karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

YastaPL    3

Jeśli w fakturze brakowało tylko numeru samochodu wystarczyłaby NOTA KORYGUJĄCA, nie faktura korygująca. Odliczenie w marcu jest OK, bo w kwietniu dostajesz tylko potwierdzenie uzupełnienia danych w fakturze, a nie zmiany kwot czy stawek podatkowych. Na Twoim miejscu wystawiłabym notę korygującą do tej pierwotnej faktury i wysyłała do sprzedawcy ( nawet faksem) a potem pocztą.- chodzi o posiadanie potwierdzenia odbioru noty, Ja stosuję też wysyłanie noty zeskanowanej emailem, sprzedawca podpisuje, skanuje i emailem mi odsyła- mam potwierdzenie. Sugeruję napjpierw pogadać,zanim się wyśle.

 

jeszcze chciałem sie upewnic do deklaracji o przyspieszony zwrot 25 dni trzeba dołączyc VAT ZT i na nim napisać uzasadnienie?

Jeśli wysyłasz deklaracje internetowo ( za pomocą podpisu elektronicznego- klucza) to wtedy wniosek wysyła się na VAT-ZT. Jeśli wysyłasz tradycyjnie, czy w urzędzie składasz, to wniosek może być napisany wg własnego pomysłu- takie podanie :-) . ale jeśli wyślesz na tym druku tez będzie ok. (mam urzędy, gdzie nie chcą ZT, jeśli wysyła się tradycyjnie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szumi    346

dostałem fakture na paliwo 30 marca ale nie było w niej wpisanego numeru rejestracyjnego wiec dostałem korektę fv na 24 kwietnia ale fakturę za paliwo zaksięgowałem w marcu i złożyłem deklaracje do US czy dobrze zrobiłem czy powinienem zaksięgować ja w kwietniu ??? :unsure:

W roku 2010 składałem o przyśpieszony zwrot (25 dni) i przy kontroli miałem kilka faktur bez podanego nr rejetracyjnego. Kontrolerka US oczywiście się przyczepiła, że nie ma podanego nr. Sprawdziłem przepisy i okazało się, że przy zakupie ON do maszyn rolniczych (np.ciągnik rolniczy) nie jest wymagany nr. rej. na fakturze. Ładnie i grzecznie jej to przekazałem, jej argumentacja opierała się na zdaniu: bo wszyscy mają na fakturach podany nr. rej. Ostatecznie faktury bez nr. przeszły, zero problemów.

Nie znam obecnie stanu prawnego, czy się coś zmieniło w tym względzie?

Dla świętego spokoju podaję teraz na fakturach numer rej. W twojej sytuacji, jeżeli przepisy się zmieniły i jest wymagany nr. rej. na fakturze wystarczy nota.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

U mnie od początku, tam gdzie nr rej. "Kanisty" i jeszcze nigdy nie było problemu z US.

A w przypadku gdy mam 5 ciągników i tankuje 1000l w beczki to mam wymieniać wszystkie ciągniki?\

Lub gdy nie mam na siebie żadnego ciągnika, tylko pożyczam to co wpisuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
YastaPL    3

W roku 2010 składałem o przyśpieszony zwrot (25 dni) i przy kontroli miałem kilka faktur bez podanego nr rejetracyjnego. Kontrolerka US oczywiście się przyczepiła, że nie ma podanego nr. Sprawdziłem przepisy i okazało się, że przy zakupie ON do maszyn rolniczych (np.ciągnik rolniczy) nie jest wymagany nr. rej. na fakturze. Ładnie i grzecznie jej to przekazałem, jej argumentacja opierała się na zdaniu: bo wszyscy mają na fakturach podany nr. rej. Ostatecznie faktury bez nr. przeszły, zero problemów.

Nie znam obecnie stanu prawnego, czy się coś zmieniło w tym względzie?

Dla świętego spokoju podaję teraz na fakturach numer rej. W twojej sytuacji, jeżeli przepisy się zmieniły i jest wymagany nr. rej. na fakturze wystarczy nota.

w pytaniu wyżej chodziło o numer samochodu. W przypadku paliwa do maszyn rolniczych i innych niesamochodów oczywiście,że nie podaje się numeru rejetrac. jesli tak, to coś w rodzaju "kanister" "beczka" etc. wtedy tylko opis z tylu należy dodać, ze paliwo do maszyn rolniczych :-) (ewentualnie + samochód o numerze- ten wykorzystywany do prowadzonego gospodarstwa)

 

Rolnicy Vatowcy, co robicie z wplatami na Fundusze Promocji Rolnictwa? ( np Fundusz promocji miesa wieprzowego, owoców i warzyw, etc?) jak juz skupy nie pobierają oplaty w kafturze VAT RR i czy mieliscie w tym jakieś klopoty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhfan    1

o właśnie chłopaki ja mam to samo z paliwem.. mam 3 ciągniki i wszystkie są na ojca bo mniejsze składki teraz jestem na vacie i w fakturach nie mam nr rejstracyjnego i ksiegowa mówiła że nie odlicze paliwa z faktur z kwietnia przez to.. dla mnie to śmieszne bo znajomy na gospodarstwie też nie ma ciągników wpisanych i na fakturze rejstracji a normalnie odlicza.. to jak bierze do kombajnu to skąd brać nr bezsensu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogerr33    0

A panowie ile litrów paliwa max odliczacie na kwartał w przeliczeniu na 1ha? bo ja coś zastanawiam się o 70L czyli w rok planuję ok300L przejdzie czy za dużo wiem ze w gminie 80 ale to każdy wie że nie wystarczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralf8709    1

Hej! Witam wszystkich, właśnie szukam informacji na temat vat-u w rolnictwie, ale ja chciał bym się dowiedzieć czy jak zamierzam kupić pare hektarów ziemi i założyć własne gospodarstwo to czy moge od razu zaczać na pełnym vacie? dodam że chciał bym też kupić ciągnik i maszyny i chciał bym zwrot vatu?? może ktoś opisać jak przez to przebrnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
YastaPL    3

o właśnie chłopaki ja mam to samo z paliwem.. mam 3 ciągniki i wszystkie są na ojca bo mniejsze składki teraz jestem na vacie i w fakturach nie mam nr rejstracyjnego i ksiegowa mówiła że nie odlicze paliwa z faktur z kwietnia przez to.. dla mnie to śmieszne bo znajomy na gospodarstwie też nie ma ciągników wpisanych i na fakturze rejstracji a normalnie odlicza.. to jak bierze do kombajnu to skąd brać nr bezsensu

 

Nie przejmuj sie tym. odliczasz i już. tylko opisz, ze do maszyn rolniczych. A jak tankujesz samochód to wtedy podaj numer samochodu.

a reszta, jak napisałam wyżej.

żeby się nie zastanawiać i ciągle nie wpisywać tych sprzętów rolniczych ręcznie w każdej fakt, to ja robię listę maszyn w gospodarstwie z ich jakimiś charakterystykami ( numer rejestr. model, datę zakupu, ewent pozbycia się etc) i potem w fakturach opis mi tylko wystarcza- paliwo do maszyn rolniczych czy ciągniki rolnicze. a szczegóły są w liście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomekrolnik    0

o właśnie chłopaki ja mam to samo z paliwem.. mam 3 ciągniki i wszystkie są na ojca bo mniejsze składki teraz jestem na vacie i w fakturach nie mam nr rejstracyjnego i ksiegowa mówiła że nie odlicze paliwa z faktur z kwietnia przez to.. dla mnie to śmieszne bo znajomy na gospodarstwie też nie ma ciągników wpisanych i na fakturze rejstracji a normalnie odlicza.. to jak bierze do kombajnu to skąd brać nr bezsensu

Najlepiej podpisz z ojcem umowy uzyczenia na ciagniki i w razie kontroli to pokazesz, A na fakturach piszesz wtedy nr rej ciagnikow ojca a co do kombajnu to kanister lub beczka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5324

U mnie od początku, tam gdzie nr rej. "Kanisty" i jeszcze nigdy nie było problemu z US.

A w przypadku gdy mam 5 ciągników i tankuje 1000l w beczki to mam wymieniać wszystkie ciągniki?\

Lub gdy nie mam na siebie żadnego ciągnika, tylko pożyczam to co wpisuje?

Ja tankuje jednorazowo 1000l i na fakturze mam napisane w uwagach "Zbiornik na paliwo" i US nie czepiał się do tego


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

w pytaniu wyżej chodziło o numer samochodu. W przypadku paliwa do maszyn rolniczych i innych niesamochodów oczywiście,że nie podaje się numeru rejetrac. jesli tak, to coś w rodzaju "kanister" "beczka" etc. wtedy tylko opis z tylu należy dodać, ze paliwo do maszyn rolniczych :-) (ewentualnie + samochód o numerze- ten wykorzystywany do prowadzonego gospodarstwa)

 

Rolnicy Vatowcy, co robicie z wplatami na Fundusze Promocji Rolnictwa? ( np Fundusz promocji miesa wieprzowego, owoców i warzyw, etc?) jak juz skupy nie pobierają oplaty w kafturze VAT RR i czy mieliscie w tym jakieś klopoty?

Ja dla swietego spokoju odprowadzam skladki na ten smieszny fundusz,nie jest to zbyt wiele bo 0,1%wartosci netto sprzedawana dla osob prawnych, wedlug przepisow kazdy vatowiec jest do tego zobligowany.


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
YastaPL    3

no właśnie... robię deklaracje na "czuja", wg mojego rozumienia ustawy o funduszach promocji i tego co w deklaracji podają, ale nikt mnie ani nie skorygował,że coś źle robię, ani nie pochwalił,że tak super :-) :-]].

a poważnie. właśnie chodziło mi o deklarowanie wielkości obrotu - sprzedaży, od której nalicza się składkę. Nie byłam pewna, czy od ilości sprzedaży ogółem , czy do wybranych odbiorców. Obliczam od sprzedaży na rzecz określonych w ustawie tych co są zobowiązani do wystawiania faktur VAT RR - czyli przetwórcy, skupy, itp.

Ale czy na pewno chodzi o osoby prawne? to by ograniczało się tylko do spółek z O.o. akcyjnych , fundacji stowarzyszeń.

 

A czy ktoś miał już sytuację,że wrócił po 5 czy 3 latach do ryczałtu z zasad ogólnych w VAT i jak to rozegrał wyrejestrowaniem się z funduszu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

tak mi tlumaczyla ksiegowa wiec tak napisalem..ja place tylko z tego co sprzedalem posrednikowi na fakture, z tego co przechodzi przez kase fiskalna juz nie

 

zajrzyj tutaj http://www.czasopismaksiegowych.pl/11,2316,124044,wplata-na-fundusze-promocji-produktow.html


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kpiotr    16
Napisano (edytowany)

witam. koledzy czy będąc młodym rolnikiem mozna przejśc na vat ogólny??? dodam , że zakupy juz zrobione (wartośc brutto ) i nie zamierzam vattu z nich odzyskiwać. Chcę się tylko rozliczyć z agencją i przejśc na vatt. pozdrawiam

Edytowano przez kpiotr

jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
YastaPL    3

Możesz.

Zgłosić się możesz w urzędzie skarbowym w każdej chwili, natomiast w przypadku rolników ryczałtowych, VAT-owcem można zostać od pełnego miesiąca a zgłoszenie musi być złożone przed deklarowanym dniem przejścia.

Nie działa zgłoszenie w wstecz.

Musisz przygotować druk VAT-R i NIP7, dołączyć do tego opłatę 170 zł- za zgłoszenie, kopię REGON-u, numeru gospodarstwa nadanego w ARiMR, dowodu osobistego.

I chyba tyle, może w różnych urzędach chcą jeszcze coś.

Zwykle więcej informacji chcą podczas kontroli.

Jeśli będziesz VATowcem to szkoda,żebyś nie korzystał z przywileju i nie odliczał VATu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laver    5

Czy to prawda że po przejściu na VAT mogę odliczyć sobie podatek VAT 5 lat wstecz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kpiotr    16
Napisano (edytowany)

nie zdecydowałem się wcześniej bo świaadomośc człowieka w róznych sprawach przychodzi z czasem..... a można było od zakupów na MR odliczyć podatek???? bo jedna maszyn ę jeszcze mam kupić. Z MR chyba się rozliczam w cenach brutto. a nr regon gdzie sie wyrabia??

Edytowano przez kpiotr

jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103

regon wyrabiasz w powiatowym GUSie, potrzebny jest też nakaz podatkowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Nie działa zgłoszenie w wstecz.

Czy to prawda że po przejściu na VAT mogę odliczyć sobie podatek VAT 5 lat wstecz?

 

no właśnie, ustawa nakłada obowiązek rejestracji przed wykonaniem określonych czynności, ale jednocześnie dopuszcza możliwość rozliczenia faktur w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych, mój znajomy twierdzi, że rozliczył się "wstecz" - jednak muszę to potwierdzić

 

i jeszcze mam pytanie interpretacyjne dot art 96 ust 2 ustawy o vat "W przypadku osób fizycznych, o których mowa w art. 15 ust. 4 i 5, zgłoszenie

rejestracyjne może być dokonane wyłącznie przez jedną z osób, na które będą

wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług i które będą wystawiały faktury

przy sprzedaży produktów rolnych."

 

mowa tu o małżonkach, ale czy możliwe jest, aby zarejestrowała się żona i rozliczała zarówno faktury wystawione na siebie jak i męża czy tylko na siebie? w moim US nie chcą dopuścić wystawiania faktur na dane obu małżonków jednocześnie, a tego wymaga ARiMR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

ARMiR tego wymaga? Czy tam kogoś pogięło? Sami sobie zaprzeczają. Wniosek składany jest na jedną osobę, a współmałżonka podaje się tylko dane i jego zgodę na inwestycję (z tego co pamiętam). Niech sobie barany poczytają o zakładaniu działalności. To nie jakaś spółka czy spółdzielnia, aby widniało kilka osób jako właściciel w KRS. Chory jestem jak słyszę takie bzdury. Na szczęście z PROW mam już pule wyczerpaną, to się mogę chwilowo zrelaksować. gadaj z kierownikiem albo z dyrektorem. Ja tak robiłem, często i gęsto stawiałem na swoim, bo me racje nie były wyssane z palca!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zoot    1

mam pilne pytanie, bede rozliczał sie pierwszy raz z vatu, sytuacja jest taka, ze robilem przelew za zakupiony sprzet z konta osobistego a nie z tego na gospodarstwo, co bylo podane we wniosku, czy nie bedzie z tym problemu????????????

a i jeszcze jedno, jesli np. zakupilem produkt 20 kwietnia i mam termin płatności do 10 maja i zaplacilem juz w maju, to rozliczam w miesiacu zakupu czy w miesiącu zaplaty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12
Napisano (edytowany)

Konto które podałeś jest kontem na które US ma Ci wpłacać ewentualne zwroty z US. U mnie nie ma problemu jak wpłacam z osobistego, bo czasem tak robię.

Co do chronologii księgowania, to w moim US powiedzieli mi jak zaczynałem zabawę z VAT, że księguje się według daty otrzymania faktury (wiec jest zawsze możliwość balansowania, bo kto to sprawdzi), a media według terminu płatności. Musisz jeszcze uważać przy dłuższych terminach płatności, gdy składasz deklarację ze zwrotem by wszystkie faktury były opłacone do dnia złożenia deklaracji.

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

konto nie ma znaczenia - liczy się ewentualne udokumentowanie pochodzenia/własności środków (ale to już przy kontroli), zaewidencjonować fakturę należy dla daty jej wystawienia, natomiast rozliczyć możesz za ten okres bądź w dwóch kolejnych

 

 

ARMiR tego wymaga?

 

wymaga, ale to w różnicowaniu, problem polega wyłącznie na tym, że US tego nie ogarnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szumi    346

Kiedy księgujemy i rozliczamy faktury zakupu np. nasion od cukrowni. Czy z datą wystawienia faktury, czy przy zapłacie za odebrane buraki. Termin i forma zapłaty - kompensacja, czyli defacto zapłata za fakturę następuje dobre 6 miesięcy po terminie wystawienia.

Przy fakturach za prąd, telefon itd. mój US nakazuje rozliczac z datą zapłaty, jak jest z fakturami zakupowymi z cukrowni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj