karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

kissmy...    67

można dokonać zakupu przed przejściem na zasady ogólne i odliczyć podatek, już o tym pisałem w tym wątku w zeszłym tygodniu prawdopodobnie (można odliczyć zakupy do dwóch okresów rozliczeniowych po zakupie) czyli spokojnie można przejść na vat po zakupie, ale o szczegóły zapytajcie w swoim US albo na KIP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
YastaPL    3

Jest jeszcze sporo wątków, jak nie stracić możliwości odliczenia VAT z zakupów. zacząć by należało od momentu rejestracji. i tak: zaliczki wpłacone na poczet przyszłych dostaw a przed zgłoszeniem się do VAT. Uwaga też na sprzedaż niefakturowaną - a właściwie dla osób nie prowadzących działalności gosp i dla rolników ryczałtowych. Pojawia się ciekawy wątek- jak kasy fiskalne. Pilnować też trzeba sprzedaży sprzętu typu ciągnik, od którego wcześniej odliczyło się VAT.itd, itd, itp.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

można dokonać zakupu przed przejściem na zasady ogólne i odliczyć podatek, już o tym pisałem w tym wątku w zeszłym tygodniu prawdopodobnie (można odliczyć zakupy do dwóch okresów rozliczeniowych po zakupie) czyli spokojnie można przejść na vat po zakupie, ale o szczegóły zapytajcie w swoim US albo na KIP

U mnie tak nie można. Wiem bo się pytałem, powiedzieli ze nie ma takiej możliwości.

 

 

czyli mogę odliczyć sobie vat nawet wtedy gdy nic jeszcze nie sprzedałem ????

Przecież masz wyżej odpowiedź na to pytanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

jesli w danym okresie rozliczeniowym nic nie sprzedales a masz jakis wzrot to otrzymasz go w terminie 180dni (6miesiecy). jesli zrobisz tak jak napisal @possa21 i zlozyc wniosek o przyspieszony zwrot czyli kase z US otrzymasz w przeciagu 25dni...


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daanny    33

witam czy za nowa maszynę 7tys brutto mogę zapłacić gotówką czy musi być przelew,by nie mieć problemów z odzyskaniem vat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarcooo    0

witam mam takie pytanie kupiłęm wapno budowlane a na fv podatek jest na stawkie 8% nie rozumiem dlaczego tak jest przeciez mat.bud. sa na 23%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karban    33

Witam, wystawiłem fakturę na dzień 01.04 zamiast 01.05. Jak to skorygować? Czy na zwykłym druczku faktur można zrobić korektę? A możę po prostu wypisać fakturę drugi raz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Rozumiem że faktura jest na maj czyli jeszcze nigdzie nie jest księgowana. Wypisz drugą fakturę tamtą wyrzućcie do kosza i będzie ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areknn    6

Mam pytanie jezeli występuje o przyspieszony zwrot vat za maszyny to do deklaracji vat 7 muszę dołączyć co?

podanie do naczelnika us ? jezeli tak to co w treści wpidujecie

druki vat ZT lub vat ZZ?

kopie faktur za maszyny czy wszystkie faktury za dany okres ?

Będe wdzieczny za odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
YastaPL    3

w ogóle przy zwrocie, trzeba dołączyć wniosek o zwrot podatku VAT, napisać z jakiej deklaracji w jakiej kwocie i w jakim terminie (25, 60 lub180) We wniosku musi być umotywowanie dlaczego chcesz otrzymać zwrot VATu. Niby to oczywiste, a w ustawie napisali "na umotywowany wniosek". Uzasadnij dlaczego te pieniądze Ci potrzebne, np na na dalsze zakupy do gospodarstwa, na regulowanie zobowiązań, etc. W deklaracji musisz wpisać w odpowiedniej rubryce w jakim terminie ma być zwrot.

A teraz w jakim terminie:

- 180 - wtedy, kiedy nie było żadnej sprzedaży opodatkowanej- ten wątek był wyżej. W takiej sytuacji naprawdę warto się zastanowić, czy zwrotu nie przenieść na następny miesiąc- gdy będzie wykazana sprzedaż.

60 dni- można powiedzieć "standardowy" termin zwrotu.

- przyspieszony - 25 dni- jak na dzień złożenia deklaracji masz opłacone wszystkie faktury zakupu. Musisz mieć na to dowody zapłaty ( chodzi o przelewy i płatności kartą). Małą uwaga: w rachunkach płaconych gotówką , nie wystarczy,że sprzedawca wpisze" płatność gotówką")

Zaznaczyłem aby było bardziej przejrzyste dla innych użytkowników ;)

->Dzięki Danielhakerze-Moderatorze :)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

Małą uwaga: w rachunkach płaconych gotówką , nie wystarczy,że sprzedawca wpisze" płatność gotówką")

 

musi być KP? w moim US, aż tak się nie czepiają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Hej po dłuższej nieobecności ;) Roboty tyle ze nawet maila nie odbierałem.

Trochę końcowej wypowiedzi @YastaPL, też nie kumam. Rozumiem, ze trzeba mieć potwierdzenie przelewu, na upartego można dopiąć zapłaty wydruk z karty (choć przez 7 lat jeszcze tego nie zrobiłem, bo płatność kartą, to jakby gotówką)......ale co jeszcze potrzeba do faktury gotówkowej to nie mam pojęcia :) KP raczej nie, bo to dokument służący do innych celów. Na fakturze "płatne gotówką" sprzedawca oświadcza, że gotówkę przyjął. Jeśli jest inaczej, grożą mu wczasy do 3 lat na nasz koszt hehe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

zwrot "zaplacono gotowka" jest bardzo wazny ale czasami to nie wystarcza. Czasam jesli mamy fv z gotowkowa forme płatnosci z data na uregulowanie zobowiazania inna niz dzien sprzedazy (wystawienia faktury) musimy miec jakiej potwierdzenie wplaty bo wowczas fv nie swiadczy o zaplaceniu

 

przynajmniej moja ksiegowa wymaga tego ode mnie


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

No tu się odzywa, to co kilka razy kłóciłem się z "wielkimi księgowymi" :D Jak ktoś może Ci na przykład wystawić fakturę "zapłacone gotówką" i w innym miejscu napisać termin płatności na inny (późniejszy) termin?

Rozumiem @przemol87, że że chodzi Ci o coś takiego:

-dzień wystawienia (dziś) 06-05-2012

-sposób płatności - gotówka

-termin płatności jutro 07-05-2012

czy tak? ...nie wiem po co i na co wystawiać takie idiotyczne faktury :) chyba na zdenerwowanie nabywcy, bo oczywista sprawa, że US się do tego przyczepi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
YastaPL    3

musi być KP? w moim US, aż tak się nie czepiają

 

 

Nieprecyzyjnie się wyraziłam. W fakturze płatnej gotówką powinno być " zapłacono gotówką" albo "gotówka i data zapłaty...10.10.10" A jak nie ma , to wtedy rzeczywiście kp. :-).a czy się czepiają? zależy od urzędu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

@darolee tak o to mi chodzi,takie faktury tez sie wystawia


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areknn    6

jeszcze chciałem sie upewnic do deklaracji o przyspieszony zwrot 25 dni trzeba dołączyc VAT ZT i na nim napisać uzasadnienie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mate02    0

dostałem fakture na paliwo 30 marca ale nie było w niej wpisanego numeru rejestracyjnego wiec dostałem korektę fv na 24 kwietnia ale fakturę za paliwo zaksięgowałem w marcu i złożyłem deklaracje do US czy dobrze zrobiłem czy powinienem zaksięgować ja w kwietniu ??? :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj