Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9019 odpowiedzi na ten temat

#4721 Share Tomekrolnik

Tomekrolnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 06 maj 2012 - 12:28

VAT w rolnictwie Mi sie wydaje że chodzi o słowa "ZAPŁACONO GOTÓWKĄ"

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 20:13
  •  

#4722 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2029 postów

Napisany 06 maj 2012 - 15:39

VAT w rolnictwie zwrot "zaplacono gotowka" jest bardzo wazny ale czasami to nie wystarcza. Czasam jesli mamy fv z gotowkowa forme płatnosci z data na uregulowanie zobowiazania inna niz dzien sprzedazy (wystawienia faktury) musimy miec jakiej potwierdzenie wplaty bo wowczas fv nie swiadczy o zaplaceniu

przynajmniej moja ksiegowa wymaga tego ode mnie
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#4723 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 06 maj 2012 - 16:23

VAT w rolnictwie No tu się odzywa, to co kilka razy kłóciłem się z "wielkimi księgowymi" :D Jak ktoś może Ci na przykład wystawić fakturę "zapłacone gotówką" i w innym miejscu napisać termin płatności na inny (późniejszy) termin?
Rozumiem @przemol87, że że chodzi Ci o coś takiego:
-dzień wystawienia (dziś) 06-05-2012
-sposób płatności - gotówka
-termin płatności jutro 07-05-2012
czy tak? ...nie wiem po co i na co wystawiać takie idiotyczne faktury :) chyba na zdenerwowanie nabywcy, bo oczywista sprawa, że US się do tego przyczepi

#4724 Share YastaPL

YastaPL

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 06 maj 2012 - 18:10

VAT w rolnictwie

musi być KP? w moim US, aż tak się nie czepiają

Nieprecyzyjnie się wyraziłam. W fakturze płatnej gotówką powinno być " zapłacono gotówką" albo "gotówka i data zapłaty...10.10.10" A jak nie ma , to wtedy rzeczywiście kp. :-).a czy się czepiają? zależy od urzędu

#4725 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2029 postów

Napisany 06 maj 2012 - 19:14

VAT w rolnictwie @darolee tak o to mi chodzi,takie faktury tez sie wystawia
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#4726 Share areknn

areknn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów

Napisany 06 maj 2012 - 20:30

VAT w rolnictwie jeszcze chciałem sie upewnic do deklaracji o przyspieszony zwrot 25 dni trzeba dołączyc VAT ZT i na nim napisać uzasadnienie?

#4727 Share mate02

mate02

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 07 maj 2012 - 12:52

VAT w rolnictwie dostałem fakture na paliwo 30 marca ale nie było w niej wpisanego numeru rejestracyjnego wiec dostałem korektę fv na 24 kwietnia ale fakturę za paliwo zaksięgowałem w marcu i złożyłem deklaracje do US czy dobrze zrobiłem czy powinienem zaksięgować ja w kwietniu ??? :unsure:

#4728 Share YastaPL

YastaPL

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 07 maj 2012 - 13:47

VAT w rolnictwie Jeśli w fakturze brakowało tylko numeru samochodu wystarczyłaby NOTA KORYGUJĄCA, nie faktura korygująca. Odliczenie w marcu jest OK, bo w kwietniu dostajesz tylko potwierdzenie uzupełnienia danych w fakturze, a nie zmiany kwot czy stawek podatkowych. Na Twoim miejscu wystawiłabym notę korygującą do tej pierwotnej faktury i wysyłała do sprzedawcy ( nawet faksem) a potem pocztą.- chodzi o posiadanie potwierdzenia odbioru noty, Ja stosuję też wysyłanie noty zeskanowanej emailem, sprzedawca podpisuje, skanuje i emailem mi odsyła- mam potwierdzenie. Sugeruję napjpierw pogadać,zanim się wyśle.

jeszcze chciałem sie upewnic do deklaracji o przyspieszony zwrot 25 dni trzeba dołączyc VAT ZT i na nim napisać uzasadnienie?

Jeśli wysyłasz deklaracje internetowo ( za pomocą podpisu elektronicznego- klucza) to wtedy wniosek wysyła się na VAT-ZT. Jeśli wysyłasz tradycyjnie, czy w urzędzie składasz, to wniosek może być napisany wg własnego pomysłu- takie podanie :-) . ale jeśli wyślesz na tym druku tez będzie ok. (mam urzędy, gdzie nie chcą ZT, jeśli wysyła się tradycyjnie).

#4729 Share szumi

szumi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 07 maj 2012 - 23:02

VAT w rolnictwie

dostałem fakture na paliwo 30 marca ale nie było w niej wpisanego numeru rejestracyjnego wiec dostałem korektę fv na 24 kwietnia ale fakturę za paliwo zaksięgowałem w marcu i złożyłem deklaracje do US czy dobrze zrobiłem czy powinienem zaksięgować ja w kwietniu ??? :unsure:

W roku 2010 składałem o przyśpieszony zwrot (25 dni) i przy kontroli miałem kilka faktur bez podanego nr rejetracyjnego. Kontrolerka US oczywiście się przyczepiła, że nie ma podanego nr. Sprawdziłem przepisy i okazało się, że przy zakupie ON do maszyn rolniczych (np.ciągnik rolniczy) nie jest wymagany nr. rej. na fakturze. Ładnie i grzecznie jej to przekazałem, jej argumentacja opierała się na zdaniu: bo wszyscy mają na fakturach podany nr. rej. Ostatecznie faktury bez nr. przeszły, zero problemów.
Nie znam obecnie stanu prawnego, czy się coś zmieniło w tym względzie?
Dla świętego spokoju podaję teraz na fakturach numer rej. W twojej sytuacji, jeżeli przepisy się zmieniły i jest wymagany nr. rej. na fakturze wystarczy nota.

#4730 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 08 maj 2012 - 06:48

VAT w rolnictwie U mnie od początku, tam gdzie nr rej. "Kanisty" i jeszcze nigdy nie było problemu z US.
A w przypadku gdy mam 5 ciągników i tankuje 1000l w beczki to mam wymieniać wszystkie ciągniki?\
Lub gdy nie mam na siebie żadnego ciągnika, tylko pożyczam to co wpisuje?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4731 Share YastaPL

YastaPL

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 08 maj 2012 - 08:01

VAT w rolnictwie

W roku 2010 składałem o przyśpieszony zwrot (25 dni) i przy kontroli miałem kilka faktur bez podanego nr rejetracyjnego. Kontrolerka US oczywiście się przyczepiła, że nie ma podanego nr. Sprawdziłem przepisy i okazało się, że przy zakupie ON do maszyn rolniczych (np.ciągnik rolniczy) nie jest wymagany nr. rej. na fakturze. Ładnie i grzecznie jej to przekazałem, jej argumentacja opierała się na zdaniu: bo wszyscy mają na fakturach podany nr. rej. Ostatecznie faktury bez nr. przeszły, zero problemów.
Nie znam obecnie stanu prawnego, czy się coś zmieniło w tym względzie?
Dla świętego spokoju podaję teraz na fakturach numer rej. W twojej sytuacji, jeżeli przepisy się zmieniły i jest wymagany nr. rej. na fakturze wystarczy nota.

w pytaniu wyżej chodziło o numer samochodu. W przypadku paliwa do maszyn rolniczych i innych niesamochodów oczywiście,że nie podaje się numeru rejetrac. jesli tak, to coś w rodzaju "kanister" "beczka" etc. wtedy tylko opis z tylu należy dodać, ze paliwo do maszyn rolniczych :-) (ewentualnie + samochód o numerze- ten wykorzystywany do prowadzonego gospodarstwa)

Rolnicy Vatowcy, co robicie z wplatami na Fundusze Promocji Rolnictwa? ( np Fundusz promocji miesa wieprzowego, owoców i warzyw, etc?) jak juz skupy nie pobierają oplaty w kafturze VAT RR i czy mieliscie w tym jakieś klopoty?

#4732 Share nhfan

nhfan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów

Napisany 08 maj 2012 - 08:31

VAT w rolnictwie o właśnie chłopaki ja mam to samo z paliwem.. mam 3 ciągniki i wszystkie są na ojca bo mniejsze składki teraz jestem na vacie i w fakturach nie mam nr rejstracyjnego i ksiegowa mówiła że nie odlicze paliwa z faktur z kwietnia przez to.. dla mnie to śmieszne bo znajomy na gospodarstwie też nie ma ciągników wpisanych i na fakturze rejstracji a normalnie odlicza.. to jak bierze do kombajnu to skąd brać nr bezsensu

#4733 Share rogerr33

rogerr33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 162 postów

Napisany 08 maj 2012 - 11:43

VAT w rolnictwie A panowie ile litrów paliwa max odliczacie na kwartał w przeliczeniu na 1ha? bo ja coś zastanawiam się o 70L czyli w rok planuję ok300L przejdzie czy za dużo wiem ze w gminie 80 ale to każdy wie że nie wystarczy

#4734 Share ralf8709

ralf8709

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 08 maj 2012 - 12:35

VAT w rolnictwie Hej! Witam wszystkich, właśnie szukam informacji na temat vat-u w rolnictwie, ale ja chciał bym się dowiedzieć czy jak zamierzam kupić pare hektarów ziemi i założyć własne gospodarstwo to czy moge od razu zaczać na pełnym vacie? dodam że chciał bym też kupić ciągnik i maszyny i chciał bym zwrot vatu?? może ktoś opisać jak przez to przebrnąć.

#4735 Share YastaPL

YastaPL

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 08 maj 2012 - 14:48

VAT w rolnictwie

o właśnie chłopaki ja mam to samo z paliwem.. mam 3 ciągniki i wszystkie są na ojca bo mniejsze składki teraz jestem na vacie i w fakturach nie mam nr rejstracyjnego i ksiegowa mówiła że nie odlicze paliwa z faktur z kwietnia przez to.. dla mnie to śmieszne bo znajomy na gospodarstwie też nie ma ciągników wpisanych i na fakturze rejstracji a normalnie odlicza.. to jak bierze do kombajnu to skąd brać nr bezsensu

Nie przejmuj sie tym. odliczasz i już. tylko opisz, ze do maszyn rolniczych. A jak tankujesz samochód to wtedy podaj numer samochodu.
a reszta, jak napisałam wyżej.
żeby się nie zastanawiać i ciągle nie wpisywać tych sprzętów rolniczych ręcznie w każdej fakt, to ja robię listę maszyn w gospodarstwie z ich jakimiś charakterystykami ( numer rejestr. model, datę zakupu, ewent pozbycia się etc) i potem w fakturach opis mi tylko wystarcza- paliwo do maszyn rolniczych czy ciągniki rolnicze. a szczegóły są w liście.

#4736 Share Tomekrolnik

Tomekrolnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 08 maj 2012 - 19:10

VAT w rolnictwie

o właśnie chłopaki ja mam to samo z paliwem.. mam 3 ciągniki i wszystkie są na ojca bo mniejsze składki teraz jestem na vacie i w fakturach nie mam nr rejstracyjnego i ksiegowa mówiła że nie odlicze paliwa z faktur z kwietnia przez to.. dla mnie to śmieszne bo znajomy na gospodarstwie też nie ma ciągników wpisanych i na fakturze rejstracji a normalnie odlicza.. to jak bierze do kombajnu to skąd brać nr bezsensu

Najlepiej podpisz z ojcem umowy uzyczenia na ciagniki i w razie kontroli to pokazesz, A na fakturach piszesz wtedy nr rej ciagnikow ojca a co do kombajnu to kanister lub beczka.

#4737 Share marulekk

marulekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja, Sport

Napisany 08 maj 2012 - 21:17

VAT w rolnictwie

U mnie od początku, tam gdzie nr rej. "Kanisty" i jeszcze nigdy nie było problemu z US.
A w przypadku gdy mam 5 ciągników i tankuje 1000l w beczki to mam wymieniać wszystkie ciągniki?\
Lub gdy nie mam na siebie żadnego ciągnika, tylko pożyczam to co wpisuje?

Ja tankuje jednorazowo 1000l i na fakturze mam napisane w uwagach "Zbiornik na paliwo" i US nie czepiał się do tego
sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

#4738 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2029 postów

Napisany 08 maj 2012 - 21:44

VAT w rolnictwie

w pytaniu wyżej chodziło o numer samochodu. W przypadku paliwa do maszyn rolniczych i innych niesamochodów oczywiście,że nie podaje się numeru rejetrac. jesli tak, to coś w rodzaju "kanister" "beczka" etc. wtedy tylko opis z tylu należy dodać, ze paliwo do maszyn rolniczych :-) (ewentualnie + samochód o numerze- ten wykorzystywany do prowadzonego gospodarstwa)

Rolnicy Vatowcy, co robicie z wplatami na Fundusze Promocji Rolnictwa? ( np Fundusz promocji miesa wieprzowego, owoców i warzyw, etc?) jak juz skupy nie pobierają oplaty w kafturze VAT RR i czy mieliscie w tym jakieś klopoty?

Ja dla swietego spokoju odprowadzam skladki na ten smieszny fundusz,nie jest to zbyt wiele bo 0,1%wartosci netto sprzedawana dla osob prawnych, wedlug przepisow kazdy vatowiec jest do tego zobligowany.

#4739 Share YastaPL

YastaPL

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 09 maj 2012 - 07:33

VAT w rolnictwie no właśnie... robię deklaracje na "czuja", wg mojego rozumienia ustawy o funduszach promocji i tego co w deklaracji podają, ale nikt mnie ani nie skorygował,że coś źle robię, ani nie pochwalił,że tak super :-) :-]].
a poważnie. właśnie chodziło mi o deklarowanie wielkości obrotu - sprzedaży, od której nalicza się składkę. Nie byłam pewna, czy od ilości sprzedaży ogółem , czy do wybranych odbiorców. Obliczam od sprzedaży na rzecz określonych w ustawie tych co są zobowiązani do wystawiania faktur VAT RR - czyli przetwórcy, skupy, itp.
Ale czy na pewno chodzi o osoby prawne? to by ograniczało się tylko do spółek z o.o. akcyjnych , fundacji stowarzyszeń.

A czy ktoś miał już sytuację,że wrócił po 5 czy 3 latach do ryczałtu z zasad ogólnych w VAT i jak to rozegrał wyrejestrowaniem się z funduszu?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4740 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2029 postów

Napisany 09 maj 2012 - 09:31

VAT w rolnictwie tak mi tlumaczyla ksiegowa wiec tak napisalem..ja place tylko z tego co sprzedalem posrednikowi na fakture, z tego co przechodzi przez kase fiskalna juz nie

zajrzyj tutaj http://www.czasopism...-produktow.html