Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9028 odpowiedzi na ten temat

#4121 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 11 luty 2012 - 20:05

VAT w rolnictwie Napisałem pokrótce dla chcących przejśc na vat co mają zrobic i jak. Jak ktoś zauwazy błąd to niech to zmieni.
Najpierw musisz mieś regon z urzedu statystycznego (choc w niektórych US tego nie wymagają). Później idziesz do US rejstrujesz sie że chcesz przejśc na vat i płacisz 170zł.

Jak juz masz decyzje to kupujesz wszytsko co ci potrzebne do prowadzenia gospodarstwa.

Od prowadzących działalność gospodarczą dostajesz fakture na 5, 8 lub 23% vat, a jeżeli ty cos kupujesz od rolnika ryczałtowego to ty mu wystawiasz fakture RR i wystawiasz na 7% w przypadku płodów rolnych. np taką
http://www.fotosik.p...2e38373cbd.html

Jak sprzedajesz to ty wystawiasz faktury kupującym. Podmiotom które prowadzą działalnośc wystawiasz faktury z NIPem, a rolnikom ryczałtowym i osobom fizycznym faktury z numerem ich dowodu jeżeli chcą fakture, (np taką http://www.fotosik.p...78ed07b502.html)lub wpisujesz dzienną sprzedaż
do "ewidencji sprzedaży nieudokumentowanej.

Po zakończńczeniu miesiaca, wpisujesz wszytkie faktury do ewidencji kupna (http://www.fotosik.p...2f4e300af7.html) i sprzedaży(http://www.fotosik.p...b6ce610ea0.html), nastepnie wypełniasz deklaracje vat-7 gdzie
wpisujesz ceny netto i vat. Deklaracja sama ci to wszystko podliczy.

Jeżeli wiecej "kupiłeś" vatu niż "sprzedałeś w miesiacu to możesz otrzymac jego nadwyzkę z US a gdy odwrotnie to ty wpłacasz różniece do US. Można też przenosić "nadwyzke" na kolejne rozliczenia.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 11:01
  •  

#4122 Share Madzia20

Madzia20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 11 luty 2012 - 21:02

VAT w rolnictwie Bardzo ładnie napisane :)
Tylko hmm..za 20 stron patrząc optymistycznie znów będą te same pytania, jak to bywa zawsze :)

#4123 Share LukaszT6030

LukaszT6030

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 11 luty 2012 - 21:11

VAT w rolnictwie A ja wystawiam faktury rolnikom ryczałtowcą i wpisuje ich NIP na fakturze! jest to błedem?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4124 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 11 luty 2012 - 21:24

VAT w rolnictwie Rolnik RR nie ma obowiazku posiadania NIP-u tylko numer dowodu i to jest wymagane na fakturze.

#4125 Share areknn

areknn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów

Napisany 11 luty 2012 - 21:34

VAT w rolnictwie

ok rozumiem ze jest korekta zapłaconego podatku vat z zakupionych maszyn gdybym chciał powrócić na ryczałt po 3 latach wtedy oddaje vat proporcjonalnie za 4 i 5 rok ale w przypadku kiedy wychodzę po 5 roku to też będzie korekta vatu? a może źle rozumiem albo nie doczytałem

ponawiam pytanie może mi ktoś powie jak to jest po 5 latach na vacie

ponawiam pytanie może mi ktoś powie jak to jest po 5 latach na vacie bo z tego co ostatnio słyszałem to również vat podlega korekcie i trzeba go zwracać od wartości maszyny ciągnika

#4126 Share Bugsik

Bugsik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 11 luty 2012 - 23:17

VAT w rolnictwie kolego tu znajdziesz odpowiedź
http://www.podatki.e...nia,1,65,1.html

#4127 Share in2dex

in2dex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 341 postów

Napisany 12 luty 2012 - 08:36

VAT w rolnictwie

kolego tu znajdziesz odpowiedź
http://www.podatki.e...nia,1,65,1.html

Możesz przetłumaczyć ten tekst jak go rozumiesz?
To nie forum magii i czarów:)

#4128 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 12 luty 2012 - 11:43

VAT w rolnictwie Wracając po 5 latach na ryczałt od zakutu powiedzmy ciągnika i wybudowaniu obory - za ciągnik korekty nie robisz, a za oborę 5x1/10 wartości początkowej vat. od środków trwałych poniżej 15 tyś robisz korektę w 100% wartości VAT, jeśli nie upłynął rok od zakupu, w innym wypadku nie robisz korekty. Materiały do produkcji jak nawozy, czy mat. siewny musi być zużyty, bo jeśli nie też robisz korektę w 100% wartości VAT.

#4129 Share areknn

areknn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 140 postów

Napisany 12 luty 2012 - 12:13

VAT w rolnictwie

Wracając po 5 latach na ryczałt od zakutu powiedzmy ciągnika i wybudowaniu obory - za ciągnik korekty nie robisz, a za oborę 5x1/10 wartości początkowej vat. od środków trwałych poniżej 15 tyś robisz korektę w 100% wartości VAT, jeśli nie upłynął rok od zakupu, w innym wypadku nie robisz korekty. Materiały do produkcji jak nawozy, czy mat. siewny musi być zużyty, bo jeśli nie też robisz korektę w 100% wartości VAT.

no właśnie tak jak napisałeś to jest teoretycznie bo w lubelskim tak jak się ostatnio dowiedziałem to US po 5 letnim okresie i powrocie na ryczałt każe robić korektę vatu za np 5 letni ciągnik i od jego wartości zwracać vat dlatego tez pytam o wasze doświadczenia w tym temacie może ktoś sie już spotkał z taką sytuacja

#4130 Share LukaszT6030

LukaszT6030

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 12 luty 2012 - 12:26

VAT w rolnictwie

Rolnik RR nie ma obowiazku posiadania NIP-u tylko numer dowodu i to jest wymagane na fakturze.

a jak wystawiłem fakturę z Nip-em rolnika RR jest to błędem? US może się do tego doczepić?

Edytowany przez LukaszT6030, 12 luty 2012 - 12:27.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4131 Share danielek24

danielek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów

Napisany 12 luty 2012 - 13:31

VAT w rolnictwie a jeśli sprzedaje cielaka rolnikowi rr,który nie potrzebuje faktury to mogę jej nie wystawiać a sprzedaż zapisać w 'ewidencji sprzedaży nieudokumentowanej"?
2)jesli ojciec chcę mi oddać krowę/cielaka to musimu pomiędzy sobą napisactylko umowę darowizny,czy trzeba to w jakis sposób zgłosić w us tak jak w przypadku darowizny gotówki
3)mógłby ktoś przypomnieć miesięczny/roczny limit darowanej gotówki(od ojca)

#4132 Share Bugsik

Bugsik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 12 luty 2012 - 13:36

VAT w rolnictwie

Możesz przetłumaczyć ten tekst jak go rozumiesz?

dokładnie tak jak napisał darolee, czytanie ze zrozumieniem nie boli, a jeśli chodzi o interpretacje US, to należy im wskazać ustawę, bo tam też nie każdy umie czytać...

#4133 Share in2dex

in2dex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 341 postów

Napisany 12 luty 2012 - 15:12

VAT w rolnictwie

dokładnie tak jak napisał darolee, czytanie ze zrozumieniem nie boli, a jeśli chodzi o interpretacje US, to należy im wskazać ustawę, bo tam też nie każdy umie czytać...

Dobrze, że ty umiesz czytać..

Tak na marginesie gdy wprowadzą nam podatek dochodowy to mogą zabrać nam możliwość powrotu na ryczałt.
Spotkałem się z opinią, że czasem lepiej jest sprzedać na kogoś sprzęt z zaniżoną ceną.
To nie forum magii i czarów:)

#4134 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 12 luty 2012 - 18:01

VAT w rolnictwie

w lubelskim tak jak się ostatnio dowiedziałem to US po 5 letnim okresie i powrocie na ryczałt każe robić korektę vatu za np 5 letni ciągnik i od jego wartości zwracać vat.

Tak było kiedyś. Korekta była liczona na podstawie tych samych lat co w amortyzacji. Kolejny raz jest mi przykro z powodu kompetencji US :) Przecież przepisy są jasne i przejżyste nie mam pojęcia co tam za młotki pracują

a jak wystawiłem fakturę z Nip-em rolnika RR jest to błędem?

Nie jest błędem wpisanie NIP.

a jeśli sprzedaje cielaka rolnikowi rr,który nie potrzebuje faktury to mogę jej nie wystawiać a sprzedaż zapisać w 'ewidencji sprzedaży nieudokumentowanej"?
2)jesli ojciec chcę mi oddać krowę/cielaka to musimu pomiędzy sobą napisactylko umowę darowizny,czy trzeba to w jakis sposób zgłosić w us tak jak w przypadku darowizny gotówki
3)mógłby ktoś przypomnieć miesięczny/roczny limit darowanej gotówki(od ojca)

1) możesz, tylko żeby cie kasa fiskalna nie dogoniła :)
2) W US przedstawiasz zawartą umowę darowizny.
3) mie ma takich ograniczeń. Jak jest tym szczęśliwcem co teraz wygrał w totka, to może CI przekazać te całe 34 mln :D

gdy wprowadzą nam podatek dochodowy to mogą zabrać nam możliwość powrotu na ryczałt.

Zobaczymy jek to bedzie nie ma co narazie dumać. Teoretycznie podatek dochodowy nie wylklucza podatku VAT-RR

#4135 Share marian25

marian25

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 12 luty 2012 - 18:10

VAT w rolnictwie Panowie mam pytanie czy można złożyć wniosek o przejście na VAT np 15 lutego ale podając, że chce sie rozliczać od 1 czerwca. wyjaśniam dlaczego takie kombinacje, ponieważ składam wniosek o kredyt preferencyjny na zakup ciągnika ale bank chce ode mnie świstka z US, że jestem lub będę na Vat w chwili jego kupna.

#4136 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 12 luty 2012 - 21:14

VAT w rolnictwie Tak jest możliwość żłożenia VAT-R teraz z terminem rozliczana od 1 czerwca. Wyjaśnij czemu ma służć ten zabieg? W związku z tym, że jesteś na ryczałcie Należy cie się kredyt od ceny brutto. Wziąć kredyt brutto, przejśc na VAT i wtedy fakturkę na ciągnik. To idealne rozwiązanie, dla tych co gotówki potrzebują, a wszystko w świetle prawa :)

#4137 Share piotrekzajaczkowski

piotrekzajaczkowski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 153 postów

Napisany 13 luty 2012 - 09:39

VAT w rolnictwie Znalazłem fajną stronkę. Ogólnie obrazuje co z czym się je i na pewno pomoże tym którzy chcą przejść na VAT. Tylko tam jest jeszcze stawka 3% a nie 5%.

http://w-modr.pl/index.php?id=46

Edytowany przez piotrekzajaczkowski, 13 luty 2012 - 09:41.

#4138 Share menos

menos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów

Napisany 13 luty 2012 - 11:50

VAT w rolnictwie A co zrobić w takiej sytuacji ojciec przekazał mi 1 z 3 ciągników i np jak na pozostałe 2 zrobimy umowę użyczenia to mógłbym kupować do nich części odliczając vat

Edytowany przez menos, 13 luty 2012 - 11:51.

#4139 Share danielo324

danielo324

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 13 luty 2012 - 12:46

VAT w rolnictwie tak umowa użyczenia wystarczy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4140 Share Gras

Gras

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 13 luty 2012 - 15:55

VAT w rolnictwie Czy ktoś może mi pomóc i doradzić?
Jestem przed podpisaniem umów z ARiMR na dofinansowanie z różnicowania na kwotę 21tys zł(wartość netto całego wniosku) i na inwestycje w kwocie okolo 240tys (wartośc nettocałego wniosku). główny dochód z mojego gospodarstwa to agroturystyka. Czy opłaca mi się przejść na VAT celem jego odzyskania?
Bardzo proszę o radę gdyż z Vatem w rolnictwie nie miałem nic wspólnego.