Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9024 odpowiedzi na ten temat

#3261 Share zmija2a

zmija2a

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 29 listopad 2011 - 21:05

VAT w rolnictwie @lukaczmarek - z tego co się domyślam to masz NIP na FV VAT za prąd, korzystając z taryfy coś ala G11,G12 (i to dzięki koledze - stawiaj mu "wode" ;)).

Ja piszę/mówię o tym, że (o ile nie zmienili coś w tym całym biurokratycznym b....) można odliczać VAT (oczywiście procentowo - i to w tym przypadku o którym tu rozmawiamy - tj. jeden licznik na chałupę i oborę). Chyba było to zapisane w Rozporządzeniu w sprawie wystawiania Faktur lub tym podobne. Był tam jeden ważny zapis na którym podpieram swoją rację (ale to było x lat wstecz - teraz mogli to zmienić), a ten zapis brzmiał mniej więcej tak: "FV VAT dla rolnika, nie musi posiadać nr NIP". Zgodnie z tamtymi zapisami, nie było też podziału na "rolnika" ryczałtowego i "na zasadach ogólnych", zgodnie z tamtymi zapisami nie było też &, który "narzucałby" rolnikowi będącemu na "zasadach ogólnych" posiadanie nr NIP na FV, które zamierza obliczać w ramach podatku należnego/naliczonego.

Ale to było x lat temu, a teraz może grzebali w tym g.....
Pzdr. ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 11:04
  •  

#3262 Share kokoman0

kokoman0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • Zainteresowania:Jazda wszystkim co ma koła ale niekoniecznie silnik

Napisany 29 listopad 2011 - 21:09

VAT w rolnictwie No właśnie jak to jest z energią elektryczną i vat-em? Bo Np. wujek będąc na vacie nie odlicza energii elektrycznej ponieważ wiązało by się to z założeniem drugiego licznika na oborę. Jest jednak jeden minus prąd sprzedawany dla prywatnego odpiorcy jest tańszy niż ten używany do prowadzenia działalności (nie wiem jak to dokładnie nazwać więc tak to nazywam). Natomiast sytuacja u znajomego, który mieszka w innym powiecie wygląda tak, że został zmuszony do założenia tegoż właśnie drugiego licznika ponieważ jako, że jest "vatowcem" dostawca energii zobligował go do tego. Nie wiem dokładnie jaka jest różnica w cenie pomiędzy energią dla zwykłego odbiorcy a tą drugą ale nasz weterynarz prowadząc działalność i będąc płatnikiem vat mósiał założyć 2 odrębne liczniki 1 na dom drugi na lecznicę. Za dom wychodzi mu miesięcznie ok. 130 zł (wszystkie sprzęty domowe) a na lecznicy gdzie lapą się tylko 3 żarówki i pare użądzeń do analizy mleka (dokładnie 3-4)płaci miesięcznie 80zł. Miałem sam przechodzić na pełny vat ale kiedy powiedział nam o tym to jednak zdecydowałem się spasować i pozostać a ryczałcie.

Edytowany przez kokoman0, 29 listopad 2011 - 21:12.

#3263 Share zmija2a

zmija2a

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 29 listopad 2011 - 21:22

VAT w rolnictwie

Natomiast sytuacja u znajomego, który mieszka w innym powiecie wygląda tak, że został zmuszony do założenia tegoż właśnie drugiego licznika ponieważ jako, że jest "vatowcem" dostawca energii zobligował go do tego.

- mafia ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3264 Share kokoman0

kokoman0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów

Napisany 29 listopad 2011 - 21:29

VAT w rolnictwie Aj tam mafia. Każdy kożystający z pełnego vat-u (prowadzący dzziałalność) musi teoretycznie posiadać oddzielne źrudło prądu w zakładzie pracy (czytaj np. obora). Tylko ciekawi mnie jak to jest, że inni muszą już a gość mieszkający dosłownie za rzeką już (jeszcze) nie musi.

Edytowany przez kokoman0, 29 listopad 2011 - 21:31.

#3265 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 29 listopad 2011 - 21:34

VAT w rolnictwie rozni dostawcy,rozne interpretacje prawa
jak ja chcialem drugi licznik to powiedziali mi takie koszty ze gra nie warta swieczki(dodatkowa oplata abonamentowa za punkt odbioru,drozsza energia, co miesieczna oplata od przydzialu mocy oraz licznik z rejestratorem poboru)
Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#3266 Share kokoman0

kokoman0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów

Napisany 29 listopad 2011 - 21:40

VAT w rolnictwie @przemol87 a odliczasz vat od e. elektrycznej czy poprostu kożystasz z licznika na zasadach prywatnego odbiorcy i vatu nie odliczasz??

Edytowany przez kokoman0, 29 listopad 2011 - 21:41.

#3267 Share zmija2a

zmija2a

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 29 listopad 2011 - 21:43

VAT w rolnictwie "Teoretycznie" w praktyce wychodzi całkiem inaczej. Musi posiadać oddzielne źródło prądu? - gdzie to jest zapisane? W jakiej ustawie? To od przedsiębiorcy zależy czy "koszty" prądu zaliczy czy nie zaliczy, a od PGE, STOEN, ENEA itp., zależy czy będą "kici kici" i wpiszą NIP, czy nie wpiszą "NIP". Ale PGE, STOEN, ENEA itp. oraz US to jedna i ta sama firma ;)

#3268 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 29 listopad 2011 - 21:44

VAT w rolnictwie

zmija2a czytanie ze zrozumieniem:)
Mój znajomy pracuje w elektrowni i on przyjmował moje nowe dane. Jak z nim gadałem to bardzo wielu rolników chce nip na fakturze właśnie po to by odliczyć ileś procent vat-u i mówi ze nie ma z tym problemu wiec troche dziwne ze u was sie nie da.może to zależeć też od dostawcy energii bo jak wiadomo w Polsce kilku ich jest

Ja mam ENERGA a kto jest Twoim dostawcą?

@lukaczmarek - z tego co się domyślam to masz NIP na FV VAT za prąd, korzystając z taryfy coś ala G11,G12 (i to dzięki koledze - stawiaj mu "wode" ;)).

Ja piszę/mówię o tym, że (o ile nie zmienili coś w tym całym biurokratycznym b....) można odliczać VAT (oczywiście procentowo - i to w tym przypadku o którym tu rozmawiamy - tj. jeden licznik na chałupę i oborę). Chyba było to zapisane w Rozporządzeniu w sprawie wystawiania Faktur lub tym podobne. Był tam jeden ważny zapis na którym podpieram swoją rację (ale to było x lat wstecz - teraz mogli to zmienić), a ten zapis brzmiał mniej więcej tak: "FV VAT dla rolnika, nie musi posiadać nr NIP". Zgodnie z tamtymi zapisami, nie było też podziału na "rolnika" ryczałtowego i "na zasadach ogólnych", zgodnie z tamtymi zapisami nie było też &, który "narzucałby" rolnikowi będącemu na "zasadach ogólnych" posiadanie nr NIP na FV, które zamierza obliczać w ramach podatku należnego/naliczonego.

Ale to było x lat temu, a teraz może grzebali w tym g.....
Pzdr. ;)

Było tak że faktura za energię elektryczną wystawiona rolnikowi nie będącemu płatnikiem VAT nie musi zawierać nr NIP ale jak rolnicy zaczęli rezygnować ze zwolnienia i przechodzić na VAT to zakłady energetyczne się zmądrzyły i chcą nas skubać.
Inna bajka - mam abo w PLAY, gdybym chciał to samo mieć z NIPem na fakturze (tyle samo minut, umowa na taki sam okres) to muszę skorzystać z droższej taryfy (i wychodzi ona około 20% drożej).

Wracając do energii elektrycznej.
Na fakturach z 2008 i 2009 roku odbiorcą
jest
Imię i Nazwisko
adres
gospodarstwo rolne

obecnie czyli na fakturach z tego roku jest
Imię i nazwisko
adres

dopisek gospodarstwo rolne ulotnił się jakoś ;)
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#3269 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 29 listopad 2011 - 21:53

VAT w rolnictwie kokoman0
w zakladzie energetycznym jestem traktowany jako gospodarstwo DOMOWE a NIE rolne,jak juz wczesniej wspomnialem odliczam do50do90%

Edytowany przez przemol87, 29 listopad 2011 - 21:59.

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#3270 Share zmija2a

zmija2a

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 29 listopad 2011 - 22:06

VAT w rolnictwie

Było tak że faktura za energię elektryczną wystawiona rolnikowi nie będącemu płatnikiem VAT nie musi zawierać nr NIP ale jak rolnicy zaczęli rezygnować ze zwolnienia i przechodzić na VAT to zakłady energetyczne się zmądrzyły i chcą nas skubać.

Było/jest tak jak piszesz/mówisz (a zakłady energetyczne w porozumieniu z US - grunt przekopały ;)), ale czy jest tak, że FV VAT wystawiona rolnikowi będącemu na "VAT" (w dniu dzisiejszym wystawiona) musi zawierać nr NIP?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3271 Share kokoman0

kokoman0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów

Napisany 29 listopad 2011 - 22:08

VAT w rolnictwie

"Teoretycznie" w praktyce wychodzi całkiem inaczej. Musi posiadać oddzielne źródło prądu? - gdzie to jest zapisane? W jakiej ustawie? To od przedsiębiorcy zależy czy "koszty" prądu zaliczy czy nie zaliczy, a od PGE, STOEN, ENEA itp., zależy czy będą "kici kici" i wpiszą NIP, czy nie wpiszą "NIP". Ale PGE, STOEN, ENEA itp. oraz US to jedna i ta sama firma ;)

Tak tylko często jest tak, że przedsiębiorcy nie daje się możliwości decydowania o tym. Przykładem jest znajomy weterynaż on nie chciał wliczać kosztów e. elektrycznej ale i tak musiał założyć drugi licznik. Kurcze za dużo jest nieścisłośi w pewnych kwestiach związanych z vatem, że jednak pozostanę przy jaśniejszym ryczałcie.

#3272 Share fezoi

fezoi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 728 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja ,rolnictwo,

Napisany 29 listopad 2011 - 22:22

VAT w rolnictwie

kokoman0
w zakladzie energetycznym jestem traktowany jako gospodarstwo DOMOWE a NIE rolne,jak juz wczesniej wspomnialem odliczam do50do90%

Napisz , na jakiej podstawie odliczasz te % i czy US pobłogosławił Twoje wyliczenia ? Ja nie odliczam nic , ale to mnie trochę boli :( .Pozdrawiam !

#3273 Share zmija2a

zmija2a

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 29 listopad 2011 - 22:25

VAT w rolnictwie @kokoman0 - idę zmienię siedzisko "przy korycie", na "ławę sejmową" - tylko mnie nie tuczcie za dużo ;)

#3274 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2031 postów

Napisany 29 listopad 2011 - 22:38

VAT w rolnictwie fezoi

Gdy rachunki mam na kilka set zlotych to odliczam 50%natomiast gdy deszczuje to wowczas rachunki opiewaja na kilka tysiecy wiec wowczas 90%. Na kazdej fakturze za enargie pisze ze" XX% energi wykorzystalem na potrzeby gospodarstwa"
Mialem jedna kontrol przy przspieszonym zwrocie i przegladali mi faktury tylko z jednago miesiaca,miedzy innymi byla tam faktura za energie-nie bylo zastrzezien

#3275 Share zmija2a

zmija2a

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 29 listopad 2011 - 22:51

VAT w rolnictwie Tak się ma PZPN, do zakładów energetycznych (US-owych), jak .... później dopiszę (jak mi wena wskoczy ;)).

#3276 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 30 listopad 2011 - 08:18

VAT w rolnictwie Mój dostawca to PGE

#3277 Share kokoman0

kokoman0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów

Napisany 30 listopad 2011 - 08:28

VAT w rolnictwie U nas też PGE i jeśli chcesz odliczć vat od e. elektrycznej to musisz drugi licznik zakładać.

#3278 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 30 listopad 2011 - 08:51

VAT w rolnictwie U mnie jest jeden licznik. Też PGE i księgowa wzięła bez problemu.

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#3279 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 30 listopad 2011 - 09:15

VAT w rolnictwie a msz NIP na fakturze?
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3280 Share in2dex

in2dex

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 341 postów

Napisany 30 listopad 2011 - 09:31

VAT w rolnictwie Wszystko można jak się ma dobrą księgową:P Czy można z vatu miesięcznego przejść na kwartalny? jakie są warunki?
To nie forum magii i czarów:)