karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

socha    0

Też byłem w gminie i do tej pory nie pobierali opłat ale w grudniu podobno wszedł w życie jakiś przepis który nakazuje pobór opłaty skarbowej za kopie.

 

 

Ja na miejscu nie płaciłem. 5zł musiałem zapłacić od kopii faktury potwierdzonej za zgodność przez panią z mojej gminy, którą wysyłam listem wraz z wnioskiem do innej gminy bo brak czasu żeby tam pojechać.

Tak zostałem telefonicznie poinformowany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

tak jest kolego @socha. My tu za cienkie bolki jesteśmy, aby szanowna IS sie do nas fatygowała. Więc się tak kolego @pawelek98 nie oburzaj, bo raczej Ty nie masz racji! Baaaardzo wątpliwe abym musiał kiedyś u siebie parzyć kawę komuś z IS.

Miałem 3x kontrole US u siebie w gospodarstwie, troche zadali pytani przy kontroli. Prucz tego kilka razy wiozłem faktury do US do kontroli przy okazji zwrotów, wieć myśle. że ciut wiem z czym to się je.

 

Ja od kiedy jestem na VAT nie mam żadniej faktury z wpisanym jakimś tam nr rejestracyjnym pojazdu. Na stacjach pytają, bo taki mają program (a to dla wygody większych firm kożystających z tzw. floty). Ja wpizuje zawsze "kanister", a jakbym powiedział, że nie ma być nic to jest to ich psim (sorry za wyrażenie) obowiązkiem, aby tam nie było nic.

 

Zresztą proszę link co musi zawierać faktura :)http://bip.minrol.gov.pl/DesktopModules/Announcement/ViewAnnouncement.aspx?ModuleID=1633&TabOrgID=1752&LangId=0&AnnouncementId=11538&ModulePositionId=2322

 

I śmieszne aby US udowadniać swoją niewinność, bo tankując prywatne auto mogę wziąć paragon czy fakturę, którą za drzwiami wyrzucę do kosza i nikt mi tego nie zabroni, bo nie mam obowiązku ich trzymania - starczy mi tych z gospodarstwa.

 

Ja często długopisem piszę na fakturach (np. za farby, stal itp.) doczego zużyte, unikam w ten sposób zbędnych pytań, bo ja odpowiedziałem już na fakturze.

 

@Traktorzysta25 zdaje się, że u mnie biorą około 150/m-c, ale idzie sie dogadać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek98    1175

dzięki kolego socha za inf, ja miałem kilka razy konteolę z us ale tylko papiery sprawdzali, a co do rozlicznia vatu to sam rozliczam bo tak to chyba te 150 netto co miesiąc trzebabybyło oddać, a tak człowiek świadomy i wie co podpisuje jak sam zrobi, bo ci wypełniacze vat to za swoje błędy nie odpowiada tylko płatnik, z drugiej strony wypełniacze deklaracji mają często koleżanki w US i czasem pomóc mogą,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielo324    9

ja kupuje paliwo hurtem po 2-3 tyś i na faturze nie pisze ani zbiornik ani nr. ciągnika i podczas kontroli gość tylko poszedł zobaczyć czy mam zbiornik że jednorazowo mogę tyle wlać a jak zobaczyl że jeszcze mam dystrybutor to już mu zupelnie pasowalo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12
Napisano (edytowany)

No myślę ze my nie rozprawiamy o 2-3 tyś.L , bo to jasna i czysta sytacja, tylko jak masz fakturę np na 60L :)

Choć z mojego punktu widzenia nie ma o czym gadać :rolleyes:

 

Ja to bym podtrzymał temat sprzedaży tego darowanego ciągnika!

Edytowano przez darolee

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOMI697    0

A ja mam takie pytanie jestem vatowcem co w przypadku gdy sprzedaje warzywa komuś kto nie prowadzi żadnej działalności czy normalnie powinienem mu wypisać fakture czy może wogóle nie powinienem tak sprzedawać? jeszcze jedno czy za jakąkolwiek sprzedaż mogę wziąść gotówke do ręki czy tylko przelew na konto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    315

poczytaj o kasie fiskalnej


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOMI697    0
Napisano (edytowany)

mniej więcej już wiem a co gdy sprzedaje i wystawiam fakture mogę wziąść pieniądze do ręki czy musi być przelew?

Edytowano przez TOMI697

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki01    1
Napisano (edytowany)

Witam. Właśnie się staram o Kredyt Preferencyjny. Jako że jestem vatowcem, wkładem własnym będzie kwota vatu od ceny brutto kupowanych maszyn. Te maszyny bedą również jako poręczenie dla Banku. Czy później będę mógł od całej kwoty odliczyć sobie vat, żebym mógł odzyskać wkład wlasny? Nie ukrywam,że i na to biorę kredyt.

Edytowano przez jarecki01

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

zgodnie z prawem przelew musi nastąpić chyba powyżej 10 tyś euro :)

A co do faktury to przecież piszesz na niez japłacone gotówką i kasa do ręki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

Witam. Właśnie się staram o Kredyt Preferencyjny. Jako że jestem vatowcem, wkładem własnym będzie kwota vatu od ceny brutto kupowanych maszyn. Te maszyny bedą również jako poręczenie dla Banku. Czy później będę mógł od całej kwoty odliczyć sobie vat, żebym mógł odzyskać wkład wlasny? Nie ukrywam,że i na to biorę kredyt.

 

Myślę, że kredyt i przepisy Arimr to jedno, a vat to drugie. Przez to jest kredytowana tylko kwota netto bo vat możesz odliczyć. Takie jest moje zdanie.

 

zgodnie z prawem przelew musi nastąpić chyba powyżej 10 tyś euro :)

A co do faktury to przecież piszesz na niez japłacone gotówką i kasa do ręki

Zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz.1807) dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

  • stroną transakcji, z której wynika płatność - jest inny przedsiębiorca oraz
  • jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1

hej. niedawno zacząłem przygode z VATem.

przy częstym wystawianiu faktur dla tych samych osób mogę zrobic w exelu gotowy szablon i wszystko wydrukować poza podpisami?

jeśli chcę kupić od RR cielaka za 600zl to musze mu wystawić fakture na 600zł brutto? i oczywiście tyle przelać mu na konto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856
Napisano (edytowany)

Ja używam programu do wystawianiu faktur "mega fakturka" bardzo łatwy w obsłudze mam wpisanych stałych odbiorców, drukuje i to wszystko.

W przypadku RR wszystko tak jak napisałeś.

 

 

A ja mam takie pytanie jestem vatowcem co w przypadku gdy sprzedaje warzywa komuś kto nie prowadzi żadnej działalności czy normalnie powinienem mu wypisać fakture czy może wogóle nie powinienem tak sprzedawać? jeszcze jedno czy za jakąkolwiek sprzedaż mogę wziąść gotówke do ręki czy tylko przelew na konto?

Sciagnij sobie "ewidencje sprzedaży nieudokumentowanej" uzupełniaj ja co dzień a na koniec miesiaca podliczasz wszytsko, wyliczasz ile było vatu i zapisujesz w ewidencji sprzedaży. A jeżeli ktoś chce fakture to musisz mu ja wystawić. Oczywiście sprzedaż nieudokumentowana musi być gotówką.

Edytowano przez poosa21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku

 

Niby tak, ale coś nie jest tak do końca chyba, bo kupując jakieś drobiazgi nikt nie każe Ci przelewać 50PLN na konto tylko płacisz gotówką.

 

Ja kożystam z programu "fakturant", a przechodzę na "faktura-nt" oba tez proste, choć drugi już zdecydowanie lepszy. Jest tam możliwiść wprowadzania zakupów i raportowanie kupna/sprzedaży(kwartalnie lub miesięcznie), więć książki i słupki załatwione. Tylko wypełnić deklarację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170
Napisano (edytowany)

Art. 22.

1. Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnościągospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcyw każdym przypadku, gdy:

1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz

2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niejpłatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote wedługśredniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polskiostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonanotransakcji.

Moim zdaniem punk 1 i 2 trzeba czytać razem , wtedy przepis może nabierze sensu ?

Edytowano przez fezoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1

czyli jak chcę zapłacic za cielaka 600zl brutto to teoretycznie kupuje go za 560,75zł netto?

troche to bedzie dziwnie wyglądac- kupowanie cielaka za 560zł i 75gr. szczególnie te 75gr... ale rozumiem, ze nie ma innego wyjścia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5289
Napisano (edytowany)

zgodnie z prawem przelew musi nastąpić chyba powyżej 10 tyś euro :)

A co do faktury to przecież piszesz na niez japłacone gotówką i kasa do ręki

 

powyzej 15000 Euro płacimy przelewem

 

 

 

sorry nie przeczytałem posta @fezoi i powtórzyłem

Edytowano przez marulekk

sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

dobra kumam ..nie przeczytałem ze zrozumieniem paragrafów :) w skrócie mówiąc przelew jest konieczny pomiędzy dwoma przedsiębiorcami gdy kwota przekracza 15 tyś. euro. To wypunktowanie w paragrafie mnie zmyliło i potraktowałem je rozłacznie, stąd moje zdziwienie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1

Kupujesz normalnie za 600zł i US tobie VAT zwraca z faktury a nie ty rolnikowi płacisz taniej o 7(?)% :lol:

 

wiem o tym, że US zwraca mi w tym przypadku 7% i płacę rolnikowi cenę brutto.

chodzi mi o kwote przy wystawianiu faktury. bo przecież, żeby mieć kwotę brutto to wpierw trzeba chyba wpisać kwotę netto? jak to robicie? bo chyba w VAT RR nie wystarczy wpisanie samej kwoty brutto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
in2dex    0

Płacicie na fundusze promocji?


To nie forum magii i czarów:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darolee    12

bo chyba w VAT RR nie wystarczy wpisanie samej kwoty brutto?

 

Dz. U. Nr 68, poz. 360, §5 ust.1 zawiera co powinna mieć faktura. Z tego wyniaka, że lepiej jest wystawiać faktury od cenn netto. Oglądałem kiedyś dwa bloczki faktur VAT od cen brutto i w sumie nie są one zgodne z normami prawa.

 

A Twoje założenie na przykładzie krówki za 600 jak najbardziej słuszne. Brutto 600, netto 560,75 ... i powinna na fakturzę znależć się cena jednostkowa netto (powiedzmy że krówka wazy 500kg), cena jednostkowa netto: 1,12. I tu wychodzi mały kruczek, na który trzeba uważać. Podstawą opodatkowania jest cena netto teraz licząc w drugą stronę:

1,12x500=560 560+VAT=599,2 . Prawidłowymi wartościami (najbardziej zbliżonymi do Twojej ustalonej ceny są ostatecznie 1,12; 560; 599,20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prezesmax    4

Jeśli chodzi o kredyt i jesteś vatowcem to dają na kwotę netto a wat musisz ze swojego pokryć


Zetor i tylko Zetor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj