ;) Ja się też podpytam u siebie przy okazji ...ciekawe to!!!
Choć myślę, że dało by się zakombinować, że przejąłeś schedę w czystej ziemi ;)

Edytowany przez darolee, 09 grudzień 2012 - 02:01.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 13:34
  •  

#5102 Share Slomek

Slomek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 341 postów

Napisany 09 grudzień 2012 - 12:46

VAT w rolnictwie Witam. Około roku temu zakupiłem kamerkę cyfrową z której udało mi się odliczyć vat. Teraz planuję ją sprzedać, ale zastanawiam się nad konsekwencjami w razie kontroli, gdy kamerki już nie będzie. Jest jakieś sensowne wyjście z tej sytuacji? Zgłoszenie tego gdzieś? Co mogą mi dać za karę gdyby coś?

#5103 Share krzysiekfarmer5

krzysiekfarmer5

Rolnik

• V.I.P.
  • rank
  • 1126 postów

Napisany 09 grudzień 2012 - 12:57

VAT w rolnictwie musisz wystawić fakturę ze sprzedaży tej kamery i nie będziesz miał żadnych problemów

Edytowany przez krzysiekfarmer5, 13 grudzień 2012 - 11:04.

red power

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5104 Share Slomek

Slomek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 341 postów

Napisany 09 grudzień 2012 - 13:40

VAT w rolnictwie o dzięki, a nie ma czegoś takiego że przez 5 lat muszę ją trzymać? Cena nie musi być taka jak kupiłem chyba nie? Bo wiadomo po roku wartość spadła Np: kupiłem za 2 tyś a sprzedam na fakturze za 1 tyś?

#5105 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 08:46

VAT w rolnictwie W jakim banku macie konta do rozliczania podatku vat z rolnictwa ?
Zwrot vat nie może być na konto osobiste , tylko na konto związane z dział. gosp. który bank polecacie ?
Zastanawiam się czy banki zakładając konto dla rolnika traktują go jak przedsiębiorcę?

#5106 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 10:38

VAT w rolnictwie @Slomek nie musisz trzymać 5 lat gdzie to wyczytałeś? normalnie ją sprzedajesz, tylko koniecznie musisz wystawić fakturę i odprowadzić VAT, wartość na fakturze rzecz jasna mniejsza niż cena zakupu.
@ONA77 jaj mam normalne osobiste konto nie żadne firmowe.

#5107 Share Tomekrolnik

Tomekrolnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 17:52

VAT w rolnictwie Nie jest wymagane konto firmowe, można mieć ale po co przepłacać...

#5108 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 18:01

VAT w rolnictwie

zakupiłem kamerkę cyfrową z której udało mi się odliczyć vat. Teraz planuję ją sprzedać, ale zastanawiam się nad konsekwencjami w razie kontroli. Jest jakieś sensowne wyjście z tej sytuacji?

Kwestia komu i jak ją sprzedaż. Chyba nie zaliczasz ją do środków trwałych? Ja tam bym żadnej faktury nie wystawiał. Popsuła się wywaliłem i tyle.

#5109 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 19:34

VAT w rolnictwie Fakt że mi konto firmowe do szcześcia nie jest potrzebne , ale znalazłam kilka interpretacji w których była mowa o tym że nie można dokonywać zwrotu vat na konto osobiste tylko na firmowe, musze zapytac w "swoim" urzędzie, jakie maja na ten temat zdanie

#5110 Share strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 19:50

VAT w rolnictwie jak kamerka kosztowała 2 tys to nie jest środkiem trwałym (srodek trwały od 3,5tys ) to można nawet bez faktury a jak sie ktoś zapyta to sie popsuła i poszła w kosz :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5111 Share socha

socha

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 21:13

VAT w rolnictwie Z tymi kontami to są i tak jaja. Kiedyś podałem do zwrotu za PIT konto w pewnym banku. Jak się rejestrowałem na Vatovca to podałem inne konto do zwrotów (nawet umowę konta musiałem przedstawić - konto - zwykły ror). I co się okazało - US ma to gdzieś i przekazuję mi zwroty na to pierwsze konto.

#5112 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2030 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 21:22

VAT w rolnictwie

jak kamerka kosztowała 2 tys to nie jest środkiem trwałym (srodek trwały od 3,5tys ) to można nawet bez faktury a jak sie ktoś zapyta to sie popsuła i poszła w kosz :)

i sam sie wkopiesz
"Ewidencja wyposażenia obejmuje rzeczowe składniki majątku, które są związane z wykonywaną przez przedsiębiorcę działalnością, a nie są uznane (zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych) za środki trwałe. Jednocześnie ich wartość początkowa musi przekraczać 1 500 złotych."
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#5113 Share danielek24

danielek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów

Napisany 10 grudzień 2012 - 21:46

VAT w rolnictwie a u mnie w US babka kazała zmienić urządzenie porodowe o wartości 1150 brutto z pozostałych na środki trwałe

#5114 Share ONA77

ONA77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 298 postów

Napisany 11 grudzień 2012 - 07:18

VAT w rolnictwie A czy rolnik ma obowiazek prowadzenia ewidencji śr . trwałych. Ta ewidencja prowadzona jest na podst. ustawy o podatku dochodowym , a ta nie obowiązuje rolników..

#5115 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 11 grudzień 2012 - 09:12

VAT w rolnictwie A ja zestaw wąskich kół do c360 o wartosci 8000zł wstawiłem do pozycji pozostałe, czy powinienem robić korekte i ile czasu (miesięcy ) można ją zrobić?

#5116 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 11 grudzień 2012 - 14:40

VAT w rolnictwie EŚT dla gospodarstwa prowadzić nie trzeba,

odnośnie do wąskich kół to swoich również nie wpisałem w kolumnę dla środków trwałych i na kontroli się do tego nie przyczepili, ale również mi to nie pasuje, prawo do korekty deklaracji przysługuje przez 5 lat od początku roku, w którym została wystawiona faktura

#5117 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2030 postów

Napisany 11 grudzień 2012 - 17:12

VAT w rolnictwie z ta ewidencja to jest dziwna sprawa, US nie wymaga ale jesli korzysta sie z modernizacji to juz takowa musi byc bo ARiMR uwaza cos innego
@possa21 jakie masz te koła, ze maja taka wartosc?
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#5118 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 11 grudzień 2012 - 19:30

VAT w rolnictwie witam mam pytanie co mam zrobić jeśli na wiosne przelałem z mamy konta na swoje konto ok 20 tys. i ostatnio ok 20 w kilku przelewach, US jeszcze się do mnie nie przyczepił, ale jeśli się przyczepi to co mam zrobić?
te ostatnie przelewy mogę jeszcze zgłosić jako darowizne ale po tym pierwszym już mineło ponad 6 miesięcy,
i tu nasuwa się pytanie co mam robić? cicho siedzieć i nic nie robić czy coś zgłaszać?
sprzedaży mam ok 40 tys a zakupów na ok 100 i dlatego boje się że zaczną węszyć skąd kasa na zakupy :( proszę o pomoc jak z tego wybrnąć

#5119 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 11 grudzień 2012 - 20:22

VAT w rolnictwie teoretycznie można to "wyczyścić" wekslem, czyli sprzedałeś mamie weksel a ona zapłaciła Ci przelewem, tylko musisz poprosić o pomoc jakiegoś wekslowego praktyka, ale jest to do zrobienia, możesz również poszukać pod hasłami pożyczka bez pcc, pożyczka -weksel

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5120 Share plapla123

plapla123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 499 postów

Napisany 11 grudzień 2012 - 20:22

VAT w rolnictwie Chcę kupić buty przez internet i chcę od nich odliczyć vat ale księgowy mówi ze nie mogę od nich vatu odliczyć nazwa butów to buty halowe co o tym sądzicie .Księgowy powiedział ze nawet gdyby to były gumofilce to nie można.