Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#4961 Share MarekUA

MarekUA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 14 październik 2012 - 18:35

VAT w rolnictwie Mam takie pytanie może trochę dziwne a wiec : mam faktury za materiał siewny ale muszę je wysłać do agencji i nie złoże o zwrot vatu nie zależy mi na tym zwrocie bo mała kwota a i czy coś się stanie jak nie będę ubiegał sie o zwrot vatu od faktur?
"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 14:14
  •  

#4962 Share tomasz2012

tomasz2012

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 14 październik 2012 - 18:38

VAT w rolnictwie

witam, mam panowie pytanie, jako że od 1 sierpnia 2012r jestem na Vacie to w tym tygodniu miałem związaną z tym kontrolę w urzędzie skarbowym gdyż pierwszy miesiąc i był od razu zwrot Vatu

generalnie wszystko przebiegło OK, musiałem przedstawić wszystkie dokumenty, faktury i rejestry użytków trwałych, ale zirytował mnie a właściwie kontrolującego jeden fakt:

posiadam jeden ciągnik na własność, jest to Zetor Proxima 7441 i drugi na współwłasność Fendt 818 Vario, generalnie zawsze zamawiam paliwo w większych ilościach bo jak wiadomo bardziej mi się to opłaca i jest mi wygodniej bo tankuje sobie w domu z mini stacji ON o pojemności 2500 litrów, w miesiącu sierpień zakupiłem sobie 2700 litrów paliwa, na fakturze nie było numeru pojazdu gdyż paliwo zostało wlane do zbiornika, kontrolujący przyczepił się do tego w jaki sposób zużywam to paliwo, a mianowicie w jaki sposób kontroluję które paliwo zużywam w wspólnym ciągniku czyli Fendcie, generalnie chodziło mu o to czy współwłaściciel nie jeździ na moim paliwie :) ciężko było mi z tego wybrnąć bo generalnie wszyscy wiemy jak jest, ale wytłumaczyłem mu to w ten sposób że ciągnik zawsze stoi zatankowany i ten który go używa zawsze po skończonej pracy tankuje go do pełna z własnego źródła paliwa, ciężko było mu w to uwierzyć no ale w końcu dał się przekonać i podpisał mi protokół z kontroli pozytywnie

chciałem zapytać czy ktoś z was miał podobny przypadek ?

#4963 Share MariuszT

MariuszT

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 14 październik 2012 - 18:40

VAT w rolnictwie Zastanawiam się nad przejściem na vat i nurtuje mnie jedno pytanie, a mianowicie jeżeli kupię maszynę lub coś innego do gospodarstwa od osoby która nie jest vatowcem i nie wystawia faktury to czy płacę podatek od tej sumy i jak to wygląda w świetle prawa?
Jeżeli pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

#4964 Share tomasz2012

tomasz2012

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 14 październik 2012 - 18:56

VAT w rolnictwie Do Mariusza T Kolego nie prawda ze kupując od rolnika nie vatowca nie jesteś zobligowany ty jako vatowiec wystawić mu faktury bo to ty mu wystawiasz fakturę np jak kupujesz od niewatowca prosięta wystawiasz rr ze stawka 6% i ten vat zalicza się na towją kozyść

A props pytanka za faktury kture trzeba gdzieś tam odesłac bo potrzebują orginałów po co masz tracić piniądze z watu dla ciebielepiej się dowiec czy nie przejdzie poswiadczenie z orginałem . Miałem podobna sytuałacje z młodym rolnikiem bo też jestem vatowcem i brałem ciągnik na młodwgo rolnika musiałem się wykazać fakturą Vat i miec orginala w papierach więc wziołem zawiozłem do agencji celem poswiadczenia z orginałem potem oddałem orginałswojej księgowej a oni mieli kopie polecam się zapytac to nic nie kosztuje

#4965 Share beniu33

beniu33

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 87 postów

Napisany 14 październik 2012 - 18:58

VAT w rolnictwie

Mam takie pytanie może trochę dziwne a wiec : mam faktury za materiał siewny ale muszę je wysłać do agencji i nie złoże o zwrot vatu nie zależy mi na tym zwrocie bo mała kwota a i czy coś się stanie jak nie będę ubiegał sie o zwrot vatu od faktur?

Nie ma problemu z niezaliczaniem faktur z zakupu- obojętnie czy są na 8 czy 23%. Wykazywać musisz wszystkie faktury z twojej sprzedaży- obowiązkowo

#4966 Share MariuszT

MariuszT

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 213 postów

Napisany 14 październik 2012 - 18:59

VAT w rolnictwie @tomasz2012 co to jest te rr? Rozumiem, że w tym przypadku te np 6% będę mógł sobie odliczyć od podatku?
Jeżeli pomogłem kliknij zieloną strzałkę.

#4967 Share tomasz2012

tomasz2012

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 14 październik 2012 - 19:04

VAT w rolnictwie Wielu możę się zastanowić poco zacytowałem ten post propo paliwa kolego duzo bierzesz tego paliwa to fakt a nie lepiej odrazu poprosić by na fakturze został zamieszczony nr rejestracyjny ciągnika twegobo raz drugi ci się uda a co za trzecim jak sie nie uda

Faktura VAT RR tak zgadza się z tym że płatność przelewem 14 dni chyba ze zawrzesz inna umowe następnie płacisz przelewm bankowym w wymaganym terminie i dopinasz ten przelew do faktury

#4968 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 15 październik 2012 - 16:56

VAT w rolnictwie "zgodnie z art. 96 ust. 2 ustawy w przypadku osób fizycznych prowadzących wspólnie gospodarstwo rolne, zgłoszenie rejestracyjne może być dokonane wyłącznie przez jedną z osób, na którą będą wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług, i która będzie wystawiała faktury przy sprzedaży produktów rolnych, bądź świadcząc usługi rolnicze. Brak jest zatem przeszkód do zmiany osoby reprezentującej wspólne gospodarstwo rolne małżonków dla potrzeb podatku VAT, o ile oczywiście nowy "reprezentant" – złoży odpowiednie zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 1 ustawy i zostanie zarejestrowany oraz naczelnik urzędu skarbowego potwierdzi zarejestrowanie tej osoby jako podatnika VAT czynnego, a obecny "reprezentant" – zostanie wykreślony z tego rejestru"

czy spotkaliście się z przypadkiem "przerejestrowania" gospodarstwa w kontekście rozliczania vat z małżonka na małżonkę bądź odwrotnie

#4969 Share janek91

janek91

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo motoryzacja sport

Napisany 15 październik 2012 - 19:26

VAT w rolnictwie witam chciałem zapytać co jest potrzebne aby przejść na vat .???

#4970 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 15 październik 2012 - 19:41

VAT w rolnictwie @tomasz2012 co za bzdury piszesz!!
Po pierwsze nie ma stawki 6%. skąd ty to wziąłeś??
Po drugie nie można wystawiać faktur vat rr na kupowane maszyny rolnicze tylko na płody rolne.
Jak nie wiesz o czym piszesz to się lepiej nie wypowiadaj.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4971 Share cobrap

cobrap

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanika

Napisany 15 październik 2012 - 20:16

VAT w rolnictwie kolezanki i koledzy potrzebuje bardzo pilnie rady a mianowicie

faktura za nawoz wystawiona we wrzesniu z terminem platnosci na koniec lutego, jak ja ewidencjonowac i jak rozliczyc vat czy ma to byc w dniu wystawienia czy zaplaty tejze faktury??

#4972 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3536 postów

Napisany 16 październik 2012 - 07:58

VAT w rolnictwie Zdaje się w Polsce obowiązuje zasada memoriałowa więc daty wystawienia faktury.

#4973 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 16 październik 2012 - 21:46

VAT w rolnictwie W normalnych przypadkach datą księgowania winna być data wystawiania faktury (lub można też przyjąć otrzymania faktury). Ale oczywiści paragrafy dopuszczają możliwość rozliczenia faktur w 3 okresach "normalnym" i dwóch kolejnych. Jest to istotne przy zwrotach przyspieszonych, bo czasem mamy faktury z długim terminem płatności więc ujawniamy je w kolejnych okresach, by móc ubiegać się o przyspieszony zwrot w razie gdy jakaś faktura nie jest zapłacona.
De facto każda faktura może być zaksięgowana w dowolnych 3 okresach rozliczeniowych.

#4974 Share cobrap

cobrap

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanika

Napisany 17 październik 2012 - 16:23

VAT w rolnictwie Dzieki za rozwianie watpliwosci

#4975 Share grzesiekkk

grzesiekkk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 120 postów

Napisany 22 październik 2012 - 19:29

VAT w rolnictwie Witam.Mam pytanie do bardziej obytych w vacie.Czy jesli w gospodarstwie prowadzi się sprzedaż bezposrednią na giełdach,bazarach,dostarcza towar do klijenta i do tego celu jest wykorzystywany samochód dostawczy i osobowy z przyczepą.Czy te pojazdy mozna zaewidencjonować jako mienie ruchome i odliczać vat od paliwa kupowanego do tych pojazdów.

#4976 Share aro321

aro321

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 699 postów

Napisany 22 październik 2012 - 19:40

VAT w rolnictwie witam. czy kontrolujący z US sprawdza książkę rejestru zwierząt ??? (chodzi mi o tą z ARIMR)

#4977 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2030 postów

Napisany 22 październik 2012 - 20:00

VAT w rolnictwie

Witam.Mam pytanie do bardziej obytych w vacie.Czy jesli w gospodarstwie prowadzi się sprzedaż bezposrednią na giełdach,bazarach,dostarcza towar do klijenta i do tego celu jest wykorzystywany samochód dostawczy i osobowy z przyczepą.Czy te pojazdy mozna zaewidencjonować jako mienie ruchome i odliczać vat od paliwa kupowanego do tych pojazdów.

sprzedaje na gieldzie lub dowoze na miejsce towar samochodem ciezarowym i odliczam vat od ON. Nie jestem wlascicielem owego samochodu ale posiadam na niego umowe uzyczenia. Nie wiem jak to bedzie z samochodem osobowym
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#4978 Share Marcin133

Marcin133

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,sport,piękne kobiety

Napisany 25 październik 2012 - 19:46

VAT w rolnictwie Witam.czy przy ewidencji nabycia środków mam obowiązek rozpisywać vat w książce jeśli np na jednej fakturze mam vat z 8% i 23% czy moge tylko ogólnie rozpisać koncową kwotę netto.brutto i vat?ewidencje sprzedaży rozpisuje.prosze o porade

#4979 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 25 październik 2012 - 20:12

VAT w rolnictwie ja wpisuję tylko wszystkie stawki występujące na fakturze, oraz łączne kwoty netto, vat i brutto

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4980 Share przemek13k

przemek13k

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów

Napisany 27 październik 2012 - 12:28

VAT w rolnictwie Przejrzałem kilka ostatnich stron i nie mogę znależ żadnej informacji na temat wprowadzenia ustawy o obowiązkowym przejściu na VAT dochodowy .czy to naprawdę wejdzie w życie od następnego roku?