karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

aaboack    0

mam takie pytanie odnośnie kas fiskalnych, a więc jestem na vatowce od 2012 stycznia, mam sporą sprzedaż dla osób fizycznych (nie prowadzących żadnej działalności) ciągu roku jest to około 120 transakcji sprzedaży na kwotę 18-19 tys zł, pozostała sprzedaż na faktury około 75 w ciągu roku na kwotę 100-120 tys, czy powinienem mieć kasę fiskalną? czy urząd skarbowy powiadomi mnie o stracie prawa do zwolnienia z prawa ewidencjonowania bez użycia kasy? Proszę o odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcian1234    17

dzięki :) nie wiedziałem że na vat-r muszę mieć kratkę w samochodzie i posiadać kasę. Myślałem że kp starczy i faktura :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

witam slyszalem ze maja sie zmienic przepisy w 2014 i nie bedzie mozna odliczac vatu od faktur ktore ma sie na termin, mowiac inaczej bedzie je mozna ksiegowac jako kupno dopiero w miesiacu w ktorym sie je zaplaci, ktos moze to potwierdzic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

co do tej kasy - przy sprzedaży chyba musza być spełnione 2 warunki:

1. musisz osiągnąć pewien pułap (było 40 a jest 20 tys pln AFAIR) ze sprzedaży ryczałtowcom lub osobom nieprowadzącym DG,

2. musisz też wystawić ponad chyba 50 faktur z czego ileś tam musi być na ryczałtowców ....

 

i oba te warunki muszą być spełnione żeby zaistniała konieczność instalowania kasy.

O ile pierwszy warunek - 20 tys w tym roku spełnić jest łatwo o tyle drugi to już zależy od gospodarstwa.

Księgowa właśnie mi to tłumaczyła na początku tego roku bo te 20 tysia to prawie osiągnąłem zdejmując nieużywane maszyny z Ewidencji. Mówiła że mogę spać spokojnie o ile nie wystawię iluś tam faktur do końca roku. Może ktoś to potwierdzić?

 

warunek konieczny jest tylko jeden czyli sprzedaż na rzecz rolników ryczałtowych i osób fizycznych nie prowadzących DG na 20tys zł oczywiście jedna transakcja może ten limit skasować ale jej nie trzeba nabijać na kasie, lecz dopiero kolejne, temat wałkowaliśmy już w tym temacie kilkukrotnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

witam slyszalem ze maja sie zmienic przepisy w 2014 i nie bedzie mozna odliczac vatu od faktur ktore ma sie na termin, mowiac inaczej bedzie je mozna ksiegowac jako kupno dopiero w miesiacu w ktorym sie je zaplaci, ktos moze to potwierdzic

Jeśli kupię dziś na fakturę i mam termin płatności 7 dni to nie rozliczę jej za grudzień?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

To jak w końcu jest z środkami trwałymi nabytymi przed przejściem na zasady ogólne. Od 01-01-2014r nie będzie możliwości sprzedaży takiego środka trwałego na ZW ? Bo w końcu nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

witam slyszalem ze maja sie zmienic przepisy w 2014 i nie bedzie mozna odliczac vatu od faktur ktore ma sie na termin, mowiac inaczej bedzie je mozna ksiegowac jako kupno dopiero w miesiacu w ktorym sie je zaplaci, ktos moze to potwierdzic

to dotyczy jeśli kupujesz od podatnika rozliczajacego się metodą kasową, bo dla niego obowiazek podatkowy powstaje z chwilą otrzymaniem zapłaty (jeśli sprzedawał czynnemu podatnikowi vat).

Dla reszty podatników obowiazek powstanie z chwilą dokonania dostawy lub wykonania usługi (poza kilkoma wyjątkam), a ty jako nabywca mozesz obniżyć vat w rozliczeniu za okres w którym obowiązek podatkowy powstał u dostawcy,nie wcześniej niż w okresie kiedy otrzymasz fakturę ( od 2014)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

od osobówki całego vatu nie możesz odliczyć, chyba że kupisz go z kratką na początku 2014 roku, jeśli kombajn kupi osoba fizyczna nieprowadząca DG lub rolnik ryczałtowiec to nie musisz wystawiać faktury, nabijasz to tylko na kasie, a jeśli jeszcze jej nie masz to zyskujesz w takim przypadku obowiązek zainstalowania a sprzedaż ewidencjonujesz bez wystawienia faktury

 

http://www.experto24...iona-z-vat.html

i co teraz zrobić z maszynami nabytymi przed przejściem na zasady ogólne? darować to ryczałtowcowi?

 

 

Kissy... Jak to jest z tymi samochodami i VAT-em? Z tego co wiedzialem to max co moge sobie odliczyć to 60% VAT-u, nie całość.

Cos slyszalem ze przez 2 tyg. noweg oroku bedzie mozna rejestrowac samochody z kratką.

Ale czy rolnik Vatowiec moze sobie caly vat odliczyc nic o tym nie wiem?

Masz jakies źródło?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

A jak będzie wyglądać sprzedaż używanych maszym przez RR? Co o tym myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plapla123    8

Chcę kupić 3 byczki od faceta który handluje bydłem i jest na Vat-cie czy ja mu wystawiam fakturę RR czy biorę od niego fakturę i z jaką stawką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PL01    1

 

 

Kissy... Jak to jest z tymi samochodami i VAT-em? Z tego co wiedzialem to max co moge sobie odliczyć to 60% VAT-u, nie całość.

Cos slyszalem ze przez 2 tyg. noweg oroku bedzie mozna rejestrowac samochody z kratką.

Ale czy rolnik Vatowiec moze sobie caly vat odliczyc nic o tym nie wiem?

Masz jakies źródło?

 

Do końca roku możesz odliczyć od samochodów osobowych 60% lecz nie więcej niż 6 000 zł.

 

Wg informacji Ministerstwa Finansów przez okres 2 pierwszych miesięcy 2014 r. będzie można odliczyć pełen vat od aut kupowanych na firmę, które będą spełniać wymogi odnośnie przestrzeni załadowczej. Wszystkie auta typu kombi spełnią ten wymóg (informacja z portalu branżowego).

 

Od marca 2014 r. mają być 3 kategorie aut. Auta wykorzystywane tylko i wyłącznie do działalności gospodarczej i tu ma być pełne odliczenie vat od zakupy i eksploatacji pojazdu. Druga kategoria to auta wykorzystywane do działalności gospodarczej i prywatnej jednocześnie gdzie ma być 50% odliczania vat oraz kosztów. Trzecia kategoria to pojazdy powyżej 3,5 t, gdzie występować ma pełne odliczenie vat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aaboack    0

mam takie pytanie odnośnie kas fiskalnych, a więc jestem na vatowce od 2012 stycznia, mam sporą sprzedaż dla osób fizycznych (nie prowadzących żadnej działalności) ciągu roku jest to około 120 transakcji sprzedaży na kwotę 18-19 tys zł, pozostała sprzedaż na faktury około 75 w ciągu roku na kwotę 100-120 tys, czy powinienem mieć kasę fiskalną? czy urząd skarbowy powiadomi mnie o stracie prawa do zwolnienia z prawa ewidencjonowania bez użycia kasy? Proszę o odpowiedz

 

Ponawiam pytanie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Chcę kupić 3 byczki od faceta który handluje bydłem i jest na Vat-cie czy ja mu wystawiam fakturę RR czy biorę od niego fakturę i z jaką stawką.

Jeśli on jest Vatowcem to wystawia Ci fakturę 8%

 

A jak było do tej pory?

Jak nie jesteś Vatowcem to spisujesz umowę kupna i wszystko w temacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

to dotyczy jeśli kupujesz od podatnika rozliczajacego się metodą kasową, bo dla niego obowiazek podatkowy powstaje z chwilą otrzymaniem zapłaty (jeśli sprzedawał czynnemu podatnikowi vat).

Dla reszty podatników obowiazek powstanie z chwilą dokonania dostawy lub wykonania usługi (poza kilkoma wyjątkam), a ty jako nabywca mozesz obniżyć vat w rozliczeniu za okres w którym obowiązek podatkowy powstał u dostawcy,nie wcześniej niż w okresie kiedy otrzymasz fakturę ( od 2014)

 

szczerze mowiac ni do konca rozumiem to co napisalas, mowiac na przykladzie kupuje z duzej firmy "Agrolok" nawozy, opryski, wapno na termin dajmy na to kupie w marcu termin na pazdziernik, kiedy w koncu bede mogl ten vat odliczyc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

A jak będzie wyglądać sprzedaż używanych maszym przez RR? Co o tym myślicie?

 

bardzo ciekawe;] ale czy RR nie korzysta ze zwolnienia w obrocie z innym RR i osobami fizycznymi nie prowadzącymi DG?

 

teoretycznie jest szansa na jakąś furtkę http://finanse.wp.pl/kat,1033759,title,MF-uspokaja-przedsiebiorcow-ktorzy-zechca-sprzedac-prywatny-samochod,wid,16287650,wiadomosc.html

tylko pytanie brzmi jak wykorzystywać maszynę rolniczą do celów prywatnych, w taki sposób aby nie miało to na celu tylko uniknięcia opodatkowania VAT,

 

moim zdaniem z maszynami należy uciekać do wtorku, albo będą miały dożywocie w naszych gospodarstwach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolTD90    1318

Jeśli on jest Vatowcem to wystawia Ci fakturę 8%

 

 

Jak nie jesteś Vatowcem to spisujesz umowę kupna i wszystko w temacie

 

Jestem na Vacie i jak kupuje maszynę od ryczałtowca to jak to wygląda mogę odliczyć Vat i jaka będzie stawka??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

kissmy.. ale co z sytuacją gdy rolnik na zasadach ogólnych wraca do rr i robi sprzedaż maszyn?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

A jak wraca na RR to nie musi oddać vatu nie zamortyzowanego? wydaje mi się że musi i wtedy sprzedaje z vatem a zwrot ma ryczałtowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

szopen ale zakładając że nie musi robić korekty ( minęło 5 lat od zakupu) , i wraca do statusu RR, sprzedaje maszynę i co wtedy przecież RR nie wystawi faktury na sprzedaż maszyny i nie składa deklaracji vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj