Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9024 odpowiedzi na ten temat

#4481 Share darkuspinex

darkuspinex

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 72 postów

Napisany 19 marzec 2012 - 19:37

VAT w rolnictwie chodzi o to żeby księgowa w razie kontroli miała jakąś podstawę do tego dla czego odliczyłeś sobie Vat za elektrody skoro nie masz spawarki itp jeśli masz np. 3 pługi to wpisz jeden i tyle brony tak samo przynajmniej ja tak zrobiłem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 03:06
  •  

#4482 Share dam22

dam22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 19 marzec 2012 - 20:17

VAT w rolnictwie Witam. Po raz pierwszy się rozliczam i mam taki problem, że chciałbym złożyć o przyśpieszony zwrot,ale nie wiem czy mogę.
Bo faktury dostałem w lutym,a zapłaciłem w marcu.No i nie wiem czy mogę składać o ten zwrot już w lutym czy poczekać do rozliczenia za marzec.

#4483 Share beowulf87

beowulf87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 19 marzec 2012 - 20:32

VAT w rolnictwie dam22 nie wiem na jakim rozliczeniu jestes: miesieczny czy kwartalny?

jesli chcesz zwrot to musisz miec sprzedaz!, dodatkowo jesli skladasz o przyspieszony to trza miec wszystkie faktury zaplacone, dodatkowo od razu sobie wydrukuj i zepnij, bo bankowa kontrola.
zloz sobie lepiej o zwykly zwrot na 60 dni, bez klopotow i nie musisz miec zaplaconych wszystkich faktur.

Moje pytanie: chce spzredaz kuzynowi na ryczałcie łubin do celow siewnych przedplonowych, jaki jest w takim wypadku vat i czy moge sprzedaz nasiona na siew bez dokumentacji?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4484 Share danielek24

danielek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów

Napisany 19 marzec 2012 - 21:34

VAT w rolnictwie a jak to wygląda jeśli w danym kwartale
1)sprzedajemy cos na f-rę ale nic nie kupujemy,żeby było do odliczenia?wpłaca się jakoś kase do us?
2)kupujemy ale nic nie sprzedajejemy?
3) czy jak sie pierwszy raz rozlicza i jest kilka tyś vatu do zwrotu z maszyn i innych drobniejszych i zrobi się kilka tyś sprzedaży wpisując tylko do nieudokumentowanej niewystawiajac f-ry i wdodatku złoży się o przyspieszony zwrot to będzie mocna lipa,czy to by przeszło?

#4485 Share daanny

daanny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów
  • Zainteresowania:piłka nożna, rolnictwo, polityka , ekonomia

Napisany 19 marzec 2012 - 21:47

VAT w rolnictwie witam sprzedałem kilka dni temu żywiec wystawiłem fakturę VAT i niestety gdzieś sie zagineła i moje pytanie jeśli wystawię nową to muszę mieć na niej pieczątkę i podpis tego nabywcy czy wystarcza tylko jego dane problem leży w tym że musiał bym trochę kilometrów pokonać?
2 pytanie jeśli sprzedaję zbożę na fakturę rolnikowi ryczałtowemu to on musi mi płacic przelewem czy może gotówką?

#4486 Share dam22

dam22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 20 marzec 2012 - 07:22

VAT w rolnictwie Sprzedaż była oczywiście, tylko cz to kiedy zostały zapłacone ma tu znaczenie.(tzn.miesiąc rozliczenia luty, a faktury uregulowane w marcu,ale przed złożeniem deklaracji).????????????

#4487 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 20 marzec 2012 - 09:41

VAT w rolnictwie

Jesteś pewien co do VATu?
Teraz pytanie jak podejdzie ubezpieczyciel.

A można być u nas czegoś pewnym ? ;)
Z tego co się orientuję na własnej skórze (bo likwidowałem ubezpieczony rzepak w zeszłym roku), to VAT na ubezpieczeniu rozlicza ubezpieczyciel. W protokole likwidacji podajesz czy jesteś VATowcem czy RR - przynajmniej tak miałem w PZU, więc odszkodowanie powinno być netto.

księgowa zlecila mi, abym wykonal spis wszystkich maszyn w gospodarstwie.rozumiem, że chodzi o ewidencję srodków trwałych? planuję wpisac ciagniki i wszelkie maszyny rolnicze, pila spalinowa, kosiarka do trawy i to chyba tyle? czy musze wpisac tez wszelkie wiertarki, szlifierki, rozdrabniacz bijakowy, spawarka? do ciągników dodam nr rejestracyjne. a co jeśli mam np 2 różne plugi i 3 rodzaje bron? wpisać tylko "pług" czy "plug 3 skibowy obrotowy kverneland" ? bardzo prosze o pomoc. pzdr

Przede wszystkim powinieneś sobie wygooglować prawną definicję środka trwałego, bo księgowa właśnie pod tym kontem pewnie ten spis chce :) Po drugie kwestia ewentualnego wrzucenia nas w podatek dochodowy. Wtedy warto mieć jak najwięcej w środkach trwałych dla ewentualnego wliczenia w koszty amortyzacji - też sobie możesz to wygooglować, bo nie chce mi się tu rozpisywać aparatu. Ale na dzień dzisiejszy.....wpisz głowne (najbardziej wartościowe ) maszyny jak ciagnik, czy pług - jeśli jest wart. A nie jest prawdą, jak któryś z kolegów pisze , że skoro nie wykazujesz na przykład spawarki, czy zadnych bron czy nawet pługa, to nie znaczy, że ich nie masz i nie możesz sobie odliczać od części. Możesz mieć przeciesz stare sprzęty, które nie kwalifikują się zupełnie, czy też nie chcesz ich wykazywać w środkach trwałych. Jak się czepią niech przyjadą sprawdzić lub możesz na rządanie złożyć oswiadczenie, a w skrajnym przypadku można pożyczyć dowolnego szrota bez historii od sąsiada, albo właśnie mogłeś coś wywieżć na złom, bo właśnie nawaliło, a akurat się zepsuło :D

jesli chcesz zwrot to musisz miec sprzedaz!,

Moje pytanie: chce spzredaz kuzynowi na ryczałcie łubin do celow siewnych przedplonowych

Jak to ludzie mają krótką pamięć !! :) jak nie ma sprzedaży zawsze można wystąpić o zwrot w terminie 180 dni!! Jakiś czas temu o tym byla mowa :)
Na ten łubin VAT bedzie normalny jak dla RR, bo to nie materiał siewny - a co z tym robi kupujący to jego sprawa, US ani nikogo innego to nie interesuje.

witam sprzedałem kilka dni temu żywiec wystawiłem fakturę VAT i niestety gdzieś sie zagineła i moje pytanie jeśli wystawię nową to muszę mieć na niej pieczątkę i podpis tego nabywcy
2 pytanie jeśli sprzedaję zbożę na fakturę rolnikowi ryczałtowemu to on musi mi płacic przelewem czy może gotówką?

wystaw sobie "klon" faktury, ale formalnie powinna byc identyczna (nr, daty itp.) jak pierwotna. Nie ma wymogu, by kupujący sie na niej podpisywał. Co do drugiego, to (niech mnie ktoś poprawi jak się mylę)....może być gotówkowe rozliczenie. Przepisy są bardziej restryjcyjne w drugą stronę.

Witam. Po raz pierwszy się rozliczam i mam taki problem, że chciałbym złożyć o przyśpieszony zwrot,ale nie wiem czy mogę.
Bo faktury dostałem w lutym,a zapłaciłem w marcu.No i nie wiem czy mogę składać o ten zwrot już w lutym czy poczekać do rozliczenia za marzec.

Z tego co pamiętam jak przyspieszasz zwrot, to faktury muszą byś opłacone na dzień złożenia deklaracji, a nie za dany okres, więc powinno być wszystko ok.

#4488 Share szumi

szumi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 81 postów

Napisany 21 marzec 2012 - 06:58

VAT w rolnictwie

witam sprzedałem kilka dni temu żywiec wystawiłem fakturę VAT i niestety gdzieś sie zagineła i moje pytanie jeśli wystawię nową to muszę mieć na niej pieczątkę i podpis tego nabywcy czy wystarcza tylko jego dane problem leży w tym że musiał bym trochę kilometrów pokonać?

Ad.1. dokładnie tak jak pisze @darolee - nie jest wymagany podpis i pieczątka kupujacego (pisz klona)
Ad.2. może byc gotówka; jak to ty byłbyś kupującym konieczny przelew, aby odliczyc VAT

#4489 Share danielek24

danielek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów

Napisany 21 marzec 2012 - 10:03

VAT w rolnictwie czy można i na jaką sumę sprzedać nie wystawiając faktury?chodzi mi o bydło?
sory,że ciągle się o to pytam ale nie wiem dlaczego juz 5raz nie mogę uzyskać odpowiedzi,która jest mi potrzebna

#4490 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 21 marzec 2012 - 10:06

VAT w rolnictwie Może dlatego nikt ci nie odpowiada, bo na ostatnich 20 stronach było już to z 5 razy pisane?? jak myślisz??
W pierwszym roku możesz sprzedać bez faktury (czytaj osobą fizycznym) za 20 tyś zł a w kolejnych latach za 40 tyś zł.
Po przekroczeniu tych stawek będziesz musiał zainwestować w kasę fiskalną.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4491 Share mate02

mate02

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 21 marzec 2012 - 11:15

VAT w rolnictwie a jak dostałem fakture do paragonu to nie przeszkadza to dla US??? bo pani taka szybka zanim powiedziałem ze chce fakture to juz dostałem paragon <_<

#4492 Share beowulf87

beowulf87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 21 marzec 2012 - 12:26

VAT w rolnictwie zadam moze dla niektorych oczywiste pytanie: bedac na vacie rozliczam sie teraz z pitu?

zadam moze dla niektorych oczywiste pytanie: bedac na vacie rozliczam sie teraz z pitu?

#4493 Share Madzia20

Madzia20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 21 marzec 2012 - 14:55

VAT w rolnictwie Z tego co mi wiadomo nie rozliczasz się z pit-u :)

#4494 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 21 marzec 2012 - 17:10

VAT w rolnictwie Mogę wziąć fakturę na dną rzecz i jeśli zrezygnuję z odliczenia od niej VAT-u to nie dać tej faktury do rozliczenia? Chciałbym sprzedać maszynę bez oddawania VAT-u (bo US nic o niej nie wie) a kupuję do tej maszyny część od której chciałbym odliczyć VAT to mogę tak zrobić że jeśli sprzedawca wpisze "niewygodną" dla mnie nazwę produktu to po prostu nie dać tej faktury do rozliczenia?
Np. Sprzedając rozrzutnik chcę odliczyć koło zębate i jeśli sprzedawca wpisze mi "Koło zębate rozrzutnika" to po prostu nie dam tej faktury do rozliczenia. Da się coś takiego zrobić?

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#4495 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 21 marzec 2012 - 19:04

VAT w rolnictwie Daniel lepiej księgować wszystkie faktury bo w razie kontroli krzyżowej możesz mieć problemy.
Pytanie czy tą maszynę nabyłeś przed przejściem na vat??

#4496 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów

Napisany 21 marzec 2012 - 20:28

VAT w rolnictwie Przed przejściem na VAT. Gdyby to było już po przejściu to wiem że (chyba) nie da się sprzedać już w cenie brutto. Wtedy o tą fakturę bym się nie martwił tylko normalnie ją brał. Pomyślałem sobie że 40zł po drodze nie chodzi ale skoro tak to chyba sobie odpuszczę tą fakturę.

#4497 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 21 marzec 2012 - 21:04

VAT w rolnictwie W takim wypadku (gdy kupiłeś wcześniej) możesz normalnie brać faktury na części do tej maszyny i potem sprzedać ją bez vat ( vat zwolniony). Warunkiem jest to że inwestycje poczynione w nią nie mogą przekraczać 20 % (lub 30 nie pamiętam dokładnie) wartości tej maszyny. Dopytaj się osoby która cie rozlicza.

Edytowany przez lukaczmarek, 21 marzec 2012 - 21:06.

#4498 Share mareknh

mareknh

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisany 21 marzec 2012 - 21:14

VAT w rolnictwie A powiedzcie mi, czy muszę uznać agregat uprawowy jako środek trwały, jeśli jego cena jest niższa od 3500 zł? Czy każdą maszynę trzeba uznać za środek trwały?

#4499 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów

Napisany 21 marzec 2012 - 21:20

VAT w rolnictwie @lukaczmarek, myślałem że jak mam jakąś maszynę sprzed przejścia na VAT to już muszę ją sprzedać wystawiając fakturę i oddając VAT. Dzięki, jutro dowiem się więcej. ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4500 Share LukaszT6030

LukaszT6030

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 21 marzec 2012 - 21:26

VAT w rolnictwie Koledzy a czy jak mam ciągnik na umowę użyczenie od taty to czy muszę go wpisać do książki środków trwałych???