karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Nikita_Bennet    314

bij zabij ale nie dam Ci 100% odpowiedzi, poszukaj starych wypowiedzi w tym temacie o sprzedaży ciągnika nabytego przed przejściem na VAT ze stawką ZW i kasie fiskalnej.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

limit ten dotyczy sprzedaży osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym bez względu na stawkę vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

no i wątpliwości rozwiane.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Ale w ten limit wlicza się także np. zboże sprzedawane na bieżąco każdego roku? Czy tylko materiałów zaliczanych do środków trwałych? (np. ciągnik)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Do limitu 20 tys wliczasz sprzedaż plodów, maszyn i wszystkiego związanego z działałnościa . Liczy się tylko sprzedaż na rzecz os. fiz. i rolników ryczałtowych. Jeśli sprzedajesz np. mleko na fakturę do mleczarni to tego nie wliczasz do limitu.

Pamietajcie też że jeśli ktoś w ubiegłym roku przekroczył sprzedaż 20 tys. na rzecz os. fiz. i RR to od marca 2013 musi mieć kasę fiskalną,

Tak mówi nowe rozporządzenie ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Pamietajcie też że jeśli ktoś w ubiegłym roku przekroczył sprzedaż 20 tys. na rzecz os. fiz. i RR to od marca 2013 musi mieć kasę fiskalną,

Tak mówi nowe rozporządzenie ...

 

które rozporządzenie? kasę trzeba mieć? bowiem do tej pory wymagana była wyłącznie w przypadku sprzedaży osobom fizycznym i RR po przekroczeniu limitu, gdy tej sprzedaży nie było kasa nie była konieczna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

W dalszym ciągu kasa wymagana jest po przekroczeniu limitu sprzedaży na rzecz os. fiz.i RR. Ale zmniejszył się limit do 20 tys. w ciągu roku , a dodatkowo jeśli w roku ubiegłym przekroczono taką sprzedaż powyżej 20 tys to od marca 2013 kasa fiskalna.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dn 29 listopada 2012 w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujacych. Dz.U. z 2012 r. poz. 1382

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

A jeśli formą płatności za dany towar który sprzedajemy rolnikowi ryczałtowemu jest. np. przelew, to kwota na fakturze też wlicza się w ten limit 20 tys zł ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jeśli w roku ubiegłym przekroczono taką sprzedaż powyżej 20 tys to od marca 2013 kasa fiskalna.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dn 29 listopada 2012 w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujacych. Dz.U. z 2012 r. poz. 1382

 

doprecyzujmy proszę, czy od 1 marca w przedstawionym przypadku istnieje obowiązek posiadania kasy czy też ewidencjonowania? (trzeba mieć kasę, czy jeśli nie prowadzi się sprzedaży, która winna być ewidencjonowana to kasa nie jest wymagana), z tego co widzę przedłużono zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania na usługi rolnicze (PKWiU 01.6) czyli ich na kasie nabijać nie musimy do końca 2014 roku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

No dobrze, a powiedzcie jakie koszty użytkowania dochodzą (oprócz zakupu) przy posiadaniu kasy fiskalnej, bo nie mogę tego znaleźć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

koszt papieru i ewentualnego serwisowania kasy


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

Papier to groszowe sprawy. A koszty serwisowania na jakim poziomie są tak mniej więcej? I co jaki okres trzeba serwisować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Usługi związane z rolnictwem (poz 1 załacznika), są zwolnione jeśli ich udział w całej sprzedaży na rzecz os. fiz. i RR był wyższy niż 80 % par 3 ust 1 pkt 3 rozporzadzenia. Uslugi takie podlegaja pod podatek dochodowy( np. usługi ciągnikiem na rzecz sąsiada)

Jeśli osoba nie spełnia warunków do zwolnienia z ewidencjonowania ( przekroczony obrót 2o tys. w 2012 roku), to ma czas do 1 marca na zainstalowanie kasy i od 1 marca ewidencjonuje na niej sprzedaż . Jeśli do 1 marca nie będzie miała kasy to oprócz ewentualnego mandatu nie dostanie zwrotu za kasę ( nie pamietam ile ale chyba do 700 zł)

 

Pytanie natury praktycznej , czy po złożeniu druku nip 7 i vat r US przysyła jakieś potwierdzenie pocztą o zgłoszeniu do ewidencji , czy trzeba sobie samemu odebrać..

 

Przegląd kasy chyba raz na 2 lata o ile sie nic nie zmieniło.

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelc    0

Niestety teraz niewiele Urzędów wysyła potwierdzenia. Czasami podatnik dostaje po pół roku. Dlatego zarejestrować się najlepiej osobiście lub z podpisem elektronicznym. Wtedy ma się pewne potwierdzenie rejestracji. W każdej chwili można wystąpić o potwierdzenie rejestracji do vat. Dotyczy to samego siebie jak i kontrahenta. Do potwierdzania rejestracji kiedyś służył formularz VAT-5. Nie wiem jak jest teraz. Co do kasy fiskalnej to serwis rzeczywiście nadal jest co 24 miesiące chyba ze skończy się pamięć. Ale rolnikowi to raczej nie grozi. Warto pamiętać o przeglądzie żeby nie załapać się na grzywne.

Edytowano przez pawelc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Długo czekałeś na takie potwierdzenie?

Ja robiłam te zgłoszenia na początku stycznia , żeby od lutego być na zasadach ogólnych . Na razie nic nie dostalam . Mam nadzeje że jeśli coś było by nie tak, to wezwaliby do uzupełnienia...

 

Ile kosztuje przegląd nie wiem.

Edytowano przez ONA77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Przepraszam że nie na temat, ale nie będę zakładał nowego tematu. Mianowicie, ja jako rolnik mam jakąś możliwość odliczania podatku VAT od nabytych towarów do remontu mieszkania. Dodam że nie prowadzę żadnej działalności gospodarczej ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MDSikor    6

Długo czekałeś na takie potwierdzenie?

Ja robiłam te zgłoszenia na początku stycznia , żeby od lutego być na zasadach ogólnych . Na razie nic nie dostalam . Mam nadzeje że jeśli coś było by nie tak, to wezwaliby do uzupełnienia...

 

Ile kosztuje przegląd nie wiem.

Mi urząd przysłał potwierdzenie w ciągu niecałego tygodnia.


Claas Dominator 150
Lamborghini R4 105
John Deere 5080R
Massey Ferguson 255

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

mam pytanko takie, mianowicie chciałabym kupić program do układania dawek paszowych dla krów, chodzi konkretnie o INRATION, kosztuje ok. 2,5 - 3tys.zł, czy mając fakturę z zakupu mogę odliczyć z tego VAT???

 

aha, i co musiałoby pisać na fakturze żeby przeszło w US?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areknn    6

Z tego co pamiętam i co pisało w Top Agrar to sprzedaż ciągnika nabytego przed przejściem na Vat i od którego nie był odliczany vat może się odbyć na zwykłą umowę kupna sprzedaży nie musi to być faktura ze stawka ZW /przy niej trzeba liczyć jakies tam proporcje tak mi tłumaczono/. Kolejna rzecz sprzedaz np ciagnika nie jest wliczana do tych 20 tys zł do których nie musowo miec kasy fiskalnej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj