karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

szumi    346

Ewidencji oczywiście nie musisz mieć! No, ale przy tej kwocie zwrotu kontrola na miejscu murowana!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubus1988s    0

dzień dobry czy u was tez biora w urzedzie gmini za ksero i potwierdzenie z orginałen faktury na paliwo 5 zł od szt czy jak to robicie z tymi fakturami żeby mieć i do us i do gminy o zwrt akcyzy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszT6030    0

Ewidencji oczywiście nie musisz mieć! No, ale przy tej kwocie zwrotu kontrola na miejscu murowana!

A może wiesz co muszę mieć w razie kontroli na miejscu, wszystko co jest obowiązkowe i co będą sprawdzać ??? Czy inne faktury co jest na nich np.60zł watu tez będa sprawdzać i pytać się o te rzeczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5298

@kubus1988s

tak samo

u mnie pracowniczka UG chciała zabrać fakturę ale ja powiedziałem NIE bo muszę mieć ją w razie kontroli z US więc ona na to 5zł płaci Pan za xero z potwierdzeniem ;[


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

pisałem o tych fakturach już wcześniej - po wydaniu decyzji mogą je zwrócić na Twój wniosek.

Ja zrobiłem sobie kserokopie i dałem im oryginały (jak wpadnie skarbówka to odbiorę je z UG i najwyżej wtedy zapłacę), po wydaniu decyzji mam się zgłosić do UG po odbiór faktur i wtedy UG i tak zrobi sobie kopie za zgodność ale ja nic nie płacę.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jerry28    4

Z tego co wiem to samemu można potwierdzić za zgodność z oryginałem przystawiając pieczątkę gospodarstwa (tak robią przedsiębiorcy składając kfity do urzędów). Musiałbym dokładniej poczytac przepisy dotyczące zwrotu akcyzy od paliwa, może tam być jakiś zapis mówiący o tym kto może to poświadczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

U mnie bez problemu skserowała sobie bez żadnej opłaty. Inne przepisy obowiązują?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

no bo i mi tak mogli zrobić ale w razie kontroli z izby obrachunkowej będą mieli w Urzędzie lipę.

Na kserówkach po wydaniu decyzji postawią pieczątki i datę po wydaniu decyzji i wszystko będzie grało.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szumi    346

A może wiesz co muszę mieć w razie kontroli na miejscu, wszystko co jest obowiązkowe i co będą sprawdzać ??? Czy inne faktury co jest na nich np.60zł watu tez będa sprawdzać i pytać się o te rzeczy?

1. ewidencja nabycia towarów i usług (obowiązkowe);

2. ewidencja sprzedaży (obowiązkowe);

3. faktury wykazane w ewidencjach (obowiązkowe);

oraz:

4. wyciągi z rachunku bankowego (sprawdzają);

5. dokumenty dokumentujace skąd była kasa na grubsze zakupy, jak nie wynika to z zysku wykazanego w ewidencjach (np. decyzja o dopłatach bezpośrednich; umowa na kredyt bankowy) (sprawdzają);

6. wszystkie faktury weryfikują pod kątem działalnosci rolniczej (sprawdzają);

np. faktura (60 zł. vatu) na ON - sprawdzą, posiadasz ciągnik OK;

faktura (60 zł. vatu) na koncentraty paszowe - sprawdzą, posiadasz hodowlę OK; nie posiadasz - zaczną sie problemy....

7. musisz mieć ten "grubszy" srodek trwały, jak dobrze pamiętam u Ciebie chodzi o ciągnik, na podwórku (sprawdzają);

 

Podałem Ci co u mnie sprawdzają zazwyczaj, no ale co US to inne zwyczaje...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubus1988s    0

ja właśnie mam umowy użyczenia od taty ciągnika i kulka maszyn i kombajn bizon bo tak nic bym nie mógł odliczyć najwyżej usługę mam pytanko do tego ciągnika i tych maszyn moge też odliczyć sobie cześći do nich np dziś kupiłem 40 l agrolu do 3512 na jesień bede miał już swoj nowy ciągnik i maszyny to bedzie już git

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszT6030    0

Jak masz umowę użyczenia to można odliczać części i ON- tak mi powiedzieli w US.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szumi    346

Dobrze mieć w umowie użyczenia adnotację, że po wygaśnieciu umowy użyczenia zobowiązujesz sie do zwrotu danych maszyn w stanie technicznym niepogorszonym tzn. psuje Ci się użyczony ciągnik - kupujesz części, naprawiasz, czyli doprowadzasz do poprzedniego stanu technicznego.

Piszę to, bo niby drobnostka, ale niektóre US sie czepiają...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jowisz753    0

Mam problem z wypełnieniem formularza VAT-R. Co mam zaznaczyć jeśli chodzi o metodę kasową? Co to wogóle jest i czy to stosuje się przy prowadzeniu gospodarstwa będącego na vat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

ja w umowach uzyczenia mam zapis ze przejmujacy w uzyczenie ponosi wszystkie koszty zwiazane z uzytkowaniem ruchomosci


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Mam problem z wypełnieniem formularza VAT-R. Co mam zaznaczyć jeśli chodzi o metodę kasową? Co to wogóle jest i czy to stosuje się przy prowadzeniu gospodarstwa będącego na vat?

 

 

Wujek google u ciebie nie działa?

 

https://www.google.pl/#hl=pl&sugexp=llsin&gs_nf=1&cp=16&gs_id=2x&xhr=t&q=jak+wype%C5%82ni%C4%87+vat-r&pf=p&output=search&sclient=psy-ab&oq=jak+wype%C5%82ni%C4%87+vat&aq=0&aqi=g4&aql=&gs_sm=&gs_upl=&gs_l=&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&fp=9ba1c387a0579f73&biw=1280&bih=894

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karban    33

Mam problem z wypełnieniem formularza VAT-R. Co mam zaznaczyć jeśli chodzi o metodę kasową? Co to wogóle jest i czy to stosuje się przy prowadzeniu gospodarstwa będącego na vat?

Nieistotne zaznaczas tylko kwadrat 34, że rezygnujesz ze zwolnienia oraz kwadrat 50, jeśli będziesz rozliczał się miesięcznie lub 51, jeśli kwartalnie. No i jeszcze pola 38 i 56/57 rzecz jasna. Oprócz tego to nic na tej stronie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielek24    30

a czy będąc na vacie można uczynić innej osobie darowiznę? chodzi mi o bydło a dokładnie o dwie krowy,które chce przekazać swojemu ojcu oczywiscie nieodpłatnie.

ja to zrobić-czy możemy napisac umowę,ża ja jemu je daruje nieodpłatnie,czy musze mu wystawić fakturę i od niej zapłacić podatek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1piotr1    14

chciałem poruszyć jeden temat bo go chyba nie było... jak się ma kwestia konsumpcji napojów i wód mam na myśli przysłowiowa wodę z biedronki po 50 groszy za 1,5 litra...... czy jeśli to wykorzystujemy tylko na cele rolnicze można z tego odpisać vat ... bo ja np większość wody i napojów używam wypijając przy pracy w gospodarstwie....... ta sama kwestia się tyczy posiłków skoro rolnik pracuje ma zwierzęta itd to tak jakby jadł w pracy ..... czy na przysłowiową pajdę chleba i kawał kiełbachy przy robieniu siana, opielaniu buraków można odzyskać vat ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

rozumiem że kombinujesz z posiłkami tylko dla siebie bądź osób które zatrudniasz - nie przejdzie.

Natomiast co do wody w upały (powyżej 25st C) lub też herbaty i cukru gdy temp spadają poniżej -15st C (a może -25) to myślę że dobrym wykładnikiem jest prawo pracy. U mnie w robocie jak jest upał to woda butelkowana jest i gazowana i niegazowana a jak jest zimno to i gorącą kawę czy herbatę przyniosą i to wynika z przepisów które instytucje muszą spełnić.

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

Kuźwa za paliwo dostałem FV w której pisze: "zapłata na rachunek bankowy nastąpi w ciągu 0dni", a na dole jest pieczątka "zapłacone" czy taką FV można odliczyć?


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

0 dni oznacza tyle samo co "zapłacono".

Ja mam tak z fakturami z shell - stałe zlecenie, tyle ze u mnie nie ma ilości dni do zapłaty.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mate02    0

ja tez jestem na Vacie od 1 marca i dzisiaj chciałem kupić opony do przyczepy w hurtowni i pani nie chciała mi wystawić faktury bez REGONU wiec podałem jej swój regon i zaczęła wklepywać cos w komputerek i mi powiedziała ze nie ma moich danych w jakies tam bazie i zaczeła sie pytac czy to jest firma czy co to jej powiedziałem ze gosp. rol. trochę pogrymasiła ale fakture dostałem. i sam sie teraz zastanawiam bo przecież to chyba nie jest firma tylko jestem dalej rolnikiem ale chyba zakupy w takich hurtowniach mogę robić moze ktos mi to troszkę rozjaśni jak to jest bo juz sam sie zastanawiam nad tym faktem :huh:

 

pozdrawiam :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj