karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

tomek21    0

jak ktos ma jakies pytania odnosnie vatu to chetnie odpowiem bo jestem vatowcem i sam prowadze ewidencje.

ps. niech nikt nie wierzy w to ze moza sobie gospodarstwo podzielic pomiedzy małżonków i jeden sprzedaje na ryczałcie a drugi vatowcem zeby odzyskac vat za dany miesiac musisz miec sprzedaz i mozesz srodków d produkcji odliczyc max 22 % wartosci sprzedazy. resze ci przeniosą na następny miesiac. jak nie masz sprzedazy to cały vat nliczony przechodzi na następny miesiąc. wyjątkiem sa srodki trwałe za ktore po zlozeniu podania o przyspieszony zwrot mozesz go dostać do 25 dni bez wzgłędu na sprzedaz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    60

a jak to wygląda przy przejściu trzeba robić wycenę gospodarstwa spisywać wszystkie środki trwałe itp?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek21    0

wyceny nie trzeba ale trzeba ze soba do skarbowego przy przechodzeniu na vat wziasc ze soba akt wlasnosci gospodarstwa,

umowe z bankiem na posiadane konto oraz nip i regon ( co najmniej u mnie tak bylo) na scislosc rejestru srodów trwałych nie musisz prowadzic ale jesli zakupisz jakies srodki trwale np maszyny lub urzadzenia i odliczysz vat to juz je musisz do takie go rejestru srodków trwałych wpisac. propo maszyn ktore miales przed przejsciem na vat to takiego obowiazku nie ma ale jesli kupujesz do tych starych twoich maszyn podzespoły i czesci zamienne i je odliczasz to tez je do takiego rejestru musisz wprowadzic- tak to wygląda u mnie w urzedzie skarbowym w olesnie;p ale w polsce mozesz miec w innym urzedzie skarbowym inne wymagania wiec sie nie zdziw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kriss79    0

hej!

ja też należę pod us w olesnie, a przy okazji mam pytanie do ciebie.

czy przechodząc na vat a mając jako główną produkcję rolniczą - plantacje truskawek jestem zobowiązany do zakupu kasy fiskalnej? kolejne pytanie. czy prowadząc sprzedaż detaliczną truskawek w kilku punktach handlowych na każdym z nich powinienem mieć kasę fiskalną czy wystarczy jedna na całe gospodarstwo?

dzieki i pozdrawaim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek21    0

jesli twoją glowna produkcją rolnicza sa truskawki i bedac ryczaltowcem tobie wystawiano faktury RR z 5 % vatem to po przejsciu na vat to ty bedziesz wystawiał faktury sprzedazy z 3 % vatem np. zakładom ktore od ciebie skupują . jesli chodzi o sprzedaz klientom indywidualnym to bys musial chyba wystawiac faktury imienne. jesli tych faktur imiennych bedzie za duzo to muisz miec kase fiskaloną-co najmniej tak to dziala u znajomego co jablkami i gruszkami handlował. jesli chodzi o kilka punktów sprzedazy detalicznej to obawiam sie ze ze mogą na tobie wymuisc posiadanie kilku kas po jednym na kazdym punkcie ale tego pewny nie jestem i mam nadzieje ze jedna ci wystarczy bo to jest drogie pudełko;p. to zalezy tez czy sprzedajesz w kazdym punkcie w innym dniu czy we wszystkich naraz. o te kasy to sie najlepiej podpytaj w urzedzie bo oni te wymagania czesto tez zmieniają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kriss79    0

dzieki za odpowiedź.

jeśli chodzi o sprzedaż to w każdym punkcie sprzedaję mniej więcej o tej samej porze. jakoś nie wyobrażam sobie zakupu kilku kas <_< , ale tak jak piszesz bedę musiał sie osobiście udać do us i wypytać dokładnie o wszystko.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
--Przemek--    3

A mozna podzielic gospodarstwo w ten sposób, że ojciec przepisze mi kilka hektarów (tyle ile wymagaja przy premii dla młodego rolnika), czy moge od razu przejśc na zasady ogólne, bo na cos te pieniadze trzeba wydac. Jakie warunki musiałbym spełnić, czy wystarczy ze sprzeda produkty(np.pszenice) za 20000zł z faktura wupisana na mnie???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek21    0

teoretycznie powinno wystarczyć bo bedzie sprzedaz a ty mozesz zaczac rozliczac vat

ale z tym przepisem uwazaj zebys najpierw sobie nie przepisal gospodarstwa a potem chcial dopiero te 50 tys. bo nic nie dostaniesz teraz jest odwrotnie najpierw wniosek potem przepis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
--Przemek--    3

Z tym ze trzeba czekac to wiem, wiec czekamy z niecierpliwoscia, mam nadzieje ze bedzie mozna złozyć odrazu wniosek żeby dostac 50% zwrot za jakies maszyny, czy orientuje sie ktoś czy 10ha starczy aby wziąść ciągnik o mocy 90 km.

Jak wygląda samo przejście -ide do US z fakturą i tam co musze wypełnić jakies dokumenty , czy napisać jakies podanie?

Czy ta sprzedaz moze być z jednego miesiaca czy lepiej rozłozyć ją na kilka .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3828

a po cholere 90km na 10ha?

ludzie no bez przesady


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioter    46

mu chyba chodzi o to że od ojca przepisze te 10 ha a traktor ma robic na całym gospodarstwie.czy nie?? <_<


Do zobaczenie na innym forum dla profesjnonalnych rolnikow, portal spolecznosciowy to nie dla mnie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
--Przemek--    3

No tak właśnie o to mi chodziło <_<

Jednak nie przekaze mi bo musiałby wtedy zrezygnowac z programu rolnośrodowiskowego czyli z poplonów.

Pozostaje tylko kupić, na szczęscie są jeszcze kredyty 1%, czy taki kredyt mógłby być wzięty na mnie czy ojciec musiałby na siebie??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtas    75

musisz się śpieszyć bo oficjalnie preferencyjne kredyty z dopłatą agencji tylko do końca kwietnia, chyba że ruszy coś nowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kriss79    0

pytanie do Tomka 21.

czy sam sobie radzisz z rozliczaniem vatu , a jesli tak to z jakich programów komputerowych korzystasz, lub czy korzystasz z usług jakiegoś biura rachunkowego? dzieki za odpowiedź

pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
--Przemek--    3
Zwracasz VAT do Skarbu Państwa za to co sprzedaż, czyli płody rolne, np. trzodę, wieprzowinę, drób, zboża, itd. Odliczyć możesz sobie wszystko co kupujesz, np. sprzęt, zakupy, auto <_<

Można odliczyc Vat od kazdego samochodu osobowego czy musi być specjaly np. dostawczy lub z kratką??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktos    0

Można odliczyc od sam. osobowgo ale tylko do kwoty 6 tys. i nie wiecej niz 60 % watu zawartego w cenie auta, i w samochodzie osobowym Vatu z paliwa nie mozna odliczac, przynajmniej teoretycznie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

toretycznie też nie można lać do baku samochodu osobowego paliwa, które się odlicza :huh: ale teoretycznie.


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jk33    3
jak ktos ma jakies pytania odnosnie vatu to chetnie odpowiem bo jestem vatowcem i sam prowadze ewidencje.

ps. niech nikt nie wierzy w to ze moza sobie gospodarstwo podzielic pomiedzy małżonków i jeden sprzedaje na ryczałcie a drugi vatowcem zeby odzyskac vat za dany miesiac musisz miec sprzedaz i mozesz srodków d produkcji odliczyc max 22 % wartosci sprzedazy. resze ci przeniosą na następny miesiac. jak nie masz sprzedazy to cały vat nliczony przechodzi na następny miesiąc. wyjątkiem sa srodki trwałe za ktore po zlozeniu podania o przyspieszony zwrot mozesz go dostać do 25 dni bez wzgłędu na sprzedaz.

Witaj Tomku

Mam zamiar w tym roku zakupic nowy ciagnik i w zwiazku z tym planuje przejsc na vat, czy oprocz odliczen vatu od zakupionych niowych maszyn moge go jeszcze odliczyc od innych rzeczy, jak czytam to widze ze nawet energie elektryczna , samochody, cos jeszcze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hvb3000    7

Możesz nawet odliczyć telefon, Z tego co wiem to musi być to tylko i wyłącznie do produkcji rolnej tz. telefonujesz do skupu, energie jak chcesz odliczyć musisz mieć osobny liczni na obory i dom, odliczasz głównie :

- pasze, koncentraty itp. zbożowe

- części do maszyn, maszyny, np. widły :huh:

- energię, olej napędowy, gaz, tylko jeżeli używasz do gospodarstwa

- wodę, ale trzeba mieć osobny licznik

- wszysto co kupujesz do gospodarstwa i masz na to fakture Vat wystawioną

- materiały budowlane (pustaki, cement)

- opryski, nawozy

- np. sól, robisz kiszonkę z kukurydzy, dodajesz soli, jest to dla gospodarstwa

Pewien gostek mi mówił, że według kalkulacji wychodzi mniej wydatków(zakupów), bo w późniejszym czasie zauważamy co pomineliśmy, jak w prostym przykładzie z solą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tommy    1

Temat Vatu jest głęboki jak ocean.Jedno jest pewne ze mozna na tym zyskać . Ale teraz rodzi się inne pytanie, jezeli vat nalezny będzie wyższy od naliczonego.a po 3 latach będe chciał zrezygnować to,czy będe musiał oddać nadmiar Vatu naliczonego nad należnym??Z góry dzięki za odpowiedz.Pozdrawiam wszystkich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hvb3000    7

Tak, na materiały budowlane 10 lat, na maszyny 5, więc inwestycje najlepiej zacząć od budowania, żeby wszystko zamkneło się w 10 latach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro    166

Zdaje się ,że w ostatnim TopAgrar ten temat był poruszany-łatwo wejść-ale ciężej wyjść :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1rajdzik    15

tak tam wszystko było - i to w dwóch ostatnich wydaniach. Najlepsze jest to że stawka na sprzedawane towary będzie rosnąć... obecnie 3%, potem 5% a na końcu 7%... eh i znowu zmniejszą skurczybyki nam zarobek... :) jeśli tak będzie to jestem za wprowadzeniem podatku dochodowego - bo przestałbym płacić :)


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anx    2

witam

 

czyli jesli przejde na vat przed zakupem np. ciagnika , odlicze sobie vat powiedzmy 30 tys zł , potem za jakis czas maszyna vat powiedzmy 15 tys zł , przez caly czas bede mial jakies drobne zwroty i bede chcial zrezygnowac po 3 latach to nie moge ?

 

kiedy bede mogł zrezygnowac najpredzej ?

 

pzdr anx

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
    • Przez Marecki2922
      Sprawa dotyczy działki przez którą będzie przebiegać s-19  , za zajęty teren pod drogę oczywiście będę miał odszkodowanie, niestety pozostała część działki która mi pozostała po podziale ma   nieregularne kształty przez co będzie trudno ją uprawiać, przed podziałem miałem 4 hektary a po podziale pozostało mi niecałe dwa  
      Od kogo domagać się odszkodowania i jak się do tego zabrać?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj