Skocz do zawartości

Zdjęcie

VAT w rolnictwie

9028 odpowiedzi na ten temat

#2941 Share lukasz0602

lukasz0602

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 25 wrzesień 2011 - 21:00

VAT w rolnictwie 1. To jeżeli chcę w najbliższym czasie kupić ciągnik (jest już na placu tylko czeka na tańsze €) to muszę w tym tygodniu przejść na VAT abym od 01.10.2011 był "vatowcem" czy wystarczy, że w październiku kilka dni przed fakturowaniem maszyny dostanę decyzję z US i za parę dni fakturuję go? Bo obaj inaczej mówicie...

3. Sprawa wygląda tak: Gospodarstwo 25ha. Miesięcznie dostaję za mleko 13-14tys. brutto. Podpisałem umowę na MGR i w najbliższym roku będę miał zakupy na ok. 320tys. netto. W najbliższych latach z pewnych wydatków to:
a. zmienić dachy na budynkach,
Z tych jeszcze nie pewnych
b. postawić wiatę za stodołą na słomę, być może 20-30m garażu na maszyny. (czyli jak rozumiem po zakupie blachy na dachy muszę być na Vacie przez nast. 10 lat?)

Na pewno w ciągu 10 lat dojdą jeszcze jakieś nieprzewidziane wydatki- jak to zawsze bywa. Kupuję paliwo 2500l, nawozy za +- 10-15tys. brutto, miesięcznie pasze za 1300zł brutto, folie do sianokiszonek, folia do kukurydzy, opryski, części, środki czystości itp.

Czy w tym przypadku opłaca mi się przejść na VAT? samego VAT-u z maszyn które kupię będzie koło 60 tys. Ale gdyby nie liczyć tego?

Edytowany przez lukasz0602, 25 wrzesień 2011 - 21:01.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
VAT w rolnictwie Dzisiaj, 13:00
  •  

#2942 Share Madzia20

Madzia20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 25 wrzesień 2011 - 21:20

VAT w rolnictwie Ja mając mniejsze inwestycje jak na razie planowane przy 20ha przechodze i mi się to opłaca więc Tobie pewnie tym bardziej.
Choc mi odlicza p.VAT jedynie od zboża sprzedanego, Tobie pewnie też od mleka ale nie będzie to raczej zbyt duzo.

Nie chce mi się liczyc jak to tam Tobie wyjdzie ale na pewno się opłaca.

A mam pytanie jak to z tym odejściem, powiedzmy że za 5lat sprzedam gospodarsto..,wtedy automatycznie rezygnuje z VAT ale pewnie różnice p.VAT z środków trwałych nie zamortyzaowanych też oddaję?

#2943 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1349 postów

Napisany 25 wrzesień 2011 - 21:37

VAT w rolnictwie Tak, na 1 października musisz być VAT-owcem, jak to jest z decyzją to proponuję telefon do swojego US, tam u źródła dostaniesz najlepszą informację, ale w tej chwili wydawana jest od ręki/chyba/. Ja nie powiedziałem że masz być na VAT przez 10 lat, ale masz sobie nakreślić ogólnie, w co przez 10 lat zainwestujesz B) .
@Madzia20 sami Ci obliczą ile im wisisz VATu.
Korektą objęte są:

zakupy nieruchomości w ostatnich 10 latach podatkowych;
zakupy innych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w ostatnich 5 latach podatkowych.

Roczna korekta dotyczy odpowiednio: 1/10 oraz 1/5 wartości zakupionych towarów i usług.

Edytowany przez agromatik, 25 wrzesień 2011 - 22:11.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2944 Share Madzia20

Madzia20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 366 postów

Napisany 26 wrzesień 2011 - 18:32

VAT w rolnictwie Mysle nad kupnem czegoś w stylu tego auta, może nowego a może ok 2-3 letniego, jest wtedy możliowść tez odliczenia p.VAT?
http://otomoto.pl/ci...-C20679967.html

#2945 Share poosa21

poosa21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 963 postów

Napisany 28 wrzesień 2011 - 06:12

VAT w rolnictwie Czy jak wypisujecie "ewidencje sprzedaży nieudokumentowanej" to co miesiac drukujecie nową czy jedno pod drugim.
I jak wylicze ile sprzedałem np. we wrześniu to wpisuje to do ewidencji sprzedaży pod jaką nazwą faktury i jakimi danymi kontrahenta.

#2946 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6304 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 29 wrzesień 2011 - 10:36

VAT w rolnictwie Czy łączenie gruntów przez geodetę jest obarczone podatkiem VAT?
Chcę połączyć cztery działki leżące obok siebie użytkowane jako jedno pole w jedną działkę ewidencyjną.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#2947 Share SLAWEK1987

SLAWEK1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, jazda, różne przeróbki

Napisany 30 wrzesień 2011 - 06:26

VAT w rolnictwie wydaje mi się że tak bo wykonuje on usługę, tak jak notariusz, u którego można wziąć fakturę i VAT sobie odliczyć
KPK Komurun Team

#2948 Share bernatziom1996

bernatziom1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 05 październik 2011 - 21:09

VAT w rolnictwie Mój tata jest rolnikiem i ma zamiar złożyć na Agroturystykę to gdy założy dodatkową działalność to czy będzie mógł odliczyć vat od materiałów budowlanych na remont domu (agroturystykę)?

Edytowany przez bernatziom1996, 05 październik 2011 - 21:11.

#2949 Share lukasz0602

lukasz0602

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 05 październik 2011 - 21:26

VAT w rolnictwie Można sobie odliczyć VAT od wyrobu pieczątki albo od usług księgowej?

#2950 Share lukaczmarek

lukaczmarek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2660 postów

Napisany 05 październik 2011 - 21:33

VAT w rolnictwie lukasz0602 spokojnie możesz od obu tych rzeczy odliczyć vat

bernatziom1996 nie jestem pewien ale agroturystyka jest działalnościa pozarolniczą i żeby wogóle moc sie tym zajmować musisz prowadzić działalność gospodarczą w tym kierunku i wtedy sobie odliczać vat od zakupionych rzeczy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2951 Share bernatziom1996

bernatziom1996

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 05 październik 2011 - 21:42

VAT w rolnictwie Wiem że muszę prowadzić działalność bo składam na różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej.

#2952 Share socha

socha

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 05 październik 2011 - 21:46

VAT w rolnictwie Witam szanownych forumowiczów,
po przeanalizowaniu swojej sytuacji od października przeszedłem na vat kwartalny.
Przebrnąłem 148 stron tego tematu jednak część rzeczy albo nie do końca jest dla mnie jasna albo nie doczytałem odpowiedzi, stąd moje pytania i wątpliwości:
1) chociaż jak piszecie nie trzeba prowadzić ewidencji środków trwałych (chociaż średnio miły pan w US stwierdził, że podczas kontroli mam mieć) to wolę dmuchać na zimne
i założyłem sobie takowy w następujący sposób: w programie księgowym którego używam jest i ewidencja i wykaz środków trwałych to do obu sobie powprowadzałem
ciągnik, magazyn gospodarczy (trzymam tam zboże, ciągnik)i samochód osobowy. Bo zakupione części, materiały do tych rzeczy chcę sobie odliczać. I teraz nie wiem
czy coś takiego wystarczy czy trzeba coś jeszcze powpisywać, może macie jakieś sugestie?
2) właśnie ten samochód osobowy, czy jakieś części, przegląd itp mogę odliczać jeżeli samochód jest mi potrzebny do prowadzenia gospodarstwa (tym bardziej, że
w innym miejscu jestem zameldowany, a gdzie indziej jest moja gospodarka)?
3) przewijał się temat lasu ale nie jakoś nic konkretnego nie było, a chodzi mi mianowicie o to: jak chcę sprzedać drzewo, to mam opodatkować czy nie? a jak kupuję jakieś
rzeczy konkretnie pod las to mogę odliczać czy nie? Czy lasu nie podciągamy pod działalność rolniczą i koniec tematu?
4) i na koniec jak brat chcę mi podarować ciągnik (taka darowizna zgodnie z tym co mi pani z US powiedziała jest wolna od podatku i wystarczy spisać umowę
między nami, potwierdzić w US i można rejestrować) to tylko wprowadzam sobie go do ewidencji czy muszę jeszcze wprowadzić jakąś fakturę zakupu?
Trochę się tego nazbierało ale mam nadzieję, że mi pomożecie.
Pozdrawiam.

#2953 Share darolee

darolee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 725 postów

Napisany 06 październik 2011 - 08:03

VAT w rolnictwie 1)w zasadzie ewidencja środków trwałych w rolnictwie jest nie potrzebna, bo nic nie daje - choć sam prowadzę dla najwartościowszych rzeczy. Nie do końca zrozumiałem w tym pytaniu czy coś chcesz wpisać w środki trwałe, czy prowadzić inne książki? Co do pierwszego, to za bardzo bym się tym nie stresował. Choć na dzień dzisiejszy nie trzeba, proponuję prowadzić prostą książkę kupna i sprzedaży.
2)Ja ponieważ mam jedno auto odliczam 60%, gdyż użytkuję je również prywatnie
3) w tym temacie, to się nie orientuję
4)Wystarczy umowa darowizny zgłoszona do US(było 30 dni na zgłoszenie). Tam wypełnisz papiery, z którymi później trzeba iść do rejestracji

#2954 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6749 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 06 październik 2011 - 08:13

VAT w rolnictwie Czyli od części samochodowych, przeglądów itp. też można odliczać VAT tyle, że 60%?

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#2955 Share socha

socha

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 06 październik 2011 - 08:37

VAT w rolnictwie Już wyjaśniam. W tym pierwszym chodziło mi o to, że korzystam z programu księgowego, który ma i ewidencję
środków trwałych i wykaz środków trwałych. To powpisywałem i do jednego i do drugiego te środki trwałe,
od których z zakupionych części czy materiałów chcę odliczyć vat. No i się zastanawiam czy jak przyjdzie kontrola
i pokażę im taki wydruk to im to wystarczy czy mogą coś jeszcze chcieć. Ja wiem, że nie ma obowiązku
prowadzić tego rejestru przy vacie ale tak jak napisałem pan z US stwierdził, że na kontroli będzie
takowego żądał (jak chciałem zadać jakieś pytania jeszcze to powiedział, że jemu nie płacą za
udzielanie odpowiedzi i z tym do doradców podatkowych hehe).
A co do samochodu czyli jak np. robię przegląd i mam fakturze 100zł+vat to wprowadzasz sobie do rejestru
tylko 60zł? A jak mam drugi samochód ale na współwłasność to odliczać 100% czy jednak asekuracyjnie to 60%?

#2956 Share daro87

daro87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów

Napisany 07 październik 2011 - 08:39

VAT w rolnictwie witam, czy moge odliczyć sobie vat od zakupionej myjki cisnieniowej ?

#2957 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6304 postów

Napisany 07 październik 2011 - 12:40

VAT w rolnictwie

... Ja wiem, że nie ma obowiązku
prowadzić tego rejestru przy vacie ale tak jak napisałem pan z US stwierdził, że na kontroli będzie
takowego żądał (jak chciałem zadać jakieś pytania jeszcze to powiedział, że jemu nie płacą za
udzielanie odpowiedzi i z tym do doradców podatkowych hehe). ...

to następnym razem poproś o podstawę prawną tego że żąda ewidencji - odpalasz neta i szukasz tego przepisu a jak się nie zna to niech nie żąda tego czego nie może. Pomarudzi trochę i odpuści. Ja paru skwitowałem tak - nie ma pan podstawy prawnej, mam napisać skargę na pana? Jeżeli chce pan abym coś panu pokazał, zrobił itp to poproszę paragraf i wtedy uzyska pan to co chce a inaczej to wy(#@*#$.

Ogólnie sporo idzie załatwić w ten sposób choć nie zawsze, ewidencje miej zrobioną ale zanim pokażesz niech sie gość pomęczy.

witam, czy moge odliczyć sobie vat od zakupionej myjki cisnieniowej ?

odliczasz od każdej rzeczy używanej w gospodarstwie!!!
A prywatny samochód myjesz wężem i wodą z kranu jak będą się pytać ;)

Edytowany przez Nikita_Bennet, 07 październik 2011 - 12:43.

pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#2958 Share lukasz0602

lukasz0602

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 07 październik 2011 - 20:38

VAT w rolnictwie To w końcu można czy nie można odliczyć ten VAT od przeglądu? Dzisiaj akurat robiłem przegląd i wziąłem fakturę.

#2959 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6304 postów

Napisany 07 październik 2011 - 21:00

VAT w rolnictwie Przegląd? Jaki przegląd?

Chodzi Ci o badanie techniczne pojazdu na Stacji Kontroli Pojazdów? Ja corocznie biorę faktury i odliczam od nich VAT.
Jeżeli chodzi Ci o przegląd gwarancyjny maszyn, ciągników to także możesz odliczyć VAT.
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2960 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2864 postów

Napisany 07 październik 2011 - 21:07

VAT w rolnictwie

3) przewijał się temat lasu ale nie jakoś nic konkretnego nie było, a chodzi mi mianowicie o to: jak chcę sprzedać drzewo, to mam opodatkować czy nie? a jak kupuję jakieś
rzeczy konkretnie pod las to mogę odliczać czy nie? Czy lasu nie podciągamy pod działalność rolniczą i koniec tematu?

Las jak najbardziej podciągamy pod działalność rolniczą, wpisz sobie w google ,,definicja DR,, albo coś podobnego. Będziesz tam miał między innymi leśnictwo. I w takim przypadku sprzedając ten surowiec musisz go opodatkować, także możesz ponosić koszty związane z produkcją drewna.

EDITY: Niech ktoś będzie miły i mi powie jak wstawiać cytat aby był taki ładny i przejrzysty, że hoho. Bo jak na razie doszedłem do tego aby mu uczynić zielone tło. Może jestem zbyt wymagający i dla tego to mi nie wystarcza ;)

Edytowany przez damianzbr, 07 październik 2011 - 21:30.