Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9014 odpowiedzi na ten temat

#2981 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1343 postów

Napisany 17 październik 2011 - 10:18

VAT w rolnictwie Na fakturze musi być wyliczona kwota netto i brutto. Tylko to interesuje US, a czy Vat przeszedł z ręki do ręki to już wasze zmartwienie [chociaż w świetle prawa nie zapłacenie Vat jest przestępstwem]. Ma być zarejestrowany fakt. Inaczej jest z ryczałtem tu Vat w każdym przypadku[kupno, sprzedaż] jest twoim kosztem, ty go naliczasz i płacisz, a potem odliczasz.

Edytowany przez agromatik, 17 październik 2011 - 10:19.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 01:24
  •  

#2982 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 17 październik 2011 - 11:51

VAT w rolnictwie Jeśli chodzi o cenę jałówki to jest tylko kwestia jak się kto dogada. Czy Ty będąc na VAT i mówiąc cenę pięć tysięcy masz na myśli cenę netto czy brutto. Zawsze warto zaznaczyć ten fakt, pomimo iż w zasadzie powinno się operować cenami netto, często tak nie jest i stąd te nie porozumienia. Kupujący może pomyśleć, że 5000 to brutto.
Co do drugiej kwestii to formalnie vat-owiec wystawia przy sprzedaży fakturę VAT ryczałtowcowi, choć jeśli Tobie to nie przeszkodzi, można zrobić lewiznę i z rączki do rączki po cenie netto. Tobie w kieszeni zostaje to samo a RR zapłaci mniej lub sie podzielicie fifty-fifty Twoim watem. Nie robiłbym tego w nagminny sposób, bo np. bank BGŻ życzy sobie przy kredytach deklaracje vat i wtedy biznes plany szlak trafia i trzeba je korelować do deklaracji. W drugą stronę ryczałtowiec powinien wystawić fakturę VAT RR

#2983 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 17 październik 2011 - 12:36

VAT w rolnictwie tylko sprzedając jałówkę (zwierzę z kolczykiem którego migrację między stadami się zgłasza) lewizny nie zrobisz.
U. Skarbowe wiedzą dobrze i co będzie jak zrobią kontrolę wraz z pracownikiem ARiMR i jeden poprosi o księgę bydła a drugi o rejestr sprzedaży? W księdze jałówka sprzedana a w rejestrze sprzedaży jej nie ma. A jak już wpadną na trop to prześwietlą kilka lat wstecz.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#2984 Share paul190

paul190

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 17 październik 2011 - 13:20

VAT w rolnictwie

Jeśli chodzi o cenę jałówki to jest tylko kwestia jak się kto dogada. Czy Ty będąc na VAT i mówiąc cenę pięć tysięcy masz na myśli cenę netto czy brutto. Zawsze warto zaznaczyć ten fakt, pomimo iż w zasadzie powinno się operować cenami netto, często tak nie jest i stąd te nie porozumienia. Kupujący może pomyśleć, że 5000 to brutto.
Co do drugiej kwestii to formalnie vat-owiec wystawia przy sprzedaży fakturę VAT ryczałtowcowi, choć jeśli Tobie to nie przeszkodzi, można zrobić lewiznę i z rączki do rączki po cenie netto. Tobie w kieszeni zostaje to samo a RR zapłaci mniej lub sie podzielicie fifty-fifty Twoim watem. Nie robiłbym tego w nagminny sposób, bo np. bank BGŻ życzy sobie przy kredytach deklaracje vat i wtedy biznes plany szlak trafia i trzeba je korelować do deklaracji. W drugą stronę ryczałtowiec powinien wystawić fakturę VAT RR

darole - vat-owiec może, ale nie musi wystawiać ryczałtowcowi faktury vat, lecz w takim przypadku musi prowadzić rejestr sprzedaży nieudokumentowanej. Tam wpisuje, kiedy, co i za ile sprzedał i vat tam wyliczony wpisuje do deklaracji dla US. Tak jak Nikita_Bernet Ci napisał, zawsze mogą Cię sprawdzić, a to nie są ludzie w ciemię bici, więc na lewo próbuj...
Co do ostatniej kwestii - ryczałtowiec nie ma żadnego obowiązku wystawiania faktur VAT RR. Jeśli czynny vat-owiec coś kupuje od ryczałtowca, to czynny vat-owiec wystawia fakturę VAT RR, dokonuje płatności na konto ryczałtowca za dany towar i wówczas ryczałtowiec sprzedaje np. w/w jałówkę za 5k + 7,5% vat-u, a vat-owiec czynny może sobie ten vat odpisać w deklaracji. Jeżeli ryczałtowiec nie chce dostać więcej o vat, to kupujesz od niego jałówkę za 5k, kasa do ręki i po transakcji.

#2985 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3531 postów

Napisany 21 październik 2011 - 20:03

VAT w rolnictwie Jeśli rozliczam się z vatu to sprzedawca musi mi pisać na fakturze jako nabywcy "gospodarstwo rolne imię i nazwisko" czy wystarczy samo imię i nazwisko?

#2986 Share paul190

paul190

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów

Napisany 22 październik 2011 - 08:19

VAT w rolnictwie Arek - to zależy jak zarejestrowałeś swoje gospodarstwo w Urzędzie Statystycznym i Skarbowym. Gospodarstwo mojej żony jest wpisane, jako: Imię i Nazwisko - i tyle wymagam na fakturach (oczywiście z adresem i NIP-em). Jeśli ktoś w dokumentach wpisze: Gospodarstwo Rolne Jan Kowalski, to na fakturach VAT będzie miał tak samo napisane.

#2987 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów

Napisany 22 październik 2011 - 08:42

VAT w rolnictwie

Jeśli rozliczam się z vatu to sprzedawca musi mi pisać na fakturze jako nabywcy "gospodarstwo rolne imię i nazwisko" czy wystarczy samo imię i nazwisko?

nie musi.
W obu urzędach dałem Gospodarstwo Rolne a faktury na mniejesze kwoty biorę na imię i nazwisko. Innej działalności nie mam i US nie ma wątpliwości że są one na moje gospodarstwo rolne.
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#2988 Share kubus1988s

kubus1988s

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 24 październik 2011 - 20:58

VAT w rolnictwie cześć koledzy planuje przejść na wat i rozliczać się kwartalnie mam takie pytanie ile u was biorą biura ksiegowe za rozliczanie się z us dodam że mam gospodarstwo teoretycznie 20 ha dla arimr ogólnie uprawiam 40 ha produkcja roślina z góry dziękuję i pozdrawiam :)

#2989 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3531 postów

Napisany 24 październik 2011 - 22:14

VAT w rolnictwie Dziś załatwiłem regon, wymagali tylko kopi aktu notarialnego i wydali numer od ręki.
W skarbowym wystarczyło złożyć deklarację vat-r i uiścić opłatę 170zł. Nie wymagali żadnych dokumentów a na deklaracji pani w informacji powiedziała że można wpisać regon LUB pesel :P

Na siebie mam tylko ciągnik i przyczepę (zgłosiłem darowiznę w us), no i oczywiście ziemię a chciałbym odliczać vat od części do maszyn użyczonych od ojca.
Czy umowę użyczenia maszyn muszę przedstawić w US czy wystarczy, ze będę miał ją w domu i w razie kontroli przedstawię US?
Jeśli ojciec użycza mi połowę garażu to czy mogę odliczać vat od zakupionych np. lamp do garażu?

W US nie pytali jakiej powierzchni mam gospodarstwo więc czy mogą się przyczepić, do tego że kupuję np. 2 razy więcej nawozów niż bym potrzebował na mój areał, którego nie znają?

Edytowany przez Arek, 24 październik 2011 - 23:17.

#2990 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6738 postów

Napisany 25 październik 2011 - 07:31

VAT w rolnictwie Po prostu dobrze nawozy sypiesz i tyle. :D
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2991 Share lukaszek410

lukaszek410

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 25 październik 2011 - 08:22

VAT w rolnictwie @ Arek umowa użyczenia wystarczy:) co do nawozów to zalezy czy masz jakies programy (rolnosrodowiskowe, zintegrowane) gdzie unia ogranicza uzycia nawozów;) Np bedzie lipa jak w programie masz 150kg azotu rocznie a faktury bedziesz miał na 300kg N . Może US aż tak daleko tego nie sprawdzi ale ARiMR przy kontroli moze doczepic sie do takich faktur "na wyrost".

Wszystko da sie tylko z glową ;)

@kubus1988s u mnie ceny wachają się od 80-150zl za roliczenie

Edytowany przez lukaszek410, 25 październik 2011 - 08:23.

#2992 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6738 postów

Napisany 25 październik 2011 - 08:47

VAT w rolnictwie A da się z rozliczenia miesięcznego przejść na kwartalne?
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#2993 Share Ursus11

Ursus11

Użytkownik

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 25 październik 2011 - 15:05

VAT w rolnictwie A u nas zawsze przy kupnie czy sprzedaży wpisujemy Gospodarstwo Rolne. Bo po co mają kontrolować. A i leszcze na fakturach o paliwo musi być numer rejestracyjny i podpis bo gdy tego nie bedzie to od razu odrzucają fakturę

#2994 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 25 październik 2011 - 17:19

VAT w rolnictwie Jeżeli chodzi o paliwo to ja mam wpisane tam gdzie numer rejestracyjny "kanistry" i w czasie kontroli sie nie czepiali. Bo kto na zdrowy rozum, jeździ ciagnikiem za każdym razem na stacje paliw.

#2995 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3531 postów

Napisany 25 październik 2011 - 17:37

VAT w rolnictwie U mnie paliwo przywożą do beczki 1000l więc nie mogę podać nr. rej. bo tankuje z tego do wszystkich maszyn.

Czy można odliczyć sobie vat od doładowania telefonu na kartę? Czy jednak musi to być abonament zarejestrowany na gospodarstwo?

#2996 Share Ursus11

Ursus11

Użytkownik

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 25 październik 2011 - 19:10

VAT w rolnictwie Arek musi telefon być zarejestrowany na gospodarstwo. Możesz odliczyć neta nawet

#2997 Share socha

socha

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 25 październik 2011 - 21:53

VAT w rolnictwie No a jak mam telefon na kartę i nie mam go zarejestrowanego na gospodarstwo, a na doładowanie mam fakturę to nie mogę odliczyć? Wcześniej pisali, że odliczają i również tak
zamierzam robić. Co do paliwa to jak mam sam ciągnik wpisany bez numeru rejestracyjnego to mi odrzucą? Masz na to jakiś przepis, że ma być numer rejestracyjny?
No i właśnie co z takim fantem jak kupię od razu 1000l (bo zdarza mi się tak robić)?

#2998 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3531 postów

Napisany 25 październik 2011 - 22:23

VAT w rolnictwie Właśnie interesuje mnie sprawa doładowania simplusa...

stacjonarny telefon 100%
internet 100%
doładowania do simplusa 100%
komórka abonamentowa - nic nie odliczam - prywatna
druga komórka taktak - nic nie odliczam - prywatna

Może @Nikita_Bennet wyjaśni jak to załatwił telefon na kartę z us?

I czy części zamienne i płyny eksploatacyjne (bez paliwa) do samochodu osobowego można normalnie odliczyć w 100% czy tak jak ktoś pisał w 60%? Jeśli w 60% to jak taką fakturę przedstawić w skarbowym?

#2999 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6290 postów

Napisany 26 październik 2011 - 14:41

VAT w rolnictwie

Właśnie interesuje mnie sprawa doładowania simplusa...
Może @Nikita_Bennet wyjaśni jak to załatwił telefon na kartę z us?
I czy części zamienne i płyny eksploatacyjne (bez paliwa) do samochodu osobowego można normalnie odliczyć w 100% czy tak jak ktoś pisał w 60%? Jeśli w 60% to jak taką fakturę przedstawić w skarbowym?

Jeżeli masz jedno auto w gospodarstwie które służy do celów prywatnych i gospodarstwa to odliczasz teoretycznie 60% ;)

Co do kart do simplusa - telefon jest mój prywatny. Co kwartał kupuję minimum jedną zdrapkę za 150PLN i odliczam od niej VAT bo tyle wynoszą mnie rozmowy telefoniczne związane z prowadzeniem gospodarstwa.
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3000 Share Arek

Arek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3531 postów

Napisany 26 październik 2011 - 17:29

VAT w rolnictwie Ojciec ma jedno auto, ja mam drugie ale obaj mamy swoje gospodarstwa wiec będę mógł tylko 60% odliczyć ale lepsze to niż wcale :)