Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9014 odpowiedzi na ten temat

#3901 Share AturSz

AturSz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Zainteresowania:sport polityka nowinki

Napisany 28 styczeń 2012 - 22:47

VAT w rolnictwie witam od lutego przechodze na pelen vat i mam pytanie jakie bloczki z fakturami czy tez innymi dokumentami sa potrzebne i powinienem kupic??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 03:51
  •  

#3902 Share LukaszT6030

LukaszT6030

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 29 styczeń 2012 - 09:00

VAT w rolnictwie Witam. Kupiłem silnik do C-330 od sąsiada co jest ryczałtowcem i chciałbym odliczyć vat od ceny 3 tyś brutto. Czy jest taka możliwość?

#3903 Share SIEWCA

SIEWCA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Zainteresowania:Będzie dobrze...........kiedyś

Napisany 29 styczeń 2012 - 09:44

VAT w rolnictwie Sąsiad ryczałtowiec nie wystawi Ci faktury, więc nic nie odliczysz
kto sieje ten zbiera....

#3904 Share jarecki01

jarecki01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 133 postów

Napisany 29 styczeń 2012 - 09:50

VAT w rolnictwie Sposób odliczenia Vatu, w przypadku zakupu od ryczałtowca, był poruszany kilka stron wcześniej. Musisz wystawić Fakturę RR. Tylko, że to się tyczy produktów rolnych, i usług. Więc nie odliczysz sobie silnika.

Edytowany przez jarecki01, 29 styczeń 2012 - 10:10.

#3905 Share areknn

areknn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 29 styczeń 2012 - 15:29

VAT w rolnictwie Mam pytanie otóż mam zamiar na wiosnę kupić maszyny w ramach modernizacji i w związku z tym będę chciał przejść na vat ale posiadam jeszcze dużo pszenicy którą bedę chciał jeszcze w lutym sprzedać i teraz - kiedy mogę zrobić zgłoszenie do US o przejściu na vat w kolejnym miesiącu po wystawieniu faktury ze sprzedaży pszenicy czy w kolejnym miesiącu już po wpływie gotówki na konto czyli już po zakończeniu sprzedaży moze bajdziej obrazkowo w lutym sprzedaję pszenicę i mam wystawioną fakturę z terminem zapłaty marzec czy w związku z tym już w lutum mogę zrobić zgłoszenie tak aby już w marcu być na vacie czy też muszę czekać do marca aby zrobić zgłoszenie i w kwietniu przejść na vat Bedę wzdięczny za odpowiedź

#3906 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 29 styczeń 2012 - 15:42

VAT w rolnictwie Ważna jest data wystawienia faktury a nie zaksięgowania pieniędzy

#3907 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 29 styczeń 2012 - 15:46

VAT w rolnictwie większość pszenicy sprzedaj zanim przejdziesz na VAT. Termin płatności nie ma znaczenia, ważna jest data sprzedaży. Przy zakupie z MGR chcesz pewnie szybko odzyskać VAT i pewnie w 25 dni, pamiętaj że warunkiem uzyskania zwrotu w 25 dni jest wykazanie się sprzedażą w tym samym okresie co kupiłeś maszyny.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#3908 Share areknn

areknn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 139 postów

Napisany 29 styczeń 2012 - 19:18

VAT w rolnictwie czyli w miesiącu sprzedaży pszenicy lutym nie mogę zgłosić tego do US tak aby od marca być na vacie?

#3909 Share krystian96

krystian96

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 146 postów

Napisany 29 styczeń 2012 - 19:44

VAT w rolnictwie siemka... w gmini wprowadzili mnie w błąd bo powiedzieli mi że jak jestem na vacie to nie moge brać akcyzy i nie wziołem zwrotu za poprzednie półrocze i cxzy jest szansa żebym mógł je odzyskać

#3910 Share danielek24

danielek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów

Napisany 29 styczeń 2012 - 21:13

VAT w rolnictwie 1) jak jestem na rozliczeniu kwartalnym to vat od maszyn akupionych w styczniu będe mógł odzyskać dopiero po złozeniu deklaracji po zakończeniu kwartału i wtedy zaznaczyć przyspieszony? czy można jakoś wcześniej?
2)czy można przejść z rozliczenia kwartalnego na miesięczne?
3)powiecie,że było ale,czy prowadicie ewidencje środków trwałych?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3911 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 29 styczeń 2012 - 22:28

VAT w rolnictwie 1 oczywiście zwrot otrzymasz najwcześniej 25 dni po złożeniu deklaracji
2 można, trzeba złożyć odpowiedni formularz VAT (prawdopodobnie R) i oświadczenie o zmianie okresu rozliczeń
3 ja prowadzę ale tylko dla działalności gospodarczej, dla gospodarstwa rolnego nie

witam składa ktoś e-deklaracje (przez internet) vat-7?

składanie edeklaracji wiąże się niestety z kosztem 300zł na dwa lata za certyfikat z podpisem elektronicznym

w gminie wprowadzili mnie w błąd bo powiedzieli mi, że jak jestem na vacie to nie mogę brać akcyzy i nie wziąłem zwrotu za poprzednie półrocze i czy jest szansa żebym mógł ją odzyskać

obawiam się, iż jest to niemożliwe, ale możesz zażądać satysfakcji od urzędnika, który udzielił Ci takiej informacji

#3912 Share chomik111

chomik111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów

Napisany 29 styczeń 2012 - 23:33

VAT w rolnictwie możesz sprzedać w lutym i w lutym złożyć papiery o przejście na vat, i wtedy będziesz na vacie od marca.. a to czy będziesz miał termin zapłaty w marcu nie ma znaczenia.....

ja sprzedawałem w grudniu i w grudniu złożyłem o przejście..

#3913 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3531 postów

Napisany 30 styczeń 2012 - 08:16

VAT w rolnictwie

2 można, trzeba złożyć odpowiedni formularz VAT (prawdopodobnie R) i oświadczenie o zmianie okresu rozliczeń

Podobno można to zmienić dopiero po roku od przejścia na pełne rozliczanie.

#3914 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 30 styczeń 2012 - 09:55

VAT w rolnictwie rzecz jasna art. 99 ustawy o podatku od towarów i usług ustęp 4:

4. Podatnicy, o których mowa w ust. 3 i art. 21 ust. 3, mogą ponownie składać deklaracje
podatkowe za okresy miesięczne, nie wcześniej jednak niż po upływie
czterech kwartałów, w których rozliczali się za okresy kwartalne, po uprzednim
pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do ostatniego
dnia kwartału, za który będzie składana ostatnia kwartalna deklaracja podatkowa.

co ciekawe ja nigdy przed kwartalnymi nie składałem deklaracji miesięcznych, więc ciężko wskazać jak interpretować ponowne składanie deklaracji miesięcznych

#3915 Share jarcooo

jarcooo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 30 styczeń 2012 - 10:19

VAT w rolnictwie Witam. Mam pytanie odnosnie odliczania vat-u z energii elektrycznej. Mam jeden licznik na dom i obore czy moge odliczyc vat od jednego licznika? czy musze zakladac drugi licznik a jesli załoze to czy jako przedsiebiorstwo gosp.rolne bede mial naliczona wieksza taryfe z elektrowni? czy tez mozna nie zakladac drugiego licznika i wcale nie odliczac vatu za prad, ale czy wtedy wrazie kontroli US sie nie przyczepi?
Druga sprawa to mam maszyny przekazane aktem notarialnym ale nie sa przerejestrowane na mnie czy kupując jakies czesci do nich moge odliczyc vat? czy us o to tez sie nie doczepi?

#3916 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 30 styczeń 2012 - 10:47

VAT w rolnictwie

czyli w miesiącu sprzedaży pszenicy lutym nie mogę zgłosić tego do US tak aby od marca być na vacie?

Czytaj ze zrozumieniem, co koledzy piszą :) Sprzedaj w lutym znaczną część pszenicy, by VAT został w Twojej kieszeni (ale nie wszystko jeśli Ci zależy na szybkim zwrocie VAT z maszyn) i w lutym złuż papiery o przejście. Jak dostaniesz decyzjęw lutym, to od marca jesteś na VAT - zasady ogólne. W marcu kupujesz maszyny i sprzedajesz restkę pszenicy, a w kwietniu składasz deklarację za marzec z wystąpieniem o zwrot (możesz przyspieszony np. 25 dni)

siemka... w gmini wprowadzili mnie w błąd bo powiedzieli mi że jak jestem na vacie to nie moge brać akcyzy i nie wziołem zwrotu za poprzednie półrocze i cxzy jest szansa żebym mógł je odzyskać

No niestety nie. Ustawowo masz 2 tygodnie na ustosunkowywanie sie do jakichkolwiek postanowień. Ale teoretycznie i tak powinieneś mieć to (odmowę) na piśmie. Jakbyś sledził ten wątek może byś tego uniknął, bo kiedyś to już poruszaliśmy ;) Kolega miał podobną sytuację, bo odrzucili mu faktury, które nie miały wpisanego kodu CN. Trochę mnie to poruszyło, bo po moich bataliach w różnych instytucjach, niewiedza urzędnicza działa na mnie trochę jak płachta na byka. Pokazałem mu gdzie i jak znaleść przez stronę Ministerstwa Rolnictwa i trafić do ich BIP z konkretami. Trochę też się podkręcił i zrobił burzę u burmistrza :D

Ogólnie niewiedza urzędnicza jest bardzo irytująca. My musimy mieć łeb jak sklep, żeby wszystko ogarnąć i coś załatwić a oni siedzą i pierdzą w stołki. Jestem w trakcie załatwoania kredytu preferencyjnego. Dzwonię do Wa-wy do Departamentu Pomocy Krajowej, by dowiedzieć się czy "zestaw nawigacyjny do jazdy równoległej" (GPS) może być przedmiotem kredytowania, a człowiek z którym rozmawiam zupełnie nie ma pojęcia o czym do niego mówię, no ręce opadają.

Podobno można to zmienić dopiero po roku od przejścia na pełne rozliczanie.

Nie wiem czy działa to w obu kierunkach, ale ja przechodząc na VAT chciałem rozliczać się kwartalnie Start na zasadach ogólnych miałem w lutym, więc luty marzec rozliczałem się miesięcznie a od kwietnia kwartalnie.

#3917 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 30 styczeń 2012 - 11:09

VAT w rolnictwie

Witam. Mam pytanie odnosnie odliczania vat-u z energii elektrycznej. Mam jeden licznik na dom i obore czy moge odliczyc vat od jednego licznika? czy musze zakladac drugi licznik a jesli załoze to czy jako przedsiebiorstwo gosp.rolne bede mial naliczona wieksza taryfe z elektrowni? czy tez mozna nie zakladac drugiego licznika i wcale nie odliczac vatu za prad, ale czy wtedy wrazie kontroli US sie nie przyczepi?
Druga sprawa to mam maszyny przekazane aktem notarialnym ale nie sa przerejestrowane na mnie czy kupując jakies czesci do nich moge odliczyc vat? czy us o to tez sie nie doczepi?

Było było było....

#3918 Share Madzia20

Madzia20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 30 styczeń 2012 - 17:33

VAT w rolnictwie Nie kojarzę aby było (może w ogóle mało ważne :) )
Ale.. mam fakturę z terminem zapłaty 5dni, jak ją zapłace po terminie, powiedzmy 3 dni to US się czepia do czegoś?
Czy ważne aby w momencie rozliczenia była zapłacona?

Dzisiaj przyszła mi faktura do zapłaty za duży sprzęt , mam zamiar jutro ją zapłacić ale zauwazyłam że walnęli 5 dni terminu zapłaty(w tym sobota i niedziela) i zapłące ją 3dni po terminie.

#3919 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4291 postów

Napisany 30 styczeń 2012 - 18:22

VAT w rolnictwie termin płatności nie ma znaczenia, dla US liczy się fakt czy faktura jest zapłacona czy też nie, wiadomo jak działa poczta i dostarczanie faktury po terminie płatności jest częstą praktyką, szczególnie przy nieewidencjonowanych przesyłkach

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3920 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 30 styczeń 2012 - 18:24

VAT w rolnictwie co do faktur płaconych po terminie - z racji że rozliczam się kwartalnie to np fakturę za neta i stacjonarkę ze stycznia opłacam tydzień po terminie (jakoś w lutym), z lutego też tydzień po terminie opłacę a marcową opłacę przed złożeniem kompletu dokumentów u księgowej aby pisała o przyspieszony zwrot w 25 dni. US nie zakwestionował do tej pory tego że faktury z dwóch pierwszych miesięcy są opłcacone po terminie. Interesowało ich to czy opłaciłem wszystkie faktury przed złożeniem deklaracji przez księgową.

Co do energii elektrycznej - było było i jeszcze z 5 razy było ;)
Jak jest NIP na fakturze i jest jeden licznik to można odliczać ileś procent a jak jest NIP i ma się podlicznik to 100% wskazań podlicznika z tego co tutaj pisano (choć radzę przejrzeć ostatnie 70 stron aby się upewnić).
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke