Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9021 odpowiedzi na ten temat

#21 Share tomek

tomek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 918 postów

Napisany 10 grudzień 2006 - 12:48

VAT w rolnictwie @mav czyli opłaca się przejście na VAT co? i ile bieże dobra księgowa?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 02:26
  •  

#22 Share mav

mav

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 535 postów

Napisany 14 grudzień 2006 - 22:34

VAT w rolnictwie tak, nie wiem jak można nie odliczać vatu z np paliwa czy z większości zeczy co sie kupuje i komu sie to opłaca? Dobra księgowa ile bierze, ja to wiem? ja płace 250zł kwartalnie i nigdy nie miałem żadnych problemów. Uważam ze nie da sie tego prowadzić dobrze samemu ponieważ przepisy sie cały czas zmieniają, i 3ba byłoby cały czas nad tym siedzieć. Rolnik nie jest od grzebania w nowych ustawach, a taka firma której sie zleca prowadzenie ksiegowosci ma za zadanie sledzic wszystkie zmiany, i być kompetentna w tym co robi. Jeżeli sobie nie radzi uważam ze konkurencji nie brak :)

#23 Share --Przemek--

--Przemek--

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 04 styczeń 2007 - 22:48

VAT w rolnictwie W topagrarze jes troche informccji na temat VATu
http://www.topagrar.pl/index.php?page=e4f

#24 Share lukotek

lukotek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 08 styczeń 2007 - 00:46

VAT w rolnictwie Ja prowadze rachunkowość związaną z VAtem sam i większych problemów niema . Natomiast jeśli chodzi o zwrot to musi być jakaś sprzedaż wtedy stosuje się dziwne wzory i wychodzi nadwyżka albo zwrot a VAT z zakupu np. środka trwałego można odliczać w całości tylko trzeba go wpisać do księgi środków trwałych.
Na początku po pół roku prowadzenia VATu w deklaracji wykazałem kwotę do zwrotu w terminie 25 dni i od razu miałem kontrole - troche miałem stracha ale nawet dobrze bo okazało się że prowadzę wszystko jak należy i od tego czasu wogóle nie ma problemu ze zwrotami - raz tylko przy pokaźnej kwocie na środki trwałe (ciągnik i maszyny) sprawdzili mnie ale okazało się że wszystko w porzadku i przelali kase na konto. Nie kupuje żadnych programów do księgowania bo się nie opłaca - wymyśliłem sobie ciekawą księgę rozchodów i przychodów w EXCELU - nawet drukuje mi deklaracje i faktury.
Polecam wszystkim inwestującym przejście na VAT na zasadach ogólnych bo to naprawdę się opłaca!!!!!!!
(")_(")_.----.,/)
;^ ^ '; -._ , ')_
( o_, )' __,) '-._)

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

#25 Share Hvb3000

Hvb3000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 307 postów

Napisany 21 styczeń 2007 - 11:21

VAT w rolnictwie W rejestracji - Vat-R , jest zapytanie dotyczące "metody kasowej", może ktoś mi krótko wytłumaczyć o co chodzi ?

#26 Share wojtas

wojtas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1194 postów

Napisany 21 styczeń 2007 - 11:53

VAT w rolnictwie w ostatnim Topagrarze jest artykuł o podatku VAT

#27 Share tomek21

tomek21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 25 styczeń 2007 - 19:17

VAT w rolnictwie jak ktos ma jakies pytania odnosnie vatu to chetnie odpowiem bo jestem vatowcem i sam prowadze ewidencje.
ps. niech nikt nie wierzy w to ze moza sobie gospodarstwo podzielic pomiedzy małżonków i jeden sprzedaje na ryczałcie a drugi vatowcem zeby odzyskac vat za dany miesiac musisz miec sprzedaz i mozesz srodków d produkcji odliczyc max 22 % wartosci sprzedazy. resze ci przeniosą na następny miesiac. jak nie masz sprzedazy to cały vat nliczony przechodzi na następny miesiąc. wyjątkiem sa srodki trwałe za ktore po zlozeniu podania o przyspieszony zwrot mozesz go dostać do 25 dni bez wzgłędu na sprzedaz.

#28 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 25 styczeń 2007 - 20:31

VAT w rolnictwie a jak to wygląda przy przejściu trzeba robić wycenę gospodarstwa spisywać wszystkie środki trwałe itp?

#29 Share tomek21

tomek21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 25 styczeń 2007 - 21:27

VAT w rolnictwie wyceny nie trzeba ale trzeba ze soba do skarbowego przy przechodzeniu na vat wziasc ze soba akt wlasnosci gospodarstwa,
umowe z bankiem na posiadane konto oraz nip i regon ( co najmniej u mnie tak bylo) na scislosc rejestru srodów trwałych nie musisz prowadzic ale jesli zakupisz jakies srodki trwale np maszyny lub urzadzenia i odliczysz vat to juz je musisz do takie go rejestru srodków trwałych wpisac. propo maszyn ktore miales przed przejsciem na vat to takiego obowiazku nie ma ale jesli kupujesz do tych starych twoich maszyn podzespoły i czesci zamienne i je odliczasz to tez je do takiego rejestru musisz wprowadzic- tak to wygląda u mnie w urzedzie skarbowym w olesnie;p ale w polsce mozesz miec w innym urzedzie skarbowym inne wymagania wiec sie nie zdziw.

#30 Share Kriss79

Kriss79

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 25 styczeń 2007 - 22:34

VAT w rolnictwie hej!
ja też należę pod us w olesnie, a przy okazji mam pytanie do ciebie.
czy przechodząc na vat a mając jako główną produkcję rolniczą - plantacje truskawek jestem zobowiązany do zakupu kasy fiskalnej? kolejne pytanie. czy prowadząc sprzedaż detaliczną truskawek w kilku punktach handlowych na każdym z nich powinienem mieć kasę fiskalną czy wystarczy jedna na całe gospodarstwo?
dzieki i pozdrawaim

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share tomek21

tomek21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 26 styczeń 2007 - 12:15

VAT w rolnictwie jesli twoją glowna produkcją rolnicza sa truskawki i bedac ryczaltowcem tobie wystawiano faktury RR z 5 % vatem to po przejsciu na vat to ty bedziesz wystawiał faktury sprzedazy z 3 % vatem np. zakładom ktore od ciebie skupują . jesli chodzi o sprzedaz klientom indywidualnym to bys musial chyba wystawiac faktury imienne. jesli tych faktur imiennych bedzie za duzo to muisz miec kase fiskaloną-co najmniej tak to dziala u znajomego co jablkami i gruszkami handlował. jesli chodzi o kilka punktów sprzedazy detalicznej to obawiam sie ze ze mogą na tobie wymuisc posiadanie kilku kas po jednym na kazdym punkcie ale tego pewny nie jestem i mam nadzieje ze jedna ci wystarczy bo to jest drogie pudełko;p. to zalezy tez czy sprzedajesz w kazdym punkcie w innym dniu czy we wszystkich naraz. o te kasy to sie najlepiej podpytaj w urzedzie bo oni te wymagania czesto tez zmieniają.

#32 Share Kriss79

Kriss79

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 27 styczeń 2007 - 18:29

VAT w rolnictwie dzieki za odpowiedź.
jeśli chodzi o sprzedaż to w każdym punkcie sprzedaję mniej więcej o tej samej porze. jakoś nie wyobrażam sobie zakupu kilku kas <_< , ale tak jak piszesz bedę musiał sie osobiście udać do us i wypytać dokładnie o wszystko.
Pozdrawiam

#33 Share --Przemek--

--Przemek--

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 27 styczeń 2007 - 20:13

VAT w rolnictwie A mozna podzielic gospodarstwo w ten sposób, że ojciec przepisze mi kilka hektarów (tyle ile wymagaja przy premii dla młodego rolnika), czy moge od razu przejśc na zasady ogólne, bo na cos te pieniadze trzeba wydac. Jakie warunki musiałbym spełnić, czy wystarczy ze sprzeda produkty(np.pszenice) za 20000zł z faktura wupisana na mnie???

#34 Share tomek21

tomek21

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 27 styczeń 2007 - 21:49

VAT w rolnictwie teoretycznie powinno wystarczyć bo bedzie sprzedaz a ty mozesz zaczac rozliczac vat
ale z tym przepisem uwazaj zebys najpierw sobie nie przepisal gospodarstwa a potem chcial dopiero te 50 tys. bo nic nie dostaniesz teraz jest odwrotnie najpierw wniosek potem przepis

#35 Share --Przemek--

--Przemek--

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 27 styczeń 2007 - 22:02

VAT w rolnictwie Z tym ze trzeba czekac to wiem, wiec czekamy z niecierpliwoscia, mam nadzieje ze bedzie mozna złozyć odrazu wniosek żeby dostac 50% zwrot za jakies maszyny, czy orientuje sie ktoś czy 10ha starczy aby wziąść ciągnik o mocy 90 km.
Jak wygląda samo przejście -ide do US z fakturą i tam co musze wypełnić jakies dokumenty , czy napisać jakies podanie?
Czy ta sprzedaz moze być z jednego miesiaca czy lepiej rozłozyć ją na kilka .

#36 Share yacenty

yacenty

Zaawansowany

• Root Admin
  • PipPipPip
  • 9683 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Internet

Napisany 28 styczeń 2007 - 16:38

VAT w rolnictwie a po cholere 90km na 10ha?
ludzie no bez przesady

Pozdrawiam YacentY www.yacenty.pl
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

GoPro Fan Club - www.goprofc.com

#37 Share pioter

pioter

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3151 postów

Napisany 28 styczeń 2007 - 16:59

VAT w rolnictwie mu chyba chodzi o to że od ojca przepisze te 10 ha a traktor ma robic na całym gospodarstwie.czy nie?? <_<

Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

#38 Share --Przemek--

--Przemek--

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 28 styczeń 2007 - 17:32

VAT w rolnictwie No tak właśnie o to mi chodziło <_<
Jednak nie przekaze mi bo musiałby wtedy zrezygnowac z programu rolnośrodowiskowego czyli z poplonów.
Pozostaje tylko kupić, na szczęscie są jeszcze kredyty 1%, czy taki kredyt mógłby być wzięty na mnie czy ojciec musiałby na siebie??

#39 Share wojtas

wojtas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1194 postów

Napisany 28 styczeń 2007 - 18:14

VAT w rolnictwie musisz się śpieszyć bo oficjalnie preferencyjne kredyty z dopłatą agencji tylko do końca kwietnia, chyba że ruszy coś nowego

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share Kriss79

Kriss79

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 28 styczeń 2007 - 21:05

VAT w rolnictwie pytanie do Tomka 21.
czy sam sobie radzisz z rozliczaniem vatu , a jesli tak to z jakich programów komputerowych korzystasz, lub czy korzystasz z usług jakiegoś biura rachunkowego? dzieki za odpowiedź
pozdro