Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9014 odpowiedzi na ten temat

#441 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 04 styczeń 2009 - 16:06

VAT w rolnictwie można też aparat kupic na fakturę i póżniej karty kupowac na fakturę.

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 03:43
  •  

#442 Share Pawel156

Pawel156

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 04 styczeń 2009 - 20:55

VAT w rolnictwie

tylko że internet i komurke w całości się nie wykożystuje do celuw gospodarczych podobnie z energią w gospodarstwie mam jeden licznik i vat z energi to 70 % odliczam w celach gospodarczych a 30 % na potrzeby domowe i pewnie z telefonami jest podobnie ........

Dani a US nie czepia Ci się do rozliczania Vatu od energii elektrycznej takiej proporcji 70 do 30 . Bo niektórzy tu pisali o osobnych podlicznikach do energii elektrycznej. Ja nie mam biura i sam rozliczam, a w styczniu składam pierwsza deklaracje i tak się zastanawiam czy odliczać Vat za energie elektryczną i wodę. FV za energię elektryczną i wodę mam imienne a nie na gospodarstwo rolne czy to nie przeszkadza. Na razie ostrożnie podchodzę do tematu wolę się dwa razy zapytać niż zrobić coś nie tak.

#443 Share lukasz27

lukasz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 04 styczeń 2009 - 21:18

VAT w rolnictwie żeby rozliczyć fv musisz mieć na niej napisane Gospodarstwo Rolne Imię i Nazwisko a nie samo imie i nazwisko więc to nie przejdzie. bedą ci kazali zrobić korekte faktury a to w energetyce będzie ciężko zalatwic jak nie masz podlicznika.
sprzedam kombajn fortschritt E 517

#444 Share JohnDeere8320

JohnDeere8320

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 367 postów

Napisany 04 styczeń 2009 - 21:25

VAT w rolnictwie Mógłby ktoś w skrócie opisać na czym polega Vat tylko chodzi mi tak przejrzyście z góry dzięki ;)
Pozdrawiam JohnDeere8320 ;)

#445 Share lukasz27

lukasz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 04 styczeń 2009 - 21:31

VAT w rolnictwie zasada jest prosta jest to różnica między vatem należnym a naliczonym czyli różnica miedzy vatem jaki jest zawarty np. paliwo części nawozy środki ochrony roślin itp. a vatem który jest za sprzedaż produktów rolnych np. zboża mleko świnie itp.

#446 Share strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 11:59

VAT w rolnictwie wcale na FV nie musi pisać GOSPODARSTWO ROLNE (choć dopisanie tego nie uczyni faktury błędną i można dopisywać) chyba że po zajerestrowaniu się w US i otrzymaniu nip-5 tak w nim zostało napisane jeśli w nip-5 masz zapisane tylko imie nazwisko to WSZYSTKIE faktury podpisane imieniem i nazwiskiem będą prawidłowe można także dopisać gospodarstwo rolne ale nie koniecznie US nie interesuje czy faktura została wystawiona na imie nazwisko lub gospodarstwo rolne imie nazwisko tylko gdzie zostały zurzyte środki z faktury jeśli masz tel komórkowy i odliczasz vat to TY masz obowiązek udowodnić że używałeś go w związku z prowadzeniem gospodarstwa a nie wysyłałeś sms-y do audio-tele a odnośnie prądu jeśli chcesz FV na firme to musisz zmienić taryfe na przemysłową i tam będzie pisało gospodarstwo rolne imie nazwisko ale tylko dlatego że na regonie masz tak zarejestrowane gospodarstwo a oni biorą z tego dane

#447 Share lukasz27

lukasz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 13:15

VAT w rolnictwie to ciekawe co piszesz . bo ja mam od ponad roku rozliczane faktury z nazwą gospodarstwo rolne a jak mialem wystawione imiennie to musialem robić korekty. a jeżeli chodzi o telefon to też jeszcze ani razu nie musialem się tlumaczyć w us czy ja dzwonie wprywatnie czy slużbowo. ich to nie interesuje byle na fakturze bylo napisane gospodarstwo rolne.

#448 Share zibik1

zibik1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 17:02

VAT w rolnictwie Kilka dni temu byłem w energetyce i mi powiedzieli Zeby wystawić fakture na gospodarstwo to musze wykupić moc na 25 A za 1600 zł a na 32 A za 2100 i wynająć elektryka żeby to zrobił a licznik oni dadzą. Energia koło 10 gr droższa za kw a do tego opłata stała na miesiąc 60 zł .Stary licznik został by na dom tak jak do tej pory Mam co miesiąc jakieś 300-400 zł za energie za wszystko .Biorąc pod uwage te 60 zł. to już mi się nie opłaci nie wspominając o reszcie

#449 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2436 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 05 styczeń 2009 - 19:10

VAT w rolnictwie tak jest z pradem ja nie zwracam dlatego energi na vat bo mi sie to nie kalkuluje.
A tak jestem bardzo zadowolony z przejscia na VAT i jak narazie mam same zyski hehe
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#450 Share Pawel156

Pawel156

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 19:42

VAT w rolnictwie Czyli podsumowując nie trzeba było nazywać gospodarstwa "Gospodarstwo Rolne Jan Kowalski" tylko samo "Jan Kowalski" i wtedy by było bez problemu z Fakturami za prąd i telefon.( Swoją drogą to chyba można tak zrobić bo nazwę firmy wybiera się samemu. ) A wiadomo, że każdy ma telefon domowy, energie elektryczna i wodę na swoje nazwisko ale używa tych dobrodziejstw również w gospodarstwie. Więc odliczenie części Vatu nie jest jakimś naciąganiem i się należy jak psu buda.

J np. mam telefon zarejestrowany jeszcze na ojca a dodatkowo umowę na neostrade w promocji więc nie można (bez kary) jeszcze przez 1,5 roku rozwiązać umowy i zawrzeć nowej na Gosp. Rolne. Ale wysłałem pismo do TP o ustalenie płatnika zastępczego. Płatnikiem zastępczym ma być moje Gospodarstwo Rolne. Czekam na następna fakturę - zobaczę co na Napiszą w nagłówku.

A ta energetyka to dobrze kombinuje jeszcze jakieś 7 lat temu mieliśmy 2 liczniki energii (gospodarstwo przyłącze siłowe a dom osobne przyłącze 220v ) ale chyba pan inkasent miał za dużo spisywania i kazali zlikwidować licznik w domu i podpiąć się pod licznik dla gospodarstwa ( kosztowało słono bo elektryk musiał mieć znajomości w energetyce żeby nie było problemów z odbiorem) Teraz 2 liczniki by było jak znalazł ale na powrót ZE pieniążki by chciał za nic.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#451 Share lukasz27

lukasz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 20:48

VAT w rolnictwie ja bym dyskutowal na ten temat ponieważ wszyscy których znam i którzy przeszli na vat na zasadach ogólnych mają w nazwie gospodarstwo rolne ponieważ możesz wystąpić do us jako osoba prywatna czyli Jan Kowalski albo osoba bedąca na vacie czyli g r j k. jakby nie bylo tego naglówka to skąd by urząd wiedzial czy ty to ty czy gospodarstwo rolne?

#452 Share dani221

dani221

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 21:27

VAT w rolnictwie w moim urządzie na temat nazwy powiedzieli że im to bez rużnicy czy na fakturze widnieje gospodarstwo rolne czy samo imę i nazwisko gorzej jest jak właścicielami są małżonkowie wtedy musi widnieć na fakturze gospodarstwo rolne imiona małżonkuw i nazwisko wtedy tzreba trzymać się tej samej nazwy,,,,,,a co do energi to trzeba zmienić taryfe na firme bo na fakturze musi widnieć numer nip ,,a biuro rachunkowe które mi to wszystko prowadzi doradziło mi żebym 30% energi zużywam na cele domowe a reszta w celach gospodarczych i mój urząd skarbowy powiedział mi to samo że w ten sposub mogę się z enargi rozliczać i ztelefonami podobnie powinnem się rozliczać ileś % przeznaczyć na cele towarzyskie a reszte w celach gospodarczych............

#453 Share lukasz27

lukasz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 21:33

VAT w rolnictwie jak widać co us to inne przepisy:) ja bez problemu odpisuje 100% tel i nigdy mnie w us niepytali czy to cele towarzyskie czy prywatne.

#454 Share Pawel156

Pawel156

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 05 styczeń 2009 - 22:30

VAT w rolnictwie Lukasz mi się wydaje, że większość osób ma w nazwie Gospodarstwo Rolne bo Urząd Statystyczny wydając REGON wpisuje taką nazwę z automatu, ale można nazwać inaczej ja spotkałem się z nazwami : Gospodarstwo Rolno-Hodowlane , Specjalistyczne Gosp Rolne, Gosp. Rolne - Produkcja Mleka, to tylko niektóre. Mam często kontakt z innymi rolnikami bo pracuję dodatkowo w firmie z branży rolnej.

Masz racje w tym , że urząd skarbowy łatwiej identyfikuje podatnika po nazwie Gospodarstwo Rolne. Ale w innych sprawach i na innych formularzach zwracasz się do US jako osoba osoba prywatna a w innych jako Gospodarstwo . A z drugiej strony jakbyś zakładał firmę to mógłbyś ją nazwać tylko swoim Imieniem i Nazwiskiem i też US musi rozróżnić Firmę od osoby prywatnej.

Niech tak bardzo US sobie nie ułatwia pracy bo przez to Nam komplikuje rozliczenia.

Ja bynajmniej w ustawie o Vat nie znalazłem wytycznych na temat nazwy dla gospodarstwa ani zapisu , że obowiązkiem jest posiadanie przez gospodarstwo Regonu. A kryteria związane ze zmianą statusu są określone. W obowiązkach rolnika nie ma tez mowy o prowadzeniu książki środków trwałych (tylko ewidencja zakupów i sprzedaży , wystawianie faktur i składanie deklaracji no i oczywiście przechowywanie dokumentacji a z tego co tu czytam niektóre US t wymagają m.in książki środków trwałych.

Tak czy inaczej jak mam przejść na droższą taryfę za energię (w imię czego mam płacić drożej nadal wykorzystuje prąd tak samo jak będąc na ryczałcie np. do dojenia krów, itp.) i jeszcze instalować nowy liczniki żeby odliczać Vat to mi się przestaje kalkulować.

Podsumowując: w skarbówce jak i w innych urzędach wiele zależy od interpretacji urzędników , widać to po wypowiedziach na tym Forum.

#455 Share lukasz27

lukasz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 06 styczeń 2009 - 08:54

VAT w rolnictwie apropo urzedników w us.ostatnio mialem kontrole i gość się mnie pyta co to jest pasek klinowy? :P

#456 Share gigix

gigix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 06 styczeń 2009 - 22:51

VAT w rolnictwie Tak czytam i czuje sie niejednokrotnie zaskoczony. Według niektórych tutaj to z odliczeniami to jest tak, że hulaj dusza piekła nie ma. Wszystko przejdzie. Nie miałem kontroli jeszcze, ale na każdym kroku w US przy jakimś pytaniu o odliczenia odpowiadają , że musze umieć udowodnić, że wykorzystałem to do produkcji. Czyli tłumacząc na polski to ich w US mało obchodzi co odliczam ponieważ to bedzie moj problem jeżeli podczas ewentualnej kontroli urzednik zakwestionuje wydatek, a ja nie bede umiał wiarygodnie udowodnić celowości zakupu. Im to w sumie na reke bo kary są wysokie chyba. Co chodzi o nazwe to US nie stawiał mi warunków. Wymog ten pojawił sie dopiero w urzedzie statystycznym przy wniosku o regon. Z energetyką to jest numer tego typu, że wcześniej był wymagany nip na fakturze, a taki był wpisywany tylko przy taryfach przemysłowych, ale z tego co ja sie dowiadywałem to od niedawna jest można wystawiać faktury imienne bez nipu i US też akceptuje w tym przypadku. Co chodzi o wykorzystanie prądu to po prostu trzeba policzyć moc i czas pracy urządzeń wykorzystywanych w produkcji i na tej podstawie określić wykorzystanie prądu. Księgowa nawet zaproponowała abym liste i czas pracy tych urządzeń miał zapisane do wglądu.

#457 Share Pawel156

Pawel156

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów

Napisany 06 styczeń 2009 - 23:45

VAT w rolnictwie Może niektórzy zbyt odważnie kwalifikują wydatki do odliczenia Vat. Ja by nie ryzykował odliczenia Vat od telewizora i dvd jak tu ktoś napisał. Ale komputer drukarka jakieś wyposażenie biura jak najbardziej uważam się należy to z reguły pierwszy zakup w każdej firmie. Do tego telefony i internet podstawa. U mnie to tak prawie tylko sam abonament. A poza tym to jak każda Firma odliczamy Vat od tego co jest związane bezpośrednio z naszą produkcja którą sprzedajemy. Wiadomo bez przeginania.

Ale ubranie robocze czemu nie, musi być czyste więc rachunek z pralni albo pralka i proszek , środki czystości oczywiście , dystrybutor do wody i woda , (wszystko związane z BHP) i tak można wiele by wyliczać... bez żadnego naciągania .

I tak często się kupuje jakieś drobne rzeczy do gospodarstw a na fakturę macha ręką bo obciach prosić FV jak jest mała suma. Czasem nie można też czegoś odliczyć bo FV zakupu nie taka jak trzeba (np. z tym prądem)

Ale chyba warto przejść póki jeszcze stawka 3% na sprzedaż pozostała. A i przepisy podatkowe można w praktyce poznać przy okazji.

#458 Share radosharks

radosharks

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 07 styczeń 2009 - 00:13

VAT w rolnictwie czesc moi rodzice sa ryczaltowcami,aby przejsc na Vat jakie trzeba kroki podjac , z czym to sie wiaze i ile czasu to zajmie???za info bede bardzo wdzieczny :P

#459 Share strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 07 styczeń 2009 - 19:55

VAT w rolnictwie jeszcze do nazwy gospodarstwa w GUS wszyscy otrzymują gosp. rol. imie nazwisko jak chciałem zmienić na same imie nazwisko to powiedzieli że nie mogą gdybym miał firme to można
każdy po zarejestrowaniu dostał z US nip-5 u kogo pisze na nim gospodarstwo rolne? bo umnie nie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#460 Share lukasz27

lukasz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 07 styczeń 2009 - 20:21

VAT w rolnictwie co prawda nie pamiętam co bylo na nip 5 ale na pieczątce i w nazwie mam gospodarstwo rolne. każdą fakturę też mam wystawianą na gosp. rol.