Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9028 odpowiedzi na ten temat

#301 Share zibik1

zibik1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 31 maj 2008 - 21:04

VAT w rolnictwie Panowie jeśli kupię sprzęt za 100 tyś netto czyli za 122tyś brutto to US wróci mi cały vat czyli 22 tyś ? Czy to jest jakoś inaczej?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 20:20
  •  

#302 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 01 czerwiec 2008 - 16:28

VAT w rolnictwie tak zwróci Ci cały VAT

#303 Share zibik1

zibik1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 04 czerwiec 2008 - 18:31

VAT w rolnictwie Witam .Jestem hodowcą trzody chlewnej co roku dokupuje zboże .Czy kupując np .10 ton zboża od rolnika ryczałtowego po 80zł. plus vat to US wróci mi ten vat?Jeśli tak to będę musiał wypisać fakturę RR i przez bank pieniądze muszą iść?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#304 Share cichywielbiciel

cichywielbiciel

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 04 czerwiec 2008 - 20:52

VAT w rolnictwie Tak-o zwrot Vatu z faktury RR można się ubiegać tylko wtedy gdy jest ona zapłacona przelewem.
Od 1 maja stawka wynosi 6%

#305 Share zibik1

zibik1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 23 czerwiec 2008 - 10:35

VAT w rolnictwie Od 1 lipca przechodzę na vat Panowie jak to jest z tymi licznikami na wode i światło?Czy np. na wode muszę mieć dwa liczniki i płacić dwa rachunki czy płacić jeden rachunek ale mieć dwa liczniki by udowodnić ile tej wody zużyłem na gospodarstwo?

#306 Share dani221

dani221

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 23 czerwiec 2008 - 12:08

VAT w rolnictwie ja mam jeden licznik na całe gospodarstwo nie mam dwuch jesli chodzi o energie czy wode to odliczam 30% na dom a 70% na gospodarstwo,,,podobnie jest z telefonami tylko że większy procent idzie na cele towarzyskie........

#307 Share jankris

jankris

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 637 postów

Napisany 23 czerwiec 2008 - 20:32

VAT w rolnictwie

tak zwróci Ci cały VAT

Przykro mi, ale wprowadzasz kolegę zibik1 w błąd. Jest jakoś inaczej. A mianowicie zwróci ci tylko różnicę pomiędzy tym vatem który zapłaciłeś za ciągnik, a tym vatem który już otrzymałeś za swoje produkty. Przy założeniu że wszystko co utargujesz wydajesz na maszyny , rożnica ta wyniesie 19%, ale przecież urząd skarbowy wie że musisz jeszcze za coś żyć.
Pozdr ;)

#308 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 23 czerwiec 2008 - 20:40

VAT w rolnictwie kolega @zibik1 pytał się o zwrot vatu z inwestycji a ten jest zwracany w całości, w mojej odpowiedzi nie uwzględniłem vatu który musi wpłacić do US

#309 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 28 czerwiec 2008 - 11:23

VAT w rolnictwie

Przykro mi, ale wprowadzasz kolegę zibik1 w błąd. Jest jakoś inaczej. A mianowicie zwróci ci tylko różnicę pomiędzy tym vatem który zapłaciłeś za ciągnik, a tym vatem który już otrzymałeś za swoje produkty. Przy założeniu że wszystko co utargujesz wydajesz na maszyny , rożnica ta wyniesie 19%, ale przecież urząd skarbowy wie że musisz jeszcze za coś żyć.
Pozdr :D

To Ty kolego jesteś w błędzie, zwrócą mu cały vat, gdyż vat od środków trwałych zwracany jest w całości, jak napisał kolega powyżej

#310 Share strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 02 lipiec 2008 - 07:26

VAT w rolnictwie

ja mam jeden licznik na całe gospodarstwo nie mam dwuch jesli chodzi o energie czy wode to odliczam 30% na dom a 70% na gospodarstwo,,,podobnie jest z telefonami tylko że większy procent idzie na cele towarzyskie........

pytałem oto w US i miła pani mi powiedziała że faktycznie można jeśli im udowodnie że faktycznie 30 % idzie na dom
Jak to myslisz udowodnić ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#311 Share zibik1

zibik1

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 02 lipiec 2008 - 20:59

VAT w rolnictwie No właśnie jak to udowodnić ?

#312 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 02 lipiec 2008 - 21:50

VAT w rolnictwie można zainstalować podlicznik, lub zastosować ryczałt, ale jego wielkość nie jest mi znana :D Ale uwaga jeśli będziesz odliczał vat od energii elektrycznej bardzo możliwe że energetycy obdarują Cie prądem przemysłowym, znam kilka takich przypadków w mojej okolicy, ale pomimo to i tak się opłaci

#313 Share strzymek

strzymek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 598 postów

Napisany 03 lipiec 2008 - 07:23

VAT w rolnictwie jeśli chcesz odliczać vat od prądu to i tak musisz przejść na taryfe przemysłową ja mam siłe na gospodarstwo a jednofazowy na dom :D :D na domowym 20 -25 kwh miesięcznie ale jest

#314 Share mav

mav

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 535 postów

Napisany 03 lipiec 2008 - 07:39

VAT w rolnictwie

jeśli chcesz odliczać vat od prądu to i tak musisz przejść na taryfe przemysłową ja mam siłe na gospodarstwo a jednofazowy na dom :D :D na domowym 20 -25 kwh miesięcznie ale jest

nic nie musisz.

Ja mam jeden licznik i nie mam przemysłowej taryfy... :D

jak US ma jakieś obiekcje, to niech udowodni że jest inaczej. Wiem jedno US całkiem inaczej rozmawia z firmą która sie profesjonalnie zajmuje rozliczeniami i wtedy nie próbuje wciskać kitu bo dobrze o tym wie że marne ma szanse. A zwykłemu pojedynczemu rolnikowi który tak na prawdę o przepisach wie tyle co nic, jest wstanie wcisnąć wszystko.

#315 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 03 lipiec 2008 - 07:48

VAT w rolnictwie Ja też nie mam taryfy przemysłowej i odliczam 100% vat za prąd :D ...
Trzeba trochę pogłówkować i wszystko się da;).
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

#316 Share jankris

jankris

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 637 postów

Napisany 03 lipiec 2008 - 08:26

VAT w rolnictwie

To Ty kolego jesteś w błędzie, zwrócą mu cały vat, gdyż vat od środków trwałych zwracany jest w całości, jak napisał kolega powyżej

Będę wdzięczny jeśli przypomnisz mi ten artykuł, bo jakoś mi się zawieruszył.
Wiem natomiast, że w deklaracji trzeba zrobić w całości rozliczenie podatku naliczonego i należnego. W zależności ile sprzedajesz i ile kupujesz , będzie albo do zwrotu albo do zapłaty.

"Art. 87.
1. W przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 jest w
okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do
obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy
na rachunek bankowy."

#317 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 03 lipiec 2008 - 10:26

VAT w rolnictwie nie przypomnę Ci tego artykułu gdyz go nie znam, ale wiem że zwrot od środków trwałych przysługuje w całości, bo w ten sposób mój szwagier odzyskał 60 k PLN, wpłacając 12k PLN vatu od produkcji rocznie, artykuł który przytoczyłeś tyczy się środków obrotowych

#318 Share jankris

jankris

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 637 postów

Napisany 03 lipiec 2008 - 11:00

VAT w rolnictwie Lubię te określenia : sąsiad, wujek, szwagier coś wie, coś zrobił, itd.
Piszesz,że vat od średków trwałych podlega zwrotowi w całości, a z drugiej strony piszesz, że szwagier odzyskał 60k PLN wpłacając 12k PLN. Rozumiem, że w cenie maszyn było 60k PLN, a w swoich produktach odzyskał 12k PLN. Więc pytanie brzmi ile zwrócił mu US. Całe 60k PLN czy różnicę 48 k PLN. Aby w sprzedanych produktach mieć 12k PLN musiał sprzedać na kwotę 400k PLN. Jako ryczałtowiec dostałby teraz 24k PLN. Więc narazie Mu się to opłaca, ale gdy przestanie kupować ....???

Nie bardzo wiem o co ci wogóle chodzi.
Mogę domyślać się tylko że chodzi ci nie o globalne rozliczenia Vatu, ale o to że od maszyn rolniczych można rożliczyć a nie odliczyć całą kwotę vatu, a nie tak jak w przypadku samochodów osobowych (dostawczych) rejestrowanych na firmę tylko część.
Jeśli jestem w błędzie to przekonaj mnie że jest inaczej.
Pozdr

"Art. 87.
1. ...
2. Z zastrzeżeniem ust. 3 i 3a, zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy
podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w
zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie
60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Jeżeli zasadność zwrotu
wymaga dodatkowego sprawdzenia, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć
ten termin do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego. Jeżeli
przeprowadzone postępowanie wykaże zasadność zwrotu, o którym mowa w
zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z
odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w
przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.
3. Różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku
naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie
przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków
trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji,
oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone
do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22% obrotu podatnika
opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 oraz obrotu z
tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8
pkt 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

Rzeczą ludzką jest czegoś nie wiedzieć lub się mylić. A forum jest po to, by dowiedzieć się czegoś nowego, mieć różne zdania, a o różnicach rozmawiać i je wyjaśniać.

#319 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 03 lipiec 2008 - 12:30

VAT w rolnictwie dlaczego okrężna droga zarzucasz mi że kłamie? Miałem napisać że ja odzyskałem tyle vatu, skoro to nie ja? odzyskał 60k PLN ( nie wiem po com był ten znak zapytania, czyżbyś nie wiedział że k to oznaczenia tysiąca? ) vatu z zakupionych maszyn, a zakupuje tyle środków obrotowych że pomimo wszystko nie traci na vacie. Ode mnie nie uzyskasz pełnej odpowiedzi , bo nie jestem księgowym, zawodowy ksiegowy na pewno udzieli Ci fachowej i wyczerpującej odpowiedzi, może nawet za darmo :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#320 Share gigix

gigix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 04 lipiec 2008 - 08:26

VAT w rolnictwie Panowie ale wy macie problemy. Powiedzmy może w ten sposób: po zakupie PRZYSŁUGUJE zwrot vatu zawartego w cenie w całości. A to czy rzeczywiście ta kwota zostanie zwrócona czy nie to odrębna sytuacja każdego rolnika. Jak kupie na przykład kilogram ziemniaków to jak go zjem to nie znaczy ,że przytyje kilogram. Wyjątkowo głupi przykład. Co chodzi o zwrot za prąd to uważajcie panowie. ZE chce na siłę wcisnąć taryfe przemysłową twierdząc, że inaczej US nie uzna. Nie prawda. Od jakiegoś czasu US nie wymaga na fakturze nipu wiec może być zwykła taryfa i zwykła faktura. Najlepiej mieć licznik 3 fazowy i z niego wszystko odliczac, ale jeżeli ma sie tylko 1 to trzeba szacować. Aby US sie nie uczepił trzeba skalkulować o jakiej mocy ma sie urządzenia elektryczne w gospodarestwie, ich wykorzystanie i na tej podstawie wyliczyć zużycie. Proponuje zrobić do tego jakąś rozpiske