Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9021 odpowiedzi na ten temat

#3961 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 02 luty 2012 - 19:35

VAT w rolnictwie zgodnie z prawem przelew musi nastąpić chyba powyżej 10 tyś euro :)
A co do faktury to przecież piszesz na niez japłacone gotówką i kasa do ręki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 22:35
  •  

#3962 Share socha

socha

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 02 luty 2012 - 21:03

VAT w rolnictwie

Witam. Właśnie się staram o Kredyt Preferencyjny. Jako że jestem vatowcem, wkładem własnym będzie kwota vatu od ceny brutto kupowanych maszyn. Te maszyny bedą również jako poręczenie dla Banku. Czy później będę mógł od całej kwoty odliczyć sobie vat, żebym mógł odzyskać wkład wlasny? Nie ukrywam,że i na to biorę kredyt.

Myślę, że kredyt i przepisy Arimr to jedno, a vat to drugie. Przez to jest kredytowana tylko kwota netto bo vat możesz odliczyć. Takie jest moje zdanie.

zgodnie z prawem przelew musi nastąpić chyba powyżej 10 tyś euro :)

Zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz.1807) dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:
  • stroną transakcji, z której wynika płatność - jest inny przedsiębiorca oraz
  • jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

#3963 Share pawelek32

pawelek32

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 02 luty 2012 - 21:04

VAT w rolnictwie hej. niedawno zacząłem przygode z VATem.
przy częstym wystawianiu faktur dla tych samych osób mogę zrobic w exelu gotowy szablon i wszystko wydrukować poza podpisami?
jeśli chcę kupić od RR cielaka za 600zl to musze mu wystawić fakture na 600zł brutto? i oczywiście tyle przelać mu na konto?

#3964 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 02 luty 2012 - 21:36

VAT w rolnictwie Ja używam programu do wystawianiu faktur "mega fakturka" bardzo łatwy w obsłudze mam wpisanych stałych odbiorców, drukuje i to wszystko.
W przypadku RR wszystko tak jak napisałeś.

A ja mam takie pytanie jestem vatowcem co w przypadku gdy sprzedaje warzywa komuś kto nie prowadzi żadnej działalności czy normalnie powinienem mu wypisać fakture czy może wogóle nie powinienem tak sprzedawać? jeszcze jedno czy za jakąkolwiek sprzedaż mogę wziąść gotówke do ręki czy tylko przelew na konto?

Sciagnij sobie "ewidencje sprzedaży nieudokumentowanej" uzupełniaj ja co dzień a na koniec miesiaca podliczasz wszytsko, wyliczasz ile było vatu i zapisujesz w ewidencji sprzedaży. A jeżeli ktoś chce fakture to musisz mu ja wystawić. Oczywiście sprzedaż nieudokumentowana musi być gotówką.

Edytowany przez poosa21, 02 luty 2012 - 21:46.

#3965 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 02 luty 2012 - 21:56

VAT w rolnictwie

dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku

Niby tak, ale coś nie jest tak do końca chyba, bo kupując jakieś drobiazgi nikt nie każe Ci przelewać 50PLN na konto tylko płacisz gotówką.

Ja kożystam z programu "fakturant", a przechodzę na "faktura-nt" oba tez proste, choć drugi już zdecydowanie lepszy. Jest tam możliwiść wprowadzania zakupów i raportowanie kupna/sprzedaży(kwartalnie lub miesięcznie), więć książki i słupki załatwione. Tylko wypełnić deklarację.

#3966 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 724 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 02 luty 2012 - 22:04

VAT w rolnictwie Art. 22.
1. Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnościągospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcyw każdym przypadku, gdy:
1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niejpłatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote wedługśredniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polskiostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonanotransakcji.
Moim zdaniem punk 1 i 2 trzeba czytać razem , wtedy przepis może nabierze sensu ?

Edytowany przez fezoi, 02 luty 2012 - 22:44.

#3967 Share pawelek32

pawelek32

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 02 luty 2012 - 22:36

VAT w rolnictwie czyli jak chcę zapłacic za cielaka 600zl brutto to teoretycznie kupuje go za 560,75zł netto?
troche to bedzie dziwnie wyglądac- kupowanie cielaka za 560zł i 75gr. szczególnie te 75gr... ale rozumiem, ze nie ma innego wyjścia?

#3968 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6742 postów

Napisany 02 luty 2012 - 23:01

VAT w rolnictwie Kupujesz normalnie za 600zł i US tobie VAT zwraca z faktury a nie ty rolnikowi płacisz taniej o 7(?)% :lol:
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#3969 Share marulekk

marulekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja, Sport

Napisany 02 luty 2012 - 23:25

VAT w rolnictwie

zgodnie z prawem przelew musi nastąpić chyba powyżej 10 tyś euro :)

powyzej 15000 Euro płacimy przelewem

sorry nie przeczytałem posta @fezoi i powtórzyłem

Edytowany przez marulekk, 02 luty 2012 - 23:30.

sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

#3970 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 03 luty 2012 - 00:00

VAT w rolnictwie dobra kumam ..nie przeczytałem ze zrozumieniem paragrafów :) w skrócie mówiąc przelew jest konieczny pomiędzy dwoma przedsiębiorcami gdy kwota przekracza 15 tyś. euro. To wypunktowanie w paragrafie mnie zmyliło i potraktowałem je rozłacznie, stąd moje zdziwienie :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3971 Share danielek24

danielek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów

Napisany 03 luty 2012 - 08:43

VAT w rolnictwie i tak w ar i mr wymagaja,żeby wsystkie płatności pow.10 tyś zł były przelewem.

#3972 Share pawelek32

pawelek32

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 03 luty 2012 - 08:43

VAT w rolnictwie

Kupujesz normalnie za 600zł i US tobie VAT zwraca z faktury a nie ty rolnikowi płacisz taniej o 7(?)% :lol:

wiem o tym, że US zwraca mi w tym przypadku 7% i płacę rolnikowi cenę brutto.
chodzi mi o kwote przy wystawianiu faktury. bo przecież, żeby mieć kwotę brutto to wpierw trzeba chyba wpisać kwotę netto? jak to robicie? bo chyba w VAT RR nie wystarczy wpisanie samej kwoty brutto?

#3973 Share in2dex

in2dex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 341 postów

Napisany 03 luty 2012 - 09:45

VAT w rolnictwie Płacicie na fundusze promocji?
To nie forum magii i czarów:)

#3974 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 03 luty 2012 - 11:23

VAT w rolnictwie

bo chyba w VAT RR nie wystarczy wpisanie samej kwoty brutto?

Dz. U. Nr 68, poz. 360, §5 ust.1 zawiera co powinna mieć faktura. Z tego wyniaka, że lepiej jest wystawiać faktury od cenn netto. Oglądałem kiedyś dwa bloczki faktur VAT od cen brutto i w sumie nie są one zgodne z normami prawa.

A Twoje założenie na przykładzie krówki za 600 jak najbardziej słuszne. Brutto 600, netto 560,75 ... i powinna na fakturzę znależć się cena jednostkowa netto (powiedzmy że krówka wazy 500kg), cena jednostkowa netto: 1,12. I tu wychodzi mały kruczek, na który trzeba uważać. Podstawą opodatkowania jest cena netto teraz licząc w drugą stronę:
1,12x500=560 560+VAT=599,2 . Prawidłowymi wartościami (najbardziej zbliżonymi do Twojej ustalonej ceny są ostatecznie 1,12; 560; 599,20

#3975 Share prezesmax

prezesmax

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Zainteresowania:lubie wszystko co związane z rolnictwem

Napisany 03 luty 2012 - 11:28

VAT w rolnictwie Jeśli chodzi o kredyt i jesteś vatowcem to dają na kwotę netto a wat musisz ze swojego pokryć
Zetor i tylko Zetor

#3976 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 03 luty 2012 - 11:32

VAT w rolnictwie Ale o co chodzi? ktoś się pytał o kredyty? :) Co nie zmieja faktu, że masz racje :D

#3977 Share pawelek32

pawelek32

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 03 luty 2012 - 12:04

VAT w rolnictwie

Prawidłowymi wartościami (najbardziej zbliżonymi do Twojej ustalonej ceny są ostatecznie 1,12; 560; 599,20

czyli wystawiam fakturę jednak na 599,20zl brutto? czy nic nie bedzie jak wystawie na 600zł i najwyzej kwoty: netto, brutto, vat nie będa zgadzać sie co do grosza? (będą zaokrąglone przeze mnie) jak to jest? czy musi sie wszystko zgadzać co do 1 grosza?
i przy okazji drugie pytanie...
będą sprzedawal rocznie jakieś 12 opasów+ troche świń. (reszte świń bedzie mial ojciec, który to być może będzi mi robil co jakis czas darowizny). nie wiem jak rozwiązac sprawę hodowli trzody w moim przypadku. trzymać np 4 maciory na siebie w budynku tym co ojciec ma swoje czy mogę po prostu kupowac rocznie od ojca na fakture np 50 prosiaków?
chodzi mi o to, czy jak bede dostawać darowizny od ojca i kupowac od niego prosiaki to czy nie będzie to "niezbyt mądre" dla US...

#3978 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 03 luty 2012 - 15:36

VAT w rolnictwie Mnie dziś US przetrzepał za 2006r. :o Wydałem 220tyś więcej jak zarobiłem. :o Oczywiście nikt inteligentny nie pomyslał o kredytach i dopłatach. ^^

#3979 Share jacek1296

jacek1296

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 479 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja.sport

Napisany 03 luty 2012 - 16:15

VAT w rolnictwie Czy powyrobieniu NIPu europejskiego wpisuję go potem wszędzie tam, gdzie wcześniej był zwykły(faktury,pieczątka,deklaracja vat), czy nadal używam zwykłego a europejskiego tylko w transakcjach europejskich(np. kupno używanych maszyn)?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3980 Share socha

socha

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 03 luty 2012 - 17:25

VAT w rolnictwie

Dz. U. Nr 68, poz. 360, §5 ust.1 zawiera co powinna mieć faktura. Z tego wyniaka, że lepiej jest wystawiać faktury od cenn netto. Oglądałem kiedyś dwa bloczki faktur VAT od cen brutto i w sumie nie są one zgodne z normami prawa.

A Twoje założenie na przykładzie krówki za 600 jak najbardziej słuszne. Brutto 600, netto 560,75 ... i powinna na fakturzę znależć się cena jednostkowa netto (powiedzmy że krówka wazy 500kg), cena jednostkowa netto: 1,12. I tu wychodzi mały kruczek, na który trzeba uważać. Podstawą opodatkowania jest cena netto teraz licząc w drugą stronę:
1,12x500=560 560+VAT=599,2 . Prawidłowymi wartościami (najbardziej zbliżonymi do Twojej ustalonej ceny są ostatecznie 1,12; 560; 599,20

A takie pytanie (może banalne) - coś reguluję do czego ma się odności cena jednostkowa - podałeś w przykładzie do 1kg, a jakby sobie przyjął, że cena jednostkowa 500kg i wynosi 560,75zł to byłby błąd?
Bo jak sprzedałem 1 tonę jęczmieniu i wystawiłem (swoją pierwszą) fakturę vat (odbiorca też vatowiec) to wpisałem ilość 1 tona, cena powiedzmy 700zł doliczyłem vat i tyle. To jest to dobrze czy źle?

Edytowany przez socha, 03 luty 2012 - 17:28.