Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9022 odpowiedzi na ten temat

#401 Share Pawel156

Pawel156

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 186 postów

Napisany 04 grudzień 2008 - 10:43

VAT w rolnictwie Panowie czy okna na wymiane w starej oborze to zaksiągować jako środek trwały czy koszty pozostałe. Kwota nie przekracza 3000 zł.
Wogóle jak sie ma sprawa z remontami budynków np. zmiana pokrycia dachowego , nowa elewacja . Czy to traktować jako modernizacje (np. jak nowe budynki z okresem amortyzacji 10 lat.)
Czy rozliczac jako pozostałe koszyt (remont bieżący) .

Pozdrawiam,
Paweł

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 13:20
  •  

#402 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 07 grudzień 2008 - 12:32

VAT w rolnictwie czy przy zakupie komputera trzeba kupić jakiś specjalny program potrzebny w gosp, czy wystarczy sam komputer dobrze opisać???

odliczacie Vat od tel komórkowych???w jaki sposób??? abonament czy karta???

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#403 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 07 grudzień 2008 - 12:47

VAT w rolnictwie Wypadałoby zakupic jakiś program, no a koniecznie musi byc legalny system operacyjny. Bo na co Ci komp bez oprogramowania ? A jak bedziesz miał jakis pakiet office to np: do pisania pism urzędowych itp.

Od koma odliczam bo fakturę dostaje z moim nr NIP.
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#404 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 07 grudzień 2008 - 12:59

VAT w rolnictwie ile miesięcznie masz na komórce vatu???

księgowa podsunęła mi taki pomysł.kupić nowy telefon na fakturę, a później kupować karty na fakturę.sa w stanie sprawdzieć za ile miesięcznie wydzwonię??? ;)

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#405 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 12 grudzień 2008 - 00:47

VAT w rolnictwie Może by tak zacząć dokładnie wyliczać i pokazywac na wlasnym przykładzie czy sie opłaca i o ile się opłaca vat w rolnictwie
Ja zaczelem sam w excelu sobie liczyc i doszlem ze bylo by na " 0" w ostatnim roku , bo "spłata kredytu, kupno samochodu, naprawa samochodu, dosc wysokie koszty zycia rodziny" to te sprawy od ktorych bym nic vatu nie lyknał ... chyba ze ktos ma doswiadczenie ze jest inaczej
jak wyglada vat i kredyty, vat i zakup ziemi ?

#406 Share adamj24

adamj24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów
  • Zainteresowania:Prawo, finanse, dobre wino i trochę rolnictwo

Napisany 12 grudzień 2008 - 15:57

VAT w rolnictwie

Może by tak zacząć dokładnie wyliczać i pokazywac na wlasnym przykładzie czy sie opłaca i o ile się opłaca vat w rolnictwie
Ja zaczelem sam w excelu sobie liczyc i doszlem ze bylo by na " 0" w ostatnim roku , bo "spłata kredytu, kupno samochodu, naprawa samochodu, dosc wysokie koszty zycia rodziny" to te sprawy od ktorych bym nic vatu nie lyknał ... chyba ze ktos ma doswiadczenie ze jest inaczej
jak wyglada vat i kredyty, vat i zakup ziemi ?

grzegorz vat nic nie ma wspólnego z kredytami oraz zakupem ziemi, bank nie daje ci faktury na ratę kredytu plus vat, zakup ziemi rolnej jest też bez vatu, zrób zobie zestawienie tylko faktur za paliwo, nawozy, środki ochrony roślin, zakup materiału siewnego, po drugiej stronie faktury jakie byś wystawił sprzedając zboże, mleko, świnie, warzywa to co produkujesz i sprzedajesz. Jeśli vat zapłacony na fakturach paliwa itp jest większy od vatu z faktur za zboże itp to opłaca ci się przejść na vat. Tak to wyglada w skrócie. Policz sobie jeszcze opłatę za ksiegową około 50 zł miesięcznie. Jeżeli zrot vatu pokrywa ci opłaty za ksiegową i coś zostaje to się opłaca. Jak inwestujesz w gospodarstwo kupująć nowy sprzęt, remontując budynki gospodarcze to jak najbardziej się opłaca byc na vacie. W Top agrar było opisane dość szczegółowo różne rodzaje gospodarstw i czy opłaca się byc na vacie. Mi sie opłaca już tylko dla zwrotu vatu za paliwo o całej reszcie nie wspomnę. Rocznie mam kilka tysięcy do zwrotu na plusie.

#407 Share skoko11

skoko11

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 12 grudzień 2008 - 22:07

VAT w rolnictwie w tym roku ojciec odpisal mi cale gospodarstwo ale nie przerejestrowal na mnie ciagnika.
Od nowego roku przechodze na vat i mam w zwiaku ztym pytanie.
CZy bede mogl odliczac paliwo jezeli nie mam na sobie zadnego ciagnika zarejestrowanego?
Czy moze wystarczy abym byl wspolwlscicielem?

#408 Share pasterz

pasterz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 13 grudzień 2008 - 16:08

VAT w rolnictwie nie musisz być właścicielem ani współwłaścicielem wystarczy że spiszecie między sobą umowe o użyczenie u której będzie zawarte co jest przedmiotem umowy oraz w jakim stanie. A i jeszcze niech będzie zapis że sprzęt musisz zwracać w stanie nie gorszym niż był przed pożyczeniem no i że wszyskie napraw, kupno części będziesz pokrywać z własnej kieszeni.

#409 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 13 grudzień 2008 - 16:20

VAT w rolnictwie

grzegorz vat nic nie ma wspólnego z kredytami oraz zakupem ziemi, bank nie daje ci faktury na ratę kredytu plus vat, zakup ziemi rolnej jest też bez vatu, zrób zobie zestawienie tylko faktur za paliwo, nawozy, środki ochrony roślin, zakup materiału siewnego, po drugiej stronie faktury jakie byś wystawił sprzedając zboże, mleko, świnie, warzywa to co produkujesz i sprzedajesz. Jeśli vat zapłacony na fakturach paliwa itp jest większy od vatu z faktur za zboże itp to opłaca ci się przejść na vat.

tu się nie zgodzę, aby opłacało się przejść na vat wartość twoich faktur za zakupy musi byc dwa razy większa, niż faktur za sprzedaż, z tej przyczyny ze rolnik ryczałtowy swoje produkty sprzedaje z 6% vatem, a rozliczający się na zasadach ogólnych ma 3% vat

#410 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 13 grudzień 2008 - 16:32

VAT w rolnictwie @b0gdan - a skąd wexmiesz dwa razy więcej pieniędzy na kupno ? Tzn. nikomu nie moze się opłacać przejście na VAT ?

Nie no zajechałeś jak łysy grzywą o kant kuli :rolleyes:. Zacytuję swój post z tej dyskusji jak się komuś całego tematu nie chce przejrzeć:

Nie ważne jest jaka produkcje prowadzisz. Najważniejsze jest to kto ile w stosunku do obrotu kupuje rzeczy obłożonych 22% VAT.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli inwestujesz mało lub jest to jednorazowa inwestycja na 10 lat, to pozostań na ryczałcie. Jeednak jesłi zamierzasz inwestować regularnie przynajmniej 40% swego rocznego obrotu, to przechódź na vat i sie dłużej nie zastanawiaj bo tracisz.

Wyliczę to na przykładzie:
Gosp. A sprzedaje za 100 tys rocznie zbóż i jest na ryczałcie, więc dostaje 106 tys ( + 6% vat)
Gosp. B sprzedaje za 100 tys rocznie zbóż i jest na VAT na zasadach ogółnych, więc dostaje 103 tys (+3%vat)

Wariant I
Gospodarstwa wydają wszystkie pieniądze na sprawy nie związane z rolnictwem (nie kupują nawozów, nasion, śor, maszyn, ON), po prostu czysta konsumpcja.
W tym wariancie do przodu jest o 6 tys gosp. A bo gosp. B musi odprowadzić 3% VAT do skarbu państwa. Jest to jednak wariant praktycznie niemożliwy, bo jeśli nie kupimy nasion, śor, ON to nie produkujemy czyli nie zarabiamy i nie mamy nic do wydania.

Wariant II
Gospodarstwa wydają część pieniędzy na konsumpcję (20 tys rocznie) za 60 tys kupują produkty obłożone 3% VAT, a za pozostałe pieniądze (gosp. A 25 tys, gosp. B 23 tys) produkty obłożone 22% VAT

Gospodarstwo A wydało całość i nie dostanie żadnego zwrotu bo jest na ryczałcie.
Gospodarstwo B wydało całość ale ma vat naliczony w wysokości 5896 (3% vat z 60tys to 1748, 22% vat z 23 tys to 4148). Dostaję zwrotu z urzędu skarbowego w wysokości 2896 ( różnica podatku naliczonego tj tego który mi powinien zwrócić US 5896 a podatkiem należnym tj. tym który ja powinienm zapłacić US 3000).

Wariant III
Gospodarstwa wydają część pieniędzy na konsumpcję (10 tys rocznie) za 40 tys kupują nawozy,sor, a za pozostałe pieniądze (gosp A 55 tys, gosp B 53 tys) produkty obłożone 22% vat tj. ON, maszyny, części maszyn, mat. bud.

Gosp A wydało całość i nie dostanie żadnego zwrotu bo jest na ryczałcie.
Gosp. B wydało całość ale ma naliczony VAT w wysokości 10 722 ( 3% vat z 40 tys 1165 i 22% vat z 53 tys 9557). Dostaję zwrot z US w wysokości 7722 (różnica podatku naliczonego 10722 a podatkiem należnym 3000)

PODSUMOWANIE

W wariancie I na ryczałcie jest się do przodu o 6 tys.

W wariancie II wychodzi się lepiej o 896 zł na VAt na zasadach ogólnych, no ale w sumie skórka nie warta wyprawki. Wychodzi na to samo.

W wariancie III wychodzi sie lepiej o 5722 na VAT na zasadach ogólnych niż na ryczałcie. Czyli jak ktos inwestuje, kupuje ON, olej opałowy do suszarni(kupuje wyroby obłożone 22% vat) to trzeba być na vat, bo się opłaca.
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#411 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 13 grudzień 2008 - 16:43

VAT w rolnictwie przepraszam, pomyliłem się, chodziło mi o to że wartość zwróconego vatu musi być dwa razy większa niż wartość vatu za sprzedaż , a nie wartość samych zakupów

#412 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 13 grudzień 2008 - 16:55

VAT w rolnictwie @deer wytłumacz mi dlaczego w wariancie I na ryczałcie jest się do przodu 8tyś a nie 5 tyś :rolleyes:

#413 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 13 grudzień 2008 - 16:59

VAT w rolnictwie bo 2 gospodarstwo jest 3 do tylu, a pierwsze 5 do przodu :rolleyes: a tak w ogóle teraz mamy stawkę vatu 6 % dla ryczałtowców

#414 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 13 grudzień 2008 - 17:17

VAT w rolnictwie Czyli 105000-8000=97000 :rolleyes:

I tak mi się nie zgadza :D

#415 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 13 grudzień 2008 - 17:22

VAT w rolnictwie a no mas racje :rolleyes: będzie tylko 5 do przodu

#416 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 13 grudzień 2008 - 17:25

VAT w rolnictwie @LowRider - faktycznie błąd i to taki prosty ze sam na niego nie wpadłem, a co lepsze nikt przed tobą go też nie zauważył :rolleyes: .

Już poprawiłem.

#417 Share adamj24

adamj24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów

Napisany 13 grudzień 2008 - 17:30

VAT w rolnictwie Najprościej rzecz ujmując policz sobie tak vat zwrócony od zakupów paliwa, nawozów itp minus vat zapłacony od sprzedanych zboż itp plus koszty ksiegowej jeżeli jest większy od vatu ryczałtowego to opłaca się przejś na vat. poniżej mój wzór

suma vat zwrócony - suma vat zapłacony + koszty księgowej > suma vat ryczałowy otrzymany = należy przejść na vat

suma vat zwrócony - suma vat zapłacony + koszty księgowej < suma vat ryczałowy otrzymany = nie należy przechodzić na vat

suma z całego roku

#418 Share funkmaster1993

funkmaster1993

Młody Przyszły Rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 1278 postów

Napisany 29 grudzień 2008 - 23:19

VAT w rolnictwie W tym temacie na pewno jest parę osób znających się dobrze na Vacie.

Więc bardzo uproszczając na paliwo, opryski, nawozy i części wydajemy ok. 30 tys. no i suma będzie co roku wzrastać. A za płody rolne otrzymaliśmy 180 tys. zł.

No i jeszcze koszty księgowej, bierze 120zł za miesiąc, a jak nie ma faktur 60 zł. Inwestycji nie możemy przewidzieć, no ale w najbliższym roku jakieś maszyny uprawowe by były.

Czy opłacało by mi się przejście na Vat.
FUNKMASTER

Sprzedam

Kosiarkę bijakową Samasz KB 250

#419 Share strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 30 grudzień 2008 - 09:02

VAT w rolnictwie coś mało tych kosztów a dużo dochodu przy tej sprzedaży dostajesz ok 10000zł zwrotu ryczałtu to nawet gdybyś kupował same produkty 22procentowym vatem to musiałbyś wydać ok 50000zł NIE OPŁACA SIE ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#420 Share adamj24

adamj24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 402 postów

Napisany 30 grudzień 2008 - 09:10

VAT w rolnictwie funnkmaster odpowiem Ci też upraszczając do twoich danych zakładam że koszty i przychód podałeś netto, w twoim przypadku wygląda to tak:

30 tyś wydatki ( założę stawke 22% jak na paliwo i części choć nawozy mają mniejszą) to Vat wyniesie 30000 x22%= 6600
180 tys przychód ryczałt 6% to masz z tego dodatkowo 180 000 x 6% = 10 800
koszty księgowej 12 x 120 = 1440
podstawiamy to do mojego wzoru i wychodzi:

6600 - (10800+1440) = - 5640
na przejściu na vat byłbyś stratny 5640 zł . Musiałbyś mieć jeszcze wydatki powyżej 26 000 zł na stawce Vat 22% np na maszyny, paliwo itp żeby opłacało ci sie przejść na Vat. Im więcej inwestujesz (wydajesz) tym bardziej opłacalne przejście na Vat. Bardzo istotna jest też odpowiedź czy cała sprzedaż twojej produkcji jest fakturowana. A tak na marginesie masz super dochodową produkcję 150 tys rocznie pogratulować.
Prześledź odpowiedź deera parę postów niżej a powinno pomóc.