Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9015 odpowiedzi na ten temat

#4001 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 04 luty 2012 - 22:58

VAT w rolnictwie Wiem ze to juz bylo ale w natloku watkow nie moge tego odnalezc. Chodzi mi mianowicie o to ze w styczniu zakupilem od rolnika ryczaltowego plug(srodek trwaly) o wartosci ok 2 tys. zl i mam pytanie czy moglbym sobie od niego odliczyc VAT wystawiajac mu fakture na zakup? jestem vatowcem oczywiscie. Tylko mnie nie karćcie za nie wiedze i moja nie moc wyszukania :P

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 17:55
  •  

#4002 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6740 postów

Napisany 04 luty 2012 - 23:18

VAT w rolnictwie Na części do maszyn, które niedługo sprzedam a US nic o nich nie wie brać fakturę czy lepiej nie? Bo chcę te maszyny sprzedać bez odliczania VAT.
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#4003 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 724 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 04 luty 2012 - 23:33

VAT w rolnictwie

Wiem ze to juz bylo ale w natloku watkow nie moge tego odnalezc. Chodzi mi mianowicie o to ze w styczniu zakupilem od rolnika ryczaltowego plug(srodek trwaly) o wartosci ok 2 tys. zl i mam pytanie czy moglbym sobie od niego odliczyc VAT wystawiajac mu fakture na zakup? jestem vatowcem oczywiscie. Tylko mnie nie karćcie za nie wiedze i moja nie moc wyszukania :P

" Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług czynny podatnik VAT nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego ..." dalej przepisu nie cytuję
:) .Ps.Przypomnij sobie , a może zapłaciłeś 999zł , bo od 2tyś. to jesteś winien US 2% podatku .Postaw pług za stodołę i zapomnij o nim , przecież masz go od zawsze .

Edytowany przez fezoi, 05 luty 2012 - 00:01.

#4004 Share AturSz

AturSz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Zainteresowania:sport polityka nowinki

Napisany 04 luty 2012 - 23:54

VAT w rolnictwie a co chcesz urzedowi przepuscic z 50 złoty??? ryczaltowcy maja 7% vat

#4005 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6740 postów

Napisany 04 luty 2012 - 23:59

VAT w rolnictwie Czyli od tego pługu odliczy tylko 7% a nie 23?
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#4006 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 724 postów

Napisany 05 luty 2012 - 00:06

VAT w rolnictwie Proszę , napiszcie że żartujecie !

#4007 Share danielo324

danielo324

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 05 luty 2012 - 09:10

VAT w rolnictwie

Czyli od tego pługu odliczy tylko 7% a nie 23?

od tego pługa nic nie odliczy

#4008 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3533 postów

Napisany 05 luty 2012 - 09:40

VAT w rolnictwie

Ściagnąłem sobie aktywną deklarację vat 7 ale jest zabezpieczona hasłem Może ktoś pomoże Z góry dzięki

http://www.e-deklara...lista_edek2&r=v

tu masz bez hasłem i zawsze aktualne.

#4009 Share areknn

areknn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 05 luty 2012 - 11:18

VAT w rolnictwie śliczne dzieki za ten link

#4010 Share piotrus19

piotrus19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 05 luty 2012 - 14:35

VAT w rolnictwie Jak liczyłem na swoim gospodarstwie to ja opłacalności nie widze wogóle, zapłace te 20tys vatu odzyskam te 20 tys. + koszty prowadzenia (ok. 3000zł), a brać na nowe maszyny i cieszyć się że zwrócili to według mnie nie wart. Jeśli tak to całe życie na kredycie, bo inaczej nie wyjdzie. (o gospodarstwie mlecznym mówie gdzie liczyłem vat mleko+mięso)

Znajomy 100 krów + 250ha brak następcy, przystopował trochę z inwestycjami i mówi, że jeśli mógłby to by na ryczałt wrócił.

Nie wiem skąd te zadowolenie 20 hektarowców, że tak świetnie się opłaca/ :wacko:

Edytowany przez piotrus19, 05 luty 2012 - 15:02.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4011 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 05 luty 2012 - 15:33

VAT w rolnictwie Prowadź sam to już zaoszczędzisz 3tys. W miesiacu to około 1 godzina + czas na zawiezienie do US.
Policzmy jezeli sprzedam produkty za 100tys zł to musze do US oddać 5tys zł. Za Te 100tys kupuje w roku produkty do prowadzenia gospodarstwa oraz inwestycje. U mnie wychodzi średnio około 15% vatu. Czyli 100tys w tym 15tys. (które US mi odda). Czyli z US jeszcze w roku dostane 10tys zł. + 30tys za dopłaty i czego chcieć wiecej. Teraz ty mi przedstaw swoje racje

Edytowany przez poosa21, 05 luty 2012 - 15:57.

#4012 Share in2dex

in2dex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 341 postów

Napisany 05 luty 2012 - 17:01

VAT w rolnictwie

mam pytanie czy wypisujac faktury vat i rr to stosuje jednolita numeracje laczna dla obu faktur czy tez osobno numeruje faktury Vat i osobno rr wg kolejnosci w danym rodzaju faktury??
a czemu nie chcesz od celaka przy kupnie odliczyc sobie vatu od niego?? przeciez skarbowka ten vat ci zwroci a nie ty musisz płacic ten vat skarbowce

Przyłączam się do pytania. Czy są jakieś wymogi odnośnie numerowania faktur?
To nie forum magii i czarów:)

#4013 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 05 luty 2012 - 17:28

VAT w rolnictwie Ja prowadze trzy różne numeracje, Jak kupuje od ryczałowca to RRx/2012, Jak sprzedaje i wypisuje ręcznie to x/2012, oraz jak drukuje faktury to x/miesiąc(numer)/2012. Miałem kontrole i nic sie do tego nie przyczepili.

#4014 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 05 luty 2012 - 18:28

VAT w rolnictwie

Proszę , napiszcie że żartujecie !

Dlaczego mialbym zartowac? Powaznie zakupilem go i powaznie sie pytam.

#4015 Share Tomekrolnik

Tomekrolnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 05 luty 2012 - 20:18

VAT w rolnictwie Powiedzcie mi czy przywala sie do mnie jesli faktura byla na 2195,01zl a ja zaplacilem przelewem 2195 tzn bez tego grosza?

#4016 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 724 postów

Napisany 06 luty 2012 - 10:38

VAT w rolnictwie

Wiem ze to juz bylo ale w natloku watkow nie moge tego odnalezc. Chodzi mi mianowicie o to ze w styczniu zakupilem od rolnika ryczaltowego plug(srodek trwaly) o wartosci ok 2 tys. zl i mam pytanie czy moglbym sobie od niego odliczyc VAT wystawiajac mu fakture na zakup? jestem vatowcem oczywiscie. Tylko mnie nie karćcie za nie wiedze i moja nie moc wyszukania :P

Fakturyę VAT RR wystawiasz przy zakupie od rolnika ryczałtowego produktów rolnych , np.:zboża , zwierząt hodowlanych itp. czyli tego do czego otrzymywałeś zwrot ryczałtowy przed przejściem na zasady ogólne . Tak więc nie możesz wystawić faktury kupując maszynę od rolnika ryczałtowego .Druga sprawa to pytanie czy zakupiony pług (wartość 2 tyś. zł.) to środek trwały i czy powinien być wpisany w ewidencję środków trwałych ?
Co do samego prowadzenia ewidencji środków trwałych przez rolników (vatowców )są dwie szkoły , są interpretacje mówiące , że rolników ten obowiązek nie dotyczy , bo jej prowadzenie wynika z przepisów o podatku dochodowym którego obecnie nie płacimy , ale niektóre US wymagają ewidencji lub rejestru środków trwałych.Dochodzi jeszcze definicja środka trwałego , Twój pług nie przekracza kwoty ( ile dokładnie, to nie pamiętam )od której zalicza się zakupy do środków trwałych , ale na pewno nie zużywa się wciągu sezonu .
Może ktoś inny się wypowie i doradzi , trzeba poszukać we wcześniejszych postach bo temat wraca często .
Ps . Ten post o żartach nie był do Ciebie ,zaszła drobna pomyłka :wacko: .Pozdrawiam :) .

#4017 Share strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 06 luty 2012 - 13:33

VAT w rolnictwie 3500zł kwota powyżej której zakupiona maszyna jest środkiem trwałym i powinna być zarejestrowana w ewidencji nie celem amortyzacji ale jeśli ktoś będzie chciał powrócić na ryczałt to od daty tego zakupu musi odczekać 1-5 lat (rok jeśli kwota maszyny poniżej bodajże 10tys zł )

#4018 Share marulekk

marulekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja, Sport

Napisany 06 luty 2012 - 13:34

VAT w rolnictwie @fezoi z tego co mi księgowy mówił lepiej prowadzić księgę środków trwałych, w tą księgę wpisujemy wszystkie maszyny przekraczające 3500zł (tylko zapomniałem się zapytać czy też wpisywać urządzenia typu spawarka, sprężarka, piła łańcuchowa itd.?) a dlaczego warto wpisywać, a bo jak np. kupisz lemiesz do pługa to masz udokumentowane że posiadasz ten pług
ale znam tez klienta co miał już kontrol i US nie wymagał od niego tego rejestru śr. trwałych, po prostu zależy od urzędnika i jego humoru... :) ja tam prowadzę dla świętego spokoju tą księgę
sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

#4019 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 724 postów

Napisany 06 luty 2012 - 14:09

VAT w rolnictwie Zakładając , że prowadzimy ewidencję środków trwałych, to pług Kolegi wiesko do tej ewidencji się nie kwalifikuje . Pytanie ,czy jest obowiązek wpisywania go gdziekolwiek ?
Przy przejściu z ryczałtu na zasady ogólne trzeba by było spisać wszystkie maszyny od starych bron zaczynając i budynki ( żeby wytłumaczyć się np. z zakupu rolki papy do konserwacji dachu stodoły ).
Robiliście bilans (spis ) otwarcia ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4020 Share wiesko

wiesko

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 564 postów

Napisany 06 luty 2012 - 16:44

VAT w rolnictwie Juz troche jasniej po tych wyjasnieniach. Takiego spisu nie wykonalem przed przejsciem. Dzisiaj sie zapytam jezeli dam rade ksiegowego ktory siedzi w takiej platanienie przepisow.