karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

ONA77    13

PL01- może ująć vat w ciągu dwóch następnych kwartałów , jeśli rozlicza się kwartalnie (okres rozliczeniowy to miesiąc lub kwartał) art. 86 pkt. 11 ustawy vat

wiec dla osób rozliczających się kwartalnie może to byc nawet 9 miesiecy

 

Dokumenty przechowujemy do czasu przedawnienia zobow. podatkowego czyli 5 lat licząc od końca roku w którym upłynął termin płatności podatku (art 112 vat w związku z art 70 Ordynacji podatkowej), czyli z dniem 1 stycznia 2013 roku przedawniło się wszystko co dotyczy daty wcześniejszej niż grudzień 2007 , lub ostatni kwartał 2007 r. oczywiście jeśli chodzi o vat..

 

Co do tak zwanej "ulgi za złe długi" , to istniała tez wcześniej , ale obejmowała faktury po terminie płatności 180 dni i było więcej formalności aby w takim przypadku pomniejszyć podatek o nieodzyskane należności ( o kwotę vat oczywiście), ale i przedtem i teraz zobowiązany do uregulowania należności z faktury , po przekroczeniu terminu musiał zrobić korektę podatku ( przez skorygowanie rejestru i deklaracji)

 

 

 

Moje pytanie dotyczące prowadzenia rejestru zakupów vat:

W rubryce numer faktury wpisać numer faktury który na niej widnieje , czy numer pod którym ja opisuje sobie fakturę np. na odwrocie w celu łatwiejszego jej odszukania...

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

@PL01, wiem że jest to dość skomplikowane, ile trzeba przetrzymywać faktury, ale nie masz zupełnie racji, podobnie jak Koleżanka @ONA77!!! W bieżącym roku minimum od 2007 - sobie dobrze poczytajcie. I jest to minimum, bo pewne zdarzenia wymuszają nawet dłuższe przechowywanie faktur.

Może na piechotę. Musi minąć pełne 5 lat licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. Wiec lecimy na koniec 2007 i teraz .... 2008, 2009, 20010, 2011, 20012. Te 2008-20012 to jest te pełne 5 lat, ale dodajemy do niego faktury z 2007 ponieważ termin płatności (licząc lata) przedawni się w 2008 (ostatnia deklaracja). Może też niejasno to przedstawiłem ale tak jest! Może @ONA77 myślimy o tym samym, ale w inny sposób. Ustawa liczy lata a nie grudzień czy kwartał 2007. Jeśli wedle Ciebie łapie się ostatni okres rozliczeniowy z 2007, to w myśl ustawy łapie się cały rok. Choć nie do końca wiem czy o to Ci chodziło.

 

I Kolego @PL01 nie masz też racji co do okresów rozliczeniowych. Fakturę zakupu możemy ujawnić w bieżącym lub dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych, jak to oczywiście (zgodnie z prawdą) napisała Koleżanka @ONA77. Więc potocznie mówiąc dla VAT-7 jest 3 miesiące na rozliczenie, a dla VAT-7K 3 kwartały. Tu akurat przepis mówi wprost więc nie wiem skąd takie dziwy bierzesz? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PL01    1

Doczytałem o okresach wrzucenia faktur do zwrotu. Przepraszam wszystkich za moją pomyłkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Jeśli chodzi o przedawnienie to w podatku vat nie ma rozliczeń rocznych ( jak w dochodowym ) dlatego do dłuższego przedawnienia łapie się tylko ostatni kwartał lub miesiąc z 2007 roku , bo termin płatności tego podatku upływa w styczniu 2008 roku ( ale tylko za ten ostatni miesiąc lub kwartał 2007 r.) , dlatego okres przedawnienia liczymy od końca 2008 roku . Jest tak dlatego ze vatu nie rozliczamy rocznie

 

Jeśli chodzi o np. listopad 2007 roku to termin płatności upływa w grudniu 2007 roku i przedawnienie liczymy od końca 2007 roku.Przedawni się wiec z upływam roku 2012

 

art 70 OP § 1. Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca ro-ku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku....

 

Oczywiście trzeba pamiętać że czasem bieg przedawnienia ulega zawieszeniu a nawet przerwaniu ......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brawo    1

Kasa od 1 marca, powyżej 20tys. przychodu od osób fizycznych. Czyli jak sprzedajesz do firmy lub rolnikowi vatowcowi na fakturę to nie liczysz tego przychodu do limitu, jeśli sprzedajesz Kowalskiemu który się nie rozlicza ze skarbówką w żaden sposób to ten przychód liczysz do limitu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wystarczy, że klient prowadzi działalność gospodarczą, trudniej jest z rolnikami - nie wiem jaki jest klucz na rozróżnienie vatowca od ryczałtowca, prawdopodobnie trzeba go zapytać i wytarmosić za uszy celem zweryfikowania czy dany klient, aby nas nie zwodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

a jak rolnik ryczałtowiec się uprze że chce fakturę vat i poda Ci NIP i resztę danych to co?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryha16dob    1

No jak sie uprze ze chce te Faktóre to ma takie prawo i wystawic mu trzeba

 

Czy moze komus sie obilo o uszy cos takiego że rozawarzaja w rzadzie lub jakims innym czyms bo nie pametam teraz dokladnie zeby zrobic tak ze ksiegowosc bedzie mogla prowadzic tylko osoba do tego uprawniona ( ksiegowa) a nie tak jak teraz ze zglaszasz ze prowadzisz sobie sam i juz. No jeszcze dla samego siebie moze to byc osoba z wykszatceniem minimum srednim ekonomicznym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832

jak się uprze żeby mu wystawić fakturę, to będzie to chyba faktura RR? Ja tutaj nie rozumiem Waszego problemu, jeżeli ktoś jest na zasdach ogólnych to będzie chciał fakturę, a jeżeli ktoś jest na ryczałcie to będzie chciał zwyczajny dowód transakcji w formie faktury RR, no i w tym przypadku trzeba będzie wsytawić mu jeszcze paragon...

Ja na szczęście nie będę miał tego problemu, bo nic nie sprzedaję rolnikom czy tam innym podobnym podmiotom ;)

 

zadowolny @Arek ???

Edytowano przez skywalker89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Przy sprzedaży nie ma czegoś takiego jak faktura ryczałt.

 

I czy przypadkiem z tą kasą fiskalną to nie jest tak, że każdemu (nawet nie vatowcowi) można wystawić fakturę ale prowadząc drobnicową sprzedaż np. na targowisku żeby nie wystawiać każdemu faktury to zaopatrujemy się w kasę fiskalną? Jeśli oczywiście przekraczamy ten limit bo jeśli nie przekraczamy to księgujemy taką sprzedaż jako niefakturowaną ?

Edytowano przez Arek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarekUA    968

Jak wygląda sprawa odliczenia vatu z zakupu maszyn rolniczych przez dwóch rolników - vatowców? czy przysługuje odliczenie pełnego vatu dla dwóch różnych gospodarstw? Dziękuje za odpowiedź

Edytowano przez MarekUA

"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

odliczenie musi być związane ze sprzedażą opodatkowaną czyli każdy współwłaściciel odlicza vat zgodnie z % udziałem w maszynie,

 

odnośnie do kasy to ryczałtowcowi trzeba wystawić paragon nawet jeśli wystawia się fakturę vat, to paragon należy podpiąć pod jej kopię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marb80    8

Planuje przejscie na zasady ogolne od marca i mam kilka pytań.

Swoje produkty czyli żywiec wołowy i wieprzowy sprzedaje do zakładow miesnych lub do pośrednika i otrzynuje fakture (8%vatu który zwracam do US), a co co zakupami cieląt od rolników ryczaltowców- jak bym nim wystawił fakture VatRR i pieniadze przelal na konto to mogę odzysakć Vat? bo w inny sposób zapewne nie jest do odzysaknia (czy trzeba zawsze wystawiać faktury na zakupione cieleta) a zakuje ok 20-30 cieląt w ciagu roku i troche tego vatu by było. Sprzedaż w ciagu roku wynosi powyżej 20tys ale jest to do zakladow jak pisalem powyżej tak więc kasy fiskalnej nie potrzebuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adi29    0

dokładnie tak jak piszesz, kupujesz cielaka od RR i wystawiasz mu fakture RR z 7 % stawka vatu, płacisz tylko przelewem i vat odzyskujesz . Trzeba zawsze kupowac na fakture bo lepiej nie kombinowac !!!!! wkoncu kiedys przyjdzie ci sprzedac tego byka i wtedy co ???? skąd go masz??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MDSikor    6

Planuje przejscie na zasady ogolne od marca i mam kilka pytań.

Swoje produkty czyli żywiec wołowy i wieprzowy sprzedaje do zakładow miesnych lub do pośrednika i otrzynuje fakture (8%vatu który zwracam do US), a co co zakupami cieląt od rolników ryczaltowców- jak bym nim wystawił fakture VatRR i pieniadze przelal na konto to mogę odzysakć Vat? bo w inny sposób zapewne nie jest do odzysaknia (czy trzeba zawsze wystawiać faktury na zakupione cieleta) a zakuje ok 20-30 cieląt w ciagu roku i troche tego vatu by było. Sprzedaż w ciagu roku wynosi powyżej 20tys ale jest to do zakladow jak pisalem powyżej tak więc kasy fiskalnej nie potrzebuje?

Sprzedając swoje produkty to ty wystawiasz fakturę, a nie tak jak napisałeś w drugim zdaniu.


Claas Dominator 150
Lamborghini R4 105
John Deere 5080R
Massey Ferguson 255

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marb80    8

Dzieki za poprawkę MDSikor , mam jeszcze i bede mial zapewne więcej pytań.

Zamierzam przebudowac obore czy mozna odliczyc cały vat 23% od materiałow budowlanych na przebudowe tej obory (plan dopiero i pozwolenie w drodze...) a zakupy pustakow cementu okien planuje po swietach.

Sami rozliczacie sie z US czy rozlicz was Biuro Rachunkowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

To co zakupujesz do gospodarstwa zawsze odzyskujesz, jeśli pasz na fakturę. Również z materiałów budowlanych.

Ja akurat księgowość robię sam.

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romet737    5

Ja dzisiaj złożyłem dokumenty do przejścia na vat od 1 kwietnia. I tu mam pytanie bo bede miał zaraz sprzedaż a niewie na jakim druku faktur. Może ktoś wstawi jakiś link z e wzorem faktury, niby będzie mnie rozliczać biuro ale jest troche niekumate i nie moge się dogadać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

przejrzyj parę stron wcześniej ten temat - był adres prostej stronki do darmowego wystawiania faktur.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Jak chcesz pisać ręcznie, to poproś o bloczek faktur od cen netto. Przyjemniej się nim posługiwać. Ale raczej skorzystałbym z rady Kolegi powyżej. Poza tym nie wiem co to za szemrane biuro, co nie potrafi Ci doradzić w kwestii Twoich obowiązków. Chyba bym poszukał innego :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romet737    5

Biuro polecił szwagier bo bierze połowe co inne i prowadzi je extra babka,i on jest zadowolony z tym że to nie rolnik . Ja musze sam też się troche orientować w temacie a jak bedzie to sie zobaczy. Zakupiłem taki bloczek faktur ocencie czy dobre [ orginał + kopia] Jeśli dobrze zrozumiałem to orginał dla kupującego , kopia do biura ,a czy ja też musze jeszcze dla siebie mieć kopie?

post-45141-0-07076700-1364545475_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romet737    5

OK . DZięki Ale jeżeli w przypadku kupna dajmy nato cielaka od rolnika RR to ja mam mu wystawić fakture vat RR i przelać kase na konto zgodnie z terminem? jeśli tak to musze jeszcze mieć bloczek faktur vat RR.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj