Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9015 odpowiedzi na ten temat

#3181 Share GRGOJ

GRGOJ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 21 listopad 2011 - 21:16

VAT w rolnictwie tutaj jest odnośnik do podobnej dyskusji na forum, ale nie jest w nim ostatecznie napisane, czy tylko vatowiec, czy też ryczałtowiec może kupić po cenie netto.
a tutaj znalazłem coś takiego:
"wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów następuje wtedy, gdy polski rolnik rozliczający się z VAT na zasadach ogólnych dokona nabycia towaru od podatnika podatku od wartości dodanej z innego kraju UE. Na przykład, rolnik zakupi w Danii od podatnika tamtejszego podatku od wartości dodanej ciągnik, który będzie używał w swoim gospodarstwie do produkcji rolnej. Obowiązek podatkowy w VAT nie powstanie, gdy ciągnik będzie towarem używanym, a sprzedający zastosuje opodatkowanie na zasadach marży. Należy jednak pamiętać, że nie każdy przedmiot "używany" w potocznym znaczeniu tego słowa będzie takim dla potrzeb podatkowych.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru nastąpi również wtedy, gdy nabywcą jest rolnik ryczałtowy nabywający towary do prowadzonej przez siebie działalności rolniczej, a całkowita wartość WNT na terytorium kraju przekroczyła w trakcie roku podatkowego kwotę 50 tys. zł. Wewnątrzwspólnotowe będzie również nabycie dokonane przez rolnika ryczałtowego (od podatnika podatku od wartości dodanej) w sytuacji, gdy całkowita wartość WNT w roku ubiegłym przekroczyła wskazaną kwotę progową - 50 tys. zł. Do kwoty tej nie wlicza się podatku od wartości dodanej, należnego lub zapłaconego na terytorium państwa członkowskiego."

Edytowany przez GRGOJ, 21 listopad 2011 - 21:26.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 21:59
  •  

#3182 Share daro87

daro87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 21 listopad 2011 - 21:36

VAT w rolnictwie witam jeśli sprzedałem zboże to teraz mogę starać się o zwrot z us, więc muszę dołączyć jakiś wniosek o zwrot podatku???

#3183 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 21 listopad 2011 - 21:40

VAT w rolnictwie Sprzedałeś i chcesz zwrot? :lol: Wypełnij deklarację i wpłać nadwyżkę na konto US :P
Zwrot przysługuje od towarów zakupionych, a nie sprzedanych.
Chyba że chodzi ci o to, że wcześniej nie miałeś żadnej sprzedaży i nie miałeś z czego odliczać...

Edytowany przez b0gdan, 21 listopad 2011 - 21:45.

#3184 Share daro87

daro87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 21 listopad 2011 - 21:50

VAT w rolnictwie [quote name='b0gdan' timestamp='1321908057' post='817027']
Jeśli bym nie miał do zwrotu to bym się nie pytał... z przeniesienia się nazbierało, to trzeba jakiś wniosek do deklaracji dołączać???

to jak kolego wiesz czy nie?

#3185 Share gonzobonzobong

gonzobonzobong

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 439 postów
  • Zainteresowania:szerokie w biodrach, wąskie w pasie

Napisany 21 listopad 2011 - 21:55

VAT w rolnictwie Automoderacja spowodowana brakiem działań administracji forum.

Edytowany przez gonzobonzobong, 15 grudzień 2012 - 13:21.

Chivas Regal kontra czarny Jaś wędrowniczek 2:1

#3186 Share daro87

daro87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 21 listopad 2011 - 21:59

VAT w rolnictwie czyli tylko do przyspieszonego (25 dni) trzeba wniosek a do tego 60 nie trzeba żadnego wnosku tylko w deklaracji w odpowiednie pola wpisać sumę do zwrotu tak???

#3187 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2825 postów

Napisany 21 listopad 2011 - 22:02

VAT w rolnictwie @daro87, jo

#3188 Share daro87

daro87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 21 listopad 2011 - 22:04

VAT w rolnictwie dzieks ;)

Edytowany przez daro87, 21 listopad 2011 - 22:06.

#3189 Share pawelek32

pawelek32

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 22 listopad 2011 - 09:34

VAT w rolnictwie Witam.
Jestem MR i bede przechodzić na VAT. Nie mam na siebie żadnego ciągnika (wszystkie są na ojca). Musimy kupić ładowacz czołowy do jednego z ciągników. Czy, abym mógł odliczyć Vat od tego ładowacza to ciągnik musi być zarejestrowany na mnie? Czy wystarczy jakieś użyczenie od ojca, itp?
Mógłby ktoś napisać ile czasu potrzeba, żeby zostać vatowcem oraz krok po kroku co i gdzie trzeba po kolei załatwiać?
pzdr

#3190 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 22 listopad 2011 - 10:08

VAT w rolnictwie przejrzyj powiedzmy ostatnie 60 stron, tam są pytania na Twoje odpowiedzi kochane dziecko neostrady ;>
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3191 Share GRGOJ

GRGOJ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 318 postów

Napisany 22 listopad 2011 - 12:17

VAT w rolnictwie chciałem jeszcze wrócić do kwestii kupna z zagranicy maszyny- co jeśli koszt całkowity nie przekroczy 50.000zł? Według jakich stawek należałoby płacić VAT? Czy jest możliwość zapłacenia 0% stawki, jeśli jest to maszyna wykorzystywana w produkcji rolnej, a ja jestem rolnikiem ryczałtowym?

Edytowany przez GRGOJ, 22 listopad 2011 - 12:45.

#3192 Share mloda1

mloda1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 8 postów

Napisany 22 listopad 2011 - 16:55

VAT w rolnictwie hej czy można pracować poza rolnictwem jesli jest się na vacie?

#3193 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2825 postów

Napisany 22 listopad 2011 - 17:43

VAT w rolnictwie

Witam.
Jestem MR i bede przechodzić na VAT. Nie mam na siebie żadnego ciągnika (wszystkie są na ojca). Musimy kupić ładowacz czołowy do jednego z ciągników. Czy, abym mógł odliczyć Vat od tego ładowacza to ciągnik musi być zarejestrowany na mnie? Czy wystarczy jakieś użyczenie od ojca, itp?
Mógłby ktoś napisać ile czasu potrzeba, żeby zostać vatowcem oraz krok po kroku co i gdzie trzeba po kolei załatwiać?
pzdr

Kup ten ładowacz, odlicz vat, po czym ładowacz postaw pod płotem obok roweru który zarósł pokrzywami, a i tak nikogo to nie będzie obchodziło. W każdym bądź razie nie musisz przerejestrowywać ciągnika na siebie.
Pierwszy zasadniczy krok, strategiczny krok to, wsiądź do ,,poloneza,, i pojedź do US w mieście. Zabierz wszelakie dokumenty związane z gospodarstwem a najważniejsze dokumenty to dokumenty potwierdzające twą tożsamość. Jeśli pojedziesz z rana to do południa powinieneś ogarnąć temat wraz z biurem rachunkowy. Później pozostanie czekać kilka dni na pocztę ewentualnie jeszcze raz do US w sprawie jakiegoś magicznego podpisu.

Edytowany przez damianzbr, 22 listopad 2011 - 17:46.

#3194 Share beowulf87

beowulf87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 23 listopad 2011 - 11:35

VAT w rolnictwie normalny zwrot to z tego co pamietam 180 dni, przyspieszony 25 dni, kontrola i tak moze byc przy jednym i drugim okresie wiec lepiej miec w 25 dni i wykorzystac ta kase

#3195 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 23 listopad 2011 - 12:33

VAT w rolnictwie beowulf87 nie masz racji. Normalny zwrot to 60 dni

#3196 Share beowulf87

beowulf87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 23 listopad 2011 - 16:55

VAT w rolnictwie dziekuje za info, w takim razie napewno w styczniu zloze o zwrot

#3197 Share socha

socha

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 23 listopad 2011 - 19:41

VAT w rolnictwie

beowulf87 nie masz racji. Normalny zwrot to 60 dni

No tak tylko trzeba mieć sprzedaż żeby zwrócili, a z tego co czytałem ostatnio w gazecie prawnej do 180 dni powinni zwrócić nawet jeśli nie ma się sprzedaży.

#3198 Share Fabian777

Fabian777

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 23 listopad 2011 - 19:41

VAT w rolnictwie Kolego Lukaczmarek gdzie to wyczytałeś że na zwrot w normalnym czasie czeka się 60 dni bo to bzdura 180 dni i to w przypadku gdyż rozliczasz się miesięcznie a nie kwartalnie bo wtedy 360 dni, a co do zwrotu przyśpieszonego to jest to 25 dni ale pod warunkiem że miałeś w tym miesiącu sprzedaż.

#3199 Share martinezo

martinezo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 922 postów

Napisany 23 listopad 2011 - 19:59

VAT w rolnictwie

Jak chcesz przyspieszony w 25 dni to wniosek do deklaracji jak normalnie i bez kontroli ;) to w deklaracji zaznaczasz że chcesz kasiute i ile ;) jak się nie pali to weź zwykły wolniejszy bo na przyspieszony zawsze kontrola ;)

zawsze składam wniosek o zwrot przyspieszony i tylko raz miałem kontrolę - zaraz po przejściu na zasady ogólne rozliczania VATDodany obrazek

Edytowany przez martinezo, 23 listopad 2011 - 20:00.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3200 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 23 listopad 2011 - 22:47

VAT w rolnictwie

Kolego Lukaczmarek gdzie to wyczytałeś że na zwrot w normalnym czasie czeka się 60 dni bo to bzdura 180 dni i to w przypadku gdyż rozliczasz się miesięcznie a nie kwartalnie bo wtedy 360 dni, a co do zwrotu przyśpieszonego to jest to 25 dni ale pod warunkiem że miałeś w tym miesiącu sprzedaż.

Widzę że niebardzo wiesz o co chodzi a nazywasz moje wypowiedzi bzdurą wiec uściślijmy.

Zwrot przyspieszony 25 dni jeżeli spełni dodatkowe warunki określone w art. 87 ust. 6 ustawy
Zwrot normalny 60 dni gdy w danym miesiącu wykaże sprzedaż lub nie wykaże sprzedaży ale złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe
Zwrot 180 dni gdy w danym miesiącu nie wykaże sprzedaży

Więc prosze nie wprowadzaj ludzi w błąd bo zakładam że sprzedaż każdy bez problemu wykaże

Edytowany przez lukaczmarek, 23 listopad 2011 - 22:55.