Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9021 odpowiedzi na ten temat

#3921 Share Tomekrolnik

Tomekrolnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 30 styczeń 2012 - 18:59

VAT w rolnictwie A ja mam takie dwa pytanka. Przeszedlem na VAT od 1 sierpnia 2011, 23 sierpnia zostal mi przekazany umowa darowizny ciagnik i teraz chce go sprzedac, czy mam wystawiac fakture czy nie? a drugie Kupowalem nawozy ostatnio i babka przez telefon podala mi ze mam zaplacic przelewem 1453zl a ona przesle fakture poczta no i wplacilem tyle a na fakturze przyszlo ze do zaplaty jest 1453,01zl. Nie przywala sie do tego 1grosza?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 09:46
  •  

#3922 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 30 styczeń 2012 - 19:09

VAT w rolnictwie A jaka jest wartość tego ciągnika??

#3923 Share Tomekrolnik

Tomekrolnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 30 styczeń 2012 - 19:16

VAT w rolnictwie

A jaka jest wartość tego ciągnika??

Na umowie darowizny bylo podane 8tys a naprawde to jest duuzo wiecej.

#3924 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 30 styczeń 2012 - 19:31

VAT w rolnictwie

A ja mam takie dwa pytanka. Przeszedlem na VAT od 1 sierpnia 2011, 23 sierpnia zostal mi przekazany umowa darowizny ciagnik i teraz chce go sprzedac, czy mam wystawiac fakture czy nie? ...

Czy wniosłeś go na ewidencje środków trwałych? Czy darowizne zgłosiłeś w US. Czy przerejestrowałeś ciągnik na siebie?
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#3925 Share Tomekrolnik

Tomekrolnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 30 styczeń 2012 - 19:54

VAT w rolnictwie Nie wnosilem go na ewidencje srodkow trwalych bo niby jak jak faktury za niego nie mialem. Zglosilem i przerejestrowalem.

#3926 Share beowulf87

beowulf87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 31 styczeń 2012 - 11:51

VAT w rolnictwie
Nikita_Bennet: przeszloby gbydym jako wklad wlasny do kredytu mlodego rolnika wlozyl wartosc vatu? Skoro bank nie finansuje vatowcom tych kwot to w moim przypadku te 52 tys mogly by byc wkladem wlasnym - 20 % wartosci kredytu, pisales w innych postach ze starasz sie zeby kredyt byl finansowany 100% z srodkow banku, wiec na pewno jest dobrze zorietowany

#3927 Share pawelek98

pawelek98

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Zainteresowania:produkcja roślinna, wędkarstwo

Napisany 31 styczeń 2012 - 13:34

VAT w rolnictwie mam pytanko bo tak z grubszego przeglądałem, i tak piszecie o tych kontrolach a mi się wydaje że US kontroluje tylko czy zapłocone, a np. ile paliwa i do czego to np. Izba Skarbowa i tak naprawdę chyba tego organu trzeba by było się obawiać. i czy ktoś miał kontrolę z izby? i raczej ona po roku bycia vatowcem nie będzie ale np. po pięciu latach.
drugie , wiadomo że większość rolników ma samochody na olej napędowy, część nawet ma samochody z kratką od których od 2011 jest zakaz odliczania wszystkiego co jest związane z tym sam., czy nie wydaje wam się że kiedyś nie US a właśnie Izba Skarbowa może zapytać o ten sam (lub inne sam) i karze np przedstawić paragon lub fakturę na paliwko .

#3928 Share AturSz

AturSz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Zainteresowania:sport polityka nowinki

Napisany 31 styczeń 2012 - 13:38

VAT w rolnictwie jako rolnik rozliczajacy sie z Vatu komu wystawiam fakture Vat a komu fakture RR i za co??

#3929 Share beowulf87

beowulf87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 31 styczeń 2012 - 13:51

VAT w rolnictwie

jako rolnik rozliczajacy sie z Vatu komu wystawiam fakture Vat a komu fakture RR i za co??

VAt wystawiasz firmą albo rolnikom na vacie, vat rr wystawiasz jako vatowiec rolnikowi ryczaltowcowi od ktorego cos kupiles badz mu sprzedales

#3930 Share AturSz

AturSz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Zainteresowania:sport polityka nowinki

Napisany 31 styczeń 2012 - 14:02

VAT w rolnictwie dzieki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3931 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 31 styczeń 2012 - 14:20

VAT w rolnictwie @pawelek98 Izba Skarbowa czy UKS? ciekawy temat, ja miałem wyłącznie kontrole i czynności sprawdzające realizowane przez US, śmiem wątpić w orientację szeroko zakrojonych kontroli na rolników

#3932 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów

Napisany 31 styczeń 2012 - 14:25

VAT w rolnictwie

Nie wnosilem go na ewidencje srodkow trwalych bo niby jak jak faktury za niego nie mialem. Zglosilem i przerejestrowalem.

PCC w US opłaciłeś? Ile czasu go masz? Odliczałeś jakieś części na niego lub paliwo (jego nr jest na jakiejś fakturze)?

Nikita_Bennet: przeszloby gbydym jako wklad wlasny do kredytu mlodego rolnika wlozyl wartosc vatu? Skoro bank nie finansuje vatowcom tych kwot to w moim przypadku te 52 tys mogly by byc wkladem wlasnym - 20 % wartosci kredytu, pisales w innych postach ze starasz sie zeby kredyt byl finansowany 100% z srodkow banku, wiec na pewno jest dobrze zorietowany

1. nie pisz BOLDem jak nie trzeba.
2. nie wiem co chcesz zrobić. Bank skredytuje Ci cenę netto maszyn w których masz ileś procent wkładu własnego. Na VAT musisz mieć oddzielną gotówkę (własna kasa lub kredyt). Aby być bezpieczniejszym ja wziąłem kredyt na obie części tj jeden na cenę netto a drugi na VAT.
Wkładu własnego w pierwszym kredycie chyba nie miałem ale nie miałem też rocznej karencji w spłacie (pierwsza rata była po pół roku od wypłaty kredytu). Co do kredytu na VAT brałem zwykły komercyjny.

mam pytanko bo tak z grubszego przeglądałem, i tak piszecie o tych kontrolach a mi się wydaje że US kontroluje tylko czy zapłocone, a np. ile paliwa i do czego to np. Izba Skarbowa i tak naprawdę chyba tego organu trzeba by było się obawiać. i czy ktoś miał kontrolę z izby? i raczej ona po roku bycia vatowcem nie będzie ale np. po pięciu latach.
drugie , wiadomo że większość rolników ma samochody na olej napędowy, część nawet ma samochody z kratką od których od 2011 jest zakaz odliczania wszystkiego co jest związane z tym sam., czy nie wydaje wam się że kiedyś nie US a właśnie Izba Skarbowa może zapytać o ten sam (lub inne sam) i karze np przedstawić paragon lub fakturę na paliwko .

olej napędowy? Kupiłem od ruskich z TIRa ;)
A tak serio - do pickupa części raczej nie odliczam bo nowe autko a diesla odliczam ale wpisuję nr rej. ciągnika na fakturach.
Zresztą ostatnio coraz częściej jeżdze autkiem taty - PB+LPG bo taniej.
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#3933 Share socha

socha

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 31 styczeń 2012 - 18:31

VAT w rolnictwie

PCC w US opłaciłeś? Ile czasu go masz? Odliczałeś jakieś części na niego lub paliwo (jego nr jest na jakiejś fakturze)?

olej napędowy? Kupiłem od ruskich z TIRa ;)
A tak serio - do pickupa części raczej nie odliczam bo nowe autko a diesla odliczam ale wpisuję nr rej. ciągnika na fakturach.
Zresztą ostatnio coraz częściej jeżdze autkiem taty - PB+LPG bo taniej.

Jeżeli zgłosił tą darowiznę i nie byłaby ona zwolniona od podatku od spadku i darowizn to chyba nie miałby szans na zarejestrowanie bez opłacenia tego podatku.
Mam wpisaną do ewidencji środków trwałych (tej co nie musimy prowadzić) zwykłą osobówkę i mam zamiar zgodnie z stanowiskiem sądów odliczać wszystkie
części eksploatacyjne. Co do paliwa do takiego samochodu to diesla powiedzmy jeszcze jakoś idzie odliczyć a co z pb i lgp?

#3934 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3536 postów

Napisany 31 styczeń 2012 - 18:47

VAT w rolnictwie

VAt wystawiasz firmą albo rolnikom na vacie, vat rr wystawiasz jako vatowiec rolnikowi ryczaltowcowi od ktorego cos kupiles badz mu sprzedales

Przy kupowaniu od ryczałtowca wystawia się VAT RR jeśli chcesz odzyskać vat ale przy sprzedaży po co? Wystarczy normalna Faktura VAT.

Mam wpisaną do ewidencji środków trwałych (tej co nie musimy prowadzić) zwykłą osobówkę i mam zamiar zgodnie z stanowiskiem sądów odliczać wszystkie
części eksploatacyjne. Co do paliwa do takiego samochodu to diesla powiedzmy jeszcze jakoś idzie odliczyć a co z pb i lgp?

Można części, przeglądy, serwis itp ale niestety paliwa nie można.

Edytowany przez Arek, 31 styczeń 2012 - 18:50.

#3935 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów

Napisany 31 styczeń 2012 - 18:48

VAT w rolnictwie no właśnie nie wiem jak ugryźć temat takiego pojazdu jak ciągnik nie wpisany do ewidencji środków trwałych.

Co do odliczania - ja mam pickupa dci a wcześniej do zwykłej osobówki odliczałem wszystko (za wyjątkiem PB), teraz jest pickup więc od osobówki nic nie odliczę.
Co do odliczania PB+LPG - taniej mi jeździć na LPG niż pickupem na ON mimo że od ON odliczę VAT. No i LPG jest w fiacie panda a tym autkiem się wszędzie zaparkuję gdzie pickupe troche trzeba pokręcić kierownicą ;)
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#3936 Share Tomekrolnik

Tomekrolnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 31 styczeń 2012 - 19:15

VAT w rolnictwie

Byla to darowizna od rodzicow wiec jest zwolniony z podatku. Mam go od sierpnia 2011, odliczalem paliwo i jest jego nr na fakturze. A co do środkow trwalych to przecież nie ma obowiązku prowadzić ewidencji srodkow trwalych.

#3937 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 31 styczeń 2012 - 22:28

VAT w rolnictwie Obowiązku nie ma prowadzenia żadnej ewidencji :) Musimy tylko fakturki zbierać . Tylko, prawo określa, co jest, co nie jest no i co może być środkiem trwałym. No a ciągnik jest środkiem trwałym, kwestia tylko tego ile on ma wiosen. Ciekawa sprawa z tym, bo w sumie od marca 2011 rodzice też mie ożenili ze sprzętem (darowizna) jak mama przechodzila na rętę strukturalną. Muszę troche podebatować w US!

Wreszcie coś nowego i ciekawego haha.

#3938 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3536 postów

Napisany 31 styczeń 2012 - 22:31

VAT w rolnictwie Ale to i tak przecież nie ma większego znaczenia bo na taki darowany sprzęt wystawiasz fakturę na 0% vatu i nie ma problemu.

#3939 Share in2dex

in2dex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 341 postów

Napisany 01 luty 2012 - 09:46

VAT w rolnictwie

Byla to darowizna od rodzicow wiec jest zwolniony z podatku. Mam go od sierpnia 2011, odliczalem paliwo i jest jego nr na fakturze. A co do środkow trwalych to przecież nie ma obowiązku prowadzić ewidencji srodkow trwalych.

Jaki numer na fakturze? Czyli jak bierzemy FV to na niej piszemy ON ilość cena i numer rejestracyjny?? dobrze rozumiem?
To nie forum magii i czarów:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3940 Share Tomekrolnik

Tomekrolnik

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 01 luty 2012 - 11:05

VAT w rolnictwie

Jaki numer na fakturze? Czyli jak bierzemy FV to na niej piszemy ON ilość cena i numer rejestracyjny?? dobrze rozumiem?

To nie my piszemy tylko sprzedawca. Nr rejestracyjny powinien być.