Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9015 odpowiedzi na ten temat

#3801 Share danielek24

danielek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów

Napisany 19 styczeń 2012 - 21:22

VAT w rolnictwie 1)czy na kazdej fakturze na paliwo,chodzi mi o małe ilości np.20L bierzecie z nr. rejstr.ciągnika,czy np piszecie "kanister".Chodzi mi o to,czy nie czepią sie jak kilka razy w miesiącu tankujecie takie ilosci kilkanaście kilometrów od domu.
2)nie bedzie problemu z odliczaniem paliwa,części od maszyn urzyczonych od rodziców?
3)mógłby ktoś dokładniej napisać(jeśli nie nu to na PW)jak to jest z rozliczeniem,bo wybrałem rozliczenie kwartalne.Czyli zbieram faktury i na koniec kwartału(do kiedy dokładnie) wypełniam i składam deklaracje?
Ale jak w styczniu kupuje maszyny,to o zwrot nawet przyspieszony moge ubiegac sie dopiero na koniec kwartału,czy po zakupie?
4)żeby odzyskać vat trzeba coś sprzedac-czy mogę sprzedać i wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu np.na 500kg zboża i juz?
5)jeśli ojciec chce dać mi krowę lub cielę to musimy pisać jakąś umowę darowizny i czy jest od tego jakiś podatek?

Edytowany przez danielek24, 19 styczeń 2012 - 21:24.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 20:12
  •  

#3802 Share Madzia20

Madzia20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 20 styczeń 2012 - 09:23

VAT w rolnictwie 1. Nie mam pojęcia :) i w sumie dodam tutaj swoje pytanie gdzie piszecie to całe "kanister"? Jak kupuje paliwo w ilości 1000l i leje to d takiej wielkiej beczki to co mam napisać?
2.Z tego co wiem nie ma problemu, bo sama też mam uzyczenie od ojca chociaż główne maszyny do dużego remontu będę mi dane w darowiznie. Bo wątpie aby US uwierzył że nagle w pługu wszystko mi się zepsuło jak od ojca pozyczyłam :) a właśnie chcemy remont pługa robić.
3.Mówiąc krótko- zbeirasz FAVAT przez kwartał i rozliczasz się na nast. miesiąc do 25. jak się nie mylę jak jest kwartał od stycznia do marca to rozliczenie składasz w kwietniu, najpóźniej do 25.
O zwrot jak się nie mylę możesz się ubiegać dopiero po końcu kwartale jak złozysz deklaracje że jakiś zwrot Ci przysługuje, tzw.Vat naliczony.
4. Z tego co nieraz tu chłopacy pisali to można tak zrobić.
5. Nie wiem jak to jest ze zwierzętami. Ale jeżeli umowa darowizny to jak zgłosisz do US podatku nie ma.

Mam nadzieję że reszta poprawi moje odpowiedzi

Edytowany przez Madzia20, 20 styczeń 2012 - 10:59.

#3803 Share beowulf87

beowulf87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 20 styczeń 2012 - 09:51

VAT w rolnictwie 3) ja jestem na kwartalnym: kwartla styczen-marzec, kwiecien- czerwiec, lipiec-wrzesien, pazdziernik-grudzien, czyli np. za pierwszy kwartal rozliczasz sie do 25 kwietnia, a wszystkie faktury z tych 3 miechow ksiegujesz, jesli bedziesz na kwartalnym to zrob jak ja, kupuje ciagnik pod koniec marca, wtedy od razu na poczatku kwietnia sie rozlicze bo na zwrot za aktywa trwale i tak maja 60 dni, a to sa duze pieniadze
4)tak
5)wystaw mu lepiej fakture, kup to przelej mu kase, zaksieguj w ARimr na siebie, fakture dopisz do swoich i Ci jeszxcze od tego vat oddadza, z tym ze za 1,5 roku to Tobie us zabierze wiekszy vat :)

teraz ja mam pytanie: dzwonili do mnie z us, mam kontrole u nich w poniedzialek, dostarczyc faktury, potwierdzenia przelemu, zeszyt kontroli, u mnie jest taka sprawa ze: 30 tys przelalem rodzicom z mlodego zeby placili moje faktury jak niemialbym czasu, wiec jak bede teraz drukowal pot. to bedzie ze z ich konta, w us od razu sie z tego tlumaczyc i dawac potwierdzenie ze te 30 tys im przelalem czy poczekac az zapytaja?

#3804 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 20 styczeń 2012 - 10:43

VAT w rolnictwie masz 6 miesięcy na zgłoszenie darowizny, na kontroli przedstaw wyłącznie te dokumenty, o które poprosili - czyli musisz mieć potwierdzenie przelewu (dotyczącego zapłaty za fakturę), natomiast odnośnie do pochodzenia środków powinny wystarczyć wyjaśnienia, tylko nie daj się wciągnąć w maliny, w razie braku pewności co do wyjaśnienia danej transakcji - nie wyjaśniaj na miejscu lecz w okresie późniejszym, masz na to 14 dni

#3805 Share beowulf87

beowulf87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 20 styczeń 2012 - 11:18

VAT w rolnictwie chcialem tez wziasc wydruk odnosnie wplaty mlodego rolnika, ale skoro na mowisz zeby nie robic nic na wyrost to sobie daruje, po kontroli kiedy bede mogl sie spodziewac wplywu? (zakladajac ze nie niczego sie nie czepna)
drugie pytanie: sciagnalem z epodatnika ksiazke kontroli, to jest jedna strona A4, to wystarczy czy, tak jak mowia mam zakupic jakis zeszyt w formacie A5

#3806 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3534 postów

Napisany 20 styczeń 2012 - 13:42

VAT w rolnictwie

1. Nie mam pojęcia :) i w sumie dodam tutaj swoje pytanie gdzie piszecie to całe "kanister"? Jak kupuje paliwo w ilości 1000l i leje to d takiej wielkiej beczki to co mam napisać?

Znajoma księgowa poleciła mi robić załączniki do faktur za paliwo.
Piszemy tam swoje dane, nr faktury, której dotyczy załącznik, tekst: "oświadczam, iż olej napędowy przechowywany jest w zbiorniku zbiorczym i został zużyty w następujący sposób:"
Pod spodem tabelka, w której zamieszczamy daty tankowania pojazdów, do jakiego pojazdu i ilość litrów.

#3807 Share Madzia20

Madzia20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 20 styczeń 2012 - 15:33

VAT w rolnictwie O jejku, to aż takie rzeczy trzeba z tym paliwem robić..
Nie wystarczy że kupię i nie będę kupować więcej niż te powiedzmy 100l na ha..

#3808 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6740 postów

Napisany 20 styczeń 2012 - 15:36

VAT w rolnictwie A po co tyle biurokracji?? :blink: Ja zawsze jak tankuję to na fakturze jest nr. rejestracyjny jednego z ciągników (tak księgowa doradziła) i jeszcze z tym problemów nie było.
Zawsze biorę od 20 do 80 litrów.

Edytowany przez danielhaker, 20 styczeń 2012 - 15:36.

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#3809 Share Madzia20

Madzia20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 20 styczeń 2012 - 15:39

VAT w rolnictwie Tylko że ja kupię 1000l więc to nie bardzo mi wyjdzie :)
a w ogóle gdzie wpisujecie te nr rejestracyjne ciągników, na fakturze dopisujecie?

#3810 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 20 styczeń 2012 - 16:03

VAT w rolnictwie Jak mi przywożą do domu to na fakturze w ramce adnotacje piszę nr rejestracyjny i pieczątka sprzedającego. jak jadę na stację z karnistami to piszę na fakturze karnisty i tyle.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3811 Share jaro30

jaro30

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 647 postów

Napisany 20 styczeń 2012 - 16:17

VAT w rolnictwie mam zamiar przejść na VAT ale dziś dowiedziałem się że przy sprzedaży (np. ciągnik)po wyżej 20 tyś w ciągu roku rolnikowi ryczałtowemu muszę mieć kasę fiskalną jak to z tym jest i jeśli tak to ile muszę odprowadzić od tego VAT-u.

#3812 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 20 styczeń 2012 - 16:31

VAT w rolnictwie jaro było o tym pisane dużo na poprzednich stronach. 20 tyś jest w pierwszym roku a 40 tyś w kolejnych latach. po przekroczeniu faktycznie musisz mieć kasę. W przypadku innych maszyn nierejestrowanych nie ma problemu bo nikt ci nie udowodni że je miałeś i sprzedałeś.

#3813 Share daro87

daro87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 20 styczeń 2012 - 16:31

VAT w rolnictwie Witam chce kupić jałówki od rolnika ryczałtowego i ja mu wystawiam fakture czy jak to się odbywa?? (ja jestem na vacie)

#3814 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 20 styczeń 2012 - 16:33

VAT w rolnictwie Wystawiasz faktury vat rr. Pamiętaj że wtedy mi być płatność przelewem.
Oczywiście możesz nie wystawiać ale wtedy sobie nic nie odliczysz.

Edytowany przez lukaczmarek, 20 styczeń 2012 - 16:33.

#3815 Share rolnik22

rolnik22

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 20 styczeń 2012 - 16:44

VAT w rolnictwie

Wystawiasz faktury vat rr. Pamiętaj że wtedy mi być płatność przelewem.
Oczywiście możesz nie wystawiać ale wtedy sobie nic nie odliczysz.

A jak nie będzie płatności przelewem to nie przejdzie?

#3816 Share daro87

daro87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 20 styczeń 2012 - 16:46

VAT w rolnictwie czyli jak wystawie taką fakturę rr to moge sobie odliczyć 8% ? czy 7%??

Edytowany przez daro87, 20 styczeń 2012 - 16:59.

#3817 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 20 styczeń 2012 - 17:26

VAT w rolnictwie Jesli zapłacisz gotówką nie będziesz mógł odliczyć vat-u. Odliczyć możesz tyle ile masz na fakturze czyli 7%

#3818 Share marulekk

marulekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 431 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja, Sport

Napisany 20 styczeń 2012 - 18:05

VAT w rolnictwie no ja tak jak koleżanka @Magda20 zakupuje jednorazowo 1000l i te paliwo znajduje się w jednym dużym zbiorniku a tankuje 2 ciągniki a w żniwa kombajn zbożowy.
Co najlepiej zrobić? napisać tak ja wy mówicie na fakturze nr rejestracyjne + kombajn zbożowy czy coś innego ??
sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

#3819 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2029 postów

Napisany 20 styczeń 2012 - 18:33

VAT w rolnictwie mi na fatkurze na 1000 l ON ksiegowa kazała dopisac ze: "zakup paliwa z przeznaczeniem do Ursusa nr rej. oraz samochodu Star nr rej" i podpis

w ciagu najblizszych 25 dni bede mial kontrol wiec sie okaze czy tylko to wystarczy

Edytowany przez przemol87, 20 styczeń 2012 - 18:35.

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3820 Share mate02

mate02

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 20 styczeń 2012 - 18:42

VAT w rolnictwie a teraz w drugą stronę :P chce sprzedać np. ciągnik rolnikowi na ryczałcie to wtedy wystawiam mu fakturę i oddaje vat do urzędu tak?? tylko jaka fakturę bo chyba nie vat rr :unsure: