Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9014 odpowiedzi na ten temat

#4301 Share AturSz

AturSz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Zainteresowania:sport polityka nowinki

Napisany 26 luty 2012 - 20:49

VAT w rolnictwie z tego to co ja wiem to na maszyny jesli formalnie nie jestes wlascicielem zrob umowe uzyczenia a co do remontu chlewni i kupna materialu do produkcji trzody jak to wytlumaczysz ze po co to robiles skoro hodowli nie masz i nie jest to ci potrzebne a skoro bedziesz mial tylko produkcje roslinna to plon ktory urosl musisz sprzedac bo co z nim zrobisz?? powiesz w urzedzie skarbowym ze magazynujesz go przez dziesiec lat?? tak wiec jak sa koszty to i przychody musza byc

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 20:53
  •  

#4302 Share vicia1223

vicia1223

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów

Napisany 27 luty 2012 - 08:39

VAT w rolnictwie Kolego ja mam zarejestrowanych tucznikow do sprzedania na rok 45 a ojciec 400 sprzedaje i wszystkie premiksy jedzą moje świnki przez cały rok . własnych ha mam 13 a diesla przepalę ponad 3tyś litrów na tych hektarach o nawozie nie wspomnę.
wschodni koniec mazowsza.

#4303 Share AturSz

AturSz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 27 luty 2012 - 11:16

VAT w rolnictwie to tylko czekaj az w urzedzie skarbowym sie tego dopatrza i skontroluja za duzo nie ma co przesadzac widac w twoim urzedzie siedza ludzie nie majacy wiedzy na temat rolnictwa

#4304 Share vicia1223

vicia1223

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 661 postów

Napisany 27 luty 2012 - 12:54

VAT w rolnictwie księgowa mówi , że do 200l na hektar przechodzi diesla. a klient co sprzedaje nawozy mówi ze znajomy do niego dzwoni co miesiąc po fakturę na nawozy bo nikt nie sprawdza tego ile on wysieje na ha...
wschodni koniec mazowsza.

#4305 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 27 luty 2012 - 18:23

VAT w rolnictwie Byłem dziś w US się trochę dopytać o parę spraw co były poruszane wcześniej:
1) Co do ciągnika darowanego, przekazanego jeśli nie było odliczenia VATu (a w tym przypadku tak jest), to przy sprzedaży takiej maszyny wystawia się fakturę z podatkiem "zw"

2) Faktycznie jak kolega wcześniej pisał można odliczać VAT od faktur, które nie zawierają NIP zarówno nabywcy jak i sprzedawcy (rozp. mf z 28.11.2008 w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom.... paragraf 7.1 z odniesieniem do 5 - jak czytałem). Wiec myślę, że rozwiązała się nasza sprawa z nieszczęsną fakturą na energię elektr, aby nie dowalili taryfy przemysłowej.

3) Koledzy pytali mnie jaki paragraf mówi o tym, że dziś nie obowiązuje kalkulacja wysokości zwrotu podatku w stosunku do kwoty sprzedaży. Otóż pani w US powiedziała mi tyle, że przepis ten został uchylony. Nie mogę znaleźć tego w starych przepisach niestety. Może podejść do tego z drugiej strony. Niech w tym US co nadal to stosują pokażą podstawę prawną, jaką stosują.

#4306 Share Tomekrolnik

Tomekrolnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 27 luty 2012 - 19:37

VAT w rolnictwie

Byłem dziś w US się trochę dopytać o parę spraw co były poruszane wcześniej:
1) Co do ciągnika darowanego, przekazanego jeśli nie było odliczenia VATu (a w tym przypadku tak jest), to przy sprzedaży takiej maszyny wystawia się fakturę z podatkiem "zw"

2) Faktycznie jak kolega wcześniej pisał można odliczać VAT od faktur, które nie zawierają NIP zarówno nabywcy jak i sprzedawcy (rozp. mf z 28.11.2008 w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom.... paragraf 7.1 z odniesieniem do 5 - jak czytałem). Wiec myślę, że rozwiązała się nasza sprawa z nieszczęsną fakturą na energię elektr, aby nie dowalili taryfy przemysłowej.

3) Koledzy pytali mnie jaki paragraf mówi o tym, że dziś nie obowiązuje kalkulacja wysokości zwrotu podatku w stosunku do kwoty sprzedaży. Otóż pani w US powiedziała mi tyle, że przepis ten został uchylony. Nie mogę znaleźć tego w starych przepisach niestety. Może podejść do tego z drugiej strony. Niech w tym US co nadal to stosują pokażą podstawę prawną, jaką stosują.

Dzięki za te odopowiedzi. Jesteś wielki!

#4307 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 27 luty 2012 - 20:07

VAT w rolnictwie

Byłem dziś w US się trochę dopytać o parę spraw co były poruszane wcześniej:
2) Faktycznie jak kolega wcześniej pisał można odliczać VAT od faktur, które nie zawierają NIP zarówno nabywcy jak i sprzedawcy (rozp. mf z 28.11.2008 w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom.... paragraf 7.1 z odniesieniem do 5 - jak czytałem). Wiec myślę, że rozwiązała się nasza sprawa z nieszczęsną fakturą na energię elektr, aby nie dowalili taryfy przemysłowej....

Mówisz o tym:
http://www.mf.gov.pl...obu_ich_prz.pdf
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#4308 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 27 luty 2012 - 20:46

VAT w rolnictwie To czekam aż ktoś się wypowie jak jego US zareagował na odliczenie Vatu z faktury za energię bez NIPu. Ja narazie nie mam zamiaru ryzykować ewentualnych korekt i wyjaśnień :) , może później.

Edytowany przez Pawel20, 27 luty 2012 - 20:47.

#4309 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 27 luty 2012 - 21:57

VAT w rolnictwie

z tego to co ja wiem to na maszyny jesli formalnie nie jestes wlascicielem zrob umowe uzyczenia a co do remontu chlewni i kupna materialu do produkcji trzody jak to wytlumaczysz ze po co to robiles skoro hodowli nie masz i nie jest to ci potrzebne a skoro bedziesz mial tylko produkcje roslinna to plon ktory urosl musisz sprzedac bo co z nim zrobisz?? powiesz w urzedzie skarbowym ze magazynujesz go przez dziesiec lat?? tak wiec jak sa koszty to i przychody musza byc

formalnie na maszyny będe współwłaścicielem 1/4 lub 1/8 (dowiem się jak przyjdzie z sądu orzeczenie spadku)
a o remont chlewni to właśnie chodzi o to że też będe współwłaścicielem i wydaje mi się ,że jako współwłaściciel mam prawo do remontu i odliczenia vat, nawet nie prowadząc produkcji
jeśli chodzi o pasze to raczej dam sobie spokój bo dzisiaj gadałem z księgową że to będzie za duże przekombinowanie i choć prawnie będzie dobrze to urząd będzie ciągle nasyłał kontrole aż coś znajdzie. (troche szkoda bo w roku ok 12 tys vatu z paszy się nazbiera)
Zboże teoretycznie mógłbym mamie dać w darowiźnie, ale jw. kombinowanie, więc chyba fikcyjnie sprzedam je sąsiadowi i wystawie fakture.
jeszcze jedno pytanie gdybym nie mógł odliczyć vat od remontu chlewni(kojce, wentylacja)typowe rzeczy do brodukcji, to czy mógłbym chociaż odliczyć pustaki cement itp. jako na remont budynków gospodarczych? a i czy musze zgłaszać gdzieś (głównie chodzi mi o US) że robie remont?

#4310 Share AturSz

AturSz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 27 luty 2012 - 22:33

VAT w rolnictwie zgłaszac remontu nie musisz zgoda ze jestes wspolwlascicielem chlewni ale jak uzasadnisz potrzebe remontu chlewni skoro nie bedziesz prowadzil produkcji zwierzecej ( chodzi mi tu m.in. o wspomniane przez ciebie np. kojce ) remont czegos czego nie bedziesz uzywal to troche podejrzane wg mnie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4311 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 27 luty 2012 - 22:48

VAT w rolnictwie @jacek472 remontuj sobie co chcesz jak jest w twoim posiadaniu, nawet częściowym. Mam oborę w której na dzień dzisiejszy mieszkają 2 koty i jaskółki latem i nikt nie zabroni mi jeje remontować :)

Mówisz o tym:
http://www.mf.gov.pl...obu_ich_prz.pdf

Dokładnie o tym mówię

To czekam aż ktoś się wypowie jak jego US zareagował na odliczenie Vatu z faktury za energię bez NIPu. Ja narazie nie mam zamiaru ryzykować ewentualnych korekt i wyjaśnień :)

A co to za ryzyko?! Najwyżej każą poprawić, choć po przeczytaniu wspomnianego paragrafu 7.1 nie bardzo mają podstawy. Ja zaraz jak tylko dopełnię formalności z przepisaniem mediów na siebie będę wciągał energię do rachunków :D

#4312 Share jacek472

jacek472

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 28 luty 2012 - 09:05

VAT w rolnictwie @darolee poważnie mówisz o tym remoncie? Nie ma US żadnego paragrafu na to żeby się czepić? Osobiście wydaje mi się że skoro jestrem w posiadaniu czegoś to mam prawo to wyremontować np beczkowóz czy rozrzutnik obornika(nie potrzebny przy zbożu no chociaż jakoś by to uzasadnił).
a jak jest z tymi kontrolami z US są to kontrole tylko papierkowe czy bywa że przyjeżdżają na miejsce i coś sprawdzają? Tato (ś.p. :( ) był na vacie 7 lat i kontroli nigdy nie miał więc nie wiem jak sprawa wygląda.
ps. sory "darolee" za tą sprzeczkę troche mnie poniosło bo za dużo na raz zwaliło mi się na głowę po śmierci taty, ale powoli zaczynam wszystko ogarniać i jest już dużo lepiej :) pozdrawiam.

#4313 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6738 postów

Napisany 28 luty 2012 - 09:40

VAT w rolnictwie No właśnie, jak to jest z tymi kontrolami? Często one się zdarzają? I czy wcześniej zapowiadają czy pop prostu robią najazd na chatę?
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#4314 Share beowulf87

beowulf87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 28 luty 2012 - 11:48

VAT w rolnictwie panowie 04.02.2012 zlozylem o zwrot 60dni, moge liczyc na kase przed 04.04.2012, czy us przeciaga do ostatnich godzin

#4315 Share danielo324

danielo324

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 28 luty 2012 - 13:17

VAT w rolnictwie kontrola jest przeważnie jak wystąpisz o zwrot ,grzebią raczej w papierach ale oczywiście mają prawo rozejrzeć się po gospodarstwie .chociażby obejrzeć np. jakiś środek trwały

#4316 Share Soulshakin

Soulshakin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 28 luty 2012 - 13:42

VAT w rolnictwie

panowie 04.02.2012 zlozylem o zwrot 60dni, moge liczyc na kase przed 04.04.2012, czy us przeciaga do ostatnich godzin

Lepiej nie liczyć ze oni się wyrobią bo w tą stronę to wiadomo jak to działają, bo jak my mamy coś do zapłaty to terminy krótki i zaraz jeszcze kary.

#4317 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 28 luty 2012 - 15:35

VAT w rolnictwie @beowulf87 60 dni rzecz święta, więc tego terminu nie przekroczą na 100%, ja ostatni przyspieszony do 25 dni zwrot otrzymałem po 23 dniach

#4318 Share 1piotr1

1piotr1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 28 luty 2012 - 16:45

VAT w rolnictwie miałem teraz zwrot vatu za ciągnik na 60 dni tj na 25 lutego i pieniądze wpłyneły 22 lutego..... ale z tego co mi tłumaczyła księgowa to jak jest nowy rok ludzie pity rozliczaja i nie maja pieniędzy to moga nawet przedłużyc termin wypłaty.......

#4319 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 28 luty 2012 - 19:13

VAT w rolnictwie

A co to za ryzyko?! Najwyżej każą poprawić, choć po przeczytaniu wspomnianego paragrafu 7.1 nie bardzo mają podstawy. Ja zaraz jak tylko dopełnię formalności z przepisaniem mediów na siebie będę wciągał energię do rachunków :D

Tak, ale jak jest parę groszy do zwrotu to ewentualne tłumaczenia i składanie korekty deklaracji przesuwa w czasie trochę zwrot :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4320 Share beowulf87

beowulf87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 28 luty 2012 - 20:59

VAT w rolnictwie 2 pytania: jaka jest jest maxymalna liczba litrow na hektar, przy ktorej nie ma mozliwosci pytan; od jakiej ilosci jednorazowo tankowanej moge brac fakture bez rejestracji, a na fakturze napisac : kanister, beczka