karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

strzymek    28

po co biuro w rzeczpospolitej często jest dodatek płytka z małą księgowością wpisujesz faktury kupna sprzedarzy i wszystko pozostaje tylko drukowanie zeznań podatkowych i rejestrów po co płacić 100zł można wydać je na przyjemniejsze rzeczy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hedonity    4
po co biuro w rzeczpospolitej często jest dodatek płytka z małą księgowością wpisujesz faktury kupna sprzedarzy i wszystko pozostaje tylko drukowanie zeznań podatkowych i rejestrów po co płacić 100zł można wydać je na przyjemniejsze rzeczy ;)

Przejdź na VAT. Opłaca się. Jak nie będziesz czegoś wiedział to daj znać. Podpowiem co i jak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Witam wszystkich forumowiczów. Piszę tu pierwszy raz. Zauważyłem tu wiele rzeczowych wypowiedzi. Zgłębiam temat Vatu w rolnictwie bo zastanawiam sie nad przejściem na zasady ogólne.

 

Mam następujące pytanie. Bedąc na zasadach ogólnych jak mam dokumentować i ewidencjonować sprzedaż produktów rolnych odbiorcą indywidualnym (nie rolnikom ryczałtowym).

 

Np. sprzedaż ziemniaków na targowisku miejskim. Przecież jak sprzedam klientowi 100 kg ziemniaków to nie będę go legitymował, żeby mu wystawić FV.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hedonity    4
Witam wszystkich forumowiczów. Piszę tu pierwszy raz. Zauważyłem tu wiele rzeczowych wypowiedzi. Zgłębiam temat Vatu w rolnictwie bo zastanawiam sie nad przejściem na zasady ogólne.

 

Mam następujące pytanie. Bedąc na zasadach ogólnych jak mam dokumentować i ewidencjonować sprzedaż produktów rolnych odbiorcą indywidualnym (nie rolnikom ryczałtowym).

 

Np. sprzedaż ziemniaków na targowisku miejskim. Przecież jak sprzedam klientowi 100 kg ziemniaków to nie będę go legitymował, żeby mu wystawić FV.

Kaine problem. Wystawiasz dowód wewnętrzny - w dniu tym i tym sprzedałem ziemnaików i zboża na tagowisku tu i tu tyle i tyle za kwotę taką i taką. Ale wierz mi nikt takich sprzedaży nie wykazuje - no chyba żeby klient chciał "dw". Potem dzielisz to przez stawki VAT i wpisujesz do rejestru dostaw (nabyć) VAT i tyle ... Dowód wewnętrzny jest bez adresu i bez danych - zawira tylko ilość, co, datę i wartość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

w top agrar było pisane o pomocy sasiedzkiej jeśli jesteś na zasadach ogólnych i chcesz pomóc sąsiadowi to potem wystawiasz fakture vat na siebie za tą pomoc i jest to świadzczenie usług wobec tego trzeba zarejestrować działalność i odprowadzić od tego podatki tak przynajmniej zrozumiałem

wobec tego podobnie ze sprzedarzą na targowisku można wystawić fakture na siebie i odprowadzić 3% podatku do US ale po co?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hedonity    4
w top agrar było pisane o pomocy sasiedzkiej jeśli jesteś na zasadach ogólnych i chcesz pomóc sąsiadowi to potem wystawiasz fakture vat na siebie za tą pomoc i jest to świadzczenie usług wobec tego trzeba zarejestrować działalność i odprowadzić od tego podatki tak przynajmniej zrozumiałem

wobec tego podobnie ze sprzedarzą na targowisku można wystawić fakture na siebie i odprowadzić 3% podatku do US ale po co?

Zaraz zaraz powoli. Jeżeli wystawisz cokolwiek czyli fakturę Vat lub dowód wewnetrzny to i tak musisz odpeowadzić vat. I to tzw. mus jakby powiedział Pawlak. Za to teraz NSA się wypowiedziało, że jeśli rolnik świadczy usługi na rzecz innych ludzi, to łapie się na PIT - tu na szczęście obowiązuje "kwota wolna" więc do ok. 2500 zł masz spokój, no chyba ża rzyczliwi sąsiędzi udowodnią że było inaczej :))) I to co piszą w Agrarze jest jak najbardziej zgodne z prawdą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Nie pomyślcie sobie , że jestem nadgorliwy z dokumentowaniem tej sprzedaży z targowiska. Chodzi mi jednak o to, ze w przyszłym roku bedę miał małą sprzedaż fakturowaną więc wolę jeszcze trochę dopisać takiej np. z targowiska i wykazać te 3%. żeby się US nie czepiał skąd mam kasę na zakupy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67
w top agrar było pisane o pomocy sasiedzkiej jeśli jesteś na zasadach ogólnych i chcesz pomóc sąsiadowi to potem wystawiasz fakture vat na siebie za tą pomoc i jest to świadzczenie usług wobec tego trzeba zarejestrować działalność i odprowadzić od tego podatki tak przynajmniej zrozumiałem

 

a co z przypadkiem, gdy ojciec użycza mi swoich maszyn nieodpłatnie (ja jestem na zasadach ogólnych a ojciec na ryczałcie)? takiego przypadku nie przedstawiono w Topagrar, czy istnieje konieczność odprowadzenia 0% VAT oraz rejestracja działalności gospodarczej, czy US nie przyczepi się do odliczania VAT od części eksploatacyjnych oraz płynów stosowanych w maszynach, które użycza mi ojciec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kasia79    0

witajcie mam pytanie:zamierzam przejść na vat na zasadach ogólnych z księgą przychodów i rozchodów,rozumiem że gdy coś sprzedam muszę odprowadzić vat do US gdy kupuję odliczam sobie...mogę odliczyć wszystkie koszty związane z produkcją rolniczą czyli pasza,koncentraty,weterynaria,paliwo nawozy,części ,materiały budowlane,prąd,wodę,a co z takimi sprawami jak rachunek za komórkę czy sprzęt komputerowy:papier,tusze,drukarka itp.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dani221    1

mam takie pytanie jestem na zasadach ogólnych i chciałbym kupić od ojca ciągnik rolniczy ojciec jest na rencie strukturalnej i jest właścicielem ciągnika na jakich zasadach mógłbym dokonać z nim tranasakcji zakupu tego ciągnika żeby odzyskać vat z urzędu skarbowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hedonity    4
witajcie mam pytanie:zamierzam przejść na vat na zasadach ogólnych z księgą przychodów i rozchodów,rozumiem że gdy coś sprzedam muszę odprowadzić vat do US gdy kupuję odliczam sobie...mogę odliczyć wszystkie koszty związane z produkcją rolniczą czyli pasza,koncentraty,weterynaria,paliwo nawozy,części ,materiały budowlane,prąd,wodę,a co z takimi sprawami jak rachunek za komórkę czy sprzęt komputerowy:papier,tusze,drukarka itp.?

Po co ci księga przychodów i rozchodów? Rachunek na komórkę najlepiej jak ma w adresie "gospodarstwo rolne", papier tusze i drukarka owszem, ale jeżeli będzie wynikać że coś tym robisz np ewidencje watoskie, wydruki faktur, jakieś wyliczenia itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hedonity    4
mam takie pytanie jestem na zasadach ogólnych i chciałbym kupić od ojca ciągnik rolniczy ojciec jest na rencie strukturalnej i jest właścicielem ciągnika na jakich zasadach mógłbym dokonać z nim tranasakcji zakupu tego ciągnika żeby odzyskać vat z urzędu skarbowego

A był na wacie? odliczał od traktora? Prowadzi jeszcze firmę czy już nie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dani221    1
A był na wacie? odliczał od traktora? Prowadzi jeszcze firmę czy już nie?

nie był ryczałtowcem i nie prowadzi żadnej firmy ma tylko rente

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

Jak to jest z odliczaniem vatu z benzynki do dostawczaka wykorzystywanego do ogolno rozumianego wożenia tyłka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

nie wiem jak to jest w przypadku benzyny do samochodu, nawet dostawczego ale jak kupujemy benzynę do poiły to z odliczeniem vat-u nie ma problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

Hmm a jak wy podciągacie piłe pod produkcję rolną? Zakjłądam że opał do jakiegoś parnika czy cuś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

nie wiem jak jest na fakturze na gospodarstwo i idzie razem do rozliczeń, tak samo jak podczas budowy gaz w butlach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dani221    1

a jakby na kosiarke wystawic fakture za benzyne poszło by do odliczenia,, rocznie taka kosiarka w gospodarstwie trochę spali benzynki ..............

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

na stacji benzynowej pytają o nr rejestracyjny albo przeznaczenie to sie pisze piła motorowa lub wykaszarka i tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gigix    6

No ja nie twierdze że nie można sobie wliczyc tylko pytam jak zareagować jak przyjdzie kontrola i spyta czy jest pan drwalem że tyle paliwa do piły zużywa. Wiem że piła jest potzrebna w gospodarstwie, ale głównie chyba do cięcia opału na zime a to raczej nie jest związane z produkcją rolną. Jak jest jakaś budowa budynku gospodarczego to ok ale ilości zużytego paliwa nie są powalające. Z samochodem pani z US powiedziała że jest potrzebny specjalny przegląd i możliwośc udokumentowania że wykorzystuje sie go do prowadzonej działalności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

piła potrzebna jest do oczyszczania rowów meiloracyjnych, wycinania zadrzewień na miedzach jak też wśród polnych ,prac gospodarskich i budowlanych można odliczć ale wszystko z umiarem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj