karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

tomasz2012    0

zasadniczo nic nie musi ale jak wspominałem wyżej jeżeli coś inwestował w środki trwałe typu maszyny i budowle to musi se przeliczyć vat amortyzuje się z maszyn 5 lat z budynków 10 jak w którymś przypadku nie minoł ten okres to resztę zwraca do urzędu skarbowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy86    9

Jeśli adaptuję budynek pod agroturystykę, (pokoje do wynajęcia) to czy mogę odzyskać VAT od materiałów i robocizny? Niby agroturystyka wiąże się z prowadzeniem gospodarstwa... i ile ten VAT wynosi w takim przypadku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Jak dla mnie agroturystyka nie ma nic wspólnego z gospodarstwem tylko z działalnością pozarolniczą. Bo rozumiem że prowadzisz działalność gospodarczą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy86    9

Prowadzę gospodarstwo rolne nie działalność gospodarczą. Chcę zająć się też agroturystyką, bo na moim terenie jest to opłacalne i nie wiem, czy jak wybuduję lub zagospodaruję budynek pod wynajem to odzyskam VAT za materiały lub robociznę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy cały vat jest zwracany jednorazowo po zakupach sprzętu czy przez pięć kolejnych lat po 20%?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek9225    14

jak kredytujesz maszyny czyli płacisz całą sumę to VAT jest zwracany w całości od razu po zakupie, ale musisz go najpierw zapłacić, bo jeżeli jesteś na VATcie to bank kredytuje tylko kwotę netto maszyn, jeżeli weźmiesz maszyny w leasing, to co miesiąc płacisz ratę leasingową i od tej kwoty co miesiąc możesz otrzymać zwrot podatku VAT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomasz2012    0

istnieje coś takiego jak zabezpieczenie kredytu podatkiem vat może to służycz jako część wkładu własnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

znajomy kupił w marcu kasę fiskalną, ale ewidencjonowanie rozpocznie dopiero w czerwcu, czy może vat naliczony odliczyć za maj (w drugim okresie po nabyciu) czy też nie odliczy go sobie wcale, gdyż ewidencjonowanie (użytkowanie) rozpocznie dopiero w czerwcu?

 

 

 

Prowadzę gospodarstwo rolne nie działalność gospodarczą. Chcę zająć się też agroturystyką, bo na moim terenie jest to opłacalne i nie wiem, czy jak wybuduję lub zagospodaruję budynek pod wynajem to odzyskam VAT za materiały lub robociznę.

część vatu za materiały budowlane możesz odzyskać nie rezygnując z "ryczałtu", ale tylko do końca roku

http://podatki.wieszjak.pl/vat/312766,Likwidacja-zwrotu-VAT-za-materialy-budowlane-20132014.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248
Napisano (edytowany)

Witam. Jestem obecnie na ryczałcie jak "wstąpię" na Vat to jak to jest np jak będe kupował ciągnik lub maszynę współpracująca to odlicze sobie cały vat 23% czy tylko tyle ile wniose do US w postaci vatu od sprzedaży np tuczników i zbóż? A jak to jest ze środkami obrotowymi typu nawozy ŚOR, paliwo cześći też odlicze sobie vat?

 

kiedy można zrezygnowac z bycia vatowcem? Jak będe sprzedawał tuczniki np to ten vat oddaje do US zostaje mi cena netto?

jaki jest cykl rozliczeniowy miesieczny roczny?

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marb80    8
Napisano (edytowany)

Od kwietnia jestem na zasadach ogólnych będę sprzedawał zboże rolnikowi ryczałtowcowi jaką mam wystawić mu fakturę? (RR? ,a pieniądze ma wpłacić mi na konto czy mogę wziąć gotówkę? pytam dlatego iż za miesiąc kwiecień miałem same zakupy żadnej sprzedaży i zwrot Vatu będę miał dopiero po 180 dniach (chce coś sprzedać żeby mieć Vat należny i jak kupuje więcej – Vat – naliczony to będę miał zwrot – 60dni )

Edytowano przez marb80

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5331
Napisano (edytowany)

@marb80 jeśli to ty sprzedajesz to Ty jako "vatowiec" wystawiasz fakturę VAT

co do formy zapłaty to nie wiem, ale ja dla spokoju ducha wolał bym na konto, wtedy mam wszystko udokumentowane

 

@proxy8441

VAT odliczasz od wszystkiego co kupiłeś do gospodarstwa, nie ważne czy to jest maszyna czy nawóz, śor itd... tj, US zwraca CI cały VAT zakupów

Ty jak sprzedajesz płody rolne to oddajesz VAT z tych produktów do US

 

przykład :

sprzedajesz tucznika za 600zł netto + 48zł vatu (8%) = 648zł brutto

kupiłeś maszynę za 1000zł + 230zł vatu(23%) = 1230zł brutto

jeśli suma zakupów(vat) będzie większa niż suma sprzedaży(vat) to pozostałą różnicę oddaję CI US czyli :

230zł - 48zł = 182zł oddaje CI US.

Jeżeli jest odwrotnie w zakupie i sprzedaży to niestety ale to Ty wpłacasz różnicę VATu urzędowi

 

po min. 5 latach możesz zrezygnować z zasad ogólnych (vatu)

miesięczny i kwartalny jest okres rozliczeniowy

 

aha i najważniejsze, jeśli chcesz mieć zwrot vatu z US w np. za miesiąc czerwiec to musi być w tym samym miesiącu jakaś sprzedaż, nie ważne na jaką kwotę

--------------

 

teraz moje pytanie:

Jestem od 1 stycznia 2012r na "vacie", co musze zrobić, jakieś podanie czy co aby przejść z rozliczenia miesięcznego na kwartalne ???????

Edytowano przez marulekk

sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

z tego co mi wiadomo to za środki trwałe czyli np ciągnik można wystąpić o zwrot całego vatu niezależnie od od sprzedaży, musisz mieć tylko jakąkolwiek sprzedaż w tym miesiącu w którym występujesz o zwrot

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

dziekuje za naświetlenie sprawy :)

 

czyli np kupuje ciągnik za 150000zł netto 184500 zł brutto (34500zł VATU) i w zalezności od rozliczenia mies badz kwart dostaje zwrot z US te 34500zł pod warunkiem że dokonam jakiejś sprzedazy w danym mies badz kwart np pare prosiąt rolnikowi bądz wystarczy kwintal pszenicy sąsiadowi tylko musze to udokumentowac w postaci odpowiednich faktur może kupujący byc np ryczałtowcem to też się taka sprzedaż liczy? Lub np comiesieczny wpływ na konto z OSM za mleko.

 

BARABUS no chyba tak, z wypowiedzi Marulek też tak wywnioskowałem bo jak podał np sprzedał tucznika za 600zł netto + 48zł VAT i w tym samym okresie rozliczeniowym (właśnie jak to jest okres mies liczony jest od 1 do ostatniego dnia miesiąca?) kupił np ciągnik za te 150000zł netto 184500zł brutto czyli US zwraca mi 34500zł - 48zł = 34452zł --> tyle zwraca US a w jakim czasie????

 

Pozdrawiam obu uzytkowników :)


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BARABUS    6

dokładnie tak, ja jestem na rozliczeniu comiesięcznym, i jeżeli mam nadpłatę Vat to wystarczy że coś sprzedam (zboże w moim przypadku) i mogę wystąpić o zwrot, jeżeli sprzedajesz co miesiąc coś i kupujesz tyle że masz co miesiąc nadpłatę to wtedy co miesiąc możesz występować o zwrot :)

 

zwrot trwa różnie, z reguły około 2 miesięcy... o ile nie ma kontroli :) ja w przeciągu 8 miesięcy miałem dwa zwroty i dwie kontrole

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

O zwrot wat można wystąpić bez względu na to czy była sprzedaż w danym okresie rozliczeniowym czy nie . Różnica polega na tym , że jak masz sprzedaż to US ma na zwrot 60 dni o daty złożenia zeznania , a jak nie było sprzedaży to US ma 180 dni na zwrot.

 

kissmy ja odliczyłabym vat z kasy w miesiącu zakupu kasy ( albo w dwóch następnych), , bo prawo do odliczenia vat powstaje w okresie w jakim podatnik otrzymał fakturę .( albo w dwóch następnych)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5331

o własnie zapomniałem o tym co @ONA77 napisała :)

 

ponaglam pytanie:

 

 

Jestem od 1 stycznia 2012r na "vacie", co musze zrobić, jakieś podanie czy co aby przejść z rozliczenia miesięcznego na kwartalne ???????


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

ONA

 

" O zwrot wat można wystąpić bez względu na to czy była sprzedaż w danym okresie rozliczeniowym czy nie" ?

 

przecież jak jest sprzedaz to ja zwracam vat do US.

 

czyli jak sprzedałem tucznika i kupiłem traktor to zwrotu się spodziewam do 60 dni a jak tylko kupiłem traktor to do 180 dni?


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

proxy8441

 

dokładnie tak jak napisałeś w przykładzie

 

marulekk składasz deklaracje VAT-R zaznaczasz aktualizacje i odpowiednie rubryczki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248
Napisano (edytowany)

dzięki bardzo za informacje.

 

teraz pytanie z innej beczki kto płaci tzw wzbogacenie np jak się coś sprzedaje np auto?

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Jak kupujesz czy sprzedajesz pojazd na fakturę vat to nie płaci się pcc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

a jak jestem ryczałtowcem? Wtedy kto płaci i jaki odsetek sumy?


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Ale ryczałtowiec kupujący od vatowca pojazd na fakturę vat nie płaci pcc. PCC to podatek czynności cywilno prawnych, płaci się go tylko przy zawieraniu umów kupna sprzedaży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Mam pytanie:

 

1. Czy jest obowiązek prowadzenia ewidencji kupna-sprzedaży dodatkowo w wersji papierowej? Tzn. jeśli ktoś używa do tego Excella lub innego oprogramowania, to swoją drogą na bieżąco musi być też wersja papierowa, np. w razie kontroli?

2. Czy w związku z przejściem na VAT, należy zaktualizować jakieś dane w ewidencji REGON?

 

Dziękuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj