Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9026 odpowiedzi na ten temat

#461 Share Waltra

Waltra

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów
  • Zainteresowania:Ekologia,nowe technologie przyjazne środowisku,bioenergia,mechanizacja ,kulinaria.

Napisany 07 styczeń 2009 - 20:27

VAT w rolnictwie Ja też mam "gospodarstwo rolne" a potem nazwisko i imię i z tego co wiem to wszyscy znajomi watowcy też tak mają.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 10:08
  •  

#462 Share Przemmek

Przemmek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 08 styczeń 2009 - 21:52

VAT w rolnictwie Żeby być na Vat nie trzeba się rejestrować w GUS-ie. Bynajmniej tak jest w moim Urzędzie Skarbowym. W nazwie mam tylko imię i nazwisko bez "gospodarstwo rolne". Dla US to przecież bez różnicy - to tylko nazwa podatnika. Samemu decydujemy o nazwie podczas rejestracji w US, nie mogą nam nic narzucić - w ustawie o Vat nie ma nic o nazwie.

#463 Share strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 09 styczeń 2009 - 09:09

VAT w rolnictwie odwiedziny w GUSie są konieczne bo jest wymagany regon ale każdy US to jak państwo w państwie więc wszystko możliwe każdy podatnik w US ma status złodzieja i to on musi udowadniać że tak niejest :P taka jest polska rzeczywistość
z innej beczki jeśli sprzedaje mleko np cały miesiąc grudzień fakture wystawiam z data 07 styczeń 2009 a data sprzedarzy to grudzień 2008 to do którego roku zaliczyć sprzedaż do tej pory zaliczałem do miesiąca sprzedaży a teraz mleczarnia przysłata kartkę że faktura z numeracją na rok 2009 jak z tym jest poradźcie

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#464 Share Waltra

Waltra

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów
  • Zainteresowania:Ekologia,nowe technologie przyjazne środowisku,bioenergia,mechanizacja ,kulinaria.

Napisany 09 styczeń 2009 - 19:03

VAT w rolnictwie Do tego roku zaliczasz w którym fakturujesz i kasę bierzesz,tak myślę.

A jak masz wątpliwości to zapytaj jakąś wytrawną księgową.

Nie pisz posta pod postem - używaj opcji EDIT!

Edytowany przez krolikNH, 26 luty 2009 - 14:41.

#465 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 10 styczeń 2009 - 18:55

VAT w rolnictwie a ja mam takie pytanie, jak ktos jest na wacie to moze bedzie wiedzial
jak to jest z vatem od zakupu ziemi, spłata kredytu ...
chodzi mi o to czy jest jakas stawka na to czy to poprostu jest jako wydatek
załóżmy kupuje 3ha ziemi za 90000 z tego 60 000 na kredyt ,pominmy odsetki , i te 60000 na 5 lat na kredyt, jaka bedzie stawka vat w roku zakupu a jaka pozniej

#466 Share Waltra

Waltra

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 10 styczeń 2009 - 19:30

VAT w rolnictwie Zgodnie z art.43 ust.1 pkt 9 Ustawy o Vat zwalnia się z podatku od towarów i usług dostawę terenów niezabudowanych i innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.Więc jeśli nabywasz ziemię rolną w żaden sposób nie przeznaczoną pod zabudowę (w planie zagospodarowania przestrzennego) żadnego vatu nie uiszczasz.

#467 Share Angelo

Angelo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 11 styczeń 2009 - 09:31

VAT w rolnictwie Czy może właściwie ktoś dokładnie wyjaśnić jak to jest z tym wystawianiem faktur będąc na vacie?

Np. jeżeli sprzedaję bydło to zawożę je na ubój, ważą mi sztukę, podają cenę za kg którą mogą mi zapłacić a następnie ja im wystawiam fakturę +3%VAT czy jak to jest?

Do tej pory to ubojnia wystawiała mi faktury...

#468 Share lukasz27

lukasz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 11 styczeń 2009 - 10:44

VAT w rolnictwie wystawianie faktur jest proste. jak ci zważą sztuke bydla i podadzą cenę netto to mnożysz kg przez cenę netto i potem dodajesz podatek vat 3% który zresztą musisz oddać do US ;)
sprzedam kombajn fortschritt E 517

#469 Share ole23

ole23

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 11 styczeń 2009 - 13:29

VAT w rolnictwie bedac platnikiem pod vat chcialem nabyc od mieszalni pasz śrutę rzepakową
sprzedawca mowi ze sruta przychodzi do nich z22% vatem
dla rolnikow rr po podpisie oswiadczenia ze na wlasny uzytek odsprzedaja z 7% vatem
PYTANKO a vatowiec skarmiajac pasze we wlasnym gosp musi zaplacic z 22% czy podobie
jak rr na oswiadczenie moze k uic z 7% vatem
prośba o podpowiedz

#470 Share Waltra

Waltra

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 11 styczeń 2009 - 15:03

VAT w rolnictwie Do nich przychodzi z 22% stawką jako komponent ,natomiast on paszę sprzedaje już jako mieszankę z 7% vat.A jak podpisujesz oświadczenie ,że na potrzeby gospodarstwa a nie do dalszego obrotu to powinien ći sprzedać z 7%.A tak swoją drogą to po co to gadanie ,że on z taką stawką kupuje ,przecież to są jego koszty,vat jest transparentny,odbierze sobie go i dalej weżmie 7% ,które z kolei odda do US.Co ten sprzedawca za problem widzi?Chyba tylko tak gada dla uzasadnienia wysokiej ceny.To tak jak sól potasowa kupowana przez firmy jako komponent do nawozów wieloskładnikowych była też obłożona22%(nie wiem czy dalej tak jest) to jak gadali ,ze to przez ten vat.Jak się wszystko dobrze robi bez kombinatorstwa to ten vat sobie odzyskujemy i ntak naprawdę on nas nie obciąża ,fakt wykładamy kasę brutto ale potem to odzyskujemy ,jak już się wpadnie w tę "machinę" to jest OK naprawdę do przodu.A zwłaszcza jak się inwestuje .Pozdrawiam

Będac na vacie to w sumie zadna różnica czy Ci obkładają stawką 7%.15% czy inną i tak ten vat odbierasz dla rr to już jest problem.

Nie pisz posta pod postem - używaj opcji EDIT!

Edytowany przez krolikNH, 26 luty 2009 - 14:40.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#471 Share Angelo

Angelo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 11 styczeń 2009 - 21:41

VAT w rolnictwie Chcę się jeszcze upewnić, czy faktem jest, że jeżeli za dany miesiąc wykażę zakup środków produkcji, a nie będzie sprzedaży bo powiedzmy w moim gospodarstwie występuje sezonowość produkcji (sprzędaję w odstępach np. 5-6 m-cy). To czy mogę w deklaracji VAT-7 zamiast przeniesienia kwoty zwrotu na następny okres rozliczeniowy, wpisać żeby zwrócili mi w terminie 180dni? I ważne! Czy wówczas zwrócą mi całą kwotę VAT-u czy tylko 22% od sprzedaży... Jak to właściwie z tym jest??

#472 Share lukasz27

lukasz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 11 styczeń 2009 - 22:05

VAT w rolnictwie od nowego roku vat można odzyskac w ciągu 60 dni. a sprzedaż to zawsze możesz jakąś wykazać fikcyjną. np. że sprzedaleś zboże sąsiadowi.

#473 Share Przemmek

Przemmek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 11 styczeń 2009 - 22:12

VAT w rolnictwie Po nowelizacji ustawy o vat w grudniu 2008r przy braku sprzedaży mamy zwrot całej nadwyżki vat naliczonego w terminie 180 dni. Aktualnie podstawowy termin do zwrotu vat to 60 dni.

#474 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 11 styczeń 2009 - 23:55

VAT w rolnictwie czy w US jest już dostępny poradnik dla osób rozliczających się z VAT na zasadach ogólnych? jak jest zatytułowana ta pozycja i czy jest dostępna w wersji elektronicznej?

#475 Share zibik1

zibik1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 14 styczeń 2009 - 12:20

VAT w rolnictwie Witam.Mam 20 ha i 15 dzierżawie nieoficjalnie w sumie 35 ha mam.Czy mogę odliczać opryski ,nawozy odrzywki itd. z tych 35 ha i nikt mi sie to tego nie przyczepi czy lepiej powiedziec że daje duże dawki na 20 ha ?Jak panowie u was to wygląda ,jak to rozwiązujecie?Proszę poradzcie.

#476 Share lukasz27

lukasz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 14 styczeń 2009 - 13:08

VAT w rolnictwie wątpie żeby US się znal na tym ile środków potrzeba na ha. nie można też przesadzic ale myślę że w twoim wypadku nie bedzie problemu.

#477 Share Pawel156

Pawel156

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 15 styczeń 2009 - 23:44

VAT w rolnictwie Witam.
Mam pytanie do tych którzy sami wypełniają ( lub wiedzą jak prawidłowo wypełnić ) deklaracje Vat 7 ,
Jako, że wypełniam ją po raz pierwszy chce się was poradzić.

Np. Sprzedałem za 5000 netto 150 vat

Kupiłem towarów pozostałych za 2000 netto 440 vat

Kupiłem środek trwały (maszyna) 15000 netto 3300 vat

Jaką kwotę mogę wpisać do zwrotu w terminie 60 dni a jaką w terminie 180 dni? A moze do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.

Wstępnie wpisałem 3300 czyli cały VAT ze środka trwałego do zwrotu w w terminie 60 dni.

A różnice 440 - 150 czyli 290 do zwrotu w ciągu 180 dni. A może te 290 trzeba przenieść na następny okres rozliczeniowy.

Powiedzcie jeszcze jak jest ze zwrotem przyśpieszonym. Z tego co wiem to termin przyśpieszony to 25 dni. Jeśli zaznaczę "tak" w rubryce 65 to trzeba jeszcze dopisać wniosek?

#478 Share lukasz27

lukasz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 16 styczeń 2009 - 08:23

VAT w rolnictwie za środek trwaly w ciągu 25 dni. napisz wniosek że zakupiłeś np. ciągnik bo nie wiem co to jest i wydałeś dużo pieniędzy i są ci one potrzebne do prowadzenia dalszej produkcji rolnej. tylko że nastaw się od razu na kontrolę . chyba że już mialeś to dadzą ci spokuj :) a co do pozostalej kwoty to teraz się przepisy zmieniły i można vat z różnych rzeczy odzyskać w ciągu 60 dni a nie 180.

#479 Share Pawel156

Pawel156

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 16 styczeń 2009 - 11:30

VAT w rolnictwie Łukasz dzięki za podpowiedz.

Rozpoznałem się trochę w temacie terminu zwrotu nadwyzki VAT. Faktycznie od grudnia 2008 termin jest skrócony ze 180 do 60 dni bez róznicy czy to zakup środków trwałych czy do produkcji. Można wnioskować o zwrot w 25 dni ale u mnie suma nie jest duża więc sobie odpuszczam wniosek i całą kwote wpisuję na 60 dni.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#480 Share adam0304

adam0304

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 16 styczeń 2009 - 13:41

VAT w rolnictwie Ja od dawna piszę o zwrot podatku środków do produkcji w ciągu 60 dni skąd wyście wzieli 180 dni?