Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9014 odpowiedzi na ten temat

#3121 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 16 listopad 2011 - 20:11

VAT w rolnictwie

...Rok zwrotu a potem praktycznie ciągłe dokładanie

Też tego się obawiałem ale nie jest tak źle jak piszesz.
Wyszło że mam dodatkowy dochód z innej roboty i mimo że największy zwrot miałem w zeszłym roku to dzięki tej drugiej pracy mam kasę na inwestycję i co kwartał wpada parę PLN na konto (więcej niż byłbym na ryczałcie). Niestety biurokracji trochę jest.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 08:18
  •  

#3122 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 16 listopad 2011 - 21:01

VAT w rolnictwie

dziwię się co niektórzy tu wypisują. W temacie o śor swojego czasu udzielał się kierownik z piorinu z mojego terenu. A nawet jakiś temat założył. Więc warto się zastanowić bo us jest na pewno bardziej dociekliwy.
każda firma ma prawo z początku się rozwijać i do 3 lat podejrzane nie jest jak nie ma dochodu a nawet ma zwrot.
Po za tym nie wiem jak wam się opłaca vat. Ja w zeszłym roku wziąłbym ponad 100 tyś zwrotu a mimo to chrzanię ten interes. Kontrole, biurokracja i podatki to nie dla mnie. Rok zwrotu a potem praktycznie ciągłe dokładanie

Ty chyba nie wiesz o czym piszesz.
Biurokracja, podatki, kontrole czyli co?? Mam podpisaną umowę z biurem rachunkowym który wszystko robi za mnie. Gdy urząd skarbowy ma jakąś sprawę nie wysyła pisma do mnie tylko dzwonią bezpośrednio do nich. wszelkie dokumenty itp oni noszą do US. Ja się w skarbówce pojawiłem 2 razy odkąd jestem na vacie za każdym razem by podpisać protokoły kontroli bo musze to zrobić osobiście. Cała odpowiedzialność za prowadzenie dokumentacji oraz ewentualne błędy bierze na siebie biuro.
Druga sprawa to dokładanie jak piszesz. Ciekawe bo mam znajomych już po 6-7 lat na vacie to jeden zapłacił vat raz a drugi wcale. ja juz kilka miesięcy nic nie inwestuje tylko bierzące wydatki i co miesiąc mam conajmniej 1tyś zwrotu.
Więc jeśli nie masz w tym doświadczenia to proszę nie wypisuj głupot

#3123 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6738 postów

Napisany 16 listopad 2011 - 21:21

VAT w rolnictwie

Ciekawe bo mam znajomych już po 6-7 lat na vacie to jeden zapłacił vat raz a drugi wcale.

Chodzi ci o to że u niego tylko raz Vat ze sprzedaży przekroczył Vat z zakupów?
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#3124 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 16 listopad 2011 - 22:25

VAT w rolnictwie tak. tylko wtedy gdy w miesiącu oprócz standardowo świń wypadły mu jeszcze faktury za buraki i ziemniaki

#3125 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3531 postów

Napisany 17 listopad 2011 - 07:41

VAT w rolnictwie

Po za tym nie wiem jak wam się opłaca vat. Ja w zeszłym roku wziąłbym ponad 100 tyś zwrotu a mimo to chrzanię ten interes. Kontrole, biurokracja i podatki to nie dla mnie. Rok zwrotu a potem praktycznie ciągłe dokładanie

Każdy musi sobie sam policzyć czy mu się opłaca. Zwykle przy dużej produkcji i dużych przychodach zwykle lepiej jest pozostać na ryczałcie :)

#3126 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7786 postów

Napisany 17 listopad 2011 - 08:25

VAT w rolnictwie Ale przy dużej produkcji i przychodach masz duże koszty. Jedno nie może być bez drugiego. W kosztach vatu dużo jest 23% a w produkcji 8.

Już pisałem że robię na koło 80 ha, zboża i burak, żadnej hodowli, dopiero w tym roku kupiłem jakieś nowe maszyny. I mam ok. 1 tyś miesięcznie z US,W tym roku z 3 tyś, ze względu na nowe maszyna za 200 netto.

Za 3 lata raz zapłaciłem do US z 4,5 tyś. Przy dużej sprzedaży.

Znam dużo takich jak szaszeta no ale to ich sprawa. Ja podobnie myślałem, bo liczyłem tylko ile będę tracił, a nie policzyłem ile będę zarabiał.

#3127 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 17 listopad 2011 - 08:41

VAT w rolnictwie

tak. tylko wtedy gdy w miesiącu oprócz standardowo świń wypadły mu jeszcze faktury za buraki i ziemniaki

to z czego inwestuje jak ma mniejsze wpływy od wydatków? Chyba że miał duże gospodarstwo i ciągle inwestuje coraz mniej żeby tylko nie płacić vatu. No ale kiedyś oficjalne pieniądze się skończą.
Z biurokracją dałem sobie spokój w 2000 roku jak musiałem przejść na pełną księgowość. Więc wiem o co chodzi. I dlatego zmieniłem zawód żeby nie płacić.
Księgowy nie odpowiada za twoje błędy tylko swoje. Masz maszyny na środki trwałe? Może się zdarzyć że sprzedasz i zapomnisz poinformować lub kupisz buty i udowodnią ci że nie potrzebne. Obyś nie miał kontroli życzę ci a tym bardziej twoim kolegom

#3128 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów

Napisany 17 listopad 2011 - 09:34

VAT w rolnictwie

to z czego inwestuje jak ma mniejsze wpływy od wydatków?
...
Księgowy nie odpowiada za twoje błędy tylko swoje. Masz maszyny na środki trwałe? Może się zdarzyć że sprzedasz i zapomnisz poinformować lub kupisz buty i udowodnią ci że nie potrzebne. Obyś nie miał kontroli życzę ci a tym bardziej twoim kolegom

Inwestuje z renty rodziców pensji żony lub tak jak ja - inna praca.
Co do zapomnienia "poinformowania" o sprzedaży czegokolwiek - dobre ;)
Natomiast co do odliczeń - tu masz chłopie dużo racji, pierwotnie księgowa nie chciała mi np przyjąc faktur na odliczenie zakupu butów, kurtek roboczych itp. Pokazałem jej jeden wyrok i teraz ksero wyroku podpina pod każdy zakup odzieży/obuwia. Ostatnio nawet na faktury wziąłem mydło, płyn do mycia itp i też nie robi problemów (wywiedziała się w US co i jak i jest OK). Prawdę też piszesz że jak rolnik się uprze to księgowa odliczy VAT od każdej faktury ale przy kontroli to rolnik odpowiada za wszystko.

Inna bajka - ogrodzenie podwórka - jak do tego podejdzie US? Pytam bo w pobliżu domu mam zrobione ale pozostało jeszcze 2/3 podwórka do ogrodzenia i to głównie budynki gospodarcze i teren gdzie stoją maszyny. Myślicie że przejdzie? Tym bardziej że za jakiś czas będę chciał się budować gdzie indziej a ta posesja pozostanie tylko gospodarstwem.

Odliczenie VATu od materiałów na garaż blaszany na 2 samochody. Przejdzie? Ewentualnie na 1 samochód i graty z drugiego garażu ;)
Chodzi głównie o stal i beton bo na to będą faktury gdyż blachę już mam. Sprawa tego typu że postawię to bez zgłoszenia ;)
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#3129 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 17 listopad 2011 - 10:05

VAT w rolnictwie celowo "zapomnisz". Albo za tanio sprzedasz wg urzędu.
Nie mówię że vat jest nie opłacalny. Jest ale tylko gdy się inwestuje. A nie zawsze można bo nie zawsze są przychody np. jakaś klęska. A najmniej jest opłacalny przy likwidacji gospodarstwa bo różnie bywa :D
Inna działalność ( a zazwyczaj dochodowa) podchodzi dalej pod gospodarstwo wiec tym bardziej trzeba więcej kombinować żeby nie płacić tego vatu. Pieniądze od rodziców są opodatkowane jako darowizna?

#3130 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6738 postów

Napisany 17 listopad 2011 - 10:19

VAT w rolnictwie

W kosztach vatu dużo jest 23% a w produkcji 8.

Tyle że pasze za które miesięcznie najwięcej się płaci nie mają 23% VATu
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3131 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów

Napisany 17 listopad 2011 - 12:03

VAT w rolnictwie

... Pieniądze od rodziców są opodatkowane jako darowizna?

do pewnej kwoty nie ale trzeba to zgłosić. Raczej idzie mi o sytuacje gdzie całą kasę którą zarabiam pakuję w gospodarstwo a utrzymują mnie rodzice (prąd gaz węgiel/drewno i inne opłaty). Uwierz mi jest sporo sposobów na wałki. Najlepszym dowodem jest tłumaczenie niektórych znanych ludzi że pieniądze mają z nierządu (są nieopodatkowane).
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#3132 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3531 postów

Napisany 17 listopad 2011 - 13:33

VAT w rolnictwie

Ale przy dużej produkcji i przychodach masz duże koszty. Jedno nie może być bez drugiego. W kosztach vatu dużo jest 23% a w produkcji 8.

Już pisałem że robię na koło 80 ha, zboża i burak, żadnej hodowli, dopiero w tym roku kupiłem jakieś nowe maszyny. I mam ok. 1 tyś miesięcznie z US,W tym roku z 3 tyś, ze względu na nowe maszyna za 200 netto.

Za 3 lata raz zapłaciłem do US z 4,5 tyś. Przy dużej sprzedaży.

Znam dużo takich jak szaszeta no ale to ich sprawa. Ja podobnie myślałem, bo liczyłem tylko ile będę tracił, a nie policzyłem ile będę zarabiał.

Sama produkcja roślinna nie jest tak mocno dochodowa.
Ojciec ma produkcje zwierzęcą i jak liczyliśmy wszystkie koszty to na vacie byłby 20-25tyś rocznie w plecy.
Ja mam samą prod. roślinna i mi się opłaca vat.

Pieniądze od rodziców są opodatkowane jako darowizna?

Jak zgłosisz darowiznę w US to nie ma podatku i na ma limitu tej darowizny. Co roku można darować nawet i milion :D byle to zgłosić do us i nie będzie problemu.
Bez zgłoszenia można darować 9 tysi z hakiem raz na pięć lat chyba.

Edytowany przez Arek, 17 listopad 2011 - 13:37.

#3133 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 17 listopad 2011 - 14:00

VAT w rolnictwie

to z czego inwestuje jak ma mniejsze wpływy od wydatków?

A gdzie ja napisałem że ma mniejsze wpływy niż wydatki????
Po prostu korzysta z różnicy vatu a przy okazji co roku praktycznie w coś inwestuje wiec zwroty ma zawsze.
"Celowo zapominasz" no prosze cię nikt chyba nie jest tak głupi żeby nie rozliczać się ze sprzedazy srodków trwałych.
pozatym mówisz że doczepią się że za tanie sprzedasz.Co za problem napisać na fakturze sprzedaży ciągnika np pojazd uszkodzony lub do naprawy.
Mówię oczywiście czysto teoretycznie bo takie rzeczy są oczywiście niezgodne z prawem

#3134 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów

Napisany 17 listopad 2011 - 14:45

VAT w rolnictwie dlatego jest tak że to podatnik ma możliwość wyboru formy opodatkowania która jest dla niego korzystniejsza albo pozostaje na ryczałcie i nie ma papierków albo bawi się w papierki i trochę inwestuje mając większe zwroty.

Co do sprzedaży maszyn - dawałem księgowej spis środków trwałych rok temu. Będąc u niej ostatnio mówiłem że będę wysprzedawał maszyny starsze lub na mały areał bo są mi zbędne. Zastrzegłem że są one w złym stanie technicznym więc część może sprzedam na złom ;)
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#3135 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 17 listopad 2011 - 19:56

VAT w rolnictwie poszperałem trochę w necie i dalej nie mogę pojąć jak można zarabiać na różnicy vatu. Być może to dobry sposób na "wypłatkę" więc dajcie mi jakiś konkretny przykład. :lol:
zazwyczaj tam robię zakupy gdzie mi vatu nie policzą. Mówię o konkretnych zakupach związanych z gospodarstwem.

#3136 Share przemol87

przemol87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2029 postów

Napisany 17 listopad 2011 - 20:11

VAT w rolnictwie saszeta czego nie rozumiesz :huh:
jesli ktos robi przekazanie srodkow pienieznych od rodzicow to najlepiej w formnie bez gotowkowej czyli przelew

Edytowany przez przemol87, 17 listopad 2011 - 20:14.

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

#3137 Share ksys

ksys

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 471 postów

Napisany 17 listopad 2011 - 20:37

VAT w rolnictwie @ SASZETA wydaje ci się ,że zakupy robisz bez VAT,chyba,że kupujesz lewy towar,bo nawozów,paliwa(chyba że ze Wschodu}części zamiennych i innych produktów do gospodarstwa na pchlim targu nie kupisz,a jeżeli kupujesz w sklepie to dziś nawet na gazetę dają ci paragon,jeżeli zechcesz to nawet fakturę.

#3138 Share daro87

daro87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 17 listopad 2011 - 21:08

VAT w rolnictwie witam,jestem na wacie i jeśli chce sprzedać zboże rolnikowi ryczałtowemu, to mam obowiązek wystawić mu fakturę, a pieniądze mi na konto musi przesłać???

#3139 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 17 listopad 2011 - 21:29

VAT w rolnictwie saszeta
Sprzedajesz tuczniki za 10 tys netto, dostajesz za nie 10800 zł z czego do US te 800 zł oddajesz.
A teraz za te 10 tyś netto robisz zakupy i kupujesz za 7 tyś netto pasze (vat 560), za 2 tys paliwo (vat 460) i za 1 tyś części (vat 230).
Kupiłeś za taką samą kwote netto za jaką sprzedałeś wiec tu niema problemu ale zobacz jaki jest vat.
800-(560+460+230)= +550. czyli jesteś z vatem do przodu o te 550 zł nie wydając więcej niż zarobiłeś.

daro87
Nie masz obowiązku wystawiania faktury możesz rozliczyć to jako sprzedaż niefakturowaną. Pieniądze mogą być gotówką nie muszą być na konto

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3140 Share danielek24

danielek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów

Napisany 17 listopad 2011 - 22:01

VAT w rolnictwie ile może być tej sprzedaży niefakturowanej?