karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

fezoi    170
Napisano (edytowany)

Wiem ze to juz bylo ale w natloku watkow nie moge tego odnalezc. Chodzi mi mianowicie o to ze w styczniu zakupilem od rolnika ryczaltowego plug(srodek trwaly) o wartosci ok 2 tys. zl i mam pytanie czy moglbym sobie od niego odliczyc VAT wystawiajac mu fakture na zakup? jestem vatowcem oczywiscie. Tylko mnie nie karćcie za nie wiedze i moja nie moc wyszukania :P

" Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług czynny podatnik VAT nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego ..." dalej przepisu nie cytuję

:) .Ps.Przypomnij sobie , a może zapłaciłeś 999zł , bo od 2tyś. to jesteś winien US 2% podatku .Postaw pług za stodołę i zapomnij o nim , przecież masz go od zawsze .

Edytowano przez fezoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AturSz    6

a co chcesz urzedowi przepuscic z 50 złoty??? ryczaltowcy maja 7% vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrus19    8
Napisano (edytowany)

Jak liczyłem na swoim gospodarstwie to ja opłacalności nie widze wogóle, zapłace te 20tys vatu odzyskam te 20 tys. + koszty prowadzenia (ok. 3000zł), a brać na nowe maszyny i cieszyć się że zwrócili to według mnie nie wart. Jeśli tak to całe życie na kredycie, bo inaczej nie wyjdzie. (o gospodarstwie mlecznym mówie gdzie liczyłem vat mleko+mięso)

 

Znajomy 100 krów + 250ha brak następcy, przystopował trochę z inwestycjami i mówi, że jeśli mógłby to by na ryczałt wrócił.

 

Nie wiem skąd te zadowolenie 20 hektarowców, że tak świetnie się opłaca/ :wacko:

Edytowano przez piotrus19

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856
Napisano (edytowany)

Prowadź sam to już zaoszczędzisz 3tys. W miesiacu to około 1 godzina + czas na zawiezienie do US.

Policzmy jezeli sprzedam produkty za 100tys zł to musze do US oddać 5tys zł. Za Te 100tys kupuje w roku produkty do prowadzenia gospodarstwa oraz inwestycje. U mnie wychodzi średnio około 15% vatu. Czyli 100tys w tym 15tys. (które US mi odda). Czyli z US jeszcze w roku dostane 10tys zł. + 30tys za dopłaty i czego chcieć wiecej. Teraz ty mi przedstaw swoje racje

Edytowano przez poosa21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

mam pytanie czy wypisujac faktury vat i rr to stosuje jednolita numeracje laczna dla obu faktur czy tez osobno numeruje faktury Vat i osobno rr wg kolejnosci w danym rodzaju faktury??

a czemu nie chcesz od celaka przy kupnie odliczyc sobie vatu od niego?? przeciez skarbowka ten vat ci zwroci a nie ty musisz płacic ten vat skarbowce

 

Przyłączam się do pytania. Czy są jakieś wymogi odnośnie numerowania faktur?


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Ja prowadze trzy różne numeracje, Jak kupuje od ryczałowca to RRx/2012, Jak sprzedaje i wypisuje ręcznie to x/2012, oraz jak drukuje faktury to x/miesiąc(numer)/2012. Miałem kontrole i nic sie do tego nie przyczepili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Proszę , napiszcie że żartujecie !

 

 

Dlaczego mialbym zartowac? Powaznie zakupilem go i powaznie sie pytam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomekrolnik    0

Powiedzcie mi czy przywala sie do mnie jesli faktura byla na 2195,01zl a ja zaplacilem przelewem 2195 tzn bez tego grosza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Wiem ze to juz bylo ale w natloku watkow nie moge tego odnalezc. Chodzi mi mianowicie o to ze w styczniu zakupilem od rolnika ryczaltowego plug(srodek trwaly) o wartosci ok 2 tys. zl i mam pytanie czy moglbym sobie od niego odliczyc VAT wystawiajac mu fakture na zakup? jestem vatowcem oczywiscie. Tylko mnie nie karćcie za nie wiedze i moja nie moc wyszukania :P

Fakturyę VAT RR wystawiasz przy zakupie od rolnika ryczałtowego produktów rolnych , np.:zboża , zwierząt hodowlanych itp. czyli tego do czego otrzymywałeś zwrot ryczałtowy przed przejściem na zasady ogólne . Tak więc nie możesz wystawić faktury kupując maszynę od rolnika ryczałtowego .Druga sprawa to pytanie czy zakupiony pług (wartość 2 tyś. zł.) to środek trwały i czy powinien być wpisany w ewidencję środków trwałych ?

Co do samego prowadzenia ewidencji środków trwałych przez rolników (vatowców )są dwie szkoły , są interpretacje mówiące , że rolników ten obowiązek nie dotyczy , bo jej prowadzenie wynika z przepisów o podatku dochodowym którego obecnie nie płacimy , ale niektóre US wymagają ewidencji lub rejestru środków trwałych.Dochodzi jeszcze definicja środka trwałego , Twój pług nie przekracza kwoty ( ile dokładnie, to nie pamiętam )od której zalicza się zakupy do środków trwałych , ale na pewno nie zużywa się wciągu sezonu .

Może ktoś inny się wypowie i doradzi , trzeba poszukać we wcześniejszych postach bo temat wraca często .

Ps . Ten post o żartach nie był do Ciebie ,zaszła drobna pomyłka :wacko: .Pozdrawiam :) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

3500zł kwota powyżej której zakupiona maszyna jest środkiem trwałym i powinna być zarejestrowana w ewidencji nie celem amortyzacji ale jeśli ktoś będzie chciał powrócić na ryczałt to od daty tego zakupu musi odczekać 1-5 lat (rok jeśli kwota maszyny poniżej bodajże 10tys zł )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5298

@fezoi z tego co mi księgowy mówił lepiej prowadzić księgę środków trwałych, w tą księgę wpisujemy wszystkie maszyny przekraczające 3500zł (tylko zapomniałem się zapytać czy też wpisywać urządzenia typu spawarka, sprężarka, piła łańcuchowa itd.?) a dlaczego warto wpisywać, a bo jak np. kupisz lemiesz do pługa to masz udokumentowane że posiadasz ten pług

ale znam tez klienta co miał już kontrol i US nie wymagał od niego tego rejestru śr. trwałych, po prostu zależy od urzędnika i jego humoru... :) ja tam prowadzę dla świętego spokoju tą księgę


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Zakładając , że prowadzimy ewidencję środków trwałych, to pług Kolegi wiesko do tej ewidencji się nie kwalifikuje . Pytanie ,czy jest obowiązek wpisywania go gdziekolwiek ?

Przy przejściu z ryczałtu na zasady ogólne trzeba by było spisać wszystkie maszyny od starych bron zaczynając i budynki ( żeby wytłumaczyć się np. z zakupu rolki papy do konserwacji dachu stodoły ).

Robiliście bilans (spis ) otwarcia ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Juz troche jasniej po tych wyjasnieniach. Takiego spisu nie wykonalem przed przejsciem. Dzisiaj sie zapytam jezeli dam rade ksiegowego ktory siedzi w takiej platanienie przepisow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

No ok; przed przejściem na vat zakupiłem ciągnik za powiedzmy 20tys zł brutto. Nikt mi tego vatu nie cofnął. Przeszedłem sobie na vat. I teraz wciągnę go w ewidencje, a powiedzmy jak za rok-dwa będę kończył działalność rolniczą to muszę go pewnie sprzedać z vatem, albo zgodnie ze spisem natury za niego vat oddać?

Powiedzcie, że się mylę.


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170
Napisano (edytowany)

Przy przejściu z ryczałtu na zasady ogólne ludzie się rejestrują jako czynni podatnicy i koniec , dlatego pytałem czy ktoś wymagał spisywania " gratów " .Przy powrocie na ryczałt rozlicza się te środki trwałe za które otrzymaliśmy zwrot VATu i w tym momencie ten rejestr (ewidencja ) może być przydatna , podobnie chyba będzie w przypadku zakończenia "kariery" , a taki ciągnik sprzedajesz ze stawką zw.

Edytowano przez fezoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beowulf87    1

poruszyliscie temat o ktory chcialem, zapytac: czy jak kupie od handlarza rozrzutnik za 4tys, 30-letni i dam mu fakture, odlicze od tego vat czyli 23% za sprzet, to w ogole te vat moge odliczyc i gdybym za 3 lata sprzedawal go za 2 tys to ten vat oddaje? czy szkoda sobie dupe zawracac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

Co roku sprzęt traci na wartości więc mniej oddasz nić odliczysz:)


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Ja rozliczacie korekty faktur z cukrowni? Sprzedaż była w październiku, a w styczniu aneks do umowy i nowa faktura (korekta).

Wcześniej w KSC nie było "PK Opłata produkcyjna od buraków" a teraz jest i jak podwyższyli o 5zł to zabrali 3,85. U was też tak jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skoti22    1

panowie mam pytanie i prosze o jak najszybszą odpowiedz wypisuje ewidencje środków trwałych i za wartość początkową ciągnika wpisuje cene netto czy brutto?? prosze o odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj