karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

adam77    0

Dzięki hedonity.

Myślę, że to nie takie proste, bo w chwili przekazania gospodarstwa ojciec musiałby zrobić spis wszystkich środków trwałych, tych które się nie zamortyzowały, a od których odliczył VAT (wszystkie duperele), tak aby US nie miał możliwości przyczepić się. Dodatkowo, pytanie czy będzie mógł mi sprzedać za dwa lata coś co kupi w ramach PROW-u.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

jeszce o środku trwałym jeśli kupuje wiertarke za 700zł to ewidencjonuje to jako środek trwały ? a inne duperele np śrubokręt za 10zł będę go używał kilka lat i jest to samodzielne narzędzie więc będzie błędem jeśli go nie wipsze do książki? rolnik musi prowadzić ewidencje środków trwałych więc co tam wpisywać ? wszystko czy tylko maszyny i urządzenia powyżej 3,5 tys zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hedonity    4
jeszce o środku trwałym jeśli kupuje wiertarke za 700zł to ewidencjonuje to jako środek trwały ? a inne duperele np śrubokręt za 10zł będę go używał kilka lat i jest to samodzielne narzędzie więc będzie błędem jeśli go nie wipsze do książki? rolnik musi prowadzić ewidencje środków trwałych więc co tam wpisywać ? wszystko czy tylko maszyny i urządzenia powyżej 3,5 tys zł

Zgodnie z pewnymi ustawami które rolników trochę nie dotyczą (nie będę zanudzał) możesz, ale nie musisz. Możesz z resztą założyć że dany sprzęt nie wytrzyma ponad rok więc dla ułatwienia nie pisz do ewidencji tylko w koszty bez zadnych wpisów do ewidencji śr. tr. Nie będzie to błędem. Zgodnie z ustawą o PIT- jest to tzw. wyposażenie a nie środek trwały. Nie ma problemu. Nikt raczej nie powinien się czepiać. Tak czy tak Vat ci się należy. Pojęcie środka trwałego - jeśli się chce to można na siłę uzasadnić ustawą o rachunkowości - ale tak jak piszę - jakbyś na siłę chciał - wtedy śr. tr. jest przedmiot kompletny, zdatny do użytku, będący własnością przedsiębiorcy i służący celom przedsiębiorstwa. Ale po co ... Nie ma sensu i po co pisać pół dnia.

Tak w ogóle poruszę pewien temat: W niektórych US traktują sprzęt rolniczy nie jako środek trwały (zwrot 60 dni) tylko jako inne zakupy ponieważ pojęcie "środek trwały" (i wyrzucają na siłę zwrot na 180 dni) jest wywodzone z ustawy o PIT a pod tą ustawę rolnicy nie podlegają, ponieważ płacą coś w rodzaju podatku dochodowego którym jest podatek gruntowy. Ale co kraj to obyczaj ...

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hedonity    4
ale musisz prowadzić ewidencje środków trwałych co tam wpisywać?

Najprościej - tak jak piszą powyżej czyli rzeczy warte powyżej 3,5 tysiąca netto Oczywiście oprócz materiałów do produkcji ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5

proste pytanko-nie śledze tematu cały czas-(zakładajac) sprzedaję mleko za 10 tys. to teraz dostaję 500zł "ekstra"nazywjąc to tak. Po przejściu na VAT nie dostanę tych 500zł "ekstra",czyli z powrotem 10tys. -minus 6%(600zł)podatku ?czy to naprawdę opłaci się przy 25 szt. Może ktos jest w podobnej sytuacji - to ile muszę średnio wydać pieniędzy miesięcznie na paliwo ,nawozy energię ,itp. żeby się to zwróciło+opłata za rozliczenie przez firmę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

z moich wyliczeń wynika że jak inwestujesz to się opłaca a jak nie inwestujesz lub niewiele to lepiej zostać na ryczałcie. Najlepszym momentem przejścia na VAT to gdy ma się kupkę kasy, i jeszcze trochę w skarpetach;) i zamierzasz kupić jakąś maszynę lub coś zbudować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61
proste pytanko-nie śledze tematu cały czas-(zakładajac) sprzedaję mleko za 10 tys. to teraz dostaję 500zł "ekstra"nazywjąc to tak. Po przejściu na VAT nie dostanę tych 500zł "ekstra",czyli z powrotem 10tys. -minus 6%(600zł)podatku ?czy to naprawdę opłaci się przy 25 szt. Może ktos jest w podobnej sytuacji - to ile muszę średnio wydać pieniędzy miesięcznie na paliwo ,nawozy energię ,itp. żeby się to zwróciło+opłata za rozliczenie przez firmę?

będąc na ryczałcie dostajesz 10tys netto +zwrot podatku w wysokości 6% czyli 600 zł co ci daje 10600zł

Przechodząc na Vat dostajesz 10000 zł + 3% Vatu czyli te 300 zł co daje 10300 zł tyle ze te 300zł trzeba do US oddać czyli zostaje ci te 10000zł. więc aby wyjść na zero musisz dostać z Us zwrot w wysokości 600zł + wysokość opłaty jaką musisz zapłacić dla biura rach. za rozliczenia czyli jakieś 100 co daje nam razem 700zł. aby uzyskać zwrot tych 700 zł z us musisz miesięcznie wydać przynajmniej ok 3200 netto( czyli ok 3900 brutto) na towary objęte stawką 22%. wiec policz ile wydajesz miesięcznie, a najlepiej policz to w skali roku bo dopiero wtedy widać ile się zarabia na tym interesie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5

Ile procent z zużytej energii,wody odliczacie na potrzeby gospodarstwa?Czy ktoś wie ile litrów napędu mogę kupić na 30 ha,ile nawozów, żeby US się nie czepił?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

nikt ci ilości nie ogranicza możesz kupić nawet 10ton an hektar abyś miał tylko faktury na to (ale oczywiście bez przesady)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5

TO ile to jest "do przesady",?-po przekroczeniu pewnej granicy napewno się czepną, tylko skąd to wyczytac(wiedzieć)?może ktoś wie o jakichś normach którymi się posługują z US?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

jeżeli będziesz kupował tyle ile zużywasz to nikt się nie przyczepi a jeśli będziesz za dużo lewych faktur brał to coś mogą chcieć. tak czy inaczej wydatki nie mogą zbytnio przekraczać przychodów

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4

Na fakturze na ON musi być nr rejestracyjny ciągnika ??? myśle że nie bo jak kupuje cysterną do domu np. 1000l ON to leje w beczki i nie muszę tylko do ciągnika

 

Mając sieczkarnie do KUKU samobierzną a nie mając chodowli moge np wystwić ojcu fakture na sprzedanie mu zielonki z kuku chcąc zwrot z części do sieczkarni ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

nie musi być numeru, jest chyba tylko adnotacja ze np na ciągnik, możesz wystawić fakturę na kiszonke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

no raczej możesz przecierz nie ważne czy sprzedajesz ziarno czy zielonkę (przecierz sprzedają też np baloty sianokiszonki)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hedonity    4

Nie ma norm zużycia w US ale jak masz 10 ha a zużyjesz w ciągu miesiąca (na fakturach) 400 litrów to na zdrowy rozum coś nie tak i będzie postępowanie. Poza tym - nie mam pod ręką teraz artykułu - ale zeskanuję i podrzucę kto będzie chciał - za usługi świadczone sprzętem rolniczym trzeba płacić PIT ! Oczywiście za te usługi które są na fakturach, lub te o których wie sąsiad :lol:

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johnylukas    0

Ma może ktoś jakieś pismo gdzie jest napisane jakim podatkiem Vat obarczone są różne towary,produkty i usługi?

Albo może wiecie gdzie to można znaleźć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piootr    4
Nie ma norm zużycia w US ale jak masz 10 ha a zużyjesz w ciągu miesiąca (na fakturach) 400 litrów to na zdrowy rozum coś nie tak i będzie postępowanie. Poza tym - nie mam pod ręką teraz artykułu - ale zeskanuję i podrzucę kto będzie chciał - za usługi świadczone sprzętem rolniczym trzeba płacić PIT ! Oczywiście za te usługi które są na fakturach, lub te o których wie sąsiad :D

 

Wiesz ja  1  ciagnikiem  110kM   dziennie  wypalam  250-300l :lol:   

 

jakie wpisać PKWiU   dla kiszonki z kukukrydzy lub  zielonki  ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRZEMEK321    2

witam-mam do was pytanie-czy moj tato bedac na vat moze mi odpisac kilka hektarow ale dalej bedzie prowadził swoje gospodarstwo-i czy z tego powodu nie bedzie musiał zwracac vatu ktory odzyskalismy z maszyn?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hedonity    4
dla odswieżenia tematu faktury zakupu należy podpisywać czy mogą być nie podpisane ?

Wg. przepisów unijnych i naszych w związku z tym podpis na fakturze nie jest niezbędny do uznania dokumenty za prawidłowy pod względem formalnym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepan84    21

witam posiadam gospodarstwo rolne o pow 30he prowadzę produkcję rośliną zastanawiam się o przejściu na vat ale nie wiem za wiele o szczegółach jak wygląda prowadzenie księgowości czy dam rade robić to samodzielnie co jaki czas trzeba się rozliczać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qazi    61

bez problemu dasz rade robic to samodzielnie,a jak masz wątpliwości znajdź jakieś biuro koszt jest niewielki a masz wenosc ze wszystko bedzie dobrze zrobione i ciebie praktycznie nic nie obchodzi tylko zbieranie faktur i dostarczenie ich do biura

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj