Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9014 odpowiedzi na ten temat

#3081 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6738 postów

Napisany 11 listopad 2011 - 20:39

VAT w rolnictwie No niby dotyczy ale to jest w pewnym sensie reklama ARiMR a nie moja więc wolałem się upewnić :P
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 10:38
  •  

#3082 Share skoti22

skoti22

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 11 listopad 2011 - 23:20

VAT w rolnictwie Witam panowie mam pytanie jakie dokumenty musze zbierać oprócz faktór bedąc na VATcie jakie księgi musze prowadzić itp??

#3083 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 11 listopad 2011 - 23:33

VAT w rolnictwie Faktury kupna i przedaży, ewidencje sprzedaży nieudokumentowanej. Wszytkie dane z faktur wpisujesz w ewidencje kupna oraz sprzedaży, podliczasz netto oraz vat, wpisujesz to w deklaracje i to wszystko. Do faktur za które płacisz przelewem dopinasz potwierdzenie przelewu.

#3084 Share agronomek

agronomek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Zainteresowania:Technika rolnicza,, siatkowka,,

Napisany 12 listopad 2011 - 13:13

VAT w rolnictwie koledzy a jak to jest czy dla urzedu skarbowego liczy sie dzierzawa tzw. "umowa na slowo"czy jakos tak :)

#3085 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2820 postów

Napisany 12 listopad 2011 - 19:41

VAT w rolnictwie Ale o co chodzi konkretnie? Po co US-bowemu twoje dzierżawy? Umowa na słowo zazwyczaj nie liczy się w żadnych instytucjach. Takową możesz zawrzeć z sąsiadem. I tylko wy o tym wiecie i się do niej stosujecie. Nikogo to nie obchodzi a wszystko wedle prawa jest bez zmian i wszystkie związane z tym czynności i procedury toczą się tak jak by nie było żadnej umowy.

#3086 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 12 listopad 2011 - 19:59

VAT w rolnictwie chodzi o ilości kupowanych śor, paliwa, nawozów, itp. nie wiem jak to jest z takimi dzierżawami ale bede w poniedziałek w moim biurze to sie dowiem i napisze

#3087 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 13 listopad 2011 - 12:27

VAT w rolnictwie

No niby dotyczy ale to jest w pewnym sensie reklama ARiMR a nie moja

Fajne te pytanie hehe. A jak odliczasz z ciągnika vat, to zrywasz naklejki, żeby nie reklamować producenta? :)

chodzi o ilości kupowanych śor, paliwa, nawozów, itp. nie wiem jak to jest z takimi dzierżawami ale bede w poniedziałek w moim biurze to sie dowiem i napisze

generalnie skarbówki, to nie będzie nic interesować poza deklaracjami. swego czasu ja vatowiec miałem 60 ha, ojciec RR 30 ha i kupowałem wszystko na siebie, a sprzedaż nieco więcej na ojca i było ok. Ważne, żeby robić to z umiarem.

#3088 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3532 postów

Napisany 13 listopad 2011 - 12:46

VAT w rolnictwie I żeby wartość zakupów nie przewyższała wartości sprzedaży :D

#3089 Share agronomek

agronomek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów

Napisany 13 listopad 2011 - 12:54

VAT w rolnictwie o wlasnie ale z ta wartoscia zakupow i sprzedazy, to chodzi o ta wartosc vatu czy sumy w sprezdazy i zakupow?i tak szacunkowo do jakich proporcji powinny sie te wartosci utrzymywac tak zeby nie bylo zadnych podejzen

Edytowany przez agronomek, 13 listopad 2011 - 13:13.

#3090 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2820 postów

Napisany 13 listopad 2011 - 13:06

VAT w rolnictwie

chodzi o ilości kupowanych śor, paliwa, nawozów, itp. nie wiem jak to jest z takimi dzierżawami ale bede w poniedziałek w moim biurze to sie dowiem i napisze

heh, sorki że nie zczaiłem. Cały czas zapominam że coraz więcej rolników jest na Vacie.

agronomek, umowa słowna to na pewno nie jest dobre podłoże do czegokolwiek w US. Kolega wyżej dobrze napisał. Więc w razie kontroli nie przyczepią się do tego że na 1 ha kupiłeś paliwa zamiast 100l to 200l. Myślę że jeśli dzierżawa nie przekracza 50% powierzchni twojego gospodarstwa to nie masz powodów do obaw. Bo co innego gdyby nieudokumentowana dzierżawa wynosiłaby 99% gospodarstwa. Czyli twoje by było 1ha a 99ha to nigdzie nie udokumentowana dzierżawa. Przyjechała by kontrola i byś musiał ich przekonać że kupiłeś paliwa 10 tys litrów na uprawę 1ha pola. Czyli umowa na słowo moim zdaniem nie ma racji bytu w US.

EDIT: chodzi o różnicę między sumą sprzedaży a sumą zakupów. Dobrze jest gdy różnica wychodzi na +. Znaczy że twoje rolnictwo może nie koniecznie jest rentowne, ale chociaż nie przynosi strat :P.

Edytowany przez damianzbr, 13 listopad 2011 - 13:10.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3091 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 13 listopad 2011 - 13:17

VAT w rolnictwie

I żeby wartość zakupów nie przewyższała wartości sprzedaży :D

Z tym sie nie zgodze, bo można wiecej kupic niż sprzedać i US nie moze sie przyczepić.
1) Dopłaty
2) Zwrot vatu z US
3) Jeżeli ma sie żone i ona pracuje.
To wszystko jest nie opodatkowane.
Ale oczywiście z umiarem bo jak ktoś ma 10 ha a kupił o 100tys wiecej niż sprzedał i to co roku to jest przegięcie.

#3092 Share agronomek

agronomek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów

Napisany 13 listopad 2011 - 16:41

VAT w rolnictwie aaaha czyli jest prawie tak jak to sobie wyobrazalem,aa jeszcze jedno bo jak to jest ztym rozliczaniem podobno lepiej jest kawartalnie..ale chodzi mi o to ze te roznice pomiedzy sprzedaza a zakupem powinny byc zachowane w odp proporcjach wlasnie w tym okresie rozliczeniowym?czy inaczej? aa drugie to przyklad to jesli ja bede mial udowodnione ze mam ok 30ha a 50ha dodatkowo,i jesli bede mial kosztow rocznych ok 50-60 tys a sprzedazy na przykladowo 30 tys bo wiadomo ze bede reszte sprzedawal na ryczalt, jak wedlug was powinienem robic zeby to bylo w miare rozsadku?

#3093 Share Madzia20

Madzia20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 13 listopad 2011 - 17:41

VAT w rolnictwie Wydaje mi się że kolega chyba za dużo konbinuje :)
nawet jak masz dzierżawę na ``gebę`` i bierzesz więc nawozu, paliwa itd to automatycznie chyba musisz sprzedawać więcej np.pszenicy??
Wtedy to będzie jakoś współgrać.
A nie że masz 20 ha, dzierżawy na gebę 50 ha i zboża sprzedajesz na 20ha..- wtedy jest chyba coś nie hallo??

Nie wiem jak robi reszta, ale ja mam zamiar sprzedawać np.pszenicy ok 4ton z ha lub rzepaku 2t/ha..a nadwyżkę która pewnie będzie sprzeda mi kto inny..
zawsze też jeżeli ma się znajomości z kontrachentami itd można z ceną na FA też pokonbinować, coś zanizyć a reszta kasy pod stołem.
Można dużo rzeczy pokonbinować ale na pewno z rozsądkiem i zawsze trzeba mieć dobre tłumaczenie lub podkładkę.
Np.duże inwestycje, małe dochody -->darowizna kasy od tatusia-->zgłoszone w US= wszystko legalnie :)

#3094 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2820 postów

Napisany 13 listopad 2011 - 19:06

VAT w rolnictwie forum to jedno, a realia to drugie. Mimo to nie jestem zwolennikiem opisywania receptury na przekręt podatkowy, a przyznawanie się do niego niby anonimowo ale jednak publicznie i jawnie to całkowite przegięcie. Ludzie opanujcie się i postępujcie zgodnie z prawem, lub nie zadawajcie pytań ,,czemu polska to kraj oszustów, złodziei i łapówkarzy...?,, !!!

#3095 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3532 postów

Napisany 13 listopad 2011 - 22:40

VAT w rolnictwie

Ale oczywiście z umiarem bo jak ktoś ma 10 ha a kupił o 100tys wiecej niż sprzedał i to co roku to jest przegięcie.

Właśnie o to chodzi żeby nie przeginać :)

#3096 Share marulekk

marulekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 429 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Motoryzacja, Sport

Napisany 13 listopad 2011 - 23:37

VAT w rolnictwie no tak ale jak kupujecie ciagnik, maszyny to macie od ..ujaa zwrotu
sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

#3097 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 14 listopad 2011 - 07:30

VAT w rolnictwie

aaaha czyli jest prawie tak jak to sobie wyobrazalem,aa jeszcze jedno bo jak to jest ztym rozliczaniem podobno lepiej jest kawartalnie..ale chodzi mi o to ze te roznice pomiedzy sprzedaza a zakupem powinny byc zachowane w odp proporcjach wlasnie w tym okresie rozliczeniowym?czy inaczej? aa drugie to przyklad to jesli ja bede mial udowodnione ze mam ok 30ha a 50ha dodatkowo,i jesli bede mial kosztow rocznych ok 50-60 tys a sprzedazy na przykladowo 30 tys bo wiadomo ze bede reszte sprzedawal na ryczalt, jak wedlug was powinienem robic zeby to bylo w miare rozsadku?

Mam nadzieje ze koszty o których mowisz sa tylko przykładowe bo przy takich ilościach na vat nawet nie opłaca się przechodzic. Ja kosztów mam z 15-20 tys na miesiac a przy inwestycjach miałem po 60 tys miesiecznie a mam 12 ha:)
Po drugie tak jak koleżanka napisała jak nasz 80 ha zamiast 30 to i zboża sprzedasz proporcjonalnie wiecej wiec i mozesz mieć wieksze koszty.
I jak już pisałem wcześniej w pierwszym roku można sobie pozwolic na to zeby byc na minusie i to nawet sporo bo mozna się tłumaczyć oszczędnościami z przed przejścia na vat. potem tylko wystarczy się pilnowac aby byc na + i tyle

#3098 Share tomek73

tomek73

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 7786 postów

Napisany 14 listopad 2011 - 08:55

VAT w rolnictwie marulek na vacie jestem ponad 3 lata i w tym roku kupiłem dopiero maszyny za 200 netto. A i w pierwszym miesiącu przejścia dmuchawę. Średnio mam 1tyś miesięcznie zwrotu. Mam ponad 80 ha i żadnej hodowli. Liczcie ile tracicie a nie ile zyskacie.

Ja przed wejściem liczyłem ile będę musiał oddać a nie ile będę miał zwrotu. I tutaj się rozczarowałem jak zobaczyłem ile naprawdę wydaję.

#3099 Share adamelo

adamelo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 14 listopad 2011 - 09:46

VAT w rolnictwie a jeżeli mam zamiar zainwestawać teraz za kwote około 200 tys a następnie za jakieś 3 lat kolejne 300 tys a zamierzam przejść od stycznia na vat to czy nie przyczepią sie zkąt ta kasa, czy lepiej w razie kontroli wystarczy przedstawić wyciąg bankowy z dnia kiedy byłem ryczałtowcem?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3100 Share danielek24

danielek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów

Napisany 14 listopad 2011 - 10:04

VAT w rolnictwie a jak sie jast na vacie to ile można sprzedac na ryczałt?bo ktoś cos wcześniej pisał o takiej formie?