karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

1piotr1    14

a jak chcecie to zrobić jak mi np cukrownia oddała z kosztów kompleksowej obsługii buraków 1500zł bo jakieś zmiany były ..... i to cukrowania tą fakturę wystawia...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro30    11
Napisano (edytowany)

Karolu -właśnie oto chodzi że już nie będe bo w tamtym roku dużo kupiłem.Co do nawozów nie stosuje za wiele ze względu na dużą ilość naturalnych .Miesiące zimowe to są martwe bo nic nie kupiłem i nic nie mógł bym odliczyć .Druga rzecz gospodarze więksi co mają po 100 sztuk bydła i 50 ha nie są na vat i nie mają zamiaru przechodzić a ci co są nie mogą się doczekać kiedy wyjdą z niego.Moim zdaniem vat jest dobry dla tych co mają tylko produkcję roślinną to można sprzedać część zboża na kogoś a przy hodowli nie oszukasz albo niektórzy dzielą gospodarstwa że hodowla na ojca i ryczałt a syn ziemia (właśnie ten sposób jest bardzo często stosowany).

Edytowano przez krzysiek16m
ortografia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gospodarz12    21
Napisano (edytowany)

Słyszałem taką zasadę Że będąc na Vacie zawsze dajemy więcej niż dostajemy.

Może ktoś mi wytłumaczyć co znaczy: Zwrot zryczałtowany 7%

Czy przechodząc na rozliczenie VAT jest to decyzja nieodwołalna?

Prawdą jest że trzeba mieć kasę fiskalną?

Edytowano przez Gospodarz12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skoti22    1

Zależy co chcesz robic jakiej wielkości masz gospodarstwo,

jaki jest profil produkcyjny gospodarstwa,

i czy planujesz jakieś większe inwestycje?? np pod PROW lub inny program

nie trzeba mieć kasy do pewnego progu sprzedaży ale w tym ci nic nie powiem bo nie che cie wprowadzić w błąd

i nie prawdą jest że zawsze jest sie do tylu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1

witam.

może jakiś dobry człowiek mi wytlumaczy jak to jest z fakturą podczes np sprzedaży bydła dla zakladow mięsnych? oni mi przysylają fakturę, ja podpisuję, odsyłam im jedną część, a drugą zanoszę dla księgowej?? czy sam musze im wystawić?

jeśli sam musze wystawić to czym sie różnią druczki: -faktura vat netto oraz -faktura vat brutto?

no i drugie pytanie: czy oplacając fakturę RR mogę wykonać przelew z innego konta bankowego niż te, ktore podalem dla US? dla US podałem konto w spóldzielczym, a mam tez konto w MBanku z darmowymi przelewami...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gospodarz12    21

Zależy co chcesz robic jakiej wielkości masz gospodarstwo,

jaki jest profil produkcyjny gospodarstwa,

i czy planujesz jakieś większe inwestycje?? np pod PROW lub inny program

nie trzeba mieć kasy do pewnego progu sprzedaży ale w tym ci nic nie powiem bo nie che cie wprowadzić w błąd

i nie prawdą jest że zawsze jest sie do tylu

 

Narazie mam 25ha (pszenica i rzepak) około 30 tuczników. Gdy ojciec przepisze na mnie swoją gospodarkę będzie 45ha 25krów dojnych cały odchów (byczki na mięso, lepsze jałówki na remont stada)

Inwestycję narazie się zastanawiam na opłacalnością PROW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Nie ma czegoś takiego jak faktura vat netto oraz faktura vat brutto. Ty sprzedajesz do ubojni i ty im wystawiasz fakturę. Chyba że Rozliczasz się jakoś poubojowo wtedy powinni ci przysłać dane do wystawienia faktury lub gotową fakturę którą drukujesz, podpisujesz i im odsyłasz.

przelewy możesz dokonywać z dowolnego konta ważne aby było twoje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170
Napisano (edytowany)

Sprzedając do zakładu przetwórczego swoje produkty ( zboże ,zwierzaki itd.) zakład wystawia Tobie dokument przyjęcia np.WZ ,dowód dostawy lub coś podobnego , na kwicie masz nazwę towaru , wagę i dobrze jak by była cena na którą się umawiasz ze sprzedającym , na podstawie tego dokumentu wystawiasz fakturę w 2 egzemplarzach i 1 dostarczasz kupującemu i czekasz na kasę . Jeśli korzystasz z gotowych druków to potrzebujesz faktury VAT netto . Myślę że z płaceniem z 2 konta nie powinno być problemu .

Faktury VAT brutto to termin używany na stronie tytułowej bloczka faktur dla firm(osób ) ,które posługują się przy sprzedaży cenami brutto np . w sklepie kupimy olej spożywczy lub chleb i poprosimy o fakturę to sprzedawca cenę netto dopiero obliczy wychodząc od ceny brutto ,posłuży się odpowiednim wzorem .

Edytowano przez fezoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukaszT6030    0

Jak wystawiam fakturę za sprzedaż i wpiszę forma zapłaty to gotówka. To czy mogę napisać termin zapłaty 21 dni???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gospodarz12    21

Możecie mi jeszcze wytłumaczyć na jakiej zasadzie się odlicza VAT z prądu czy wody zużytej przy chowie bydła mlecznego czy też świń, przecież licznik jest jeden a np. prąd idzie na oborę, dom, garaże itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Wszystko byś chciał mieć od razu na tacy podane , polecam lekturę tematu od początku .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1

dzięki za odp.

odliczał może ktoś vat z przeglądu gwarancyjnego samochodu osobowego?

tyle, że w moim przypadku ojciec jest wlaścicielem, a ja wspólwłaścicielem...

czytalem tutaj, że ktos odlicza vat za części do auta i tez jest wspólwłascicielem...

do tej pory serwis wystawial te faktury na ojca, a nie na mnie. podejrzewam, że jeśli wystawią na mnie fakturę to będę to mógl odliczyć (przynajmnieij część vatu), jeśli dalej wypiszą na ojca to nic z tego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Nie wiem , może ktoś inny Tobie doradzi , osobiście bym sobie temat odpuścił .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1

w marcu pojade na przeglad i jak sie uda to wystawią fakture na mnie (najwyzej moja księgowa tego nie bedzie liczyc). domyślam się, że w moim przypadku zakupione oleje i filtry do samochodu na fakturę na moje dane odliczę normalnie (no chociaż częściowo)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubus1988s    0

cześć mam 22 ha produkcja roślinna od 1 marca bede na wacie w nastepnym tygodniu odwiedzam us i składam papiery i od 1 marca jestem na wat powiedcie na jakich najlepiej warunkach byc ogólnych i prowadzenie ksiegi przychodów i zoschodów bo ksiegowość bede prowadził sam ządnej hodowli nie mam hodowla i reszta jest na tate jeszcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykDF    4
Napisano (edytowany)

a jak chcecie to zrobić jak mi np cukrownia oddała z kosztów kompleksowej obsługii buraków 1500zł bo jakieś zmiany były ..... i to cukrowania tą fakturę wystawia...?

 

 

Ale co jak chcemy zrobic? Zanosisz do ksiegowej korekte.

Edytowano przez patrykDF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

Ludzie! Poczytajcie sobie trochę, bo zaczynacie pytać o coś co niedawno było!!!

 

Nie ma czegoś takiego jak faktura vat netto oraz faktura vat brutto.

Koledze chodzi o bloczki faktur liczonych od cen brutto bądz netto a się czepiasz :)

Bierz zawsze bloczki od cen netto

 

Jak wystawiam fakturę za sprzedaż i wpiszę forma zapłaty to gotówka. To czy mogę napisać termin zapłaty 21 dni???

Gotówka to gotówka, a sposób zapłaty terminowy to zwykle przelew. Nie wystawiaj sposów zapłaty gotówka i dalej na termin. Ktoś Ci nie zapłaci i nic mu nie zrobisz bo zapłacił gotówką sam tak napiszesz :)

 

powiedcie na jakich najlepiej warunkach byc ogólnych i prowadzenie ksiegi przychodów i zoschodów bo ksiegowość bede prowadził sam

Napisz jeszcze raz bez błedów o co Ci chodzi bo nie wiem czy ktoś to zrozumiał o co pytasz :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj