karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

ONA77    13

Za ciągnik też można odzyskać jeszcze część vatu , ponieważ jest to środek trwały powyżej 15000 zł.

Będzie tu miała zastosowanie proporcja , (art 90 ustawy vat. ) . Proporcja jest w wysokości 1/5 rocznie w okresie 5 lat od daty oddania do użytkowania. Przykładem jest interpretacja IPTPP4/443-556?12-2/UNR.

Jesli chodzi o EŚT to ustawa Vat odsyła do ustawy o podatku dochodowym od os. fiz. , ale ta z kolei nie ma zastosowania do rolników...Fakt obowiazku prowadzenia nie ma ale ze względu właśnie na zasadę proporcji warto ją prowadzić dla samego siebie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kotrola przyjechała pół godziny posiedziała, wszystkie dokumeny zabrała, protokół spisała, ciągnik obejrzała i powiedziała ZADZWONIMY.

Co do EŚT to powiedziały "lepiej żeby była". Skoro staram się o zwrot za zakupione części itp. do tych maszyn to mam czarno na białym że na stanie mojego gospodarstwa znajdują się takie maszyny. No i w przyszłości będę wiedział co było zakupione przed przejścien na VAT a co w VAT i w razie sprzedaży będę wiedział jaką stawkę VAT wpisać.

Jeżeli chodzi o zakup maszyn na umowę kupna sprzedaży od RR to musimy to zgłosić do US i opłacić PCC oraz wpisac do EŚT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Za ciągnik też można odzyskać jeszcze część vatu , ponieważ jest to środek trwały powyżej 15000 zł.

Będzie tu miała zastosowanie proporcja , (art 90 ustawy vat. ) . Proporcja jest w wysokości 1/5 rocznie w okresie 5 lat od daty oddania do użytkowania.

 

czyli przy 3 letnim ciągniku istnieje możliwość odliczenia 40% vat (po 20% w ciągu dwóch kolejnych lat) lub 20%, w zależności od daty oddania do użytkowania? jaką stawkę należałoby zastosować przy sprzedaży takiego ciągnika, od którego dokonało się częściowego odliczenia zw czy 23%?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Jeśli potem przy sprzedaży opodatkujesz taką transakcję to wszystko jest ok, jeśli zastosujesz w ciągu tych 5 lat sprzedaz zwolnioną , przy założeniu że skorzystałeś z proporcji opisanej w art. 90 va ti odliczyłes 2/5 vat to wtedy znów proporcja , i fikcyjne przyjęcie ze do końca okresu korekty tj. 5 lat ŚT , jest wykorzystwany u podatnika w działalności zwolnionej z vat a co za tym idzie zwrot odpowiedniej częsci vat np po 3 latach odliczasz pozosały vat (2/5) , bo przeszłeś na vat na zasadach ogólnych w 4 roku sprzedajesz i stosujesz stawkę zw. jeśli możesz taką zastosować , to wtedy robisz zwrot 1/5 vat , .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

nic nie zrozumiałem, ale dziękuję za doprecyzowanie,

 

mam natomiast inne pytanie, co zrobić w przypadku, gdy kontrahent nie odesłał mi podpisanej kopii faktury bądź noty korygującej, czy wystarczy mi w takim przypadku d*plikat przez nikogo niepodpisany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Jeszcze raz jeśli w okresie korekty tj 5 lat od daty oddania do użytkowania w przypadku śr trw. o wartości powyżej 15tys. nastąpi sprzedaż tego środka (ciagnik) , to stosujesz proporcje na zasadze :

jesli sprzedaz zostanie opodatkowana to wtedy przyjmuje sie ze ten środek jest wykorzystywany u sprzedajacego nadal, az do konca okresu korekty (5 lat) w 100 procentach ( pomimo że faktycznie już go sprzedał) w działalności opodatk. i nie zwracasz odliczonego wczesniej vat.

A jeśli sprzedaż potraktujesz jako zwolnioną z vat, to przyjmuje się ze jest on wykorzystywany w działalności zwonionej z vat do końca okresu 5 letniego . Wtedy w zależnosci od tego ile czasu zostało do upływy 5 lat robisz korektę . np. jak zostało 2 lata to korekta 2/5 vat odliczonego , który zwracasz do US

 

Jeśli chodzi o fakrury RR bez podpisu odbiorcy , to niestety tu jest problem , bo nie uprawniaja do odliczenia z nich vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

nic nie zrozumiałem, ale dziękuję za doprecyzowanie,

 

mam natomiast inne pytanie, co zrobić w przypadku, gdy kontrahent nie odesłał mi podpisanej kopii faktury bądź noty korygującej, czy wystarczy mi w takim przypadku d*plikat przez nikogo niepodpisany?

 

Jakiś czas temu był podany artyków ze nawet nie podpisana faktura jest ważna do odliczenia, ale wtedy nie masz pewnosci ze kontrahent przyjoł warunki jakie wystawiłeś na fakturze czyli kwote i termin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

odnośnie do faktury to rozliczam się na zasadach ogólnych i nawet otrzymałem zapłatę, tylko nie zwrócono mi faktur i not korygujących też mi kilka nie wróciło, stąd moje pytanie czy przy kontroli wystarczą mi d*plikaty

 

@ONA77 nadal nie bardzo ogarniam to zagadnienie, z tego co napisałaś wynika, iż w zależności od podejścia mimo odliczenia części vat naliczonego przy zbyciu należy go zwrócić bądź nie i to zależy od woli podatnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Mniej wiecej tak. Zależy od tego czy opodatkujesz sprzedaż , czy potraktujesz ją jako zwolnioną. No i dotyczy śr.tr. powyżej 15.000.

Dla ś.tr. poniżej 15000 jest ta sama zadada z tym ze okres korekty wynosi rok.

Jest to art 91 ustawy vat , a nie jak pisałam wczesniej art. 90 ustawy ( nie sprawdziłam dokładnie wtedy)

 

Piszesz że otrzymałeś zapłatę czyli chodzi o podpis na fakturze vat , czy fakturze rr? Bo jesli o faktury vat to nie musi być wcale podpisu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

rozchodzi się o fakturę vat, której oryginał i kopię przesłałem starym zwyczajem kontrachentowi a tenże zaniechał i nie odesłał mi kopii, mam podobną sytuację z notami korygującymi, których mi nie odesłano

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

Uporządkujmy bo sie pogubiłam.. czyli była to normalna faktura vat a nie rr ani faktura do akceptacji( to taka faktura gdzie fakture wystawia nabywca a nie sprzedający tzw samofakturowanie)

Jeśli była to normalna faktura vat to nie musisz wysyłac jej do podpisu dla drugiej strony. Na takich fakturach nie musi byc podpisów. To tak na przyszłość..

Nie wiem czy można wystawić d*plikat w takim przypadku, bo d*plikat wystawia sie na żądanie nabywcy , a tu jest odwrotnie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areknn    6

Jezeli chodzi o sprzedaż np ciagnika z którego vat został w 100 odliczony to jak mozna póżniej go sprzedać jako sprzedaż nieopodatkowaną albo wybierać sobie forme opodatkowaną lub zwolnioną? Pierwsze słysze o takimś czymś Jezeli maszyna była kupiona z odliczeniem podatku vat to przy pózniejszej sprzedaży musi byc naliczony vat a korekta jest w przypadku gdy sprzedajemy po 3 roku i dotyczy 2 lat do 5 roku Sprzedaż zwolniona może byc w przypadku jezeli sprzedajemy maszyne kupiona przed przejsciem na vat i od której vat nie był odliczany. Jezeli źle piszę to mówcie @ONA 77 z tego co zrozumiałem z Twoich słów to jezeli ciągnik sprzedajemy kolejnemu rolnikowi będocym podatnikiem Vat to wtedy vatu nie musimy zwracać?

Edytowano przez areknn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

cały czas traktowaliśmy o sytuacji, gdy maszyna została zakupiona przed rezygnacją ze zwolnienia

 

odnośnie do faktury, to jeśli nie wystawie d*plikatu to nie będę miał żadnego dokumentu potwierdzającego sprzedaż (oryginał i kopia trafiły do nabywcy), podobnie jeśli kontrahent nie odesłał mi noty to również nie mam żadnego dokumentu potwierdzającego, iż ta została wystawiona, więc jest to spory problem dlatygo wystawiam sobie w takich przypadkach d*plikaty, bo cóż innego mi pozostaje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ONA77    13

@areknn masz racje przykład z ciagnikiem to zły przykład jeśli chodzi o sprzedaz nieopodatkowaną...lepiej przyjąć ogólnie środek trwały , bo tak to troche bzdury napisałam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    839

Z tego co czytałem w jednym rozoprządzeniu to od 2011r. nie ma obowiązku oznaczania na fakturze kopia i orginał, wiec wydrukuj sobie jeszcze raz i po robocie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Kontroli nie miałam ale odliczyłam sobie Vat od nowej pilarki spalinowej

Nie wiem czy dobrze rozumiem Twoje obawy....ale pilarka spalinowa to narzędzie dla mnie niezbędne w gospodarstwie i kontrolerzy raczej nie powinni mieć wątpliwości!

A jak będą, to powiesz, że wycinasz krzaki, przycinasz drzewa na polach i tyle.

 

Ja jutro będę miał kontrolę. Pani z US dziś zadzwoniła, powiedziała że przyjadą zobaczyć nowy nabytak

i proszę przygotować dokument:

- rejastry vat sprzedaży i zakupów

- faktury

- ewidencje środków trwałych

- umowy dzierżawy gruntów ornych

- nakazy podatkowe

- wyciągi z kont bankowych

- umowy kredytowe

Nie chce mi się szukać paragrafów, bo wątki powracają jak kamfora. Nie ma obowiązku ani prowadzenia EŚT ani EKS. I tego się trzyma mój US :) Przy kontrolach od jakiegoś czasu proszą tylko o faktury. Pierwszy raz się spotykam aż z takimi wymogami dokumentacji

 

Kotrola przyjechała pół godziny posiedziała, wszystkie dokumeny zabrała, protokół spisała, ciągnik obejrzała i powiedziała ZADZWONIMY.

Co do EŚT to powiedziały "lepiej żeby była". Skoro staram się o zwrot za zakupione części itp. do tych maszyn to mam czarno na białym że na stanie

Dziwne te ich tłumaczenia. A jak uzyczę do sąsiada maszynę w ramach pomocy sąsiedzkiej i ją zepsuje, wiec bede musiał naprawić...to co kupię cześci i nie mogę odliczyć VAT, bo nie mam na stanie? trata tata :D

A co rozumiesz przez "wszystkie dokumenty zabrała"?

 

rozchodzi się o fakturę vat, której oryginał i kopię przesłałem starym zwyczajem kontrachentowi a tenże zaniechał i nie odesłał mi kopii, mam podobną sytuację z notami korygującymi, których mi nie odesłano

Jak kolega napisał nie ma obowiązku podpisywania faktur. Wystaw sobie drugi oryginał i dołącz do faktur i tyle, żaden d*plikat nie potrzebny. Nie ma żadnego problemu zwłaszcza jak kasa na kącie :)

Tak na marginesie ja nie wysyłam swoich kopii faktur, tylko oryginał dla kupującego nadaje z potwierdzeniem odbioru, tzw. zwrotka. Nie mam problemu, że mi ktoś nie odeśle, a mam podkładkę ze kupujący otrzymał fakturę. Trzymam aż kasa będzie na kącie i do pieca.

A jak ktoś będzie przekręt, to czy podpisze czy nie to i tak w trąbę zrobi i tak!

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majs    0

Ja jeszcze wtrące...

Czy gdy przejdę na VAT to dostane jakieś wzory faktur i według nich będę musiał wystawiać czy to są gotowe papiery od US z rubrykami do wpisu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Druki faktur, ewidencji itp. możesz kupić w sklepach zazwyczaj papierniczych albo z artykułami biurowymi, na pewno nie dostaniesz tego od US, albo jak jesteś bardziej ambitny to możesz załatwić sobie jakiś program do prowadzenia ewidencji i fakturowania i robić wszystko w komputerze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majs    0

Ok.

Jeszcze mam jedno, mnie nurtujące pytanie..

Czy jeśli kupuje np cement, odliczam od kosztów zakupu VAT to podczas kontroli musze udowodnić im jak wykorzystałem na co poszedł cement i w jaki sposób to zrobić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

No raczej. Ja miałem zakupione 2 tony cementu i przy kontroli pytali się do czego był potrzebny, Mało tego przyjechali do mnie i chcieli zobaczyć te klepisko które zalałem :) Strasznie upierliwi, ale co tam. Miałem elegancko zalane, bez żadnych kombinacji więc po 2 minutach było po kontroli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrkrk    31

Witam. Około roku temu zakupiłem kamerkę cyfrową z której udało mi się odliczyć vat. Teraz planuję ją sprzedać, ale zastanawiam się nad konsekwencjami w razie kontroli, gdy kamerki już nie będzie. Jest jakieś sensowne wyjście z tej sytuacji? Zgłoszenie tego gdzieś? Co mogą mi dać za karę gdyby coś?

 

 

 

Zeby to zrobic legalnie, musisz wystawic FV na pomniejszona sume. A tak szczerze, to US nie bedzie sie doszukiwal jakiejs tam kamery... Wiec sobie mozesz dac spokoj z tym. W Twoim przypadku w razie kontroli, bardziej ich beda interesowaly ciagniki i wieksze maszyny.

 

 

Po za tym US i ZUS to najwieksze zlodzieje w Polsce, wiec tez kombinuj i nie dziel sie z nimi, tylko bezpiecznie :) Nie bede lepiej tu sie wypowiadal, jakie kombinacje odchodza, zeby placic jak najmniej VATu czy podatku dochodowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrkrk    31

Wiele ludzi rezygnuje z małej firmy, z powodu ZUS-u..... A co mamy z ZUSu ? NIC. ZUS od malej firmy powinien max 350zł kosztowac na miesiac. A nie prawie 900zł.... Szkoda slow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj