Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9024 odpowiedzi na ten temat

#3361 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 08 grudzień 2011 - 22:04

VAT w rolnictwie oczywiście sprzedaży:)
Nikita jestes pewien że wystawiając fakture bez nipu nie liczy się to jako sprzedaż osobie prywatnej??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 08:55
  •  

#3362 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2853 postów

Napisany 08 grudzień 2011 - 22:36

VAT w rolnictwie

czyli jak się sprzedaje np. mleko osobom fizycznym (ludziom z miasta) to muszę mieć kasę fiskalną? :blink:

Nie musisz, do puki nie przekroczysz danej kwoty. Np. takiej jak koledzy podali, ja nie pamiętam ile to dokładnie jest.

dlatego wystawiać na wszystko f.vat bez nipu nabywcy i święty spokój z kasą fiskalną. Co tych kas się uczepiliście?

Kolega @przemol87 pytał, więc mu odpowiedziałem, zatem proszę nie nazywaj tego ,,uczepianiem się kas,,. Niestety nie zawsze mamy możliwość zrezygnowania z kasy fiskalnej dla świętego spokoju. Jak ktoś pyta o kasę fiskalną to zazwyczaj nie z kaprysu chce ją mieć, lecz z przymusu.

#3363 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 08 grudzień 2011 - 23:01

VAT w rolnictwie @Damianzbr dobrze powiedziane że nie z kaprysu a przymusu..ale nie taki diabeł straszny.
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3364 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 08 grudzień 2011 - 23:09

VAT w rolnictwie

Kolega @przemol87 pytał, więc mu odpowiedziałem, zatem proszę nie nazywaj tego ,,uczepianiem się kas,,. Niestety nie zawsze mamy możliwość zrezygnowania z kasy fiskalnej dla świętego spokoju. Jak ktoś pyta o kasę fiskalną to zazwyczaj nie z kaprysu chce ją mieć, lecz z przymusu.

nie czepiam się, po prostu od około 50-80 stron temat kas często się przewija. Czy sprzedaż na fakturę bez NIPu liczy się czy nie to nie wiem bo mało tak sprzedaję ale księgowa na razie mówi że jest OK więc ja się z nią nie spieram. Poza tym przekroczyć tę kwotę to w przypadku przeciętnych gospodarstw trzeba się troszkę postarać ;)

@fezoi
Wystawiając fakturę rolnikowi RR mogę zrezygnować z wpisania NIPu i dalej jest to normalna faktura. Zobacz jaką fakturę wystawia Ci zakład energetyczny - bez NIPu, jeszcze rok temu wystawiali faktury na gosp. rolne i bez nipu bo rolnik był RR.
Możesz podać mi skąd wziąłeś ten cytat? Podpytam księgowej.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#3365 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2853 postów

Napisany 08 grudzień 2011 - 23:28

VAT w rolnictwie A to nie wiedziałem że temat się przewija od kilu dziesięciu stron i stał się delikatnie mówiąc drażniący. Ale akurat kolega @przemol87 pisze że to przymus, a nie jakieś głupie spekulacje co by było lepiej, ,,rower bez koła, czy silnik bez samochodu,, A ja pisząc przymus miałem na myśl przymus od samego początku działalności a nie po przekroczeniu danej kwoty. Czyli przymus bez wyjścia. pzdr ;)

#3366 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów

Napisany 08 grudzień 2011 - 23:35

VAT w rolnictwie ogólnie to temat ten czytam cały czas na bieżąco i kasy fiskalne to pikuś, przewijają sie ale nie tak często, najlepsze są pytania co 5 stron o to samo ;)
- "czy potrzebny jest REGON" i tekst ale "ja nie mam REGONu",
- limit przejścia z roku poprzedniego też częstooo się przewijał,
- wpisywanie kodów PKWiU też było paarę razy,
- odpowiedzialność podatnika i księgowej w razie wpadki ze złym policzeniem czegoś,
- energia elektryczna (ciągle ten sam stan),

no i kilka innych ;)

Sporo ludzi na forum ma 20-30 postów i zadaje pytania na które odpowiedzi są 10 stron wcześniej.

Edytowany przez Nikita_Bennet, 08 grudzień 2011 - 23:36.

pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#3367 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 728 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 09 grudzień 2011 - 00:02

VAT w rolnictwie

nie czepiam się, po prostu od około 50-80 stron temat kas często się przewija. Czy sprzedaż na fakturę bez NIPu liczy się czy nie to nie wiem bo mało tak sprzedaję ale księgowa na razie mówi że jest OK więc ja się z nią nie spieram. Poza tym przekroczyć tę kwotę to w przypadku przeciętnych gospodarstw trzeba się troszkę postarać ;)

@fezoi
Wystawiając fakturę rolnikowi RR mogę zrezygnować z wpisania NIPu i dalej jest to normalna faktura. Zobacz jaką fakturę wystawia Ci zakład energetyczny - bez NIPu, jeszcze rok temu wystawiali faktury na gosp. rolne i bez nipu bo rolnik był RR.
Możesz podać mi skąd wziąłeś ten cytat? Podpytam księgowej.

Cytat był z Ustawy o podatku od towarów i usług ,dział XI,rozdział3,art111 .
Zastanawiało mnie dlaczego na fakturze za energię el. i za telefony nie ma NIP-u .Znalazłem odpowiedź , jest na to paragraf (nie zacytuję teraz )mają to załatwione i mogą to robić , a my tego nie możemy bo wszyscy są równi , ale "oni"są równiejsi .Pozdrawiam .Ps.Sąsiad (RR )wiosną chciał kupić dla kur pszenicę ,tak ok.60 ton to mu odmówiłem na zasadzie dmuchania na zimne , bo tylko kasy fiskalnej mi brakuje :blink: Faktura dla RR będzie się liczyła do limitu po przekroczeniu którego "wchodzimy w kasę " i NIP rolnika ryczałtowego tutaj nie jest istotny .

Edytowany przez fezoi, 09 grudzień 2011 - 00:09.

#3368 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów

Napisany 09 grudzień 2011 - 00:09

VAT w rolnictwie 60 ton - ładnie, tyle to tylko do p. skupu sprzedawać a nie po sąsiadach ;)
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#3369 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 728 postów

Napisany 09 grudzień 2011 - 00:16

VAT w rolnictwie Znalazłem coś takiego : http://www.biznesfor...at-vt55453.html

#3370 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 09 grudzień 2011 - 12:14

VAT w rolnictwie

"Obowiązek stosowania kas fiskalnych dotyczy podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług na rzecz:

osób fizycznych nie będących przedsiębiorcami, oraz na rzecz przedsiębiorców dokonujących zakupów prywatnie, poza działalnością,
rolników ryczałtowych."
Jeśli sprzedamy dla RR np.zboże za np. 40tyś.1 gr. to jest to sprzedaż detaliczna i wystawienie faktury

A co ty za głupoty ludziom wciskasz. Rolnik RR to przedsiębiorca rozliczający VAT w sposób zryczałtowany, ale nadal przedsiębiorca.

Edytowany przez darolee, 09 grudzień 2011 - 14:49.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3371 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 728 postów

Napisany 09 grudzień 2011 - 12:54

VAT w rolnictwie Nikomu niczego nie wciskam . Podaj podstawę twierdzenia że rolnik to przedsiębiorca .

#3372 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów

Napisany 09 grudzień 2011 - 14:04

VAT w rolnictwie raczej Ci jej nie poda bo jak czyta się przepisy z różnych dziedzin naszego życia to są firmy przedsiębiorstwa, osoby wykonujące działalność gospodarczą samodzielnie i indywidualne gospodarstwa rolne.
Te gospodarstwa to taki dziwny twór ze jak chce się coś zarobić to wszędzie pod górę ale jak chcą dowalić to pasuje pod każdy przepis.
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#3373 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 09 grudzień 2011 - 15:24

VAT w rolnictwie Nie będę się tu za bardzo rozwodził. Powiem tylko tak, jak kiedyś pisałem, że gospodarstwo rolne, to przedsiębiorstwo sprawnie inaczej - czy to RR czy to RV. Prawo w tym kierunku się nie wiele zmieniło wiec mamy jak mamy. chcesz to sobie wygoogluj znajdziesz dużo na potwierdzenie mych słów, że to sprawnie inaczej przedsiębiorstwo.
A dla mnie najprostszym wyjaśnieniem tego tematu jest fakt posiadania przez każdego rolnika REGON (że go ktoś nie ma to już inna sprawa)i myślę, że w tym temacie nie będziesz tego podważał.
REGON -> Rejestr Gospodarki Narodowej ->Krajowy Rejestr Urzędowy Podmiotów Gospodarki Narodowej -> za czym idzie Podmiot Gospodarki Narodowej, to osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą <- Przedsiębiorstwo

Co do faktur, to się zgodzę z @fezoi, a nie zgodzę z @nikita_bennet. Tak na szybko możba sobie zobaczyć tu Co zawiera faktura, a dokładniej w dzienniku ustaw, choć znając naszą rozpierduche prawną na temat prawa skabowego, nie zdziwiłbym sie gdyby ktoś znalazł zaprzeczenie tego.
Ale z tego co ja czytałem faktura bez nip sprzedawcy oraz kupującego, to nie faktura

Edytowany przez darolee, 09 grudzień 2011 - 15:34.

#3374 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 09 grudzień 2011 - 15:41

VAT w rolnictwie Do 20 tys limitu w pierwszym a w następnych do 40 tys liczą się tez faktury wystawiane wszystkim którzy nie rozliczają vat na zasadach ogólnych. Jak jesteś na vat ogólny i sprzedasz maszynę która była kupiona przed wprowadzeniem vat i sprzedasz ze stawką 0% rolnikowi który nie rozlicza się na zasadach ogólnych, to też się liczy do tego limitu.

I po wprowadzeniu kasy to musi być nabijane na kasę, bo fakturę wystawiasz na ządanie kupującego ale paragon i tak musi być i ten paragon podpinasz pod kopię faktury.

Na fakturze musi być nip tylko sprzedjacego chyba że to faktura rr to i kupującego.
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#3375 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów

Napisany 09 grudzień 2011 - 16:01

VAT w rolnictwie

...A dla mnie najprostszym wyjaśnieniem tego tematu jest fakt posiadania przez każdego rolnika REGON (że go ktoś nie ma to już inna sprawa)i myślę, że w tym temacie nie będziesz tego podważał.
REGON -> Rejestr Gospodarki Narodowej ->Krajowy Rejestr Urzędowy Podmiotów Gospodarki Narodowej -> za czym idzie Podmiot Gospodarki Narodowej, to osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą <- Przedsiębiorstwo.

Tak i każde gospodarstwo go posiada ale nie każde wybrało zaświadczenie o jego posiadaniu, tylko jak sam wiesz gdzie nie pójdziesz do urzędu to chcą Cię odesłać z kwitkiem bo nie wiedza jak to ugryźć.
Najlepsze bajki widziałem w telefonach komórkowych. Rolnik zamiast wypisu z KRSu miał okazać decyzję o podatku rolnym, w innym miejscu decyzję on nadaniu numeru w ARiMR.

DEER - masz rację ale są też wyjątki w fakturach VAT ;)
thx za info o tych maszynach bo właśnie kombinuję jedną rzecz jak zdjąć ze środków trwałych część maszyn które miałem przed przejściem na VAT.

Edytowany przez Nikita_Bennet, 09 grudzień 2011 - 16:02.

pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#3376 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 09 grudzień 2011 - 16:21

VAT w rolnictwie

Do 20 tys limitu w pierwszym a w następnych do 40 tys liczą się tez faktury wystawiane wszystkim którzy nie rozliczają vat na zasadach ogólnych. Jak jesteś na vat ogólny i sprzedasz maszynę która była kupiona przed wprowadzeniem vat i sprzedasz ze stawką 0% rolnikowi który nie rozlicza się na zasadach ogólnych, to też się liczy do tego limitu.

I po wprowadzeniu kasy to musi być nabijane na kasę, bo fakturę wystawiasz na ządanie kupującego ale paragon i tak musi być i ten paragon podpinasz pod kopię faktury.

Na fakturze musi być nip tylko sprzedjacego chyba że to faktura rr to i kupującego.

@deer, jesteś pewien z tymi 20tyś bo mi księgowa mówiła by nie przekroczyć 40tyś.

#3377 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 09 grudzień 2011 - 16:29

VAT w rolnictwie @Nikita_Bennet jakie wyjątki w fakturach vat?

W pierwszym roku 20 tys a w nastepnych 40 tys.
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#3378 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 09 grudzień 2011 - 16:54

VAT w rolnictwie

Do 20 tys limitu w pierwszym a w następnych do 40 tys liczą się tez faktury wystawiane wszystkim którzy nie rozliczają vat na zasadach ogólnych. Jak jesteś na vat ogólny i sprzedasz maszynę która była kupiona przed wprowadzeniem vat i sprzedasz ze stawką 0% rolnikowi który nie rozlicza się na zasadach ogólnych, to też się liczy do tego limitu.

ale jesli towar odbiera ode mnie firma handlowa (załózmy ze PHU) i chce fakture to mimo tego ze wypisuje fakture nie wbijam tego w kase?
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#3379 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów

Napisany 09 grudzień 2011 - 17:39

VAT w rolnictwie

@Nikita_Bennet jakie wyjątki w fakturach vat?
W pierwszym roku 20 tys a w nastepnych 40 tys.

To do kas jest.
"Energa" wystawiając fakturę VAT nie ma obowiązku wpisania numeru NIP rolnika indywidualnego nie będącego VATowcem. Na dokumencie dalej jest napisane FAKTURA VAT numer itp. Było tak jeszcze niedawno. Są jeszcze chyba 2 wyjątki ale to już sprawa dla księowych. Mnie wkurza to że przepisy podatkowe tak często się zmieniają (wg programu państwo w państwie średnio wychodza 2 poprawki na dzień).
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3380 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 09 grudzień 2011 - 18:10

VAT w rolnictwie Jak firma rozlicza vat na zasadach ogólnych to musi Ci podac nip i wtedy nie nabijasz tego na kasę.